Akvarisztika ABC

"Az akváriumban az ember nemcsak hínárt és halakat láthat, hanem a víztükörben megpillanthatja sajátmagát is." (Bácsszentiváni Mihailovits György)

Méhgarnéla

Tudományos név: Caridina logemanni wild
Magyar név: Méhgarnéla
Tudományos név: Caridina logemanni
Rend: Decapoda - Tízlábú rákok
Család: Atyidae - Édesvízi garnélák
Természetes élőhely: Dél-Kína
Méret: 2-3 cm
Viselkedés:társas
Táplálkozás: mindenevő
Minimális akváriumméret: 20 liter
Hőmérséklet: 20-24 °C
pH: 6-7,5
KH: 0-1 nk°
GH: 4-6 nk°
***********************************************
A német keménységi fok NK° értékek,vagyis 1 liter víz mennyi kalcium-oxidot (CaO) tartalmaz.
A német keménységi fok (nk) a CaO mg/liter egy tizede !
Nagyon lágy: 40 mg/liter CaO alatt (4 nk)
Lágy: 40-80 mg/liter között CaO (4-8 nk)
Közepesen kemény: 80-180 mg/liter CaO között (8-18 nk)
Kemény: 180-300 mg/liter CaO között (18-30 nk)
Nagyon kemény: 300 mg/liter CaO felett (30 nk)
**********************************************
Várható életkor: 1-2 év
Egyéb nevek:Caridina cf. cantonensis
Korábban Caridina cf. cantonensis néven hivatkoztak rá, a tigrisgarnélával együtt. 2014-ben végre elkészült a faj tudományos leírása a megfelelő morfológiai és genetikai vizsgálatokkal, ami alapján a méhgarnéla önálló fajnak bizonyult és új nevet kapott.

A vad változat teste áttetsző, rajta fekete és fehér sávok találhatóak, amik a hasi oldal felé elvékonyodnak. Ez a változat alig fordul elő akváriumokban, a tenyésztett leszármazottai sokkal népszerűbbek. A különböző cantonensis változatok keresztezése sokszor visszaüt a vad alakra. A legtöbb méhgarnéla ilyen vegyes párosítások leszármazottja, ezért az állományokban gyakran megjelenik a recesszív vörös gén. Összetéveszthető a dongógarnélával (Caridina trifasciata).

A Neocaridináknál jóval nehezebben tartható faj, viszont a tenyésztett alakokhoz képes a vad típus sokkal ellenállóbb. A lágy, savas és hűvös vizet igényli, de sokkal kevésbé viselik meg az apró hibák, mint a szelektált leszármazottait.

1996-ban, Hisayasu Suzuki japán garnélatenyésztő fedezte fel a piros mutációt vad típusú méhgarnélái között, ezektől az állatoktól indult a faj szelektív tenyésztése, aminek mára számtalan kristálygarnéla-változat lett az eredménye.

Akvárium: Mivel erősen igényli a lágy és bomlástermékektől mentes vizet, fontos a jó szűrés és hasznosak a garnélás talajok. A garnélás talajok pH stabilizáló hatásúak, egyesek képesek megkötni a vízkeménységet. Azonban ez a képességük hamar kimerül, így nem képesek kiváltani a vízlágyítást. A vízkeménység esetleges ingadozásait kivédik, de nem csodaszerek, a vízlágyításra mindenképpen kell energiát fordítani. Más Caridina fajokkal nem ajánlott társítani, mivel kereszteződnek. (Kivéve a nem specializált szaporodású fajok, mint az Amano garnéla.) Lágy vizet tűrő Neocaridina fajokkal lehet próbálkozni. Halakkal nem érdemes társítani, mivel nehezen szaporítható garnélák.

Táplálkozás: Garnélatápok, forrázott zöldségek. Sokan erkélyládában nevelnek számukra spenótot és más zöldségeket, mivel ezek garantáltan vegyszermentesek. .

Szaporodás: A hímeket kisebb méretükről és karcsúbb potrohukról ismerhetjük meg. A gyengébb színezetű példányoknál látszódik a nőstény nyeregfoltja. Az ivarérett nőstények legalább 2 centisek, 4-5 hónaposak. A megtermékenyített petéket 4-5 hétig hurcolják a potrohuk alatt.




 

 

Weblap látogatottság számláló:

Mai: 35
Tegnapi: 268
Heti: 968
Havi: 5 205
Össz.: 279 500

Látogatottság növelés
Oldal: Méhgarnéla
Akvarisztika ABC - © 2008 - 2024 - akvarisztika-abc.hupont.hu

A HuPont.hu honlap ingyen regisztrálható, és sosem kell érte fizetni: Honlap Ingyen.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »