26.Pápaszemes csukasügér
Tudományos név: Crenicichla lepidota (Heckel; 1840)
Szinonímák: Crenicichla edithae
Magyar név: Pápaszemes csukasügér
Csoport: Sügérek
Származás: Dél-Amerika; Brazília, Bolívia, Paraguay, Uruguay, és Észak-Argentína.
Testhossz: 18-20 cm
Természetes élőhely: Folyókban és a folyók által elárasztott területeken, többnyire a növényzet között.
Viselkedés: Tipikus ragadozóhal, minden olyan halat levadászik, ami befér a száján. Területvédő minden hallal szemben, valamint agresszív más csukasügérekkel szemben. Más kinézetű, és nagyobb, nem túl agresszív halakkal viszont együtt tarthatóak egy megfelelően nagy medencében.
Táplálkozás: Ragadozó; élő eleségekkel jól tartható. Adhatunk nekik kisebb halakat, garnélát, gilisztát, de előfordul, hogy száraz tápokat is elfogadnak.
Szaporítás: Elég nehéz
Medence: Minimum 200 literes.
Halnépesség: 350 literre 1 pár
Dekoráció: Akváriumukban használjunk vízfelszínen úszó növényeket, és építsünk búvóhelyeket gyökerek, és kövek segítségével. Fontos, hogy minden halnak legyen legalább egy búvóhelye. Akváriumukat fedni kell, mert jó ugrók.
Hőmérséklet: 21-27 °C
pH: 6,3-7,5
Keménység: 2-12 NK°
Várható életkor: 8-10 év
Megjegyzés: A Pápaszemes csukasügér teste hosszúkás, torpedó alakú. Testük felső része olajzöld, vagy szürkés-barnás, míg az alsó rész világosabb, sárgás-fehér. A test színe nagyban függ a hal származási helyétől. Egy sötét, vízszintes csík fut végig a testen a szájuktól, a szemen keresztül, egészen a farokúszó végéig. Ez a csík néha megszakadhat. Amikor a halak izgatottak, vagy stresszesek a testen futó csík felső része 8-9 pacaszerű foltra töredezik szét. A kopoltyúfedő mögött egy nagy, arannyal szegélyezett, fekete folt található, valamint a farok tövénél is egy hasonló folt van. A szemük vörös színű, és a szájuk sárgás. A hát-, és farok alatti úszókon sokszor vörös, és fekete csíkok húzódnak. A nőstények hasi része rózsaszínű, vagy piros, és hátúszóján fehér csíkok látszanak.
A szaporításuk lehetséges akváriumban is, de elég nehéz, mert nem könnyű az összeillő párok megtalálása, és a halak ívási kedvének a serkentése. A hímek nagyobbra nőnek, és az úszóik is hosszabbak. A nőstények hasi színezete sokkal élénkebb, hasuk kerekebb, és a hátúszójukon fekete-fehér mintázat található. A nőstények 14 cm-es korukra érik el az ivarérettséget, míg a hímek 18 cm körül. Szaporításhoz használjunk enyhén savas (pH: 6,5-7), lágy (2-6 NK°), 24-28 °C hőmérsékletű vizet. A kiválasztott párt etessük változatos élő eleségekkel, hogy jó formába hozzuk őket az íváshoz. A párzást a nőstény kezdeményezi úgy, hogy meghajlítja testét S alakban, és felvillantja a vöröses hasát a hímnek. Az ikráikat, amelyek száma elérheti az 1000-t is, egy barlang falának a belsejébe rakják. Az ikrák fehér színűek, és szálakon függenek. Az ikrákat és az ivadékokat mindkét szülő agresszíven védi. Az ikrák 4-5 nap múlva kelnek ki, és ilyenkor a szülők egy talajba ásott gödörbe szállítják a lárvákat. Az ivadékok 11-13 nap múlva úsznak el, és frissen kelt sórákkal etethetőek.
27.Regan csukasügere
Tudományos név: Crenicichla regani (Ploeg; 1989)
Szinonímák: -
Magyar név: Regan csukasügere
Csoport: Sügérek
Származás: Dél-Amerika, Brazília
Testhossz: 14 cm
Természetes élőhely: Széles körben elterjedt az Amazonas medencében, a tiszta, savas (pH 5,5) és nagyon lágy vizekben.
Viselkedés: Hasonló méretű halakkal tartható, de a hímek egymás közt agresszívek.
Táplálkozás: Ragadozó, a természetben apró halakat és rovarokat fogyaszt, akváriumban etessük apró élő és fagyasztott eleségekkel.
Szaporítás: Elég nehéz
Medence: Minimum 200 liter
Halnépesség: 1 pár 200 literre
Dekoráció: Kövekből, gyökerekből építsünk nekik búvóhelyeket, akváriumukba ültessünk sok növényt. Felfordított virágcserépből, vagy kókuszhéjból alakítsunk ki barlangokat számukra.
Hőmérséklet: 24-26°C
pH: 5,5-6,5
Keménység: 4-10 NK°
Várható életkor: 5-8 év
Megjegyzés: A hímeknek világosbarna, vagy szürkés a hátuk, bézs az oldaluk és vörösesbarnásak az úszóik. A farokúszón mintázat található, a hát- és farok alatti úszók pedig megnyúltak. A nőstények hátúszója sárgás színű, amelyen 1-3 db. fehér szegélyű fekete folt található. Néha ezek a foltok egymásba folynak és cikk-cakk mintázatúak. Minden nősténynek köpcös és rövid a hát- és farok alatti úszója, valamint a farokúszójukon nincs minta.
Nagyobb mennyiségű élő eleséggel jó kondícióba hozhatjuk őket a párzás előtt. Párzás során a nőstény kezdi meg az udvarlást: meghajlítja testét, felvillantja az úszóit és a bézs vagy rózsaszínes hasi részét a hím felé. Ezt egészen addig folytatja, amíg a hím nem válaszol: a hím kiterjeszti az úszóit és köröz a nőstény körül. Ezután a pár visszavonul a barlangjukba és a mennyezetre rakják az ikrákat. Egy kifejlett nőstény akár 150 ikrát is rakhat egy alkalommal. Az ikrák, melyekre a nőstény vigyáz 3 nap múlva kelnek ki, majd további 4 nap múlva úsznak el (pH 7,2; 3 NK° ; 25 °C). Kezdő eleségnek megfelel a frissen kelt sórák, később adhatunk nekik cyclopsot és grindál férget. A kishalak 3 hónapos korukra elérik a 4 cm-es testnagyságot.
28.Papagájsügér
Tudományos név: Amphilophus X Paratheraps
Szinonímák: Heros severus X Amphilophus labiatus,Amphilophus X Paratheraps,AMPHILOPHUS CITRINELLUS X PARANEETROPLUS SYNSPILUS,stb.
Magyar név: Papagájsügér
Angol neve:Parrot cichlid,blood parrot cichlid.
Csoport: Sügérek
Származás: első hibrid->>Tajvan 1986 (Midas sügér X piros fejű sügér)
Testhossz: 20-30 CM
Természetes élőhely: Mesterseges hibrid
Viselkedés: Alapvetőn békés,de mivel génjeiben ott van a citromsügér ezért könnyen agresszívé válhat,bár a halakban nem igen tud nagyobb kárt tenni.
Táplálkozás: Ragadozó,de lehetőleg számára gyártott tápokkal etessük .
Szaporítás: Nagyon ritka!
Medence: Minimum 300 liter
Halnépesség: 1 pár 150-200 literre
Dekoráció: Kövekből,építsünk nekik búvóhelyeket, felfordított virágcserépből, vagy kókuszhéjból alakítsunk ki barlangokat számukra,erősebb növényeket is lehet ültetni,de maradjon elegendő helye az úszáshoz.
Hőmérséklet: 24-29°C
pH: 7-8
Keménység: 10-108 NK°
Várható életkor: 10-15 év
Megjegyzés:Egy kifejezetten megdöbbentő eredménye a genetika kísérleteknek.Beszerzése megoldott,de meglehetősen drága.Nem kíván erős szűrést.A "vízi szörny" címet azzal érdemelte ki,hogy gyakran rátámad az emberi kézre,de ezen kívül nagyon erős hal ezért,még az arany akara (Green Terror) társa is lehet sőt,nem ritkán még szaporodnak is!Egyébként a legtöbb hallal nagyon jól megfér gyakran tartják vegyes akváriumban,de gyakori a sügéres tartályokban is.A nőstény papagájsügér nem termékeny,de már megtörtént a papagájsügér + más sügérek szaporodása ettől általában az ivadékok elhullanak,de már volt példa kifejlődésre is,bár ezt a fajtát eredetileg sterilnek nevelték,mára úgy tűnik ez kezd elmúlni,és talán nemsokára otthon tenyésztett állatokkal is találkozhatunk.Egyes példányok hajlamosak betegségekre,de általában egészségesek.Latin nevét illetően sok a vita:van aki nem besorolt fajtának tartja.Az akvaristák java része tartózkodik a fajtától,mivel nem tartják egészségesnek a hibridek tartását,és gyakran merev összehúzott szája is elriasztja őket.Néha feketedik az uszonyuk,de ne ijedjünk meg ez nem betegség.Számos variánsa létezik,de leginkább csak a "hagyományos" (narancs) változat van forgalomban,külföldön viszont a mindenfélére színezet,agyonkezelt halaktól kezdve,az óriásira növő példányokig találkozhatunk vele a kereskedések akváriumaiban.Habár nem kimondottan nagy mozgás igényű hal,azt azért el lehet róla mondani,hogy egészen sokat úszik,és etetésnél is nagyon aktív,bár torz szájával kissé ügyetlen.
