Akvarisztika ABC

"Az akváriumban az ember nemcsak hínárt és halakat láthat, hanem a víztükörben megpillanthatja sajátmagát is." (Bácsszentiváni Mihailovits György)

22.Ezüstös csukalazac

Tudományos név: Ctenolucius hujeta (Valenciennes; 1850)
Szinonímák: Ctenolucius hujeta hujeta, Ctenolucius hujeta insculptus, Ctenolucius insculptus, Hydrocynus hujeta, Luciocharax hujeta, Luciocharax insculptus, Xiphostoma hujeta, Édesvízi barrakuda
Magyar név: Ezüstös csukalazac
Csoport: Pontylazacok
Származás: Dél-Amerika; Venezuela, Kolumbia
Testhossz: 20-25 cm, a természetben elérheti a 50 cm-t is.
Természetes élőhely: Nagyobb folyókban a vízfelszín közelében a növényzet között.
Viselkedés: A nagy testű halakkal szemben békés, de amelyik befér a száján, azt megeszi. Félénk és ijedős hal, agresszív halakkal ne tartsuk. Jó társak lehetnek számukra a talaj közelében élő halak. Fajtársaival szemben sem agresszív.
Táplálkozás: Ragadozó; A természetben kishalakkal és rovarokkal táplálkozik. Akváriumban esetenként elfogadja a fagyasztott eleségeket is, ezen kívül adhatunk nekik földigilisztát, szúnyoglárvát, haldarabokat, kagylóhúst.
Szaporítás: Nagyon nehéz
Medence: Minimum 200 literes
Halnépesség: 400 literre 4-5 hal
Dekoráció: Vízfelszínen úszó növényzet, gyökerek. Az aljzat lehet homokos, esetlen néhány száraz tölgyfalevelet szórhatunk be, ami megszínezi a vizet. Akváriumukat fedni kell, mert kiváló ugrók.
Hőmérséklet: 22-26 °C
pH: 5-7,5
Keménység: 5-20 NK°
Várható életkor: 5-8 év
Megjegyzés: Az Ezüstös csukalazac teste hosszúkás, szája hosszú, a felső ajka kicsit hosszabb, mint az alsó. Az testük ezüstös színű, az úszók pedig átlátszóak. A farokúszó villás, a tövében pedig egy sötét folt található. A vízfelszín közelében vadászik, sokszor a növények közül támad zsákmányára. Érzékeny a szennyezett vízre, ezért vizük 30-50%-át cserélni kell hetente.

A kifejlett nőstények kicsit nagyobbak és a hasuk teltebb, mint a hímeké. A farok alatti úszó középső sugarai a hímeken hosszabbak, úszójuk pedig nem egyenes, inkább olyan, mintha rojtos lenne. A nőstények farok alatti úszója háromszögletű, külső sugarai hosszabbak és egyenesek. Szaporítani kisebb csoportban és párban is lehet. A csoportos tenyésztés során több hímet kell egy nőstényre számolni. Az ívást megelőzően a hímek kergetőznek a medencében, egymás mellett úszva pózolnak, sőt meg is csipkedhetik egymást. Maga a párzás a vízfelszín közelében zajlik: a hím és a nőstény egymással párhuzamosan úszik, a hím pedig a hosszabb farok alatti úszójával átöleli a nőstény hasi részét, ekkor a nőstény kiereszteti az ikrákat, amelyeket a hím megtermékenyít (ez részben a vízfelszín felett zajlik: a halak testének hátsó része gyakran kiér a vízből), ezután az ikrák lesüllyednek és rátapadnak a növényekre, vagy kövekre. Mivel ívásuk a víz felszínéhez közel zajlik, és heves vízmozgással jár, így az ikrák gyakran vízen kívülre is kerülhetnek.Az ívás kb. 3 órán keresztül tart. Az ikrák száma 1000 körüli, de nagyobb nőstények esetében elérheti az 3000-t is, amelyek 20 óra múlva kezdenek kikelni 27 °C –on, majd a kishalak további 60 óra múlva úsznak el. A kishalaknak frissen kelt sórákot adhatunk, és legalább napi háromszor kell etetni őket, különben megehetik egymást.

 

23.Hatcsíkos lazac

Tudományos név : Distichodus sexfasciatus
(Boulenger; 1897)
Magyar név: Hatsávos disztihódusz, Hatcsíkos lazac
Csoport: Pontylazacok
Származás: Afrika; Angola, Kongó, Kamerun, Tanzánia, Tanganyika-tó
Testhossz: 75 cm, akváriumban általában 40 cm
Természetes élőhely: A Kongó medencében, a nagyobb folyók és tavak fenékközeli részein.
Viselkedés: Nagy társas akváriumba való, békés természetű, csapathal, amit hasonló méretű halakkal tarthatunk
Táplálkozás: Növényevő; forrázott salátalevél, kukorica és más növényi táplálékok, de elfogadják a rovarlárvákat és a földigilisztát is.
Szaporítás: Akváriumban nem szaporodik.
Medence: Minimum 540 literes
Halnépesség: 1200 literre 2-3 hal
Dekoráció: Akváriumukat kövekkel és gyökerekkel díszíthetjük. A növényeket lelegelik, ezért ezt nem célszerű betenni nekik. A jávai mohát vagy Anubiast esetleg tehetünk a medencéjükbe, mert az a legtöbb hal nem eszi meg. Aljzatnak használhatunk homokot, vagy apró szemű kavicsot. Jó ugrók, ezért akváriumukat fedni kell!
Hőmérséklet: 22-26 °C
pH: 6-7,5
Keménység: 10-20 NK°
Várható életkor: 10 év
Megjegyzés: A fiatal egyedek gyönyörű színezetűek: testük aranysárga színű, amelyen 6 fekete függőleges csík húzódik és az úszóik vörös színűek. A felnőttek színe azonban, ahogy öregszenek megfakul, és sárgás-szürke lesz. Szájuk csőrszerű, amellyel könnyel lelegelik a kövekről és a gyökerekről az algákat, sőt más halakban is könnyen kárt tehetnek A fiatal halakat könnyen tarthatjuk kisebb csapatban is, mert jól elvannak egymással, de ahogy öregszenek, úgy lesznek egyre agresszívebbek és csak hatalmas akváriumban tudunk felnőtt halakat együtt tartani. Napközben az aljzat közelében, az árnyékos részeken tartózkodnak, ezért kövekből építsünk nekik búvóhelyeket.

