86.Közönséges süllőhínár
Tudományos név : Myriophyllum aquaticum
Szinonimák: Myriophyllum brasiliensis; M. proserpinacoides
Magyar név: Közönséges süllőhínár
Család: Halorrhagaceae (süllőhínárfélék)
Csoport: vízinövények
Maximális magasság: 60 cm
Származás: Dél-Amerika; Brazília, Argentína, Uruguay, Peru, Chile
Természetes élőhely: Állóvizek, pangó vizek
Elhelyezés az akváriumban: A második vonalban vagy hátul, csoportosan
Az ültetés sűrűsége: 20 cm2/5-6 tő
Világítás: Intenzív
Hőmérséklet: 15-20°C
pH: 5,5-7,5
Keménység: 3-12NK°
Megjegyzés: Ez a finoman szétszabdalt levelű, sűrű növény kitűnő rejtekhelyet kínál az apró halivadékoknak, a növényevő halak pedig szívesen csipegetnek belőle. Akváriumban elég nehéz egészségesen tartani: sok fényt, rendszeres növényi tápsózást és széndioxid-szórást kíván. Ültetéskor különösen figyeljünk arra, hogy a növényeket egymástól távol ültessük el, így a tövek és az alsó levelek mindig elég fényhez juthatnak. Ha ezeknek a feltételeknek megfelelünk, a Myriophyllum aquaticum nemcsak eléri a vízfelszínt, hanem túl is nő rajta, s víz felett fejlődik tovább. Dugványozással szaporítható, az elültetésre kiválasztott hajtásoknak legalább 20 cm-esnek kell lennie.
87.Bokros süllőhínár
Tudományos név: Myriophyllum pinnatum (Walter; 1888)
Szinonímák: Potamogeton pinnatum, Myriophyllum scabratum
Magyar név: Bokros süllőhínár
Család: Haloragaceae (süllőhínárfélék)
Csoport: Vízinövények
Maximális magasság: 50-60 cm
Származás: Észak-Amerika keleti és déli része, Kuba
Természetes élőhely: Mocsarakban, tavakban és kisebb pocsolyákban a sekélyebb részeken.
Elhelyezés az akváriumban: Hátul
Az ültetés sűrűsége: 20 cm2/5-6 tő
Világítás: Közepes-intenzív
Hőmérséklet: 18-24 °C
pH: 6,5-7,5
Keménység: 5-15 NK°
Megjegyzés: Könnyen összetéveszthető a Myriophyllum tuberculatum-mal, de ennek a szára vöröses, míg a levelei zöld színűek. A szár 2-4 mm vastag, a levelek 3-4 cm hosszúak. Akváriumban, megfelelő körülmények között elég gyorsan nő, sőt még a vízfelszínen túlra is kinyúlik. Természetes élőhelyén márciustól júniusig virágzik. Célszerű az akvárium hátsó részébe ültetni, ahol könnyen eltakarhatjuk vele a technikai berendezéseket, és jó búvóhelyet nyújthat a kishalak számára. Más süllőhínároktól jól megkülönböztethető, mert a levelek nem formálnak teljes spirált a szár körül. Az akváriumban a vízáramlás ne legyen túl erős, és a víz legyen tiszta.
Szaporítani nagyon könnyen lehet: vágjunk le a felső részéből egy nagyobb részt, vagy az oldalhajtások valamelyikét, és ültessük el 2-3 cm mélyen a talajba. A Bokros süllőhínár meghálálja a CO2-t, valamint a vasban és nyomelemekben gazdag tápozást.
