Kubai limia
Tudományos név: Limia vittata (Guichenot; 1853)
Szinonímák: Poecilia vittata (Guichenot, 1853), Limia cubensis (Poey, 1854), Limia pavonina (Poey, 1876), Szalagos limia
Magyar név: Kubai limia
Csoport: Elevenszülők
Származás: Közép-Amerika; Kuba
Testhossz: hím: 6-7 cm, nőstény: 10 cm
Természetes élőhely: Kisebb tavak és patakok lakója, de előfordul a part menti félsós lagúnákban és mangrove mocsarakban is.
Viselkedés: Békés csapathal, egy társas akváriumban hasonló igényű halakkal jól együtt tartható.
Táplálkozás: Mindenevő; a természetben férgeket, ízeltlábúakat és rovarokat eszik, de növényi táplálékra (pl. alga) is szüksége van. Akváriumban a száraz tápokat is elfogadja.
Szaporítás: Elég könnyű
Medence: Minimum 70 literes
Halnépesség: 70 literre 1 hím és 2-3 nőstény
Dekoráció: Legjobban egy növényes akváriumban érzi jól magát, de elegendő szabad térnek is rendelkezésre kell állni az úszáshoz. Vizükhöz adhatunk némi sót is: 1 teáskanál sót 5 literenként, vagy tarthatjuk őket brakkvízben is.
Hőmérséklet: 24-28 °C
pH: 7-8,2
Keménység: 25-30 NK°
***********************************************
A német keménységi fok NK° értékek,vagyis 1 liter víz mennyi kalcium-oxidot (CaO) tartalmaz.
A német keménységi fok (nk) a CaO mg/liter egy tizede !
Nagyon lágy: 40 mg/liter CaO alatt (4 nk)
Lágy: 40-80 mg/liter között CaO (4-8 nk)
Közepesen kemény: 80-180 mg/liter CaO között (8-18 nk)
Kemény: 180-300 mg/liter CaO között (18-30 nk)
Nagyon kemény: 300 mg/liter CaO felett (30 nk)
**********************************************
Várható életkor: 3-5 év
Megjegyzés: A Kubai limia teste a hátánál kékesszürke, az oldalán ezüstös színű, míg a hasi részen fehér. Oldalukon egy halványabb vízszintes csík húzódik, és szabálytalan alakú kékes-feketés foltok díszítik. A hímek hát-, és farkúszója sárgás színű, amelyen kékesfekete foltok látszanak. A nőstények úszói átlátszóak, valamint egy sárgás, vagy narancsos folt található a végbélnyílásuknál. Színeik egyre szebbek lesznek, ahogy öregszenek. A hímeknek ún. gonopodiuma van, ami a módosult farok alatti úszó, ezen kívül kisebb testűek és karcsúbbak, mint a nőstények. A nőstények szinte kétszer akkorák, mint a hímek. Ha nagyobb csapatban tarjuk őket, akkor a hímek között erősorrend alakul ki, és az alfahím lesz a legszínesebb, és a legnagyobb, a sárga színezet gyakran csak az alfahímen jelenik meg. Megfigyelések szerint a vadon élő halak nem annyira „színesek”, mint az akváriumi egyedek.
A Limia vittata szaporítása más elevenszülőkéhez hasonlóan elég könnyű. A hímek szaporodáskor hajtják a nőstényeket, de nem annyira, mint más elevenszülők hímjei. A Limiák könnyen összeívhatnak nem csak más Limiákkal, de akár Poeciliákkal is, ezért csak egyfajta elevenszülőt tartsunk egy akváriumban. A rendszeresen etetett szülők ritkábban eszik meg utódaikat, ezért akár bent is lehet hagyni őket a medencében. A nőstény 4-6 hét terhesség után 20-50 ivadéknak ad életet, de egy nagyobb nőstény akár 100 fölötti ivadékot is szülhet egyetlen alkalommal. Az ivadékok általában az alsó régiókban mozognak, míg a felnőtt halak a víz felső rétegében úsznak. A kishalaknak már a kezdetektől megvan a foltos mintázatuk, és elég nagyok ahhoz, hogy frissen kelt sórákot, vagy vágott tubifexet adjunk nekik. Ilyen táplálék mellett elég gyorsan nőnek.