24.Kétfoltú pontylazac

Tudományos név: Exodon paradoxus (Müller & Troschel; 1844)
Szinonímák: Hystricodon paradoxus, Epicyrtus exodon
Magyar név: Kétfoltú pontylazac
Csoport: Pontylazacok
Származás: Dél-Amerika; Guyana - Rio Branco folyó, Brazília - Amazonas
Testhossz: 15 cm
Természetes élőhely: Legtöbbször olyan folyószakaszokon fordul elő, ahol a víz füves, szavanna-szerű területeken folyik keresztül, és az aljzat homokos.
Viselkedés: Aktív, nagyon agresszív pontylazacok. Nem társas akváriumba valók, mert megtámadnak minden halat, és lecsipkedik a pikkelyeiket, és úszóikat, még a nagyobb ragadozó halak sincsenek biztonságban. Pikkely nélküli halakkal (pl. csíkfélék, páncélos harcsák) esetleg együtt tarthatóak. Mindenképpen nagy csapatban tartsuk, mert ha kevés halat tartunk, akkor a gyengébb, vagy kisebb halakat halálra csipkedik. Új halat ne tegyünk az akváriumba, mert megtámadják.
Táplálkozás: Mindenevő; A vadon élő halak vízi gerincteleneket, és kisebb halakat, és azok pikkelyeit eszik. Akváriumban az élő és a fagyasztott eleségek mellett a jó minőségű száraz tápokat is megeszik. Nagyon mohók, és inkább a húsos eledeleket részesítik előnyben.
Szaporítás: Akváriumban ritka.
Medence: Minimum 150 literes
Halnépesség: 200 literre 12-20 hal
Dekoráció: Kedvelik az erősebb vízmozgást, akváriumukba tehetünk gyökereket, és ágakat is, míg az aljzat legyen homokos. Szintén jól mutatnak egy növényekkel sűrűn beültetett akváriumban is.
Hőmérséklet: 23-28 °C
pH: 5,5-7,5
Keménység: 1-20 NK°
Várható életkor: 6-8 év
Megjegyzés: Az Exodon paradoxus-nak tipikus hosszúkás pontylazac alakja van, teste sárgásbarna színű, amelyet 2 különálló fekete folt díszít. Az első a farok tövénél, a másik pedig a hátúszó vonala előtt a testen található. A hátúszó vörös színű. Jó megvilágítás mellett testüknek fémes, kékes-lilás árnyalatú színezete van. Érdekesség, hogy természetes élőhelyükön, ahol nagy csapatokban élnek, a helyi emberek a piszkos tányérokat és edényeket a vízbe rakják, és a halak tisztára csipegetik őket, és mindenféle ételmaradékokat elfogyasztanak. A Kétfoltú pontylazacoknak fogazott ajkaik vannak, valamint a méretükhöz képest erős állkapcsuk, amelyek segítségével más halak pikkelyeit tudják lerágni. Ideális választás lehet azoknak, akik kisebb akváriumban akarnak tartani nagyobb csapat ragadozóhalat.

A hímek karcsúbbak, és a hát-, és farok alatti úszóik kissé hosszabbak. Szaporítása lehetséges akváriumban is, célszerű külön medencében próbálkozni. Egy 60x30x30 cm-es medence elegendő lehet, amelybe néhány csomó finom szálú vízinövényt helyezzünk, vagy valamilyen ikrahálót alkalmazzunk az akvárium alján, hogy a halak ne tudják megenni az ikrákat. Ívás előtt tápláljuk a halakat változatos élő eleségekkel, majd helyezzünk ki egy párt a medencébe. Az ívást beindíthatja egy nagyobb, 50%-os vízcsere, ahol kissé melegebb vízzel töltjük fel az akváriumot. Ha lerakták az ikrákat, akkor távolítsuk el a szülőket. Az ikrák 2-3 nap múlva kelnek ki. A kishalakat apró élő eleségekkel etethetjük, de előfordul a kannibalizmus is köztük, ezért a különböző méretű halakat tegyük külön medencébe.

25.Pöttyös baltahasú lazac

Tudományos név : Gasteropelecus maculatus (Steindachner; 1879)
Magyar név: Pöttyös baltahasú lazac, Pöttyös szekercelazac
Szinonímák: Thoracocharax magdalenae, Thoracocharax maculatus
Csoport: Pontylazacok
Származás: Dél-Amerika; Suriname, Panama, Venezuela, Columbia
Testhossz: 9 cm
Természetes élőhely: Állóvizekben, és mocsarakban Dél-Panamától - Kolumbián keresztül – Venezueláig és Guyanáig.
Viselkedés: Békés, társas akváriumba való, a vízfelszín közelében úszik, kisebb rajban tartsuk.
Táplálkozás: Mindenevő, kedveli az élő eleségeket, de megeszi a száraz tápokat is.
Szaporítás: Nagyon nehéz.
Medence: Minimum 110 literes
Halnépesség: 110 literre 5-6 hal
Dekoráció: Vízfelszínen úszó, vagy a vízfelszínig felérő hosszú levelű növények, amelyek beárnyékolják a vizet. Akváriumukat mindenképpen le kell fedni, mert kiugorhatnak.
Hőmérséklet: 23-28°C
pH: 6-7
Keménység: 6-15 NK°
Várható életkor: 3-5 év
Megjegyzés: Teste oldalról erősen lapított, háta egyenes, míg a hasi rész erősen ívelt. Nevét is különleges testformájáról kapta, mert egy balta fejére emlékeztet. A Pöttyös baltahasú lazac mellúszói átlátszóak, és hosszuk elérheti a hal testhosszának az 1/3-át is, amivel – a vízből kiugorva – könnyedén elrepül 3 métert is a vízfelszín felett. Szája kicsi és felső állású, testét apró fekete pöttyök borítják.

Szaporítása nagyon hasonló a márvány baltahasú lazacéhoz, de annál nehezebb. A vizüket szűrjük át tőzegen, hogy kissé savas és sötétebb legyen. Az ikráikat az úszónövények gyökerei közé rakja. Ezután a szülőket távolítsuk el a medencéből. Az ikrák 30 óra múlva kelnek ki és további 5 nap múlva úsznak el. Adjunk nekik frissen kelt sórákot.

26.Szekercelazac

Tudományos név: Gasteropelecus sternicla (Linnaeus; 1758)
Magyar név: Szekercelazac
Szinonímák: Clupea sternicla, Thoracocharax sternicla, G. coronatus, Salmo gasteroplecus, Közönséges baltahasú lazac
Csoport: Pontylazacok
Származás: Dél-Amerika
Testhossz: 6,5 cm
Természetes élőhely: Növényekkel dúsan benőtt kis patakok
Viselkedés: Békés, társas akváriumba való, a vízfelszín közelében úszik, kisebb csapatban tartsuk.
Táplálkozás: Mindenevő, kedveli az élő eleségeket, de megeszi a száraz tápokat is.
Szaporítás: Nagyon nehéz.
Medence: Minimum 80 literes
Halnépesség: 100 literre 5 hal
Dekoráció: Vízfelszínen úszó, vagy a vízfelszínig felérő hosszú levelű növények, amelyek beárnyékolják a vizet. Akváriumukat mindenképpen le kell fedni, mert kiugorhatnak.
Hőmérséklet: 22-27°C
pH: 5,8-7,5
Keménység: 4-15 NK°
Várható életkor: 3-5 év
Megjegyzés: A baltahasú lazac háta egyenes, a hasi rész ívelt, teste oldalról lapított. Testformája egy balta fejére emlékeztet, innen is kapta a nevét. A mellúszók átlátszóak és hosszuk a test 1/3-át is elérheti, és ha kiugranak a vízből könnyen 3 méter messze is elrepülhetnek a kifeszített mellúszóik segítségével. A test alapszíne ezüstös, a háti részen zöldes barna. A szája kicsi és felső állású. Testén egy fekete vízszintes vonal húzódik a kopoltyúfedőtől a farok tövéig. A szekercelazacot gyakran összetévesztik az ezüst dárdahallal (Thoracocharax stellatus), mert nagyon hasonló a kinézetük, de az utóbbi nagyobbra nő meg (kb. 8-10 cm), és testén nem látszik élesen elkülönülve a vízszintes fekete csík.

