BRAKK VÍZ FOGALMA
Brakk víz keletkezik ott, ahol az édesvíz és sós víz keveredik, pl folyók torkolatában, folyó delták területén, vagy nagy só tartalmú területek édesvíz ellátású tavaiban, ahol a kőzetekből kioldódó ásványi sók adódnak a befolyó édesvízhez, patakvizekhez. Brakk víz lehet jellemző a tengerpart melletti mangrove mocsarakra is. Érdekesség, hogy pl a Balti tenger sótartalma is a brakk víz fogalmának felel meg.
Brakk víz tehát az, amelynek sótartalma kisebb, mint a tengereké, de nagyobb, mint az édesvizeké.
A brakk víz átlagos ásványi só tartlama 0,5 - 30 gramm. Nehezen meghatározható, hiszen a természetes brakk vizek sótartalma is változó, függ az adott helytől és az időjárástól, ár - apálytól is.
Akváriumi halaink egy része, illetve meghatározott állatfajok (pl amano garnélák) kicsinyei brakk vizet igényelnek, ezért az akvarisztikában is szükség lehet brakk víz mesterséges előállítására.
ELŐÁLLÍTÁSA (AKVARISZTIKAI CÉLOKRA)
A tengervíz és ilyen módon a brakk víz is első sorban Calcium és Magnézium sókban bővelkedik, kis mértékben káliumot, nátriumot és nyomelemeket is tartalmaz. Amennyiben brakk vizet szeretnénk előállítani, tengeri sót használjunk. Az élelmiszerüzletek ezen a néven forgalmazott termékei nem feltétlenül vezetnek jó eredményre, akvarisztikai célra ellenőrzött akvarisztikai termékek közül válasszunk!
0,5 - 30 gramm tengeri sót (1 mokkás kanál kb 0,5 g, 1 kávéskanál kb 1 g, míg 1 evőkanál kb 5 gramm sót jelent) kell kevernünk 1 liter vízhez, értelem szerűen, a faj igényeinek megfelelően. Ehhez érdemes kicsit készülni, vajon a faj eredeti élőhelyén milyen mértékben sós a víz.
BRAKK VIZI HALAK
Betűrendes mutató