29.Sajica sügér
Tudományos név : Cryptoheros sajica (Bussing; 1974)
Magyar név: Sajica sügér
Szinonímák: Cichlasoma sajica, Archocentrus sajica
Csoport: Sügérek
Származás: Közép-Amerika, Costa Rica
Testhossz: 12-15 cm
Természetes élőhely: Costa Rica atlanti-óceáni partja mentén, közepes- vagy erős áramlású vizekben, egészen 650m-es magasságig.
Viselkedés: Közepesen agresszív, területvédő halak, hasonló méretű sügérekkel tarthatjuk.
Táplálkozás: Mindenevők, kedvelik az algát és különböző vízi ízeltlábúakat. Fagyasztott és száraz eleséggel jól tarthatók.
Szaporítás: Elég könnyű
Medence: Minimum 150 literes.
Halnépesség: 150 literre 1 pár
Dekoráció: Akváriumukba tegyünk gyökereket, és kövekből építsünk búvóhelyeket, ahová elbújhatnak. A medence széleinél és a háttérben ültessünk növényeket. Párzás idején a talajt kiáshatják. Aljzatnak homokot, vagy apró kavicsot használjunk.
Hőmérséklet: 23-26°C
pH: 7-7,5
Keménység: 12-16 NK°
Várható életkor: 7-10 év
Megjegyzés:A Sajica sügér alapszíne olíva zöld, kopoltyúfedőjének alsó része kékes színű, de testén és úszóin sárga, kék és vörös színárnyalatok is megtalálhatók. A halon 7 függőleges csík húzódik, ebből a harmadik általában jól kivehető, amit egy vízszintes sötét sáv keresztez, ami a kopoltyúfedőtől indul. Így egy fekvő „T” betűt formáznak, amiről is az angol nevét kapta a sügér (T-bar cichlid). A hímek nagyobbak, mint a nőstények és a hát- és farok alatti úszóik hosszabbak, ezen kívül a felnőtt nőstények hát- és farok alatti úszói gyönyörű arany színezetűek. A hímeknél a fejen kialakul egy ún. zsírhomlok.
Párzáskor a hím és a nőstény párhuzamosan úsznak egymás mellett. Ilyenkor a hímek elég agresszívek lehetnek az olyan nőstényekkel, amelyek még nem állnak készen a párzásra, akár meg is ölhetik őket. A Sajica sügérek sziklahasadékokba, barlangokba ikráznak, de előfordul, hogy a homokba ásott gödörbe rakják ikráikat. Az ikrák száma elérheti a 300-at is. Ezután a hímek megtermékenyítik az ikrákat, majd védelmezik azokat minden betolakodóval szemben. A kishalak 26°C mellett 3 nap múlva kelnek ki, és további 7 nap múlva úsznak el, ilyenkor a szülők néha átköltöztetik a kicsiket egy biztonságosabb helyre. A kishalakat indíthatjuk artemiával.
30.Kockás bölcsőszájú hal
Tudományos név: Dicrossus filamentosus (Ladiges; 1958)
Szinonímák: Dicrossus filamentosa, Cremocara filamentosus, Crenicara filamentosa
Magyar név: Kockás bölcsőszájú hal
Csoport: Sügérek
Származás: Dél-Amerika, a Rio Negro és Rio Orinoco vízgyűjtő területe
Testhossz: Hím: 9 cm, nőstény: 6 cm
Természetes élőhely: Lassú folyású folyók és patakok
Viselkedés: Békés, félénk sügér, párzás idején területvédő
Táplálkozás: Ragadozó, élő és fagyasztott eleségek, de a vadon fogott példányok csak az élő eleséget eszik meg.
Szaporítás: Elég könnyű
Medence: Minimum 75 literes.
Halnépesség: 80 literre 1 pár
Dekoráció: A világítás ne legyen túl erős, használjunk sötét aljzatot, és biztosítsunk gyökerekből és növényekből sok búvóhelyet.
Hőmérséklet: 22-26°C
pH: 5-6,75
Keménység: 2-15 NK°
Várható életkor: 5 év
Megjegyzés: A kockás bölcsőszájú hal nem az átlagos közös akváriumba való: lágy, enyhés savas víz szükséges számára, amit célszerű tőzegen átszűrni. Barna hengeres testét sötétkék és narancsos-barna kockák borítják sakktáblaszerűen. A felnőtt halaknak két vízszintes sáv fut végig a testén: egy ragyogó kék csík az oldalukon található foltok fölött, és egy ragyogó zöld csík a foltok alatt. A kockás bölcsőszájú halak érzékenyek a vízminőségre, ezért akváriumuk vizét jól kell szűrni.A nemek megkülönböztetése viszonylag könnyű, mert a hímek nagyobbak és a farokúszó sugarai hosszabbak, a nőstények úszói átlátszóak és legömbölyítettek. Tenyésztéshez használjunk nagyon lágy és savas vizet. A kockás bölcsőszájú hal barlangokba, kövekre vagy akár vízinövények leveleire ikrázik. Aljzatnak homokot használjunk, mert a nőstény gödröket ás a talajba, ahová a kikelt kishalakat átszállítja. Az ikrák száma elérheti a 120-at is, amik kb. 2 nap alatt kelnek ki. A nőstény vadul védi az ikrákat minden hallal szemben, beleértve a hím kockás bölcsőszájú halat is, ezért a hímet távolítsuk el az ívató medencéből. Amikor a halak ívnak a nőstény hasúszója vörös színűvé válik, ami az ivadékoknak egyfajta „jelzőfényként” szolgál és reagálnak is rá. A kishalak is nagyon érzékenyek a vízminőségre.
31.Vörösszegélyes sakktáblasügér
Tudományos név: Dicrossus maculatus (Steindachner; 1875)
Szinonímák: Crenicara maculata, Crenicara praetoriusi
Magyar név: Vörösszegélyes sakktáblasügér
Csoport: Sügérek
Származás: Dél-Amerika, Brazília, a Rio Tapajos és a Rio Maués vízgyűjtő területe.
Testhossz: Hím: 9 cm, nőstény: 8 cm
Természetes élőhely: Lassú folyású folyók és patakok
Viselkedés: Békés, félénk sügér, párzás idején területvédő
Táplálkozás: Ragadozó, élő és fagyasztott eleségek, de a vadon fogott példányok csak az élő eleséget eszik meg.
Szaporítás: Nehéz
Medence: Minimum 75 literes.
Halnépesség: 100 literre 1 hím, és 2-3 nőstény.
Dekoráció: A világítás ne legyen túl erős, használjunk homokos aljzatot, és biztosítsunk gyökerekből és növényekből sok búvóhelyet, valamint építsünk barlangokat, amelyeknek apró bejáratuk van (pl. kókuszdió).
Hőmérséklet: 26-30 °C
pH: 3,4-5,4
Keménység: 0-5 NK°
Várható életkor: 5 év
Megjegyzés: Sajnos a Dicrossus maculatus csak ritkán beszerezhető hal, sokszor összetévesztik rokonával a viszonylag elterjedtebb Dicrossus filamentosus-szal. A két halat a farokúszó alapján lehet megkülönböztetni: a Dicrossus maculatus farka lándzsaszerű, míg rokonáé lant alakú. Testük alapvetően ezüstös szürke, amelyen két sor fekete foltokból álló minta húzódik. Mivel a Dicrossus filamentosus teste sárgás-barnás, ezért a két faj nőstényeit csak színezetük alapján lehet megkülönböztetni. A nemek megkülönböztetése az idősebb halaknál könnyebb. A nőstények hasonló méretűek, vagy egy kicsit kisebbek, mint a hímek, és a színeik kevésbé élénkek. A hímek fején és kopoltyúfedőin ragyogó kék színezet látszik, míg a nőstények hasi úszói sárgás színűek lesznek a szaporodási időszakban. A hímek farokúszója lándzsaszerű, amelyen sűrű, függőleges minta húzódik, és kékes árnyalatú, míg a nőstények farka lekerekített, és mindig átlátszó, minta nélküli. A hímek hát-, és farok alatti úszója csúcsos végű, hasi úszójuk meghosszabbodott, és mindegyik kékes színezetű. A nőstények úszói lekerekített végűek, a hasi úszóik rövidek, és nincsen rajtuk kékes árnyalat.
A Vörösszegélyes sakktáblasügér szaporítása igazi kihívás, mert nagyon lágy, és nagyon savas víz szükséges az ikrák keléséhez. Ezen kívül fontos a kiváló vízminőség is. Egyes megfigyelések szerint egy kisebb csapat pontylazac, (pl. valamilyen tetra) behelyezése az akváriumukba növeli a kifejlett halak szülői ösztöneit. Egy hím akár több nősténnyel is párosodhat, és a nőstények levelekre, vagy egy barlang mennyezetére ragasztják az ikráikat, amelyet megvédelmeznek a betolakodóktól. Az ikrák száma egy nagyobb nőstény esetén elérheti akár a 150-et is. Az ikrákat, és a kishalakat kizárólag a nőstények gondozzák, és ez akár több hétig is eltarthat. Mivel rendszerint melegebb vízben élnek, ezért a kikelő kishalak viszonylag gyorsan elúsznak, amikor még nagyon kicsik, ezért kezdő eleségként nem adhatunk nekik frissen kelt sórákot, hanem más annál is kisebb eleségekkel etethetjük csak őket. Az alacsonyabb hőmérsékletű vízben kikelő halak viszont elég nagyok, hogy a frissen kelt sórákot elfogyasszák az elúszás után. A kishalakat, ahogy nőnek, célszerű külön akváriumba helyezni, mert a többi felnőtt hal megeheti őket. A kishalak is nagyon érzékenyek a vízminőségre.