A nemek megkülönböztetése nehéz, általában csak íváskor figyelhető meg, mert akkor a fehér ikrák látszanak nőstények testén keresztül. A baltahasú lazacot akváriumban csak néhány esetben sikerült szaporítani.

27.Fekete tetra

Tudományos név : Gymnocorymbus ternetzi (Boulenger; 1895)
Szinonímák: Özvegy tetra
Magyar név: Fekete tetra
Csoport: Pontylazacok
Származás: Dél-Amerika; Bolívia, Brazília, Paraguay
Testhossz: 6 cm
Természetes élőhely: Gyenge sodrású folyók, állóvizek.
Viselkedés: Társas, rajban él.
Táplálkozás: Ragadozó, kedveli az élő zsákmányt.
Szaporítás: Elég könnyű.
Medence: Minimum 120 literes
Halnépesség: 120 literre 8-10 hal
Dekoráció: Sok növény és gyökerek
Hőmérséklet: 26-28°C
pH: 6-8
Keménység: 5-20 NK°
Várható életkor: 3-5 év
Megjegyzés: A hímek kisebbek, hátúszójuk megnyúlt és farokúszójuk nagyobb, mint a nőstényeké. Közös akváriumba ne tartsunk együtt a fekete tetrákat olyan halakkal, melyeknek hosszú úszóik vannak, mert esetleg megharapdálhatják azokat. Inkább más pontylazac-féléket válasszunk melléjük, pl. vörös-neont (Paracheidon axelrodi) vagy ciklámenlazacot (Hyphessobrycon callistus), melyek szintén csapatban élnek. A sötét talaj biztonságérzetet ad a halaknak és kiemeli a magukat kellető, parádézó hímek szépségét, amikor fickándozva köröznek a nőstények körül. Az eredményes szaporítás érdekében használjunk mellékakváriumot. Az ívás nyílt vízben történik. Utána ki kell a szülőket venni a medencéből, mert különben megehetik az ikrákat. Az utódok kb. 36 óra múlva kikelnek. Sóféreglárvákkal, kerekesférgekkel etessük őket.

28.Királylazac


Tudományos név: Inpaichthys kerri (Géry & Junk; 1977)
Szinonímák: Kéklazac, Kerri-kerri
Magyar név: Királylazac
Csoport: Pontylazacok
Származás: Dél-Amerika; Brazília, a Rio Aripuana és a Rio Madeira folyókban
Testhossz: Hím: 4 cm, nőstény: 3 cm
Természetes élőhely: Többnyire az erdős területeken, a lassú folyású, feketevízű mellékfolyókban élnek, ahol a víz savas kémhatású, és gyakran barnás színű a sok rothadó növényi törmeléktől.
Viselkedés: Békés, kisebb csapatban érzi jól magát, de ne tartsuk nagyobb, vagy agresszív halakkal. A hosszabb úszójú halakkal csipkelődő lehet, de ez többnyire akkor történik meg, ha túl kis csapatban tartjuk őket.
Táplálkozás: Mindenevő, nem válogatós, mindenféle száraz tápot megeszik, de rendszeresen kell adni nekik fagyasztott és élő eleséget is, hogy jól fejlődjenek valamint szép színezetük is megmaradjon.
Szaporítás: Elég nehéz.
Medence: Minimum 70 literes
Halnépesség: 70 literre 5-6 hal
Dekoráció: Egy biotóp akváriumot könnyen berendezhetünk számukra: használjunk folyami homokot aljzatnak, és rakjunk néhány faágat, vagy gyökeret a medencébe. Pár marék száraz falevéllel tovább erősíthetjük a hatást. Kedveli a sötétebb akváriumot, ezért használjunk úszó növényeket a fény tompítására, és a vízükhöz adhatunk tőzegkivonatot.
Hőmérséklet: 24-27 °C
pH: 5.5-7.0
Keménység: 1.0-12.0 NK°
Várható életkor: 4-5 év

Leírás: A császárlazachoz (Nematobrycon palmeri) hasonló, de kisebb testű hal, továbbá nekik van zsírúszójuk is, így könnyen megkülönböztethetjük őket. A hím hátrésze világoskék, és ez a kék szín a zsírúszójára is áthúzódik. A testközépen sötétkék csík fut végig a szájtól, a szemen keresztül a faroktő felé, míg a hasi része világos ezüstkék. A nőstény kevésbé színes, de a zsírúszója piros, vagy narancssárga színű. Létezik egy szuper blue színváltozata is.

A nőstények kevésbé színesek, és erősebb testfelépítésűek, valamint a zsírúszójuk pirosas színű, ami a hímeknél kék színű.

Tenyésztésükhöz egy kisebb akvárium is elegendő, amelybe helyezzünk egy nagyobb csomó finom levelű vízinövényt (pl. jávai mohát), vagy ikrázórácsot, amely megakadályozza a szülőket az ikrák elfogyasztásában. A világítás legyen gyenge, a víz pedig enyhén savas (pH 5,5-6,5), és lágy (1-5 NK°), és 24-27 °C hőmérsékletű. A vizet átszűrhetjük tőzegen is, így még jobban hasonlít természetes élőhelyükhöz a környezet. Párban és kisebb csapatban is ívathatjuk őket, de mindkét esetben fontos, hogy a halakat előtte hozzuk jó kondícióba különböző élő és fagyasztott eleségekkel. A kihelyezett halak, ha a környezet megfelelő, általában már másnap hajnalban elkezdik az ikrázást. A szülők megeszik az ikrákat, ezért ikrázás után célszerű őket eltávolítani az akváriumból. Az ikrák, amelyek sárgásan áttetszők, 24-48 óra múlva kelnek ki, és az ivadékok további 3-4 nap múlva már szabadon úsznak. Nagyon apró élő eleségekkel, és ivadéktáppal etethetjük őket. Az ivadékok száma 100-150, egy-egy sikeres ikrázásnál. Fejlődésük igen gyors, hat hónap alatt - ha megfelelő a táplálásuk - elérik a három-négy centiméteres fejlettséget.