88.Vörös süllőhínár
Tudományos név: Myriophyllum tuberculatum
Szinonimák: Myriophyllum mattogros-sense
Magyar név: Vörös süllőhínár
Család: Halorrhagaceae (süllőhínárfélék)
Csoport: vízinövények
Maximális magasság: 60 cm
Származás: Dél-Amerika
Természetes élőhely: Állóvizek, pangó vizek
Elhelyezés az akváriumban: A második vonalban vagy hátul, csoportosan
Az ültetés sűrűsége: 20 cm2/5-6 tő
Világítás: Nagyon intenzív
Hőmérséklet: 22-27°C
pH: 6,5-7
Keménység: 3-6 NK°
Megjegyzés: Ezt a különösen szép növényt nagyon nehéz hozzászoktatni az akváriumi körülményekhez. A Myriophyllum tuberculatum levelei örvösen állnak, s elég intenzív fénynél az egész növény aranyos ragyogású, sötét barnásvöröses színű lesz. De nemcsak a színe, hanem a kinézete, látványa is népszerűvé teszi az akvaristák körében. Csak akkor lesz belőle szép példány, ha nagyon erős világítást és megfelelő széndioxid-szórást kap. Amikor eléri a vízfelszínt, már sok oldalhajtása van, ezek közül lecsipegethetünk kb. 20 cm-es szálakat, s elültethetjük őket, csak arra ügyeljünk, hogy legyen 8-10 cm távolság a tövek között.
89.Guadelupai tüskéshínár
Tudományos név: Najas guadalupensis
Magyar név: Guadelupai tüskéshínár
Család: Najadaceae
Csoport: vízinövények
Maximális magasság: 70 cm
Származás: Észak és Dél-Amerika
Természetes élőhely: Lassú folyású vizek és tavak.
Elhelyezés az akváriumban: Középen
Világítás: Közepes
Hőmérséklet: 20-30°C
pH: 6-7
Keménység: 2,8-10NK°
Megjegyzés: Rendszertanilag az ún. tüskéshínárfélék (Najadaceae) családjába tartozik. Észak és Dél-Amerikában őshonos. Gyökeres és a vízben úszó formája egyaránt ismert. Levelei 1-2 mm szélesek és
2-2,5 cm hosszúak. Mind a szára, mind a levelei igen törékenyek, ha letörnek, akkor a vízben sodródva tovább fejlődnek. Mivel gyorsan nő és a víz minőségére nem túlzottan igényes, rövid idő alatt dús bokrot alkot, ezért előszeretettel alkalmazzák a szaporítómedencékben, ahol remek búvóhelyet nyújt a kishalaknak. Közepes vagy erős megvilágítottság és 18-25 °C hőmérséklet mellett buján szaporodik. Ha túl nagy állományt alkot, ritkítása indokolt.
90.Hajlékony csillárka
Tudományos név: Nitella flexilis ((Linnaeus) C.Agardh; 1824)
Szinonímák: Chara flexilis (Linnaeus, 1753), Chara furculata (H.G.L.Reichenbach, 1834), Nitella chilensis (A.Braun), Nitella furculata ((Reichenbach) C.F.O.Nordstedt, 1863), Nitella temiscouatae (T.F.Allen, 1892)
Magyar név: Hajlékony csillárka
Csoport: Vízinövények
Származás: Világszerte megtalálható, kivéve Ausztrália
Maximális magasság: 20-35 cm
Természetes élőhely: Tavakban, lassú folyású folyókban, sőt az enyhén sós vizekben is megél.
Elhelyezés az akváriumban: Lebegve, vagy tereptárgyakra helyezve alkalmazható.
Az ültetés sűrűsége: -
Világítás: Gyenge
Hőmérséklet: 10-30 °C
pH: 5.5-7.5
Keménység: 5.0-25.0 NK°
Leírás:
Vékony, hajlékony, világoszöld színű, indaszerű szára van, amelyen örvösen 1-6 levél helyezkedik el. Ezek a levelek viszont nem igazi levelek, hanem oldalhajtások, amelyek kettéágaznak, vagy háromfelé ágaznak. Akváriumi körülményekhez jól alkalmazkodik, kevés fénnyel beéri, erős fényben hamar elalgásodik.
Leggyakrabban hidegvízű akváriumokban használják, de megél a magasabb vízhőmérsékletű medencékben is, viszont ilyen körülmények között sokkal vékonyabbak, és gyengébbek a növény hajtásai. Az elültetett növények gyökeret eresztenek, de törékeny természete miatt inkább vízben lebegve használhatjuk. Oldalsó hajtásai segítségével sűrű bokrot alkot, amely egyes halfajok számára kedvelt ikrázóhellyé teszi, és később a kikelő kishalak számára is menedéket nyújt.