A nőstény a hasi úszóit a kishalak terelgetésére használja, amikor kinyújtja az úszóit, akkor az ivadékok a nőstény felé úsznak, és amikor a testéhez szorítja őket, akkor a kishalak megállnak. Ezt könnyen megfigyelhetjük, amikor a nőstény egy biztonságos helyet keres az ivadékok számára az éjszakai pihenéshez. Megfigyelések szerint a víz pH értéke befolyásolja a kishalak nemét (hasonlóan az Apistogrammákhoz), de velük ellentétben az alacsony pH értéknél több nőstény fejlődik ki.
32.Fekete törpesügér
Tudományos név: Elassoma evergladei (Jordan; 1884)
Magyar név: Fekete törpesügér
Csoport: Sügérek
Származás: Észak-Amerika déli része: Georgia, Florida
Testhossz: 3-3,5 cm
Természetes élőhely: Állóvizek, mocsarak, lassú folyású folyók.
Viselkedés: Békés, ne tartsuk más halakkal.
Táplálkozás: Csak élő eleségeket fogadnak el, pl. Cyclops és apró Daphnia.
Szaporítás: Elég könnyű.
Medence: Minimum 30 literes.
Halnépesség: 30 literre 1 hím és 2 nőstény
Dekoráció: Finom szálú növényekkel sűrűn betelepített akvárium.
Hőmérséklet: 18-23°C
pH: 7-7,5
Keménység: 8-12 NK°
Várható életkor: 5-8 év
Megjegyzés: Nem igényel magas hőmérsékletet, hiszen hazájában átmenetileg sokszor 10 °C-ra süllyed a víz hőfoka. Az ivarok megkülönböztetése könnyű. A hím sötét, fekete, a farokrésznél és úszóin tele csillogó zöld pettyekkel. A nőstények világos szürkés barnák, a hastájék rendszerint ikrától telt. Különösebb igényt táplálékukkal szemben nem támasztanak, szívesen fogyasztanak minden apró eleséget.
Tartómedencéjük ívatásra is használható, és ebben egyszerre több párt is elhelyezhetünk. A nőstények 40-50 ikrát raknak. Az ivadék már a harmadik nap kikel, és további négy nap múlva elúszik. A tenyészállatok nem ikrafalók, de a már úszó kishalakból fogyasztanak. Ahhoz, hogy jó eredményt érjünk el, ajánlatos a tenyészállatokat az első kikelt halak megpillantása után eltávolítani. Az apró, élő eleséggel jól táplált ivadék gyorsan fejlődik és négy hónapos korban már ivarérett.
33.Tőzegsügér
Tudományos név: Enneacanthus chaetodon (Baird; 1855)
Szinonímák: -
Magyar név: Tőzegsügér
Csoport: Sügérek
Származás: Észak-Amerika, az USA keleti partja mentén New Jerseytől Floridáig.
Testhossz: 7-10 cm
Természetes élőhely: Kisebb-nagyobb folyókban, a lassú folyású szakaszokon, és növényekkel sűrűn benőtt tavakban él.
Viselkedés: Viszonylag békések, de azok a halak, amelyek beférnek a szájukon, azokat megeszik. A hímek területvédőek, különösen a párzási időszakban, de nem olyan agresszívek, mint más naphalak.
Táplálkozás: Ragadozó; mindenféle élő és fagyasztott eleséget megeszik, de a száraz tápokat legtöbbször nem fogadja el. Kisebb földigilisztával, vagy szúnyoglárvával etessük.
Szaporítás: Elég nehéz.
Medence: Minimum 110 literes.
Halnépesség: 150 literre 5-6 hal
Dekoráció: Aljzatnak használjuk homokot. Növényeket és faágakat tehetünk a medencéjükbe, amelyek közé szeret elbújni, és lesből vadászni.
Hőmérséklet: 4-22 °C
pH: 6,5-7,5
Keménység: 10-20 NK
Várható életkor: 5-8 év
Megjegyzés: A Tőzegsügér csillogó ezüstös színű oldalát 6 függőleges, fekete csík díszíti, az első a szemén keresztül fut, míg az utolsó a farok tövénél. A szájuk viszonylag kicsi. Az úszóik fekete márványmintásak. Testükön elszórva sárga pöttyök találhatóak, valamint a szemük mögött egy fekete folt van. Hátúszójuk 11-12. sugara meghosszabbodott. Hidegvízi hal, ezért hűvös helyen kell tartani, vagy akváriumuk hűtéséről gondoskodni kell, hogy nyáron se melegedjen túl a vizük, mert hosszú távon nem viselik el a túl meleg vizet. Tartásuk inkább csak haladó akvaristáknak javasolt, mert etetésük problémás, mivel szinte csak élő eleséget fogadnak el. Viszonylag ritkán lehet beszerezni, és a boltban kapható halak általában a távol-keleti halfarmokról származnak, mert az USA-ban védett fajnak számít, és befogásuk, és szállításuk tilos. Sőt egyes államokban tilos a vadon fogott halakat otthon tartani, mert félő, hogy visszaeresztik őket a természetbe (esetleg más helyen, ahol amúgy nem élnek), vagy azért, mert ezek a halak olyan betegségeket hordozhatnak, amely a többi halra veszélyes lehet.
A hímek nagyobbak, és az úszóik hosszabbak, viszont a nőstények hasa teltebb, különösen, ha beikrásodnak. Tavasszal a hímek a vízinövények között gödröt ásnak a talajba, és a nőstények ott rakják le az ikrákat. A hím hevesen védi az ikrákat, ilyenkor még a nőstényt is elkergeti. Akváriumban ritkán szaporodik, mert a halaknak szükségük van egy hidegebb időszakra, hogy beinduljon az ívási kedvük. Ha sikerül néhány hónapig stabilan 5-10 °C körül tartani a hőmérsékletet, akkor sikerülhet a szaporításuk. Az ikrák néhány nap múlva kikelnek, és a kishalak 4-5 nap múlva elúsznak. A kishalak gyorsan nőnek, és a hatodik hét után már elkezdenek színesedni.
34.Vöröspúpos földevősügér
Tudományos név : Geophagus steindachneri (Eigenmann, Hildebrand; 1922)
Szinonímák: Geophagus hondae, Geophagus magdalenae, Geophagus pellegrini
Magyar név: Vöröspúpos földevősügér
Csoport: Sügérek
Származás: Dél-Amerika, Kolumbia és Venezuella.
Testhossz: A természetben elérheti a 25 cm-t is, de akváriumban a hím: 15 cm; nőstény: 10 cm
Természetes élőhely: A Rio Magdalena felső folyása és annak vízgyűjtő területei.
Viselkedés: A nőstények nem területvédők, de a domináns hímek agresszívek lehetnek. Közepes méretű halakkal - amelyek a vízfelszinhez közelében úsznak - jól tarthatók.
Táplálkozás: Mindenevő, az akvárium talajában túrkál élelem után.
Szaporítás: Elég könnyű
Medence: Minimum 200 liter egy párra;
Halnépesség: 1 hím és 2-3 nőstény 250 literre;
Dekoráció: Talajnak használjunk homokot, vagy apró szemcsés kavicsot. Az akvárium hátsó részébe ültessünk nagy, erős gyökerű növényeket. Kövekből, gyökerekből építsünk nekik búvóhelyet.
Hőmérséklet: 24-26°C
pH: 6,5-7
Keménység: 5-15NK°
Várható életkor: 12 év
Megjegyzés: A vöröspúpos földevő sügér hímjének - mint a nevéből is látszik - egy púp van a fején, amely az évek előrehaladtával növekszik és aranyszínből vörössé válhat. Testük színe változatos, gyakori színek az arany, a zöld, a vörös, a narancs és a fekete. A testüket szabálytalan fekete pöttyök borítják. Az úszókon irizáló pöttyök találhatóak. A hímek szája sarkában - mindkét oldalon - narancs folt található, ez a nőstényeknél hiányzik. Lefelé álló szájuk van és fejük háromszög alakú. Nem szeretik a túl gyors vízmozgást, de mindenképpen hatásos szürés kell az akváriumukba. A vöröspúpos földevők általában a talaj közelében úszkálnak. Szeretnek a talajban túrkálni, ezért érdemes vastagabb talajréteget tenni az akvárium aljába (talajszűrőt ezért ne építsünk a medencéjükbe).
A párok agresszívvé válhatnak a párzási időszak során. Tartsunk egy hímmel több nőstényt. Tenyésztéshez a fenti vízparamétereket használjuk, de a vízhőfokot állítsuk be 26-28 °C-ra. Az udvarlás során a hím a talaj közelében tartózkodik, az úszóit "felvillantja" és a száját nagyra tátva rázza azt, hogy felkeltse a nőstény érdeklődését. A nőstény, méretétől függöen 30-150 világos sárga ikrát rak, egy tereptárgyra, amit az udvarlás során előre megtisztítottak. Az ikrákat a nőstény azonnal a szájába veszi, a hím spermájával együtt. Az ikrákat a nőstény a szájában költi ki kb. 15-20 nap alatt. Ezen időszakban ne etessük a nőstényt, mert véletlenül lenyelheti az ikrákat. A kishalakat - miután kiereszti - könnyen etethetjük száraz tápokkal és apró élő eleséggel is. A kishalak 7 hónapos korukra válnak ivaréretté.