29.Rézlazac

Tudományos név: Hasemania nana (Lütken; 1875)
Szinonímák: Hasemania marginata, Ezüstös tetra, Ezüstös pontylazac
Magyar név: Rézlazac
Csoport: Pontylazacok
Származás: Dél-Amerika; a Sao Francisco folyó és a Parus folyó (Brazília).
Testhossz: 5 cm
Természetes élőhely: Sekély vizek.
Viselkedés: Társas, rajban él.
Táplálkozás: Mindenevő, mindenfajta eleséget elfogad.
Szaporítás: Könnyű.
Medence: Minimum 70 literes
Halnépesség: 75 literre 5-6 hal
Dekoráció: Sok növény, elég nagy szabad térrel az úszáshoz.
Hőmérséklet: 22-28°C
pH: 6-8
Keménység: 5-20 NK°
Várható életkor: 4-5 év
Megjegyzés: A rézlazac elfogadja a nyugodt halak társaságát, pl. a vörös neonhalakét (Paracheirodon axelrodi). Sötét dekorációt ajánlunk, mert az jól kiemeli a színüket. Ha megfelelő feltételek között élnek, nem nehéz megkülönböztetni a pufók hasú nőstényeket a karcsú és élénkebb színekben pompázó hímektől. Szaporításnál egy másik, egy gyengén megvilágított, 50 literes akváriumba tanácsos áttenni a hímet és a nőstényt, melyeknek ilyenkor a színük is megváltozik. Talaj helyett vastag jávaimoha-réteget (Vesicularia dubyana) tegyünk a medence aljára. A közös akvárium vizénél valamivel lágyabb és magasabb hőmérsékletű víz megkönnyíti az ikrarakást. Amint ez megtörténik, vegyük ki a szülőket a medencéből, s amikor az ivadékok úszni kezdenek, tápláljuk őket kerekesférgekkel, majd sóféreglárvákkal.

30.Vörösfejű pontylazac

Tudományos név: Hemigrammus bleheri (Géry, Mahnert; 1986)
Magyar név: Vörösfejű pontylazac
Csoport: Pontylazacok
Származás: Dél-Amerika; Cuiuni folyó (Brazília).
Testhossz: 4 cm
Természetes élőhely: Gyökerekkel és faágakkal eltorlaszolt vizek.
Viselkedés: Társas, rajban él.
Táplálkozás: Mindenevő, kedveli az élő zsákmányt.
Szaporítás: Bonyolult.
Medence: Minimum 120 literes
Halnépesség: 120 literre 12 hal
Dekoráció: Növények, vulkáni kövek és szabadon hagyott tér, ahol lehet úszni.
Hőmérséklet: 25-28°C
pH: 5-6,4
Keménység: 5,6-6,72 NK°
Várható életkor: 3-6 év
Megjegyzés: Védekező mechanizmusa a csapatbanúszás, ezért 10 példánynál kevesebbet nem túl célszerű tartani. Vörös neonhalakkal és különféle harcsafélékkel gyakran társítják, az egyik legjobb társítási variáció esetében. Betelepítéskor nem árt halainkra ügyelni, de később strapabíró, sőt, már-már kissé igénytelenebb hallá válhat. Ilyenkor a nem túl erős szűrést, gyengébb oxigénellátottságot is tűri, a betegségekre nem érzékeny. Kezdőknek ugyan nem szokták ajánlani, de mégis némi kis tapasztalattal rendelkező akvaristák belevághatnak tartásába. Nem lehetetlen, hogy egy pár társas medencében leívjon. Érdemes sötét aljzatot helyezni medencéjükbe, ezzel a praktikával biztonságérzetük növelhető, sőt színeik is pompásabbak lesznek. Gyakran érhet meg akár 4-5 évet, vagy esetenként akár még egy kicsivel többet is, ami ekkora lazacoknál ritkaságszámba megy. A Vörösfejű pontylazac (Hemigrammus bleheri) békés természetű hal, sok fajjal képes együtt élni (ha nem túl élénkek), de főképp a tetrákkal és a Dél-Amerikából származó apró, bölcsőszájú halakkal. Akkor tudjuk zavartalanul élvezni őket, ha egy szórt fénnyel megvilágított, növényekkel szépen beültetett medencében élnek. Eleinte nem könnyű megállapítani a nemüket, de ahogy felnőnek, a hímek színesebbek és karcsúbbak lesznek a nőstényeknél, melyeknek kerekebb a hasuk. Szaporításukhoz nagyon lágy esővíz vagy ozmózisos víz szükséges. Erre egy 50 literes elkülönítő medence megfelel, csak el ne felejtsük elsötétíteni, mert az ikrák nem fejlődnek fényben. Az ikrázás nyílt vízben történik. Utána a szülőket ki kell venni a medencéből, az ivadékok pedig az ikrázás után kb. 5 nap múlva kaphatnak először infuzóriákat és sóféreglárvákat.

31.Izzófényű pontylazac

Tudományos név: Hemigrammus erythrozonus (Durbin; 1909)
Szinonímák: Hemigrammus gracilis
Magyar név: Izzófényű pontylazac
Csoport: Pontylazacok
Származás: Dél-Amerika,Guayanában
Testhossz: 4-4,5 cm
Természetes élőhely: Az Essequibo folyó vízgyűjtő területe.
Viselkedés: Békés, társas akváriumban hasonló halakkal jól tartható.
Táplálkozás: Táplálékban nem válogatós, de a legszívesebben apró élő eleséget fogyaszt.
Szaporítás: Elég könnyű.
Medence: Minimum 65 literes
Halnépesség: 70 literre 6 hal
Dekoráció: Sűrűn telepítet növényzetű akvárium, sötét talaj
Hőmérséklet: 22 -28°C
pH: 6-7,5
Keménység: 6-15 NK°
Várható életkor: 4-5 év
Megjegyzés: 1938-ban Brit Guayanában találták ezt az igen szép halacskát. Testformája emlékeztet a neonhalra, és vele vagy más kis testű halakkal társas medencében jól tartható. Hátrésze szürkés, ezüst hasrészét izzó, vörös csík választja el, mely a szájtól a kopoltyúfedőn keresztül a faroktőig húzódik, a farokrész felé egyre erőteljesebben, intenzívebben.
3-4 literes akváriumban is könnyen ívik. Az ikrával telt nőstényektől a karcsú, kisebb testű hímek könnyen megkülönböztethetők. A kis akváriumot töltsük fel lágy vízzel, melynek keménységi értéke az 5 nk° alatt marad, és tőzegen átszűrve enyhén savanyú. Az este kihelyezett, 25-27 °C-os vízben tartott tenyészpár a legytöbbször másnap ívik. A nőstény a finom szálú élő vagy műnövényre rakja az ikrát, de ívik növény nélkül is. Az ívatómedencét az erős fénytől részleges takarással árnyékolnunk kell, de a fedőüveg is jól zárjon, mert a hímek erősen hajtják ikrázás közben nőstényeiket, és a medence sarkainál könnyen kiugorhatnak. Egy jó ívás 200-300 ivadékot is eredményezhet. Ikrarakás után a tenyészállatokat eltávolítjuk, mint a halcsalád többi tagjánál. Az üvegcsepphez hasonló lárvák 24-30 óra alatt kelnek ki és fény hatására erősen vergődnek. Az ötödik nap elúszó ivadék planktoneleséggel jól nevelhető, és gyorsan fejlődik.

