Óriás cölöpszarvú tányércsiga
Tudományos név: Marisa cornuarietis (Linnaeus; 1758)
Szinonímák: Ampullaria chiquitensis (d'Orbigny, 1838), Ampullaria knorrii (Philippi, 1852), Ampullaria rotula (Mousson, 1869), Ceratodes fasciatus (Guilding, 1828), Helix cornuarietis (Linnaeus, 1758), Planorbis contrarius (O. F. Müller, 1774)
Magyar név: Óriás cölöpszarvú tányércsiga
Csoport: Gerinctelenek
Származás: Dél-Amerika és Közép-Amerika; Bolívia, Brazília, Kolumbia, Costa Rica, Francia Guyana, Guyana, Panama, Suriname, Trinidad és Tobago, Venezuela. Több országba is behurcolták invazív fajként!
Testhossz: 3,5-5 cm
Természetes élőhely: Tavak, folyók és mocsarak lakója, ahol többnyire a sekély, lassú-folyású, növényekkel sűrűn benőtt részeken él.
Viselkedés: Békés más fajokkal együtt tartható.
Táplálkozás: Mindenevő; A természetben a rothadó növényeket, döglött halakat, algákat, és a vízinövényeket fogyasztja, akváriumban mindenféle halak számára készült eleséggel és különböző zöldségekkel is etethető, de a vízinövényeket is elfogyasztja, ezért növényes akváriumba nem ajánlatos tartani.
Szaporítás: Könnyű
Medence: Minimum 40 literes
Halnépesség: 75 literre 4-5 csiga
Dekoráció: Nagyobb kövek, gyökerek és növényekkel sűrűn beültetett akvárium.
Hőmérséklet: 18-28 °C
pH: 7.2-8.0
Keménység: 10.0-25.0 NK°
***********************************************
A német keménységi fok NK° értékek,vagyis 1 liter víz mennyi kalcium-oxidot (CaO) tartalmaz.
A német keménységi fok (nk) a CaO mg/liter egy tizede !
Nagyon lágy: 40 mg/liter CaO alatt (4 nk)
Lágy: 40-80 mg/liter között CaO (4-8 nk)
Közepesen kemény: 80-180 mg/liter CaO között (8-18 nk)
Kemény: 180-300 mg/liter CaO között (18-30 nk)
Nagyon kemény: 300 mg/liter CaO felett (30 nk)
**********************************************
Várható életkor: 2-3 év
Leírás: Házának formája miatt nagyon hasonlít a Nagy tányércsigához (Planorbarius corneus), de igazából az almacsigák rokona. A csigaház 3,5-4 csavarból épül fel, oldalról lapított, szélessége 18-22 mm, magassága 48-56 mm. A ház alapszíne a sötét sárgától a sötétbarnáig változhat, amelyen 3-6 fekete spirális csík húzódik. Vannak olyan színváltozatok is, amelyeknél a fekete csíkozás teljesen hiányzik, és olyan is, ahol a teljes csigaház sárga színű. A csiga teste fehéres, amelyen sárga, szürke és fekete mintázat található. Sokszor a testük alsó része bézs színű, a felső része pedig sötétbarna. A vízparaméterek tekintetében elég toleránsak, akár még félsós vízben is megélnek, viszont ilyen körülmények között nem fognak szaporodni. A túl lágy, és kalciumban szegény vízben házuk pusztulásnak indul. Továbbá nagyon érzékenyek a hirtelen vízhőmérséklet csökkenésre. Mivel kopoltyújuk és tüdejük is van, nagyon jól tudnak alkalmazkodni az oldott oxigénben szegény vizekhez is.
A nőstények lába sötétbarna színű, míg a hímeknek világos bézs az alapszíne, amelyen alig észrevehető barna pöttyök találhatóak.
Vált ivarú csigák. A jellegzetes ovális alakú kocsonyás petecsomókat a vízszint alatt rakják le, a természetben általában a növények leveleinek alsó felére helyezik, de akváriumban szinte bármilyen tereptárra lerakhatják. A peték 2-3 mm átmérőjűek, amelyek nagyjából 2 hét múlva átlátszóvá válnak, és kikelnek belőlük a kiscsigák.