35.Pirossávos földevősügér, Surinami gyöngysügér
Tudományos név: Geophagus surinamensis (Bloch; 1791)
Szinonímák:
Magyar név: Pirossávos földevősügér, Surinami gyöngysügér
Csoport: Sügérek
Származás: Dél-Amerika, Suriname
Testhossz: 25 cm
Természetes élőhely: A Sarramacca, Maroni és Suriname folyók nyugodtabb szakaszain, a gyökerek között.
Viselkedés: Párzási időszakban területvédő, de agyébként békés természetű. Jól együtt tartható más békés dél-amerikai sügérekkel.
Táplálkozás: Mindenevő, apró élő és fagyasztott táplálékot fogyaszt, de megeszi a szárított eleséget is. Időnként igényli a növényi táplálékokat is: pl. spirulina.
Szaporítás: Elég könnyű
Medence: Minimum 240 liter;
Halnépesség: 1 pár 240 literre;
Dekoráció: Aljzatnak homokot, vagy nagyon apró kavicsot használjunk. Biztosítsunk számukra a természetes életkörülményeikhez hasonlatos teret: gyökerekből és kövekből búvóhelyeket. Kedvelik a gyenge fényviszonyokat, ezért a vízfelszínen úszó növényekkel tompítsuk a világítást. A növényeket érdemes cserépbe ültetni, mert egyébként kiássák azokat a halak.
Hőmérséklet: 22-26 °C
pH: 6-7,5
Keménység: 4-8NK°
Várható életkor: 10 év
Megjegyzés: A fiatal halak nem túl díszesek, de ha elérik az ivarérettséget, ami 1-1,5 év, akkor gyönyörű színezetük lesz. Testük alapszíne sárgás-zöld. Oldalukon egy sötét folt található a hátúszó középső részénél, ami a hangulatuktól függően elhalványulhat, de mindíg látszik.
Az akváriumuk szűrésének nagyon jónak kell lennie, mert folyamatosan az aljzatban ásnak élelem után kutatva, ami sokszor nagy pisszokkal jár, valamint hajlamosak a "lyuk a fejen" betegségre is, ha rossz a vízminőség.
A kifejlett hímek nagyobbak, mint a nőstények, valamint a mellúszójuk első sugara is hosszabb. Az ívásukat elősegíthetjük, ha megemeljük kicsit a vízhőmérsékletet és a pH-t lecsökkentjük, valamint változatos élő eleségekkel tápláljuk a halakat. A Piros sávos földevő sügérek jó szülők: az apa és az anya is vigyáz az ikrákra és a kikelt kishalakra. Az ikrákat, melyek száma eléri az 500-at, egy előre megtisztított lapos tereptárgyra, vagy a hím által kiásott gödörbe rakja. Szájköltő: a megtermékenyített ikrákat a nőstény a szájába veszi, és addig tartja ott, amíg ki nem kelnek. Amikor az ikrák kb. 3 nap múlva kikelnek, a nőstény kiengedi őket, de a legkisebb veszély esetén is gyorsan visszaszedi őket a szájába. További 7-12 nap múlva a kishalak már szabadon úsznak és frissen kelt sórákkal etethetjük őket.
36.Paraguay-i földevősügér
Tudományos név: Gymnogeophagus balzanii (Perugia; 1891)
Szinonímák: Geophagus balzanii
Magyar név: Paraguay-i földevősügér
Csoport: Sügérek
Származás: Dél-Amerika, Paraguay, Argentína, Brazília, Uruguay: Rio Paraguay, Rio Parana
Testhossz: hím: 20 cm, nőstény: 14 cm
Természetes élőhely: Általában a nagyobb folyók mentén található mocsaras vidékeken és lassú folyású mellékágakban él.
Viselkedés: Területvédő, de alapvetően békés és más hasonló igényű halakkal, amelyek a víz felső régióiban tartózkodnak jól tartható. A hímek egymás között veszekedősek.
Táplálkozás: Mindenevők, de inkább az élő és fagyasztott eleségeket részesítik előnyben. A csigákat is megeszik. Földevők, ami azt jelenti, hogy a szájukba veszik a talajt, majd kopoltyúkon keresztül „kiköpik” azt, az ehető dolgokat így válogatják ki belőle. Néha adjunk nekik növényi eleségeket is: spirulina, spenót.
Szaporítás: E lég nehéz
Medence: Minimum 200 literes
Halnépesség: 1 hím és 2-3 nőstény 250 literre;
Dekoráció: Aljzatnak homokot, vagy apró szemű kavicsot használjunk. A növényeket cserépbe célszerű ültetni, mert a halak kiáshatják. Nagyobb lapos kövekkel dekoráljuk a medencéjüket, amin szeretnek megpihenni. Gyökerekből és faágakból építsünk búvóhelyeket.
Hőmérséklet: 21-25°C
pH: 6,5-7,5
Keménység: 5-15NK°
Várható életkor: 5-8 év
Megjegyzés:Teste ovális alakú, szája apró. A hímek hatalmas púpot, ún. zsírhomlokot növesztenek a homlokukon, amely a hátúszó elejétől egészen a szájukig tart. A testük színe alapvetően a világosszürkétől a barnáig változhat az oldalának a felső részén. A has és a test alsó része az aranysárgától a világosbarnáig változhat. Ritkán a homlokukon található púpot néhány narancssárga pötty tarkítja a szem környékén. A hal úszói sárgák, a farok alatti-, hát- és mellúszókat pedig fehér pöttyök szegélyezik. A nőstényeken párzáskor egy sötét folt és egy a szemüktől az állukig húzódó sötét csík látszik. Egyes halakon 5-8 függőleges csík húzódik a testen. A hímeknek kb. 5 cm-es koruktól kezd el kifejlődni a zsírhomloka. Más dél-amerikai sügérektől eltérően a hűvösebb vizet kedveleik, túl meleg vízben nem ajánlatos tartani őket, mert a halak sokkal érzékenyebbek lesznek, ezen kívül a jó szűréssel és rendszeres vízcserékkel biztosítani kell számukra a bomlástermékektől mentes akváriumi vizet. Sőt egyes szakértők szerint célszerű 3-4 hónapig 16-18°C-os vízben tartani őket, ami a természetes élőhelyükön a téli időszaknak felel meg. Ezek a sügérek hajlamosak a lyukas-fej betegségre, ha rossz körülmények között tartjuk őket.
Szaporításhoz használjunk semleges, 8-12 NK° keménységű 24-27°C-os vizet. Ívás előtt a hím mutogatja magát a nősténynek és egyre több időt tölt a nőstény territóriumán belül. A nőstény egy előre megtisztított lapos kőre, vagy tereptárgyra 200-500 ikrát rak, amelyet a hím megtermékenyít. Ezután a hím nem foglalkozik tovább az ikrákkal, és ha több nőstény is van a medencében, akkor gyakran előfordul, hogy a hím másik nősténnyel is párzik. A nőstény 24-32 órával a párzást követően a szájával segít az ivadékoknak a kikelésben, majd a kikelt lárvákat a szájába veszi. Ezért is nevezik késleltetett szájköltőnek őket. A nőstény ez alatt az időszak alatt nem táplálkozik. Miután a nőstény kiengedi a kishalakat, nagyon apró ivadéktápokkal etethetjük őket. Később már adhatunk nekik frissen kelt sórákot is. Veszély esetén a kishalak visszaúsznak a nőstény szájába. A kishalak nagyon lassan nőnek és nehéz felnevelni őket. A halak kb. 1 éves korukra érik el az ivarérettséget, amikor is kb. 6 cm-es nagyságúak.
37.Texasi sügér
Tudományos név: Herichthys carpintis (Jordan & Snyder; 1899)
Szinonímák:Cichlasoma carpintis, Cichlasoma laurae, Cichlosoma laurae, Heros teporatus, Neetroplus carpintis
Magyar név: Texasi sügér
Csoport: Sügérek
Származás: Közép-Amerika, Észak-Mexikó
Testhossz: 30 cm
Természetes élőhely: Általában lagúnákban, elsősorban a Panuco folyó torkolatvidékén, de előfordul gyorsabb folyású vizekben is.
Viselkedés: Agresszív hal, erősen védi a territóriumát, különösen a szaporodási időszakban. A kisebb halakat megeheti. Más nagy testű, közép-amerikai sügérekkel társíthatjuk.
Táplálkozás: Mindenevő; az élő és fagyasztott eleség mellett megeszi a száraz tápokat is, de növényi eredetű táplálékra is szüksége van, ami lehet forrázott zöldség, vagy spirulina.
Szaporítás: Elég könnyű
Medence: Minimum 300 liter
Halnépesség: 400 literre 1 pár
Dekoráció: Kövekből és gyökerekből biztosítsunk számukra elkülönülő területeket, amelyeket elfoglalhatnak és védhetnek. A növényeket kiáshatják, mert szeretik túrni az aljzatot. Erős szűrést igényelnek.