A Hajlékony csillárka egy alga, amely nagy sejtmérete és viszonylag egyszerű termesztése miatt kedvelt laboratóriumi modellszervezet.
Szaporítani az oldalhajtások leválasztásával lehet.
91.Vízi hortenzia
Tudományos név: Nomaphila stricta
Magyar név: Vízi hortenzia
Család: Acanthaceae (Akantuszfélék)
Csoport: vízinövények
Maximális magasság: 45 cm
Származás: Délkelet-Ázsia
Természetes élőhely: Sekély vizek, lápok, mocsarak
Elhelyezés az akváriumban: Hátul, vagy középen az akváriumban
Világítás: Intenzív
Hőmérséklet: 20-28°C
pH: 5-7
Keménység: 2-15NK°
Megjegyzés: Nagy, lándzsa alakú levelei erős szárán egymással szemben helyezkednek el. A párban egymással szemben álló levelei 8-10 cm hosszúak és 2-3 cm szélesek. Leveleinek felső felülete élénkzöld fonákja zöldesfehér. Víz alatt világoszöldek, víz fölé emelkedve apró, sötétzöld színű leveleket, kék virágot hoz. A víz minőségére nem kényes. Kisebb akváriumokban is tartható, gondozható és szapoIítható. Szárosztással, gyökérhajtásról jól szaporítható, igen dekoratív. Sok fényt igényel, a víz hirtelen keménységváltozásakor órák alatt tönkremegy. Hajtásainak dugványozása egyszerű hamar megerednek és gyorsan fejlődnek.
92.Füzéres süllőhínár
Tudományos név: Myriophyllum spicatum
Magyar név: Füzéres süllőhínár
Család: Haloragaceae
Csoport: vízinövények
Maximális magasság: 30 cm
Származás: Ausztrália és Dél-Amerika kivételével minden más földrészen megtalálható, még brackvizekben is előfordulhat. Észak-Amerikába mesterséges úton jutott el.
Természetes élőhely: Sekély vizek, lápok, mocsarak
Elhelyezés az akváriumban: Hátul,középen az akváriumban
Világítás: Intenzív
Hőmérséklet: 18-25°C
pH: 6-8
Keménység: 3-25NK°
Külalak és jellegzetességek leírása
Fésűszerűen tollas levelei 3,5 cm hosszúak. A levelek négyesével alkotnak örvöt. Emers hajtásain a pirosas, kívül épszélű csésze-levelekkel takart apró virágai füzérben állnak. Szára néhány mm vastag, törékeny.
Tartása és szaporítása
Kozmopolita faj, bár trópusokon is előfordul, élőhelyeinek jelentős része a mérsékelt égövbe esik. Éppen ezért inkább hidegvízi akváriumokba való, meleg vízben hosszabb-rövidebb ideig tartható csak meg. Akváriumokon kívül kerti tavakba is ültethető. Ha tóban tartjuk, akkor általában az ősz folyamán tönkremegy, de gyökérrendszere még a téli fagyot is túlélheti, s ebből következő évben újra kihajt.
Akváriumokban tenyésztők is előszeretettel használják, remek búvóhelyet nyújt például elevenszülő fogaspontyok ivadékainak. Fényigénye nem olyan magas, mint némely rokonáé, közepes megvilágítottsággal már megelégszik. Külön tápozást nem igényel, enélkül is aránylag jó ütemben nő. A kemény vizet is jól tolerálja, akárcsak a pH-érték szélsőbb viszonyait (a lúgosabb vízben is jól érzi magát). Enyhén sótűrő, így egyes helyeken brackvizekben is előfordul. Ügyeljünk rá, hogy a növényevő halak megcsipkedhetik, az erősen talajtúró halak pedig kitúrhatják töveit.
Érdemes visszametszeni, ha túlnövekedik, a levágott hajtásrészletekből szaporítható. A természetben gyakran megfigyelhető olyan helyeken, ahol a víznek magas az oldott nitrát, nitrit vagy foszfáttartalma. E káros anyagok felhasználásával segíti a vizek tisztulását és táplálékkonkurense számos algafajnak.