32.Zöld neonhal

Tudományos név: Hemigrammus hyanuary (Durbin; 1918)
Szinonímák: -
Magyar név: Zöld neonhal
Csoport: Pontylazacok
Származás: Dél-Amerika; Peru, Brazília
Testhossz: 4 cm
Természetes élőhely: A Hyanuary-tóban, és a környező lassú folyású kisebb folyókban őshonos, Manaustól nem messze az Amazonas középső szakaszánál.
Viselkedés: Békés, aktív csapathal, amely hasonló nagyságú lazacokkal, és más nem nagy testű halakkal jól együtt tartható egy társas akváriumban.
Táplálkozás: Mindenevő; A természetben apró rovarokat eszik, de akváriumban elfogyaszt minden élő, fagyasztott, és jobb száraz eleséget.
Szaporítás: Elég könnyű.
Medence: Minimum 60 literes
Halnépesség: 70 literre 6-7 hal
Dekoráció: Tarthatjuk növényekkel sűrűn telepített akváriumban, vagy biotóp akváriumban. Utóbbi esetben használjunk homokos aljzatot, és szórjunk száraz leveleket a medencébe, amelyek megszínezik a vizet. Ágakkal és gyökerekkel díszíthetjük a medencét. Kényesek a vízminőségre, ezért a rendszeres vízcseréket nem hanyagolhatjuk el. A világítás ne legyen túl erős.
Hőmérséklet: 23 -27 °C
pH: 6-7,5
Keménység: 0-15 NK°
Várható életkor: 3-5 év
Megjegyzés: A Zöld neonhal háta olajzöld, a hasi részen pedig ezüstös. Ragyogó zöldessárga csík húzódik a kopoltyúfedőjüktől a farok tövéig, valamint egy sötétebb csík található ez alatt, ami a faroktól a test közepéig tart. Úszói átlátszóak, vagy enyhén sárgás színűek. A farok tövén egy fekete folt is található, amelynek kerete aranyszínű. Magyar neve kissé zavaró, mert nem áll közeli rokonságban a valódi Neonhallal (Paracheirodon innesi). Sajnos szépsége és viszonylagos igénytelensége ellenére sem terjedt el olyan széles körben, mint azt érdemelné.

A kifejlett hímek kisebbek, és karcsúbbak a nőstényeknél, valamint a farok alatti úszójukon egy apró horog található, amelyet nem mindig könnyű észrevenni. Tenyésztésükhöz célszerű egy külön akváriumot használni, amelyet béleljünk ki néhány csomó finom szálú vízinövénnyel, és a medence legyen gyengén megvilágított. A Zöld neonhalak a növények közé szórják az ikráikat. Növények helyett használhatunk ikrahálót, amelyet a medence aljára helyezve megvédi az ikrákat a felnőtt halaktól. A víz legyen nagyon lágy (1-5 NK°) és enyhén savas (pH 5,5-6,5), 26-28 °C hőmérsékletű. Használhatunk RO vizet is, amelyet tőzegen átszűrünk, hogy a kellő hatást elérjük. Kisebb csapatban, vagy párban is lehet őket ívatni, de a halakat előtte hozzuk jó kondícióba megfelelő minőségű eleséggel. Miután este kihelyeztük őket a külön medencébe, általában másnap reggel kezdik meg az ívást. Az ikrák száma 100 és 200 között változhat. A felnőtt halak megeszik az ikrákat, ezért távolítsuk el őket az akváriumból ikrázás után. Az ikrák 24-36 óra múlva kelnek ki, és az ivadékok 3-4 nap múlva úsznak el. Apró méretük miatt papucsállatkákkal, vagy nagyon apró ivadéktáppal etethetjük őket. Az ikrák és a kishalak érzékenyek a fényre, ezért medencéjüket takarjuk el a fénytől az első időszakban. Szemük írisze ragyogó zöld színű lesz, amikor elérik ivarérettségüket.

33.Parázsszemű pontylazac

Tudományos név: Hemigrammus ocellifer (Steindachner; 1882)
Szinonímák: Tetragonopterus ocellifer (Steindachner, 1882) , Hemibrycon ocellifer (Steindachner, 1882)
Magyar név: Parázsszemű pontylazac
Csoport: Pontylazacok
Származás: Dél-Amerika; Guyana, Suriname, Francia Guyana, Peru és Brazília.
Testhossz: 4-4,5 cm
Természetes élőhely: A lassabb folyású folyókban, és mellékfolyókban a part menti részeken, valamint a folyók által elárasztott területeken él.
Viselkedés: Békés pontylazac, otthonosan érzi magát minden társas akváriumban, hasonló méretű, békés halakkal jól együtt tarthatóak. Csapathal, ezért legalább 6 példányt tartsunk belőlük.
Táplálkozás: Mindenevő; Szívesen fogyaszt minden élő, fagyasztott, és száraz eleséget.
Szaporítás: Elég könnyű.
Medence: Minimum 60 literes
Halnépesség: 70 literre 6-7 hal
Dekoráció: Tarthatjuk növényekkel sűrűn telepített akváriumban, sötét aljzattal, amely kihozza a halak színét, vagy biotóp akváriumban. Utóbbi esetben aljzatnak folyami homokot használjunk, és néhány faágat, vagy gyökeret helyezzünk a medencébe, valamint egy kevés száraz falevelet szórjunk az aljzatra. Hagyjuk, hogy ezek megszínezzék a vizet. A gyengébb megvilágítás kihozza a halak szép színeit.
Hőmérséklet: 24-28 °C
pH: 5,5-7,5
Keménység: 5-19 NK°
Várható életkor: 3-5 év
Megjegyzés: A Parázsszemű pontylazac teste ovális, ezüstszínű, hátuk ívelt, és szürkészöld. Testükön két fekete folt található, az első a kopoltyúfedő mögött, a másik a farok tövénél. Ugyanitt a két sötét folt mellett két narancssárga folt is található a testükön. Egy sokszor alig látható, ezüstös-fehér csík fut végig, a szemüktől a farkúszóig. A szem íriszének a felső része ragyogó vörös színű. Az úszók átlátszóak. A Hemigrammus ocellifer kezdők számára is jó választás lehet, mert olcsó, és könnyen tartható hal. Létezik egy albínó színváltozata is, amely az elmúlt években elég népszerű lett. Szintén létezik egy lehetséges alfaja is (Hemigrammus ocellifer falsus), amely sokkal karcsúbb, és a kopoltyúfedő mögötti foltok hiányoznak róla, továbbá Argentína északnyugati részéről származik. A többi Hemigrammus fajhoz hasonlóan a rendszertani besorolásuk bizonytalan, és a tudósok egyetértenek abban, hogy egy teljes felülvizsgálat ráférne erre a nemzetségre.