Hőmérséklet: 23-33 °C
pH: 7-8
Keménység: 9-20 NK°
Várható életkor: 10-12 év
Megjegyzés: A Herichthys carpintis gyönyörű színezetű hal. Testük ovális, oldalról lapított formájú, homlokuk homorú. Alapszínük barnás, narancssárgás, amelyen kékes-zöld színű foltokból álló, csillogó mintázat található. Nagyon hasonlítanak a Herichthys cyanoguttatus-hoz, de testükön a mintázat sokkal nagyobb foltokból áll, amelyek rendszertelenül helyezkednek el, szemben a Herichthys cyanoguttatus testén található apró foltokkal, amelyek hasonló méretűek és alakúak. Egyes Herichthys carpintisok-nál a száj és szem környékén a foltok helyett mintázatuk inkább vonalakból áll. A hátúszó és a farok alatti úszó vége hegyes.
A nőstények hátúszóján egy fekete folt található, valamint testük kisebb, de szélesebb, mint a hímeké. Szaporításuk elég könnyű, de előfordul, hogy a hím nagyon agresszíven viselkedik a nősténnyel, ezért célszerű egy akvárium elválasztót kéznél tartani. Udvarlásuk során a hím és a nőstény is mutogatja magát a másiknak, valamint kőröznek egymás körül és a farokúszójukkal meg-megcsapják egymás oldalát. Az ívás során a színük megváltozik: testük hátsó része sötét, míg az első részük világos lesz, ebből is látszik, ha egy pár kész az ívásra. Az ikrarakó helyet, amely általában egy nagyobb lapos kő, ívás előtt megtisztítanak. A nőstény Texasi sügér lerakja az ikrákat, amelyeket a hím azonnal meg is termékenyít. Mindkét szülő védelmezi és úszóival legyezi az ikrákat, így biztosítva számukra oxigénben dús vizet. Az ikrák 2 nap múlva kelnek ki, ekkor a szülők gyakran átszállítják őket egy előzőleg a talajba ásott gödörbe, majd kb. 1 hét múlva a kishalak elúsznak. A kishalaknak frissen kelt sórákot adhatunk.
38.Gyöngyházsügér
Tudományos név: Herichthys cyanoguttatus (Baird, Girard; 1854 )
Szinonímák: Heros cyanoguttatus, Heros temporalis, Neetroplus carpintis, Cichlasoma cyanoguttatum, Cichlasoma pavonaceum, Herichthys cyanoguttatus, Heros pavonaceus, Parapetenia cyanostigma
Magyar név: Gyöngyházsügér
Csoport: Sügérek
Származás: Közép- és Dél-Amerika
Testhossz: 30 cm
Természetes élőhely: A Rio Grande, Rio Pecos, Rio Conchus fólyókban.
Viselkedés: Agresszív hal, erősen védi a territóriumát. A kisebb halakat megeheti. Nagy testű sügerekkel társíthatjuk.
Táplálkozás: Élő eleség minden formáját adhatjuk neki, szúnyoglárvákat és tubifexet egyaránt, de növényi eredetű táplálékra is szügkége van..
Szaporítás: Elég könnyű
Medence: Minimum 300 literes.
Halnépesség: 400 literre 1 pár
Dekoráció: Az aljzat legyen apró kavics, dekorációnak kövek gyökerek. A növényeket kitúrkálja és megeszi.
Hőmérséklet: 20-26°C
pH: 6-7,5
Keménység: 10-20 NK°
Várható életkor: 10-12 év
Megjegyzés: A Gyöngyházsügér teste ovális, oldalról lapított formájú, homloka erősen homorú. Ahogy a hímek öregszenek, a fejük tetején lévő púp úgy nő. A hátúszó és a farok alatti úszó vége hegyes. A test alapszíne arany, vagy sötétbarna, amelyen apró türkiz színű csillogó pöttyök találhatóak. A hasi részen teste pirosas színű, szeme írisze narancs vagy vörös színű. Egy fekete folt található a farokúszó tövében, és gyakran 3-5 szabálytalan függöleges folt húzódik a test közepétől a farok irányában.Hasonlóan a dél-amerikai sügerekhez nagy, gyökerekkel és kövekkel dekorált, sóderaljzatú akváriumban érzi jól magát. Nem bírják az öreg vizet, gyakori feles vízcserét igényelnek.
Szaporításhoz a pH-t tartsuk 6,8-7,2 között, a vízkeménységet 8-15 NK°- között és a hőmérsékletet emeljük 24-28 °C-ra. Az ívás során a színük megváltozik: testük hátsó része sötét, míg az első részük világos lesz, ebből is látszik, ha egy pár kész az ívásra. A hím védi az ikrarakóhelyet, amíg a nőstény előkészíti azt. Nagy, lapos felületre ikrázik, az ikrák száma több száz is lehet. Szülői családot alkotnak, vagyis mindkét szülő részt vesz az ikrák gondozásában és az ivadékok védelmében. Az ikrák 5-7 nap alatt kelnek ki és néhány nap múlva úsznak el. A nőstény egy gödröt ás a talajba, ahová áthordják a kishalakat.
39.Severum
Tudományos név: Heros efasciatus (Heckel; 1840)
Szinonímák: Chromys appendiculata (Castelnau, 1855), Heros appendiculatus (Castelnau, 1855), Chromys fasciata (Castelnau, 1855), Uarus centrarchoides (Cope, 1872), Cichlasoma severum perpunctatum (Miranda Ribeiro, 1918)
Magyar név: Severum
Csoport: Sügérek
Származás: Dél-Amerika, Peru és Brazília; Amazonas medence folyói
Testhossz: 25-30 cm
Természetes élőhely: A lassú folyású folyók és tavak, valamint az általuk elárasztott területek. Jellemzően a mélyebb, nyugodt részeken a vízbe dőlt fák és ágak között él.
Viselkedés: Méretéhez képest viszonylag békés, csak szaporodáskor válik területvédővé. Társas akváriumban nagyobb testű, békés dél-amerikai sügérek mellé is tehetjük.
Táplálkozás: Mindenevő, nem válogatós, az élő eleségtől kezdve a száraz tápokig szinte mindent elfogyaszt. Alkalmanként zöldborsót, vagy cukkínit is adhatunk nekik.
Szaporítás: Elég könnyű
Medence: Minimum 250 literes
Halnépesség: 350 literre 1 pár
Dekoráció: Egy számukra berendezett biotóp akvárium könnyen megvalósítható: aljzatnak használjunk folyami homokot, és helyezzünk be néhány nagyobb gyökeret, vagy faágat. Növényzet nem igazán szükséges, mert eredeti élőhelyükön sincs sok. Vizüket átszűrhetjük tőzegen is, így még inkább a feketevizes élőhelyükre fog hasonlítani. A világítás ne legyen túl erős.
Hőmérséklet: 22-29 °C
pH: 5.5-7.0
Keménység: 1.0-8.0 NK°
Várható életkor: 10-10 év
Leírás: A Heros efasciatus teste ovális, oldalról lapított, szeme nagy és vörös színű, szája kicsi. A hím és a nőstény színezete alapvetően megegyezik, de a nőstény színei kissé fakóbbak, és a fején nincsen mintázat. A vad színváltozat teste legtöbbször barnás-zöld színű, amelyen 8-9 függőleges sáv húzódik. Ezek a csíkok a fiatal halakon sokkal jobban látszanak, és ahogy öregszenek, úgy fakulnak el, legtöbbször csak a legutolsó csík marad látható, illetve a hátúszón és a farok alatti úszón marad egy-egy folt belőle. Az oldalukon található pikkelyeken egy-egy barnás-vöröses pötty is található, ami rendkívül szép mintázatot eredményez. A hímek fején vörös, barna, és kékeszöld foltokból álló mintázat található. A farkúszó sárgás-zöld, vagy szürkés-zöld színű. Létezik egy mesterségesen kitenyésztett arany színváltozata is, ahol a testről hiányoznak a sötét csíkok, és az egész testük és a szemük is aranysárga színű. Továbbá létezik egy másik mesterségesen kitenyésztett színváltozat is, amelyet az arany színváltozatból tenyésztettek tovább, hogy felerősítsék a halon megtalálható vörös színeket. Ez pedig a Vörös pöttyös Severum, amelynek alapszíne sárga, viszont testét vörös pöttyös mintázat díszíti.
A hímek nagyobbak, mint a nőstények, fejükön és a kopoltyúfedőiken mintázat található, valamint farok alatti-, és hátúszójuk hegyes végű, és meghosszabbodott.
Ha szaporítani is szeretnénk őket, célszerű egy kisebb csapatot vásárolni belőlük, és megvárni, hogy kiváljon közülük egy pár. A nőstény az ikrákat általában lapos tereptárgyakra rakja, amit a pár az udvarlás során gondosan megtisztít. Párválasztó sügér, az ikrák és az ivadékok gondozásában mindkét fél részt vesz. Az ikrák száma többnyire 200-800 között változhat, ami nagyban függ a nőstény méretétől is. Az ivadékok 3-5 nap múlva kelnek ki, ekkor a szülők többnyire átköltöztetik őket egy másik biztonságosabb helyre az akváriumban, ami sokszor egy talajba ásott gödör, vagy egy gyökér alá ásott verem. Általában a nőstény vigyáz a kishalakra, amíg a hím a territóriumot védi. Etessük őket apró élő eleségekkel, vagy porrá zúzott száraztápokkal.
40.Szemfoltos tarkasügér
Tudományos név: Heros severus (Heckel; 1840)
Szinonímák: Cichlasoma severum (Heckel, 1840), Szemfoltos bölcsőszájú hal
Magyar név: Szemfoltos tarkasügér
Csoport: Sügérek
Származás: Dél-Amerika, Kolumbia, Venezuela: az Orinoco medencéje; Brazília, az Amazonas medencéje, és a Rio Negro medencéje.