Ausztrália és Dél-Amerika kivételével minden más földrészen megtalálható, még brackvizekben is előfordulhat. Észak-Amerikába mesterséges úton jutott el.
Magyarországon is őshonos, nálunk főleg a mélyebb állóvizekben gyakori. A Balatonban a hínáros békaszőlővel (Potamogeton perfoliatus) együtt nagy hínártelepeket alkot.
Egyéb elnevezések
Népies elnevezései: süllőfű, tókefe, vízi kapor, tóborosta
Eng: Eurasian water-milfoil, Spike water-milfoil.
Egyéb köznevei: Stolístek klasnatý, Myriophylle en épis, Ähriges Tausendblatt, Akstusenblad
93.Óriás valiznéria
Tudományos név: Vallisneria gigantea
Magyar név: Óriás valiznéria
Család: Hydrocharitaceae
Csoport: vízinövények
Maximális magasság: 30-50 cm
Származás: Ázsia
Természetes élőhely: Sekély vizek, lápok, mocsarak
Elhelyezés az akváriumban: Hátul,középen az akváriumban
Világítás: Intenzív
Hőmérséklet: 18-30°C
pH: 6-9.5
Keménység: 3-25NK°
A Vallisneria americana (gigantea) egy egyszerűen tartható, gyorsan növő növény, mely főleg nagyméretű akváriumokba alkalmas. Levelei gyakran olyan hosszúra növekszenek, hogy a végük a víz felszínén lebeg. Fontos gyakran visszavágni, hogy ne árnyékolják le túlzottan a többi növényt. Leveleik kemények és erősek, így általában a növényevő halak sem bántják. Könnyen szaporítható, amit indáinak köszönhet, melyek gyorsan burjánzanak, ha a talaj tápanyagban gazdag.
Család: Hydrocharitaceae
Származási hely: Ázsia
Magasság: 30-50+ cm
Szélesség: 5-15+ cm
Fényigény: alacsony-nagyon magas
Hőmérséklet: 18-30 °C
Vízkeménység: lágy-nagyon kemény
pH tolerancia: 6-9,5
Növekedési ütem: gyors
Igény: nagyon alacsony
94.Zöld kálmos
Tudományos név: Acorus gramineus
Magyar név: Zöld kálmos
Rokonság: Acoraceae
Természetes élőhely:Kelet-Ázsia
Méret: 40 cm
Fényigény: közepes
Vízkeménység: -
Kémhatás:-
Hőmérséklet: -
Növekedési ütem:
Tartása: nem életképes víz alatt
Egyéb nevek: Tarka törpe kálmos
A zöld kálmos egy mocsári növény, ami csak időszakos vízborításhoz alkalmazkodott. Ha nagyon akarjuk, nevelhetjük víz alatt, de legfeljebb fél évig bírja és utána legalább fél év regenerálódási időre van szüksége. Ilyenkor nedves vagy vízben ázó földben tartsuk, a leveleit pedig hagyjuk szellőzni. Ha a levelei kinőnek a felszín fölé, akár állandó akváriumlakó is lehet, paludáriumba vagy ripáriumba jól illik. Átlagos akváriumba inkább ne vásároljuk meg.
Kerti tavak parti zónájában is jól érzi magát, azonban fagymentes helyen kell teleltetni.
95.Rákvirág
Tudományos név: Aglaonema sp.
Magyar név: Rákvirág
Család: Araceae
Csoport: vízinövények
Maximális magasság: 1 m
Származás: Ázsia
Természetes élőhely: Sekély vizek, lápok, mocsarak
Tartása: nem életképes víz alatt
Világítás: Intenzív
Hőmérséklet: 18-30°C
pH: 6-9.5
Keménység: 3-25NK°
A különböző rákvirágfajok népszerű szobanövények. A legtöbb gyökerei kirohadnak ha vízben állnak, ennek ellenére elő szoktak fordulni az akváriumi növények kínálatában. A változó rákvirágot (Aglaonema commutatum) tarthatjuk paludáriumban, ripáriumban, ha a levelei szárazon vannak, a gyökerei vízben, már jól érzi magát. Teljesen víz alatt ez a faj is elpusztul. A többi rákvirág egyáltalán nem alkalmas vizes közegben tartásra. Ha nem vagyunk biztosak a fajban, inkább ültessük ki cserépbe.