A kifejlett nőstények kissé nagyobbak, és testesebbek a hímeknél. A nemek megkülönböztetése az úszóhólyag alapján is lehetséges, ami jól látszik a halak átlátszó testén keresztül. A hímeknél elvékonyodó, kúpos alakja van, míg a nőstényeknél kerekebb formájú. Szaporítása elég könnyű, egy kisebb 20-25 literes, világítás nélküli medencébe helyezzünk néhány csomó finom szálú vízinövényt, amelyre az ikrákat szórhatják, vagy rakjunk az akvárium aljára ikrarácsot. A víz legyen lágy (1-5 NK°) és kissé savas (pH 5,5-6,5), 26-28 °C hőmérsékletű. Használhatunk tőzegen átszűrt RO vizet is. Kisebb csapatban, vagy párban is lehet ívatni őket, előtte a halakat etessük bőségesen élő eleségekkel. A halakat este helyezzük ki a külön medencébe, és többnyire a következő reggelen kezdenek el ívni. A felnőtt halak megeszik az ikrákat, ezért ikrázás után távolítsuk el őket. Az ikrák 24-36 óra múlva kelnek ki, és a lárvák további 3-4 nap múlva úsznak el. Papucsállatkával indíthatjuk az etetésüket, majd ha már nagyobbak, akkor sórákkal, vagy más élő planktonnal könnyen felnevelhetőek. Az ikrák, és az ivadékok az első időszakban fényérzékenyek, ezért ilyenkor ne használjunk világítást.

34.Aranyfoltos pontylazac

Tudományos név: Hemigrammus pulcher (Ladiges; 1938)
Szinonímák: Kecses pontylazac
Magyar név: Aranyfoltos pontylazac
Csoport: Pontylazacok
Származás: Dél-Amerika; az Amazonas felső szakaszán Peruban.
Testhossz: 4-4,5 cm
Természetes élőhely: A nagyobb folyók és mellékfolyók lassú folyású szakaszain, többnyire a fák által beárnyékolt részeken.
Viselkedés: Békés, aktív csapathal, jól tartható társas medencében, viszont elég félénk pontylazac, így csak hasonló méretű és habitusú halakkal tartsuk együtt. Fontos, hogy lehetőleg minél nagyobb csapatban tartsuk.
Táplálkozás: Mindenevő, szívesen fogyaszt minden eleséget, de a szép színezethez fontos a rendszeres élő táplálék is.
Szaporítás: Elég nehéz.
Medence: Minimum 60 literes
Halnépesség: 70 literre 6 hal
Dekoráció: Tarthatjuk növényekkel sűrűn telepített akváriumban, vagy biotóp medencében. Utóbbi esetben aljzatnak használjunk folyami homokot, és helyezzünk uszadék fát, vagy gyökereket az akváriumba. Egy kevés száraz levelet az aljzatra szórva könnyen színezhetjük a vizüket a természetes élőhelyükhöz hasonlatosra, vagy használhatunk tőzegen átszűrt RO vizet is. A világítás ne legyen erős.
Hőmérséklet: 23-27 °C
pH: 5,5-7
Keménység: 1-12 NK°
Várható életkor: 3-4 év
Megjegyzés: Testének színeit nagyon nehéz leírni, mert különböző irányú fényben más és más, a lilától a rézszínűig változhat. A hasi részen világosabb, néha sárga színű. A kopoltyúfedő mögött egy fényes, rézszínű folt található. A szem íriszének felső része vörös. Az úszók átlátszóak. A farok tövénél egy fényes világos csík húzódik, alatta pedig egy vastagabb fekete sáv található. Az 1930-as évek végén került először Európába, és nem sokkal később már sikerült tenyészteni is. A többi Hemigrammus fajhoz hasonlóan a rendszertani besorolásuk bizonytalan, és a tudósok egyetértenek abban, hogy egy teljes felülvizsgálat ráférne erre a nemzetségre.

A kifejlett nőstények kissé nagyobbak, és testesebbek a hímeknél. A nemek megkülönböztetése az úszóhólyag alapján is lehetséges, ami jól látszik a halak átlátszó testén keresztül. A hímeknél elvékonyodó, kúpos alakja van, míg a nőstényeknél kerekebb formájú. Tenyésztésük nem könnyű, mert nem minden nőstény hajlandó — az erős beikrásodás ellenére sem — leívni, ezért a jó tenyészállatok kiválasztása már gyakorlatot kíván. Szaporítani egy kisebb 20-25 literes külön medencében érdemes. Az akvárium alját béleljük ki jávai mohával, vagy használjunk ikrahálót, ami megvédi az ikrákat a szülők falánkságától. A víz legyen lágy (1-5 NK°), és savas (pH 5,5-6,5) 26-28 °C hőmérsékletű. Alternatív megoldásként használhatunk tőzegen átszűrt RO vizet is. Az Aranyfoltos pontylazacot szaporíthatjuk kisebb csapatban, vagy párban is, de mindkét esetben élő táplálék segítségével hozzuk jó kondícióba a tenyészhalakat. A halakat érdemes este kihelyezni az akváriumba, és azok többnyire a következő reggelen megkezdik az ívást, de ez sokszor tovább is elhúzódhat. Az ikrákat a növények közé szórják, és egy-egy ívás 400-500 halványsárga ikrát is eredményezhet. Az ikrák 24-36 óra múlva kelnek ki, és a lárvák további 3-4 nap múlva már szabadon úsznak. Fontos, hogy az ikrák és az ivadékok is fényérzékenyek, ezért az első időszakban ne használjunk világítást, és próbáljuk őket fénytől védett helyen nevelni. Az első időszakban papucsállatkával, vagy folyékony ivadéktáppal etethetjük őket, később már képesek megenni a frissen kelt sóféreglárvát is. Ivarérettségüket 8-9 hónapos korban érik el.