Testhossz: 15-20 cm
Természetes élőhely: Tipikusan a feketevízű folyók lakója, ahol a víz nagyon savas, és nagyon lágy.
Viselkedés: Területvédő, de viszonylag nyugodt viselkedésű sügér. Más nagyobb testű, nem agresszív halakkal jól együtt tartható, viszont a kisebb halakat megeheti.
Táplálkozás: Mindenevő, a természetben növényeket, algát, rovarokat fogyaszt, míg akváriumban a száraz tápoktól kezdve a fagyasztott és élő eleségekig szinte mindent elfogyaszt. Alkalmanként zöldborsót, vagy cukkínit is adhatunk nekik.
Szaporítás: Elég könnyű
Medence: Minimum 250 literes
Halnépesség: 350 literre 1 pár
Dekoráció: Kövekből, gyökerekből búvóhely, növényekkel dúsan teleültetett akvárium. Tegyünk bele néhány lapos követ, amelyek ikrázóhelyként szolgálnak a halak számára. Aljzatnak használjunk apró kavicsot, vagy homokot.
Hőmérséklet: 23-29 °C
pH: 6.0-7.5
Keménység: 4.0-15.0 NK°
Várható életkor: 10-10 év
Leírás: Az igazi Heros severus ritkán beszerezhető az akvarisztikában, legtöbbször rokona a sokkal elterjedtebb Heros efasciatus kapható helyette. Ugyan a fajt már 1840-ben leírták tudományosan, mégis tévesen azt gondolták, hogy szájköltő sügérről van szó. Az 1840-ben begyűjtött minták alapján a leírásukban az szerepelt, hogy van egy hetedik, részben látható sáv az oldalukon, de ezt végül a begyűjtés rendellenessége miatt elvetették. 2015-ben végül újra felfedezték az igazi Heros severus-t, aminek az oldalán megtalálható volt az árulkodó hetedik sáv, és addig a Heros sp.'Curare' néven volt azonosítva. A szájköltő Heros-t, amelyről azt gondolták, hogy severus, pedig Heros liberifer (Staeck & Schindler, 2015) néven írták le. A formája és egyszerűbb tartása miatt népi diszkosznak is nevezik. A szemfoltos tarkasügér teste ovális, oldalról lapított, szeme nagy és vörös színű, szája kicsi. A test színezete függ a származási helyétől. A leggyakrabban a fej és a hát zöldes színű, az oldalán arany-barna színű, a hasi részen pedig vöröses színű. A fej alsó részén, a kopoltyúfedőkön, és a test elülső részén barnás, vagy vöröses pöttyök találhatóak. Nyolc, illetve egyes források szerint hét (mert a test közepén található két csíkot 5a és 5p néven nevezik) függőleges, sötét csík fut végig a testén, amik néha alig láthatóak, és ahogy öregszenek, úgy fakulnak el, de legjobban a növendék halakon látszanak. A farok tövén nem található különálló folt, hanem csak egy vastag csík. A farok alatti úszótól induló csík nem teljes, többnyire csak a test közepéig fut fel. Létezik egy mesterségesen kitenyésztett arany színváltozata is, ahol a testről hiányoznak a fekete csíkok, és az egész testük és a szemük is aranysárga színű. Elég szívós hal, sőt egy idő után barátságossá válik, akár a gazdája a kezéből is etetheti.
A hímek farok alatti-, és hátúszója hegyes végű. A nőstények fején, és kopoltyúfedőjén kevés mintázat van, vagy egyáltalán nem található meg a kék mintázat, valamint kisebbek is a hímeknél.
Ha szaporítani is szeretnénk őket, célszerű egy kisebb csapatot venni belőlük, és megvárni, hogy kiváljon egy pár közülük. Íváshoz használjunk savas vizet, csökkentsük a víz keménységét 2-6 NK°-ra és emeljük meg a hőmérsékletet 27-30 °C-ra, mert így növelhetjük az ikrák kelési arányát. A hím az udvarlás, és ívás során besötétedik, színezete felerősödik. A nőstény az ikrákat általában lapos tereptárgyakra rakja, amit a pár az udvarlás során gondosan megtisztít. Párválasztó sügér, az ikrák és az ivadékok gondozásában mindkét fél részt vesz. Az ikrák száma többnyire 200 körül alakul, de akár 1000 fölötti is lehet, ami nagyban függ a nőstény méretétől is. Az ivadékok 2-4 nap múlva kelnek ki és további 3-4 nap múlva úsznak el. Általában a nőstény vigyáz a kishalakra, amíg a hím a territóriumot védi. Etessük őket apró élő eleségekkel, vagy porrá zúzott száraztápokkal. A szülők nagyjából 6 hétig gondoskodnak a kishalakról.
41.Smaragd bölcsőszájú hal
Tudományos név : Hypselecara temporalis (Günther; 1862)
Szinonímák: Heros temporalis (Günther, 1862), Cichlasoma temporale (Günther, 1862), Acara crassa (Steindachner, 1875), Cichlasoma crassum (Steindachner, 1875), Heros goeldii (Boulenger, 1897), Cichlasoma hellabrunni (Ladiges, 1942)
Magyar név: Smaragd bölcsőszájú hal
Csoport: Sügérek
Származás: Dél-Amerika; Peru, Kolumbia, Venezuela, Brazília; Amazonas medence.
Testhossz: 25-30 cm
Természetes élőhely: Leginkább a lassú folyású, iszapos talajú folyókban él.
Viselkedés: Méretéhet képest viszonylag békés sügér, egy megfelelő méretű társas akváriumban, hasonló méretű halakkal együtt tartható. Ívás idején területvédővé válhat.
Táplálkozás: Mindenevő, A természetben a gerinctelenektől kezdve az algáig szinte mindent megeszik. Akváriumban sem válogatós, bármilyen élő, fagyasztott és száraz eledelt elfogyaszt.
Szaporítás: Nehéz
Medence: Minimum 250 liter
Halnépesség: 400 literre 1 pár
Dekoráció: Aljzatnak használjunk homokot, ágakkal, gyökerekkel, és néhány nagyobb kővel díszíthetjük a medencéjüket. A növényeket többnyire nem ássák ki. Néhány lapos palakövet is tehetünk be az akvárium széléhez állítva, ami jó ívási helyként szolgálhat a halaknak.
Hőmérséklet: 25-30 °C
pH: 5-7,5
Keménység: 1-12 NK°
Várható életkor: 5-8 év
Megjegyzés: A Hypselecara temporalis alapszíne sárgás-barna, testén egy nagyobb fekete folt található a középső részen, valamint egy kisebb folt a farok tövénél. A hasi rész, és a torok, valamint a kopoltyúfedő körüli terület, és a szem környéke vöröses színű. A szemük íriszének a színe a borostyán sárgától a ragyogó vörösig változhat. A fiatal halak színezete szinte teljesen sötétbarna, és csak fokozatosan színesednek ki. A színük nagyban függ a hangulatuktól is.
A kifejlett hímeknek tipikus zsírhomlokuk van, és nagyobbak a nőstényeknél. Udvarlás során a hím pózol a nőstények, egymás mellet úszik a pár, és a kopoltyúfedőiket felvillantják, vagy a hím a nőstény oldalát bökdösi a fejével, sőt előfordul, hogy a szájukkal összeakaszkodnak. Ezután egy lapos, függőleges tereptárgyat kezdenek el tisztogatni, ami később az ikrázás helyszínéül szolgál majd. Íváskor egy kifejlett nőstény akár 1000 ikrát is lerakhat, de az ikrák száma legtöbbször 400 és 800 között változik. Ahogy a nőstény lerak egy sor ikrát, a hím követi, és megtermékenyíti azokat. Ez a folyamat eltarthat egy óráig is. Ikrázás után a szülők védelmezik, és legyezgetik az ikrákat. A 2 nap múlva kikelő lárvákat a talajban, egy előre kiásott gödörbe hordják, és gondosan őrzik a szülők. További 6 nap múlva az ivadékok elúsznak. A kishalakat ekkor frissen kelt sórákkal etethetjük. Az első néhány alkalommal gyakran előfordul, hogy megeszik az ikrákat, vagy nem vigyáznak azokra, de később ez megváltozik, és nagyon gondos szülők válnak belőlük. A kishalak fejlődéséhez, és szép színezetükhöz fontos a rendszeres, részleges vízcsere. Ivarérettségüket 12 cm-es hosszúság körül érik el.
42.Nicaraguai bölcsőszájú hal
Tudományos név : Hypsophrys nicaraguensis (Günther; 1864)
Magyar név: Nicaraguai bölcsőszájú hal
Csoport: Sügérek
Származás: Közép-Amerika; Nicaragua, Costa Rica.
Testhossz: 20 cm.
Természetes élőhely: Folyók, tavak (főleg a nagy nicaraguai tavak).
Viselkedés: A hasonló testméretű halakkal békés.
Táplálkozás: Mindenevő (természetes körülmények között rovarok, lárvák, növények, törmelékek).
Szaporítás: Elég könnyű.
Medence: Minimum 200 literes:
Halnépesség: 300 literre 1 pár;
Dekoráció: Kövek, gyökerek.