96.Karolinai moszatpáfrány
Tudományos név: Azolla caroliniana
Magyar név: Karolinai moszatpáfrány
Család: Azollaceae
Csoport: vízinövények
Maximális magasság: 5 cm
Származás: Észak-Amerika keleti fele
Fényigény: magas
Vízkeménység:nem igényes
Kémhatás:nem igényes
Hőmérséklet: 5-26 °C
Növekedési ütem: gyors
Tartása: nehéz
Egyéb nevek: szúnyogpáfrány
Külalak és jellegzetességek leírása
Apró, kékeszöld pikkelyszerű levelek tömegéből áll a növény. Hajlamos vörös vagy bordós árnyalatot is felvenni. Érzékeny a vízmozgásra, igényli a tápanyagokban gazdag vizet és az erős fényt. Kerti tavakban elterjedtebb, akváriumban nehezebb biztosítani az igényeit. Érdekessége, hogy a növény szöveteiben egy szimbionta baktérium, az Anabaena azollae él, ami képes a nitrogénfixációra(a légköri nitrogént a növény számára felvehetővé alakítja). Ennek a tulajdonságának köszönhetően felhasználják szerves trágyaként is. A fölösleges szaporulatot megforrázva feletethetjük a halainkkal vagy rákjainkkal. Esszenciális aminosavakban, fehérjében és vitaminokban gazdag.
A különböző Azolla fajok vizes élőhelyeken inváziós fajként viselkednek és komoly problémákat okoznak.
97.Jávai félbibe
Tudományos név: Hemigraphis alternata
Magyar név: Jávai félbibe
Család: Acanthaceae
Csoport: vízinövények
Maximális magasság: 5 cm
Származás: Ázsia trópusi része
Fényigény: közepes
Vízkeménység:nem igényes
Kémhatás:nem igényes
Hőmérséklet: 5-26 °C
Növekedési ütem: gyors
Tartása: nem életképes víz alatt
Egyéb nevek:Hemigraphis exotica
Külalak és jellegzetességek leírása
Egy viszonylag új hamis vízinövény. CO2-vel dúsított akváriumban egész sokáig túlél, de itt is csak néhány hónapig tart a szavatossága. Víz alatt elkerülhetetlenül elpusztul. Cserépbe kiültetve egyszerűen gondozható ámpolnanövény. Félárnyékban, bőséges locsolással érzi jól magát. Apró fehér virágai erős illatúak. A növény kivonatát sebgyógyulás elősegítésére használják. A fajlisták a színes félbibe (Hemigraphis colorata) fajt is említik. Mivel mindkettő nagyon változatos faj, rengeteg kertészeti formával, az akváriumi példányok pontos hovatartozása nehezen meghatározható.
98.Békaliliom
Tudományos név: Hottonia palustris
Magyar név: Békaliliom
Család: Primulaceae
Csoport: vízinövények
Származási hely: Európa
Magasság: 15-20 cm
Szélesség: 5-15 cm
Fényigény: közepes-nagyon magas
Hőmérséklet: 20-28 °C
Vízkeménység: lágy-kemény
pH tolerancia: 5,5-8
Növekedési ütem: gyors
Igény: alacsony
Külalak és jellegzetességek leírása
A Hottonia palustris Európában sok helyen őshonos. Hazánkban Békaliliom néven is ismert. Ez a változat azonban Ázsiából származik, alakja némiképp eltér az európai változattól. Jól nevelhető víz alatt, de akár emers tálakban (Wabi-kusa) is tartható. Hatékony gyógynövényként tartják számon. Víz alatti hajtásai csillag alakúak. Igen látványos háttér, illetve középtéri növény. Az erős fény a legfontosabb igénye (min. 0,25 W/liter).