Akvarisztika ABC

"Az akváriumban az ember nemcsak hínárt és halakat láthat, hanem a víztükörben megpillanthatja sajátmagát is." (Bácsszentiváni Mihailovits György)

Akvárium Múzeum 
 
 

Dezse  Tibor gyűjteményéből szemezgetve ösrégi akvárium kiegészítőkkel találkozhatunk. Sokunk számára még ismerősek lehetnek, azonban mára talán már el is felejtettük őket. Néhányuk nem is kimondottan akvarisztikai céllal készült, de az emberi találékonyság és a szűkös kínálat miatt az egyetlen hatékony megoldás volt passziónk műveléséhez.

 
 

algakaparó
Az egykori Szovjetúnióban gyártott ablaktisztító szerszám, mely kisebb akváriumokban nagyon jó szolgálatot tett algakaparóként. Mint a képen is látható 28 Ft-ba került. Örök darab, mert a cserélhető borotvapenge, a mai napig beszerezhető.


1978-ban vásároltam ezt az R 200 tip. légpumpát Berlinben, az egykori NDK fővárosában. Ha jól emlékszem 25 keletnémet márkába került. Ez akkor kb. a harmada-negyede volt az itthon kapható Ciklon, vagy Bora pumpákénak.


A képen látható készülék a mai napig üzemel, mert gondoskodtam a szükséges pótalkatrészek (dob, membrán, tekercs) beszerzéséről is.


Az első akváriumomhoz (1966) használtan vásárolt ezüst- bimetálos hőfokszabályozó, mely a mai napig működőképes. Érdekes megfigyelni, hogy a víz elleni szigetelés, szilikonkaucsuk hiányában, szurokkal lett megoldva.



Házi készítésű ikraeltávolító. Amikor a páncélos harcsák az üvegre ikráztak, ezzel a szerkezettel lehetett, több-kevesebb sikerrel leszedni. Eredetileg a a pengét tartó oválisra háló volt varrva, mely összegyűjtötte a leválasztok petéket.

  
A kor, csúcstechnológiát bemutató megoldáson jól látszik a borotvapenge rögzítésének zseniális megoldása, és maga a penge is, mely az elmúlt kb. 30 év alatt sem rozsdásodott meg. Pont olyan, mint újkorában.


Fedőüveg-tartó. Alumíniumból készült, használat közben is jól alakíthatő eszköz, mely az akvárium falára akasztva, ferde helyzetben tartotta a fedőüveget, hogy a képződő páracseppek vissza tudjanak csepegni az akváriumba.


Átemelők. Ilyesmi üvegcsövekkel emeltük át a vizet az akváriumból, a mellete álló külső szűrőbe. Felhívnám a figyelmet az akkori csomagolástechnika csúcsát jelentő műanyag gyógyszeres dobozra, melyet felhevített tűvel lyuggatunk ki, a tetején lyukat fúrtunk, amibe az üvegcsövet rögzítettük. Ezzel az elmés szerkezettel értük el, hogy az ivadék ne tudjon átjutni a külső szűrőbe. Sajnos, manapság már nem gyártanak ilyen tutti gyógyszeres dobozokat.


Talajszűrők visszaköpő csövei. A képen láthatő, üvegből készült, szerkezetek voltak ráhelyezve a talajba helyezett különféle egységekre (sajnos ezekből nem találtam, így bemutatni sem tudom), míg a vékonyabb csövön a légpumpa levegőjét vezettük be, ami felhajtotta a vizet, ezéltal megvalósult a szűrés. A képen látható tárgyakat kb 35 éve őrzöm, kész csoda, hogy nem törtek el.


Levegő elosztók üvegből. Amikor még nemigen voltak műanyagok, ezeket is üvegből készítették.

 

Dezse Tibor gyűjteményéből szemezgetve folytatjuk az ősrégi akvárium kiegészítőket bemutató sorozatunkat. Ezúttal az etetők és a szűrőanyagok vannak a figyelem középpontjában.

 


Üvegtechnikus által készített szárazeleség-etető. A hajlított és végein lezárt üvegcső, a víz felszínén lebegett, és nem engedte szétterjedni a közepébe adagolt szárított bolhát, vagy más száraz eleséget. Sajnos a kivitelezésnek nagy hiányossága volt, hogy elég nagy rés maradt az üvegcső két vége között, ahol az eleség simán kijutott, de az akkoriban megjelenő sziloplast már ekkor is jó szolgálatot tett a hiba kijavításában.


Ez már egy műanyagból készült, kombinált etető, mely alkalmas száraz eleség és Tubifex etetésére is. Nagy meglepetésemre hasonlókat ismét felfedeztem néhány díszállat-kereskedésben.


Ezt az NDK-ban gyártott szivacsszűrőt szintén 1978-ban vásároltam. Érdekessége, hogy egyszerre három porlasztókővel is lehetett működtetni. Gondolom a teljesítmény fokozása érdekében.


Az előző NDK-beli beszerzésből származó másik szivacsszűrő, mely csak egy porlasztóval használható, viszont a szivacs bordázott, ezáltal a hasznos szűrőfelület nagyságát megnövelték.


NDK-s perlonvatta eredeti (1978-as) csomagolásban. A kis képen a teljes csomag látható. Érdekessége, hogy a nejlon zacskót vékony vas lapkákkal zárták le.


Házilag készített elletőkosár elevenszülő halakhoz. A szerkezetet egy meghajlított huzal segítségével (ezt egyelőre nem találom, pedig biztosan meg van), az akvárium oldalán rögzítettük, majd a ketrec háromszög részébe tettük a halat. Világra jövetelükkor a kis halak az alsó vékony részen távoztak. Ilyen kis helyen az anya nem férhetett ki, ezért a kicsik biztonságban voltak kannibalizmusa elöl.

Dezse Tibor

 

Weblap látogatottság számláló:

Mai: 180
Tegnapi: 220
Heti: 985
Havi: 400
Össz.: 237 898

Látogatottság növelés
Oldal: Akvárium Múzeum
Akvarisztika ABC - © 2008 - 2024 - akvarisztika-abc.hupont.hu

A HuPont.hu honlap ingyen regisztrálható, és sosem kell érte fizetni: Honlap Ingyen.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »