Agyagszínű páncélosharcsa
Tudományos név: Hoplosternum littorale (Hancock; 1828)
Szinonímák: Callichthys albidus, Callichthys chiquitos, Callichthys laevigatus, Callichthys littoralis, Callichthys melampterus, Callichthys subulatus, Cascadura maculocephala, Cataphractops melampterus, Hoplosternum laevigatum, Hoplosternum littorale daillyi, Hoplosternum schreineri, Hoplosternum shirui, Hoplosternum stevardii
Magyar név: Agyagszínű páncélosharcsa
Csoport: Harcsák
Származás: Dél-Amerika; Argentínától Trinidadig
Testhossz: 22 cm
Természetes élőhely: Az Amazonas, Orinoco, La Plata iszapos, lassú folyású vizeiben. Gyakran mocsarakban is, ahol alacsony a víz oxigénszintje.
Viselkedés: Nagy testű halakkal tarthatjuk együtt, a kisebb halakat megeheti.
Táplálkozás: Mindenevő, de előnyben részesíti az élő eleségeket. A növényeket nem eszi meg, csak gyakran kiássa őket a talajból.
Szaporítás: Elég könnyű
Medence: Minimum 200 literes
Halnépesség: 250 literre 2-4 hal
Dekoráció: Növényekkel dúsan beültetett akvárium, kövek, gyökerek. Sok búvóhely és a vízfelszínen úszó növények, amelyek félhomályt biztosítanak az akváriumban.
Hőmérséklet: 20-28°C
pH: 6-8
Keménység: 10-20NK°
***********************************************
A német keménységi fok NK° értékek,vagyis 1 liter víz mennyi kalcium-oxidot (CaO) tartalmaz.
A német keménységi fok (nk) a CaO mg/liter egy tizede !
Nagyon lágy: 40 mg/liter CaO alatt (4 nk)
Lágy: 40-80 mg/liter között CaO (4-8 nk)
Közepesen kemény: 80-180 mg/liter CaO között (8-18 nk)
Kemény: 180-300 mg/liter CaO között (18-30 nk)
Nagyon kemény: 300 mg/liter CaO felett (30 nk)
**********************************************
Várható életkor: 5-12 év
Megjegyzés: Színük a világos barnától a feketéig változhat. A lapított fejen két pár hosszú bajusszál van. A hímek nagyobbra nőnenek, mint a nőstények. Az alacsony oxigéntartalú vizekben is megtalálható, mert képes a légköri levegőt is belélegezni. Ilyenkor a vízfelszínre úszik levegőért, amit a bélrendszerén végigpumpálva jut oxigénhez. Az agyagszínű páncélosharcsa képes morgó / röfögő hangot kiadni. Estefelé különösen aktív, ebben a napszakban indul élelemkeresésre. Körülbelül 1 éves korukra érik el az ivarérettséget.
A hímek habfészket építenek a növények segítségével. Az ikrákat a nőstény a habfészek alá szórja, amit a hím megtermékenyít, majd a sztájába veszi őket, és belefújja a habfészekbe. Ezután a hím elüldözi a nőstényt, ekkor célszerű kivenni őt a tenyészakváriumból. A hímek mellúszótüskéje erősen megvastagodik, és ezzel védi meg a területét a többi hímmel szemben. Az ikrák száma több 1000 is lehet, amelyeket a hím a kikelésükig őriz. Az ikrák 4 nap múlva kelnek ki.