Hógolyó garnéla
Magyar név: Hógolyó garnéla
Tudományos név: Neocaridina cf. zhangjiajiensis
Rend: Decapoda - tízlábú rákok
Család: Atyidae - Édesvízi garnélák
Természetes élőhely: Ázsia
Méret: 1-2,5 cm
Viselkedés:társas
Táplálkozás: mindenevő
Minimális akváriumméret: 20 liter
Hőmérséklet: 20-28 °C
pH: 6-8
Keménység: 5-20 nk°
**********************************
A német keménységi fok NK° értékek,vagyis 1 liter víz mennyi kalcium-oxidot (CaO) tartalmaz.
A német keménységi fok (nk) a CaO mg/liter egy tizede !
Nagyon lágy: 40 mg/liter CaO alatt (4 nk)
Lágy: 40-80 mg/liter között CaO (4-8 nk)
Közepesen kemény: 80-180 mg/liter CaO között (8-18 nk)
Kemény: 180-300 mg/liter CaO között (18-30 nk)
Nagyon kemény: 300 mg/liter CaO felett (30 nk)
**********************************
Várható életkor: 1-2 év
A garnéla színe áttetsző fehér. A peték hófehér kis golyók, innen kapta a változat a nevét. Hívják fehér gyöngygarnélának is. Bár elsőre szerény színezetűnek tűnik, sötét talajon nagyon jól mutat egy csapat hógolyó garnéla. Ulf Gottschalk német tenyésztő alakította ki a változatot vad zhangjiajiensis garnélák szelektálásával, a kék gyöngygarnélával együtt.
Szapora, könnyen tartható faj. Az igényei megegyeznek a legismertebb Neocaridina daviddiival, de annál kevésbé elterjedt faj. Képesek összeívni, ezért nem ajánlott egy akváriumban tartani őket. A hógólyó és a kék gyöngygarnélák közös utódja vad típusú lesz, ami ennél a fajnál barnás, áttetsző állatot jelent.
Akvárium: Egynemű állatokat akár 10 literben is lehet tartani, de kezdőknek nem ajánlott, mivel ilyen kis vízmennyiségben könnyű a rákokra nézve halálos hibákat elkövetni. Speciális igényei nincsenek, az általános garnélás akvárium ideális neki. Más zhangjiajiensis változatokkal és a többi Neocaridina fajjal nem ajánlott társítani a hibridizáció miatt. Az amano garnéla és a Caridina babaulti változatokkal megegyezik a vízigénye, társíthatóak.
Táplálkozás: Garnélatápok, algaevő halaknak való tápok, főtt és forrázott zöldségek.
Szaporodás: Hidegebb vízben csökken a szaporodási kedvük. A nőstényeket a hátukon található fehér nyeregfoltról ismerhetjük fel, ez a petefészek a megtermékenyítetlen peték tömegével. Vedlés után párzanak, a megtermékenyített petéket a nőstény a potrohlábaira ragasztja. Körülbelül 3 hét után kelnek ki. A kisgarnélák külön gondoskodás nélkül felnőnek a szülők mellett.