Hőmérséklet: 25-26°C
pH: 6.7-8
Keménység: 4-20 NK°
Várható életkor: 10-15 év
Megjegyzés: A hím általában arról ismerhető fel, hogy a hátúszóján számos folt látható, a nőstény színei pedig ragyogóbbak a hím színeinél. A Hypsophrys nicaraguensis együtt tud élni más, közép-amerikai fajokkal, a lényeg az, hogy a nyugodtabb fajok közül kell választanunk. A nőstény egy kis odúba rakja le az ikráit. Ezek nem ragacsosak, ami egyedülálló jelenség a Cichlasomák nemzetségében. Az ikrákat többnyire a nőstények őrzik. Nem tévedés! Több nőstény, s ezek együtt őriznek egy bizonyos területet is. Az ivadékok nagyon kicsinyek, de sokan vannak (egy-egy ikrázás 300-400 ivadékot jelent). Szinte megható látvány, ahogy a felnőttek a szájukba gyűjtik a kicsinyeket, amikor azok elkalandoznak idegen területekre, s aztán kiengedik őket a társaik közé.
43.Zászlós akara
Tudományos név: Laetacara curviceps (Ahl; 1923)
Szinonímák: Acara curviceps, Aequidens curviceps, Parvacara curviceps, Zászlós törpesügér
Magyar név: Zászlós akara
Csoport: Sügérek
Származás: Dél-Amerika, Amazonas-medence
Testhossz: Hím: 9 cm, nőstény: 7 cm
Természetes élőhely: A természetben erdős területeken, lassú folyású patakokban, folyók mellékágaiban, mocsarakban ill. tavakban él.
Viselkedés: Békés természetű, a növényeket nem túrja ki.
Táplálkozás: Mindenevők, ezért változatos ételekkel, jó minőségű lemezes haltápokkal, granulátummal, spirulinával és alkalmanként fagyasztott ételekkel, mint pl. Daphnia, Artemia, vörös szúnyoglárva - kell táplálni őket. A szárított spirulinán kívül más növényi eredetű táplálékot, fagyasztott zöldborsót, spenótot is adjunk nekik.
Szaporítás: Elég könnyű
Medence: Minimum 80 literes.
Halnépesség: 90 literre 1 pár
Dekoráció: Rendezzük be a medencét sötét aljzattal, és a világítás ne legyen túl erős, amit egy réteg úszó növénnyel valósíthatjuk meg, így a halak kevésbé lesznek félénkek. További dekorációként elhelyezhetünk a medencében uszadékfákat, vasfákat, az eredeti élőhelyet mintázandó. Néhány lapos kő szintén ajánlott, amelyek közül ívóhelyet választhatnak. A vízmozgást lehetőleg minimalizáljuk, aminek elősegítésére sűrű növényesítés ajánlott. A medence rendszeres karbantartása elengedhetetlen, mert nagyon érzékenyek a felgyülemlett nitrátra.
Hőmérséklet: 24-29°C
pH: 5,5-7
Keménység: 2-10 NK°
Várható életkor: 5 év
Megjegyzés: A Zászlós akara egy színpompás és békés törpesügér. Kerekded testük világosbarna alapszínű néhány sötétebb résszel a fejen. A kifejlett példányok úszói irizáló kék színűek sárga-narancssárga szegéllyel. Más társas halakkal együtt tartható, pl. tetrákkal, márnákkal és hasonlókkal, de ívás idején csipkelődő, mert területvédő. A zászlós törpesügér előszeretettel tartózkodik a medence alján, a növények, sziklák és faágak árnyékában megbújva. Az egyik legbékésebb sügérfajta, sőt már-már félénknek nevezhető. Ha ez az egyetlen faj a medencében, akkor célszerű még egy vagy két élénkítő halcsapatot melléjük tenni, hogy megnőjön az önbizalma. A legtöbb pontylazac alkalmas erre a célra, pl. a baltahasú lazacok és a törpeszájú halak is. Tágas medencében társítható más békés sügérfajokkal, például vitorláshalakkal, diszkoszhalakkal, Ramirezi és Apistogramma törpesügérekkel is. Lehet még Corydoras és Loricaria fajokkal is társítani, habár az ikra és ivadékhal zsákmányul eshet nekik. Habár alapvetően békés természetű, nem szabad elfeledkezni róla, hogy mégiscsak sügér, tehát íváskor az ívóhelyet vehemensen védelmezi még a nálánál jóval nagyobb halakkal szemben is. Célszerű párban tartani, de tágas medencében egy kisebb csapatot is lehetséges.
A nemek megkülönböztetése igen nehéz, különösen a kifejletlen halak esetében. A hímek valamivel nagyobbak a nőstényeknél és a hátúszójuk hegyesebb. A hátúszón látható sötét folt a nőstényeknél általában nagyobb, amelyek zömökebbnek látszanak amikor ikrával teltek. Szaporítása egyszerű, az ivadék könnyen felnevelhető, ezért kezdő sügértartóknak is ajánlható. A faj párválasztó, monogám, az aljzatra rakja ikráit. Szaporításhoz a párt tegyük külön medencébe, esetleg néhány lazac társaságában. A párkiválasztást elősegítendő 6-8 kishalat vásároljunk, együtt nevelve őket kiválasztják maguknak a párjukat. Ez természetesen némi időt igényel, türelmesnek kell lenni. Amint egy pár kialakul célszerű a többieket eltávolítani. Savas, lágy vízben (kémhatás 7 pH alatti, keménység 5 nk° körüli), a leírtaknak megfelelően berendezett medencében, sok élő eleségen tartott halak hamarosan ívásra kész állapotba kerülnek, amit a színeik látványos elmélyülése jól mutat. Az ikrákat majdnem mindig egy lapos kőre rakják, ennek hiányában a medence aljára, melyet előzőleg alaposan megtisztítanak. Az ívás a többi sügérféléhez hasonlóan történik. A nőstény lerak egy sornyi ikrát, majd odébb úszik és a hím megtermékenyíti őket. Az ikrák 2-3 nap múlva kelnek ki, mialatt a hím védi a fészket, a nőstény pedig az ikrákat gondozza, de a szerepek fel is cserélődhetnek. A pár általában néhány sekély gödröt ás az aljzatba a kelés ideje alatt. Néha előfordul, hogy a fiatal pár az első fészekalját megeszi, de általában a második vagy harmadik ívással már minden rendben van. Amint az ivadékok kikelnek a szülők a teljes fészekaljat áthordják ezekbe a mélyedésekbe vagy más védett helyre. A kicsiket akár többször is átköltöztethetik, míg további 5-7 nap múlva szabadon elúsznak. Ezután kezdhetjük táplálásukat kerekes férgekkel és sórákkal. Néhány akvarista inkább kiveszi az ikrákat és másik akváriumban kelteti ki, és bár így jobban kézben tartják a helyzetet, de elmulasztják azt a csodálatos élményt, amelyet az ivadéknevelés megfigyelése nyújt. Ez hónapokig eltarthat az elúszást követően, és hatalmas élmény figyelni, ahogy a szülők terelgetik a medencében a kicsiket, miközben védelmezik őket a lehetséges ragadozóktól.
44.Bíbortorkú akara
Tudományos név: Laetacara dorsigera (Heckel; 1840)
Szinonímák: : Aequidens dorsiger, Aequidens dorsigera, Astronotus dorsigera, Parvacara dorsigera, Acara dorsiger
Magyar név: Bíbortorkú akara
Csoport: Sügérek
Származás: Dél-Amerika; Bolívia, Brazília, Paraguay és Argentína
Testhossz: 6-7 cm
Természetes élohely: A Rio Madeira felső szakaszán, és a Rio Paraguay egész területén, valamint ezek kisebb-nagyobb mellékfolyóiban él, többnyire a sekélyebb részeken, az aljzaton található lehullott levelek, és ágak között.
Viselkedés: Békés hal, kistestű pontylazacokkal, és harcsákkal jól együtt tartható. Szaporodáskor területvédő.
Táplálkozás: Mindenevő; A természetben algával, mindenféle szerves törmelékkel, rovarokkal, ízeltlábúakkal, és azok lárváival táplálkozik. Akváriumban nem válogatós, mindenféle élő és fagyasztott eleséget megeszik, és a száraz tápokat is elfogadja.
Szaporítás: Elég nehéz
Medence: Minimum 60 literes.
Halnépesség: 60 literre 1 pár
Dekoráció: Növényekkel sűrűn beültetett akvárium, amelyet kövekkel és gyökerekkel úgy rendezzünk be, hogy búvóhelyet biztosítsanak a halaknak. Néhány laposabb követ is helyezzünk be, ami ikrázó helyként szolgálhat számukra.
Homérséklet: 20-28 °C
pH: 5-7
Keménység: 2-15 NK°
Várható életkor: 3-8 év
Megjegyzés: A Bíbortorkú akara teste ovális alakú, oldalról lapított. Más kistestű Laetacara-hoz képest teste inkább tömzsi és a feje lekerekített. Az oldalukon található csík a szem hátuljától a test közepéig tart, míg a test hátsó részén a faroktőig legalább 5 széles, függőleges sáv húzódik. A szemek között legtöbbször egy jól látható, világos csík húzódik, valamint a hátúszón egy sötét folt látszik, amelyet kék, vagy fehér pöttyök szegélyeznek. Mivel sokféle vízparaméterhez képes alkalmazkodni, és elég szívós hal, ezért kezdők számára is ajánlható sügér.
