Felszín-hártya, olajos vízfelszín (Surface Scum)
Az felszíni hártyát valójában nem alga, hanem baktériumok okozzák. A vízben élő növények stressz hatására (például CO2 vagy tápanyag problémák, de lehet akár egy nagyobb hőmérséklet-ingadozás is) proteint bocsátanak ki magukból. Ez az egyébként teljesen átlátszó fehérje könnyebb mint a víz, ezért a felszínen vékony rétegben fog összegyűlni. A réteg úgy működik mint egy laboratóriumi petri-csésze: ideális táptalaj a különféle baktériumok számára. A baktériumoktól lesz a felszíni réteg látható.
A rétegben - egyes akváriumokban - a lebegő algák is elszaporodhatnak, ami zöldes árnyalatot ad a felszínnek. A csupán baktériumokból álló réteg opálos fényben játszik. Azon kívül, hogy a felszín-hártya nem néz ki túl jól van egy másik, sokkal komolyabb negatív biológiai hatása: akadályozza a megfelelő gázcserét a víz felszínén, ezért a CO2 és oxigén egyensúly megbomolhat az akváriumban, és mivel a szűrőbaktériumoknak is szüksége van a oxigénre, az esetlegesen fellépő oxigénhiány ammónia képződéséhez vezethet és ezáltal újabb algatípusok jelenhetnek meg.
Nagyon fontos tehát a vékony hártya eltávolítása. Az általunk is minden akváriumban használt vízfelszín-leszívók használatával, illetve a szűrő befolyó-csöveknek a megfelelő beállításával (a vízfelszín mozgatásával) könnyen megszabadulhatunk mindegyik típustól. Az erős levegőztetés pár nap alatt eltünteti a problémát. Figyeljünk a növényeink egészségére, hogy a protein-termelődést minimálisra redukáljuk. Gyakori vízcserével, megfelelő mechanikai szűréssel, aktív szén rendszeres (de nem állandó) használatával lehet megelőzni. A gyors megoldást a konyhai papírtörlő jelenti. Fektessük a vízfelszínre, majd óvatosan húzzuk le, ez összegyűjti a lebegő anyagokat.