1.Kéksügér
Tudományos név: Badis badis (Hamilton; 1822)
Magyar név: Kéksügér
Csoport: Sügérek
Származás: Ázsia; India
Testhossz: 8 cm
Természetes élőhely: Állóvizek, vagy gyenge sodrású folyók.
Viselkedés: Békés, ne tartsuk agresszív halakkal.
Táplálkozás: Szívesen fogyaszt minden élő eleséget.
Szaporítás: Elég könnyű.
Medence: Minimum 60 literes.
Halnépesség: 75 literre 1 pár
Dekoráció: Növényekkel sűrűn beültetett akvárium, sok búvóhellyel. Aljzatnak finom szemcsés kavics, vagy homok.
Hőmérséklet: 22-24°C
pH: 6-8
Keménység: 3-16 NK°
Várható életkor: 3-5 év
Megjegyzés: A kéksügér — nevét pikkelyrajzáról és kék mellúszójáról kapta — azonban veszélytelen, békés, közös medencében is jól tartható, kis testű sügér. A nőstények kisebbek és teltek, míg a hímek szinte kifli alakúak. Nappal keveset mozog, és legszívesebben a kövek közötti búvóhelyen tartózkodik, legtöbbször csak etetéskor jön elő.
Tartó- és ívatómedencéjét, mely társas akvárium is lehet, az említettek figyelembevételével kell berendezni. A társas akvárium egyik sötétebb sarkában fektessünk le cserepeket vagy állítsunk szájjal lefelé. Ezek oldalára 2-3 cm átmérőjű lyukat üssünk. Kövekből is építhetünk búvóhelyet. A kéksügérek sokszor egymás közötti ártalmatlan torzsalkodások árán keresik ki az ívásra legjobbnak vélt helyet. A megfelelő 24-26 °C hőmérsékletű vízben hamar párt választanak, és ha az akvárium vizét részben friss vízzel kicseréljük, ívnak is. A cserépbarlanghoz úszó nőstényt a hím kifeszített úszókkal fogadja és csalja be. A hím ilyenkor egészen sötét, míg a nőstény világos színű lesz. A nőstény a cserép falára, tetejére rakja az ikrát. A hím itt nem az ikrákon csúszva termékenyít, hanem ívás közben a nőstényre görbül, és a spermát úszóinak erős mozgatásával hajtja az ikrákra.
Ivás után, melynek eredménye 200-300 barna ikra is lehet, a hím elűzi nőstényét. Az is előfordul, hogy több ivarérett nősténnyel is ívik (apai nagy család). Az ikrát a hím gondozza, de a közös medencéből kiemelve, mesterséges gondozással is keltethetők. A hőmérséklettől függően, 3-4 nap a kelési és ugyanennyi az elúszási idő. Apró élő eleséggel táplálva gyorsan fejlődnek.