Óriás sepregető garnéla
Tudományos név : Atya gabonensis (Giebel; 1875)
Szinonímák: Atya sculptata (Ortmann, 1890), Euatya sculptilis (Koelbel, 1884)
Magyar név: Óriás sepregető garnéla
Csoport: Gerinctelenek
Származás: Nyugat-Afrika; Szenegáltól a Kongói Demokratikus Köztársaságig, de megtalálható Dél-Amerika keleti partvidékén is Venezuelától Brazíliáig.
Testhossz: 12-15 cm
Természetes élőhely: Megfelelő áramlással rendelkező kisebb folyók és patakok.
Viselkedés: Békés, sőt inkább félénk, de egy társas akváriumban is jól elvan, a halakat, és már garnélákat nem bántja. Leginkább éjszaka aktív, nappal többnyire rejtőzködik. Ne tartsuk agresszív nagytestű halakkal, vagy olyanokkal, amelyek tápláléknak nézik.
Táplálkozás: Mindenevő; Nem válogatós, legyezőszerű ollóival a vízből szűri ki az apró planktonokat és algákat, vagy a talajon sepregetve gyűjti az ételmaradékokat. Célszerű lámpaoltás után etetni őket.
Szaporítás: Akváriumban nagyon ritka
Medence: Minimum 60 literes
Halnépesség: 110 literre 4-5 garnéla
Dekoráció: Biológiailag jól beállt, növényekkel dúsan teleültetett akvárium, sok búvóhellyel. Szereti az erős vízáramlást, és az oxigéndús vizet. Gyökerek, amelyek a vízáramlás útjában vannak és rájuk felkapaszkodva az áramlásból ki tudja szűrni a táplálékát. Az aljzat lehet kavicsos.
Hőmérséklet: 23-29 °C
pH: 6,5-7,8
Keménység: 2-10 NK°
***********************************************
A német keménységi fok NK° értékek,vagyis 1 liter víz mennyi kalcium-oxidot (CaO) tartalmaz.
A német keménységi fok (nk) a CaO mg/liter egy tizede !
Nagyon lágy: 40 mg/liter CaO alatt (4 nk)
Lágy: 40-80 mg/liter között CaO (4-8 nk)
Közepesen kemény: 80-180 mg/liter CaO között (8-18 nk)
Kemény: 180-300 mg/liter CaO között (18-30 nk)
Nagyon kemény: 300 mg/liter CaO felett (30 nk)
**********************************************
Várható életkor: 3-5 év
Megjegyzés: Az óriás sepregető garnéláknak színe a világos krémszínűtől a rozsdás barnáig változhat, de létezik kék színváltozata is. Egyes feltételezések szerint a víz keménysége is befolyásolja színüket, a keményebb víz okozhatja a kék színváltozatot. Nagyságuk és kinézetük ellenére ártalmatlan jószágok, a halak ivadékait, vagy más garnélákat sem bántanak, nyugodtan együtt tarthatóak velük. Érdekességük, hogy az első két pár lábán apró tollszerű szőrök találhatóak, amelyeket legyezőként tud kinyitni, és ezzel szűri a vizet, apró planktoni táplálékok után kutatva. Nappal általában barlangokban rejtőzködik, sokszor egy búvóhelyen több példány is megbújik, és inkább a szűk barlangokat kedvelik. Más gerinctelenekhez hasonlóan ők is érzékenyek a gyógyszerekre, különösen a réztartalmú szerekre, valamint a vízben felhalmozódott ammóniára, és nitritre. Elég ritkán beszerezhető faj, a kereskedésekben kapható garnélák szinte kizárólag vadon fogott példányok.
A nemek megkülönböztetése külső jegyek alapján szinte lehetetlen, és a szaporításuk nagyon nehéz. Az ivadékokat csak brakkvízben, vagy tengervízben lehet sikeresen felnevelni. A lárvák több fejlődési stádiumon mennek keresztül, és csak több vedlés után nyerik el miniatűr felnőtt alakjukat.