35.Zászlós pontylazac

Tudományos név: Hemigrammus ulreyi (Boulenger; 1895)
Szinonímák: Tetragonopterus ulreyi (Boulenger, 1895)
Magyar név: Zászlós pontylazac
Csoport: Pontylazacok
Származás: Dél-Amerika; Brazília, a Rio Paraguay medencéje
Testhossz: 5 cm
Természetes élőhely: Lassú folyású folyók és kisebb mellékfolyók
Viselkedés: Békés, aktív csapathal, jól tartható társas medencében, viszont elég félénk pontylazac, így csak hasonló méretű és habitusú halakkal tartsuk együtt. Fontos, hogy legalább 6 fős, vagy nagyobb csapatban tartsuk.
Táplálkozás: Mindenevő, szívesen fogyaszt minden eleséget, de a szép színezethez fontos a rendszeres élő és fagyasztott táplálék is.
Szaporítás: Elég nehéz
Medence: Minimum 70 literes
Halnépesség: 70 literre 6 hal
Dekoráció: Tarthatjuk növényekkel sűrűn telepített akváriumban, vagy biotóp medencében. Utóbbi esetben aljzatnak használjunk folyami homokot, és helyezzünk uszadék fát, vagy gyökereket az akváriumba. Egy kevés száraz levelet az aljzatra szórva könnyen színezhetjük a vizüket a természetes élőhelyükhöz hasonlatosra, vagy használhatunk tőzegen átszűrt RO vizet is. A világítás ne legyen erős.
Hőmérséklet: 23-27 °C
pH: 5.8-7.2
Keménység: 5.0-12.0 NK°
Várható életkor: 3-4 év
Leírás: Testük félig áttetsző, ezüstös színű, amelyen egy jól látható fekete és egy sárga csík húzódik vízszintesen a szemüktől a faroktőig, viszont ezekben a csíkokban nagyjából a mellúszónál egy szakadás található. A hátúszón szinten megtalálhatóak a sárga és fekete színek, a farok alatti úszó elülső széle pedig fehér színű. Sajnos elég ritkán lehet beszerezni, de megnyerő kinézetének köszönhetően egy társas akváriumnak valódi dísze lehet egy ilyen csapat. Tudományos nevüket Albert B. Ulrey biológusról kapták. A többi Hemigrammus fajhoz hasonlóan a rendszertani besorolásuk bizonytalan, és a tudósok egyetértenek abban, hogy egy teljes felülvizsgálat ráférne erre a nemre (genus).
A kifejlett nőstények kissé nagyobbak, és hasasabbak a hímeknél.

Szaporítani egy kisebb, külön akváriumban érdemes. A medence legyen gyengén megvilágított, és az akvárium alját béleljük ki jávai mohával, vagy használjunk ikrahálót, ami megvédi az ikrákat a szülők falánkságától. A víz legyen lágy (1-5 NK°), és savas (pH 5,5-6,5) 26-28 °C hőmérsékletű. Alternatív megoldásként használhatunk tőzegen átszűrt RO vizet is. A Zászlós pontylazacot szaporíthatjuk kisebb csapatban, vagy párban is, de mindkét esetben élő táplálék segítségével hozzuk jó kondícióba halainkat. A halakat érdemes este kihelyezni az akváriumba, és azok többnyire a következő reggelen megkezdik az ívást, de ez sokszor tovább is elhúzódhat. Az ikrák 24-36 óra múlva kelnek ki, és a lárvák további 3-4 nap múlva már szabadon úsznak. Az első időszakban papucsállatkával, vagy folyékony ivadéktáppal etethetjük őket, később már képesek megenni a frissen kelt sóféreglárvát is.

36.Parázslazac

Tudományos név: Hyphessobrycon amandae (Géry, Uj; 1987)
Szinonímák: Hemigrammus amandae (Géry & Uj, 1987), Amanda lazac
Magyar név: Parázslazac
Csoport: Pontylazacok
Származás: Dél-Amerika, Brazília
Testhossz: 2-2,5 cm
Természetes élőhely: Az Araguaia folyó vízgyűjtő területén, többnyire a feketevizű mellékfolyókban és holtágakban, ahol a víz enyhén savas, és a talajt száraz levéltörmelék borítja.
Viselkedés: Békés természetű csapathal, de kis mérete miatt csak hasonló méretű, békés halakkal célszerű társítani. Nagyobb csapatban kevésbé félénk, ezért érdemes 8-10 halat beszerezni belőlük.
Táplálkozás: A természetben apró gerincteleneket fogyaszt, akváriumban minden megfelelő méretű eleséget elfogad, ciklopsz, grindál és vágott tubifex szerepeljen az étlapon, de elfogadják a szétmorzsolt száraz tápokat is.
Szaporítás: Elég könnyű.
Medence: Minimum 40 literes
Halnépesség: 50 literre 8-10 hal
Dekoráció: Növényekkel sűrűn beültetett akvárium (törpe kardfüveket használhatunk), és sötét talaj. A vízfelszínen úszó növények is hasznosak lehetnek, hogy a világítás erősségét tompítsák. A talajra tehetünk száraz faleveleket is, hogy leutánozzuk a természetes élőhelyüket.
Hőmérséklet: 20-28 °C
pH: 5-7
Keménység: 1-10 NK°
Várható életkor: 4-5 év
Megjegyzés: A Parázslazacot Heiko Bleher fedezte fel 1986-ban, és nevét tiszteletből édesanyjáról Amanda Bleher-ről kapta, aki nagy érdemeket szerzett Brazília faunájának, és flórájának feltérképezésében. Színezete erősen hangulatfüggő, lehet világos piros, vagy narancssárga, és vörös. A has alatti úszó áttetsző, akárcsak a farkúszó vége. A hátúszón, amely mindig feszesen áll, egy sötét folt látható. A többi úszója gyengén vörös, még a kis zsírúszója is. A nőstények hasi oldala világosabb.

A hímek színe szaporodási időszakban mély rézvörös, míg a nőstények fakóbbak és kissé teltebbek. Tenyésztése egyszerű, megfelel egy kisebb akvárium is, csupán a kikelt kishalak indítóeleségéről kell gondoskodni. A tenyésztő medence legyen gyengén megvilágított, és az alját béleljük ki finom levelű vízinövényekkel (pl. jávai moha), amelyek közé a nőstények elszórhatják az ikrákat. Másik lehetőség, hogy az akvárium alját ikraráccsal fedjük, ami megvédi az ikrákat a szülők falánkságától. Szaporíthatjuk párban, vagy kisebb csapatban is őket. A lágy, 3 NK° keménységű, 6 pH értékű és 25-26 °C hőmérsékletű vízben másnap vagy harmadnap ikráznak. Szabadon ikrázók, az ikrák száma 30-60 között változhat. Ikrázás után célszerű a tenyészállatokat kivenni. Az ikrák 24-30 óra múlva kelnek ki, és további 4 nap múlva úsznak el. A kishalakat papucsállattal etethetjük az első héten, utána jöhet a frissen kelt sórák. A tenyésztés nehézsége abból fakad, hogy rendkívül kis eleséggel nevelhetők a kezdeti időben. Egyhónapos korukra elérik az 5-7 mm hosszúságot.