A nemek megkülönböztetése nem mindig egyszerű, a hímek kissé nagyobbra nőnek, és a hasi úszójuk hosszabb, mint a nőstényeké. A nőstényeknek viszont sokkal nagyobb a folt a hátúszó tövénél, valamint testesebbek és a hasi részen is teltebbek a hímeknél. A nőstényeknél a vörös hasi rész is sokkal intenzívebb színű. Etessük őket élő, és fagyasztott eleségekkel, valamint emeljük meg e víz hőmérsékletét néhány fokkal 27-28 °C-ra, amivel serkenthetjük az ikrázási kedvüket. A Laetacara dorsigera párválasztó sügér, és ha egy nagyobb csoportból magától kiválik egy pár, akkor csak nagyon ritkán cserélnek partnert. A Bíbortorkú akara általában a talajra, vagy valamilyen tereptárgyra ikrázik, és az ikrákra mindkét szülő vigyáz. Ívás során a nőstény gyönyörű fekete és vörös színekben pompázik. Az ikrák száma 200 és 300 között lehet, és ezek 40-60 óra múlva kelnek ki, ami hőmérsékletfüggő. A szülők sokszor a szájukkal lecsipegetik az ikrahéjat a kikelő kishalakról, és egy a talajban előre kiásott gödörbe hordják át őket. További 10 nap után a kishalak elúsznak, de ezalatt az időszak alatt a szülők többször is átköltöztethetik a kicsiket másik helyre. A frissen elúszott kishalak nagyon aprók, ezért első eleségnek apró papucsállatkákat, vagy poreleséget adjunk nekik, majd ha már nagyobbak, akkor a frissen kelt sórák megfelelő táplálék lehet a kishalaknak. A szülők akár 2,5 hónapig is gondozhatják a kicsiket. Mivel az ivadékok érzékenyek a vízminőség változásokra, ezért csak kisebb adagokban cseréljük a vizüket. Szexuális érettségüket 4 hónapos korukra érik.
45.Közönséges naphal
Tudományos név: Lepomis gibbosus (Linnaeus; 1758)
Szinonímák: Perca gibbosa, Eupomotis gibbosus, Lepomus gibbosus, Pomotis vulgaris
Magyar név: Közönséges naphal
Csoport: Sügérek
Származás: Észak-Amerika, az USA és Kanada keleti partja mentén New Brunswick-tól Észak Karolináig. Európába, Afrikába, és Dél-Amerikába is behurcolták.
Testhossz: 15-25 cm
Természetes élőhely: Kisebb-nagyobb folyókban, a lassú folyású szakaszokon, és növényekkel sűrűn benőtt tavakban él, többnyire a part menti sekély részeken.
Viselkedés: Elég agresszív hal, nem egy társas akváriumba való, mert a kisebb halakat megeszi. Iváskor a hímek sokkal agresszívebbek, gyakran harcolnak egymással.
Táplálkozás: Ragadozó; A természetben kishalakkal, és egyéb gerinctelenekkel táplálkozik, de felfalja más halak ikráit is. Akváriumban mindenféle élő és fagyasztott eleséget megeszik, de a száraz tápokat is elfogadja idővel.
Szaporítás: Elég nehéz.
Medence: Minimum 250 literes.
Halnépesség: 300 literre 1 pár
Dekoráció: A kifejlett halak előszeretettel rendezik át akváriumukat, ezért csak nagyobb gyökereket és köveket tegyünk bele, de azokat is rögzítsük, hogy a halak ne tudják elmozdítani azokat. A növényeket is gyakran kitépik.
Hőmérséklet: 4-22 °C
pH: 7-7,5
Keménység: 10-15 NK°
Várható életkor: 8-12 év
Megjegyzés: A Közönséges naphal háta sötét olíva zöld, míg az oldala sárgás, és márványmintás, amelyet narancs, vörös és kék pöttyök tarkítanak. A hasi rész sárga, vagy ragyogó narancssárga színű. A fejükön, és a kopoltyúfedőn kékeszöld, és sárga vonalas mintázat található. A kékes-fekete kopoltyúfedőn továbbá egy fekete folt is látszik, amely hátsó széle vörös. A hát-, farok-, és farok alatti úszó narancssárga pöttyökkel tarkított. A fiatal naphalaknak láncszerű, függőleges csíkok futnak az oldalaikon. A hátúszó és a farok alatti úszó egyes sugarai nagyon kemények és hegyesek, ami a hal védekezését segíti a ragadozókkal szemben.
Hidegvízi hal, ezért hűvös helyen kell tartani, vagy akváriumuk hűtéséről gondoskodni kell, hogy nyáron se melegedjen túl a vizük, mert hosszú távon nem viselik el a túl meleg vizet. Sok országban, ahová betelepítették, kártékony halként tartják számon, mert óriási károkat okoznak az eredeti élővilágban, és kiszorítják az őshonos fajokat. Képesek más naphalakkal is összeívni, ennek hatására olyan hibrid halak jönnek létre, amelyek nagyon gyorsan nőnek, viszont sterilek. Húsuk ízletes, de kis méretük miatt a horgászok nem szívesen bajlódnak velük.
A hímek kissé karcsúbbak, és színesebbek, a nőstények kopoltyúfedőjén látható folt pedig kicsit kisebb, de még a tapasztalt tenyésztők is nehezen különböztetik meg a nemeket. A Közönséges naphalat akváriumban csak akkor lehet tenyészteni, ha biztosítunk számukra egy tartósabb hidegebb (téli) időszakot. Kerti tavakban ez könnyebben kivitelezhető, és kisebb-nagyobb számú ivadék megjelenhet külső beavatkozás nélkül is. Akváriumukat ültessük tele vízinövényekkel, ahol a nőstény el tud bújni, és egy párt helyezzünk az ívató medencébe. A hím kialakít egy territóriumot, ahol a talajba egy fészket épít, ami gyakorlatilag egy gödör a homokban. A víznek 20 °C körülinek kell lennie. A nőstény a hím udvarlását követően kb. 1000 ikrát rak a fészekbe, majd a hím megtermékenyíti őket. Előfordulhat, hogy 1 hím több nősténnyel is párosodik. Egy 2-5 éves nőstény egy évben akár többször is ikrázhat, és összesen 4000-7000 ikrát is rakhat! Ezután a nőstényt el kell távolítani az akváriumból, mert a hím rendkívül agresszívvé válik, sőt akár meg is ölheti azt. Az ikrák kb. 3 nap alatt kelnek ki, és további 5 nap múlva úsznak el. A hím addig védi az ikrákat, és a kishalakat, ameddig azok elúsznak, viszont ezután célszerű a hímet is eltávolítani, mert ezután már eleségnek tekintheti a kishalakat. A kishalakat apró, élő eleségekkel etethetjük, így a kicsik elég gyorsan nőnek. Az egy éves halak már szaporodóképesek, viszont a kifejlett méretüket csak 2-3 éves korukra érik el.
46.Zászlós bölcsőszájú hal
Tudományos név: Mesonauta festivus (Heckel; 1840)
Szinonímák: Acara festive, Chromys acora, Cichlasoma insigne, Hems festivus. Cichlasoma festivum.
Magyar név: Zászlós bölcsőszájú hal
Csoport: Sügérek
Származás: Dél-Amerika; Nyugat-Guyana, az Amazonas rendszere, de megtalálható a Rio Paraguayban is.
Testhossz: 15 cm
Természetes élőhely: Állóvizek, mocsarak, lassú folyású folyók.
Viselkedés: Békés, de félénk természetűek.
Táplálkozás: Szívesen fogyasztanak minden élő eleséget.
Szaporítás: Elég nehéz
Medence: Minimum 150 literes.
Halnépesség: 150 literre 1 pár
Dekoráció: Növényzettel dúsan beültetett, sok búvóhellyel rendelkező akvárium.
Hőmérséklet: 20-28°C
pH: 5,5-7,5
Keménység: 2-18 NK°
Várható életkor: 5-10 év
Megjegyzés: Teste elnyúlt, ellipszis alakú, nagy hegyes fejrésszel és kis szájjal. Különösen idősebb hímeken vehető jól ki a meredek homlok, a „kos-fej". Hátúszója erősen megnyúlt. Farok alatti úszója kevésbé, de mindkettő hegyes. Farokúszója kerek, has alatti úszója megnyúlt, különösen a második sugara. Nagy pikkelyei a hátrészen sötétebb szürkésezüst vagy halványsárga színűek. A legszembetűnőbb az a sötét, több pikkelysorra kiterjedő sáv, mely a szemgyűrűtől kezdődően testén átlósan a megnyúlt hátúszóban is folytatódik. Az idősebb egyedek kopoltyúfedője, torokrésze kékeszölden irizáló. Az ivarok megkülönböztetése nem könnyű. biztosan csak íváskor, a genitális szemölcs alapján lehetséges. Ez azonos a vitorláshalakéval. Megegyezik tartásuk és tenyésztésük is.
A kivált pár a kiszemelt ívóhely környékéről elkergeti az akvárium többi lakóját, és nyugodt körülmények között a széles növénylevélre, a kőre, cserépre, de a műlevélre is lerakja sokszor több száz ikráját, gyöngysorszerűen, mint a vitorláshal. A gondozást mindkét szülő végzi, de zavaró hatások következtében gyakran meg is eszik ikrájukat. A biztos tenyésztési siker érdekében, mint a vitorláshalak esetében, a mesterséges keltetést és nevelést tudjuk ajánlani. Gyorsan fejlődnek, a nauplius etetése mellett 6 hetes korban már teljesen kiszínesednek.
Kattints a következő oldalra:
http://akvarisztika-abc.hupont.hu/64/sugerek-amerikai-csoport-3