37.Lándzsafoltú pontylazac

Tudományos név: Hyphessobrycon anisitsi (Eigenmann; 1907)
Szinonímák: Hemigrammus caudovittatus
Magyar név: Lándzsafoltú pontylazac
Csoport: Pontylazacok
Származás: Dél-Amerika, Argentína, Brazília, Paraguay
Testhossz: 8-9 cm
Természetes élőhely: A Rio de la Plata vízgyűjtő területe.
Viselkedés: Békés, rajban él, esetenként megcsípkedheti más halak úszóit.
Táplálkozás: Mindenevő, ezért az akvárium finom növényei sajnos megsínylik több hal jelenlétét.
Szaporítás: Elég könnyű.
Medence: Minimum 100 literes
Halnépesség: 120 literre 6-7 hal
Dekoráció: Növények és sötét színű talaj jól kihozza a halak színét.
Hőmérséklet: 18-28°C
pH: 5,5-8,5
Keménység: 2-25 NK°
Várható életkor: 5-6 év
Megjegyzés: Háta sárgásbarna, mellrésze ezüst. A testközépen világosabb csík fut végig, mely a faroktőben, a farokúszóra is átnyúlva sötétkék, lándzsahegyű formát mutat. Úszói, szemgyűrűjének felső szegélye vörös. Nem igazán igényes hal, kimondottan alkalmas kezdőknek. Albínó változatát gyakran flamingólazac néven forgalmazzák.
Az erősebb, telt nősténynél a hím sokszor 1 cm-rel is kisebb, karcsúbb. Nagy teste miatt természetszerűen ívatásához nagy, 15-20 literes medencét igényel. A kihelyezett pár a 25 °C hőmérsékletű vízben, rendszerint már másnap, finom szálú növényre rakja ikráit. Az ivadék 24 óra alatt kel ki, és az ötödik nap úszik el. Egy-egy sikeres ikrázás 400-500 ivadékot is eredményez. Rendkívül gyorsan fejlődnek, és a második héten már apró Cyclops eleséget is fogyasztanak. A nagyobb állatokat ajánlatos kiválogatni, mert könnyen felfalják elmaradottabb, kisebb testvéreiket.

38.Foltosúszójú üveglazac

Tudományos név: Hyphessobrycon bentosi (Durbin; 1908)
Magyar név: Foltosúszójú üveglazac
Csoport: Pontylazacok
Származás: Dél-Amerika; Alsó- és Közép-Amazónia.
Testhossz: 4 cm
Természetes élőhely: Nyugodt vizekben lebegő, úszó növények alatt.
Viselkedés: Társas, rajban él.
Táplálkozás: Mindenevő.
Szaporítás: Elég könnyű.
Medence: Minimum 120 literes
Halnépesség: 120 literre 8-10 hal
Dekoráció: Növények, gyökerek, nyílt vízterületek, ahol lehet úszni.
Hőmérséklet: 24-28°C
pH: 5,5-7
Keménység: 5,6-11,6 NK°
Várható életkor: 3-5 év
Megjegyzés: Násztánca közben vagy amikor meg akar ijeszteni más hímeket, ez az úszó büszkén fölmered. Egyébként a foltosúszójú üveglazac békés természetű, jól érzi magát más tetrákkal, a vitorláshalakkal (Pterophyllum scalare) és a páncélos harcsafélékkel (Corydoras). Úgy kell az akváriumot berendezni, hogy a halak találjanak maguknak növényekkel teli árnyas zónákat. Elég, ha a medence szűrése óránként a térfogat másfélszerese. Szaporításhoz egy finom levelű növényekkel beültetett (Microphyllum) 50 literes medencébe kell elkülöníteni a halpárt, a víz legyen egy kicsit lágyabb, mint a közös akváriumé. Az ikrák 24 óra alatt kikelnek, és az ivadékok 4 nappal később úszni kezdenek. Ekkor adjunk nekik infuzóriákat.

39.Sárga pontylazac

Tudományos név: Hyphessobrycon bifasciatus (Ellis; 1911)
Szinonímák: -
Magyar név: Sárga pontylazac
Csoport: Pontylazacok
Származás: Dél-Amerika; Brazília part menti részein pl. Rio de Janeiro környékén.
Testhossz: 4-5 cm
Természetes élőhely: Erdei patakok és tavak, valamint elárasztott területek.
Viselkedés: Alapvetően békés, aktív csapathal, érdemes biotóp akváriumban tartani, olyan halakkal, amelyeknek hasonlóak az igényeik. A hosszabb úszójú halaknak néha megcsipkedi az úszóit.
Táplálkozás: Mindenevő; A természetben szinte kizárólag apró gerincteleneket fogyaszt. Akváriumban apró élő és fagyasztott eleségeket, valamint száraz tápokat.
Szaporítás: Elég könnyű
Medence: Minimum 50 literes
Halnépesség: 70 literre 6-8 hal
Dekoráció: Aljzatnak használjunk folyami homokot, és ágakkal vagy gyökerekkel dekoráljuk a medencét. A talajra szórhatunk száraz tölgy, vagy bükk leveleket. Természetes élőhelyén vízinövények nem találhatók. A világítás ne legyen erős.
Hőmérséklet: 20-25 °C
pH: 5,5-7,5
Keménység: 5-20 NK°
Várható életkor: 3-5 év
Megjegyzés: A halak általánosan fakó ezüstös-szürkés színűek, kis sárgás színezettel az úszóikon. A természetben bizonyos élőhelyeken egy parazitafertőzés miatt, a halak bőre aranyszínűvé válik, az abban felhalmozódott guanin miatt. A halpikkely selyemfénye a benne lévő guanin-kristályokból ered. Ezek az arany színezetű egyedek nagyon szépek.

A kifejlett nőstények hasi része teltebb. Szaporításhoz célszerű egy külön medencét berendezni, ha az utódokat nagyobb számban kívánjuk felnevelni. Az akvárium legyen kb. 30 literes, gyengén megvilágított és béleljük ki jávai mohával, amibe a halak az ikrákat szórhatják, vagy használjunk ikrarácsot. A víz legyen enyhén savas és lágy (pH 6-7; <8 NK°) hőmérséklete 24 °C-os. Szűréshez egy kisebb szivacsszűrő elég. Lehet kisebb csapatban és párban is ívatni őket, de fontos, hogy előtte etessük jó minőségű élő eleségekkel a halakat, hogy jó kondícióban legyenek. A felnőtt halak ikrafalók, ezért amint végeztek az ikrázással, távolítsuk el őket az akváriumból. Az ikrák 24-36 óra múlva kelnek ki és további 3-4 nap múlva már elúsznak. Ekkor papucsállatkával, vagy más apró eleséggel kezdhetjük etetni őket, majd ahogy nőnek, adhatunk nekik nagyobb eleségeket is.

Kattints a következő oldalra:

http://akvarisztika-abc.hupont.hu/57/pontylazacok-csoportja-3

 

Weblap látogatottság számláló:

Mai: 254
Tegnapi: 156
Heti: 1 724
Havi: 5 961
Össz.: 280 256

Látogatottság növelés
Oldal: Pontylazacok csoportja 2
Akvarisztika ABC - © 2008 - 2024 - akvarisztika-abc.hupont.hu

A HuPont.hu honlap ingyen regisztrálható, és sosem kell érte fizetni: Honlap Ingyen.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »