Akvarisztika ABC

"Az akváriumban az ember nemcsak hínárt és halakat láthat, hanem a víztükörben megpillanthatja sajátmagát is." (Bácsszentiváni Mihailovits György)

1.Fekete vadászsügér


Tudományos név: Altolamprologus calvus (Poll; 1978)
Magyar név: Fekete vadászsügér
Szinonímák: Lamprologus calvus
Csoport: Sügérek
Származás: Afrika, Tanganyika-tó
Testhossz: 14 cm.
Természetes élőhely: Sziklás zónák, barlangos részek.
Viselkedés: Bármely nagyobb méretű afrikai sügérrel együtt tartható. Idegen fajokkal szemben békés természetű. Kistestű halakkal ne tartsuk mert levadássza őket.
Táplálkozás: Etetésükre megfelel az élő vízibolha, kisebb állatoknál a ciklopsz, szúnyoglárvák. Élő kishalakat is adjunk nekik időnként, mert ez serkenti ívási kedvüket. A fagyasztott eleséget is elfogadják. Műeleséget csak ritkán adjunk nekik.
Szaporítás: Nagyon nehéz
Medence: Minimum 200 literes:
Halnépesség: 200 literre 2 hím és 3-4 nőstény;
Dekoráció: Aljzatnak használjuk korallhomokot. Sziklákból és kövekből építsünk rejtekhelyet a medence középső részében, de hagyjuk nagy kiúszóhelyet is. Akváriumát jól fedjük le, mert ugrálós.
Hőmérséklet: 23-25°C
pH: 7-8
Keménység: 10-15NK°

Várható életkor: 10-11 év
Megjegyzés: A fekete vadászsügér teste hosszúkás és oldalról lapított. A háta íves és a hátúszó is hosszúkás alakú. A nagy szája a vízfelszín felé áll. Testének alapszíne világosbarna, az úszók pedig bézs színűek és 10-12 függöleges sáv húzódik rajtuk keresztül. Ezen kívül a testét apró fehér pöttyök borítják, amelyek a többi vadászsügér fajon nem jelentkeznek. Egy fekete csík húzódik a száj felső részétől a szemén keresztül, onnantól pedig lefelé a kopoltyúfedő alsó részéig. A farok alatti úszó és a hátúszó végei sötétek. Több színváltozata ismert, az alaptípus a tanzániai Kipilinél található - ezt nevezik fekete calvus-nak. Ahogy dél felé haladunk, úgy világosodik ki a halak színe Nkambánál a sárga színváltozat, Chaitikánál a fehér él. A Fekete vadászsügér nagyon érzékeny a hírtelen vízminőségváltozásokra, ezért a vízcserék alkalmával mindig megfelelő paraméterű vizet használjunk. A hímek nagyobbak és az úszóik is hosszabbak, mint a nőstényeké. Gyakran sokáig egy helyben áll, nyugodtan. Ivarérett állatokbó legcélszerűbb egy párt, vagy kisebb csapatot (2 hím és 3-4 nőstény) egy akváriumban tartani. Nagyobb méretű tengeri csigák házába is ikrázhatnak, annak ellenére, hogy nem csigasügerek.

Tenyésztéshez használjunk 7-7,5 pH értékű 25-28 °C-os vizet. Az ívás általában egy sziklahasadékban történik, ahol 200 sárgás-zöldes ikrát raknak le. Az ikrákat a nőstény védi. A kishalak 2 nap múlva kelnek ki és további 8-10 nap múlva úsznak el. Ekkor etessük őket sórákkal. A kishalak lassan nőnek és mindenképpen igénylik a részleges vízcseréket. Mivel a kicsik is érzékenyek a hirtelen vízváltozásokra, ezért egyszerre csak kis mennyiséget cseréljük a vízből.

 

 

2.Sárga vadászsügér


Tudományos név : Altolamprologus compressiceps (Boulenger; 1898)
Magyar név: Sárga vadászsügér
Szinonímák: Lamprologus compressiceps
Csoport: Sügérek
Származás: Kelet-Afrika, Tanganyika-tó
Testhossz: Hím:15 cm, Nőstény: 9cm
Természetes élőhely: A Tanganyika-tó sziklás részeinél, sziklahasadékoknál
Viselkedés: Nyugodt viselkedésű ragadozó hal. Hasonló méretű sügérekkel társítható. 8 cm alatti halakkal ne társítsuk, mert azokat megeheti. A növényeket nem bántja.
Táplálkozás: Ragadozó, etessük élő kishalakkal, mert csak így nevelhetünk fel életerős tenyészállatokat. Megeszi a nagyobb rovarokat, földigilisztát, darált húst.
Szaporítás: Nagyon nehéz
Medence: Minimum 150 literes
Halnépesség: 200 literre 4 hal
Dekoráció: Építsünk sziklákból barlangokat, de hagyjunk nagy úszóteret is a halaknak, használjunk homokos aljzatot.
Hőmérséklet: 24-28°C
pH: 7-8
Keménység: 10-20NK°
Várható életkor: 8-10 év
Megjegyzés: A sárga vadászsügér háta magas, teste oldalról erősen lapított, szája igen nagy. A színezete függ a származási helyétől is, sok színváltozata ismert. A legelterjedtebb a világosbarna alapszín, 10 függőleges csíkkal. Ezek a csíkok lehetnek jól láthatóak, de előfordul, hogy alig látszanak. Az első csík a homloktól a szem hátsó részén keresztül húzódik, majd lefelé egészen a kopoltyúfedő alsó részéig. Az utolsó pedig a faroktőnél található. Egyes színválozatokon a test hátsó részét réz-színű pöttyök borítják. Az úszók általában arany színűek és a szem sötét. Gyakran egy sötét sáv húzódik a szemtől a száj felső része felé. Hasonlít az Altolamprologus calvus-ra, de a sárga vadászsügér háta jobban ívelt, és a teste rövidebb. Szereti a tiszta vizet, de nem bírja a hirtelen vízminőség vátozásokat, ezért a vízcseréknél inkább kevesebb vizet cseréljünk egyszerre, de gyakrabban.
A hímek nagyobbak, és testük magasabb, valamint az úszóik is hosszabbak, mint a nőstényeknek. Az élő eleség jó hatással lehet a tenyésztésre. Tenyésztésnél a víz paraméterei a következők legyenek: pH: 7,2-7,5 ; Keménység: 8-12 NK° ; Hőmérséklet: 25-28 °C. A tenyészmedencében is legyen sziklákból búvóhely. Ikráit kemény felületre, barlangba, nagyobb csigaházakba rakja. Egy hím akár több nősténnyel is ívhat. Az ikrák száma általában 50-150 között lehet, de előfordulhat, hogy akár 300 ikrát is leraknak. A nőstény védi az ikrákat, amíg a hím őrzi a területet. A kishalaknak szüksége van a kéthetenkénti kisebb vízcserékre, hogy jól fejlődjenek. Etessük őket sórákkal, de még így is lassan nőnek.

3.Tamás sügér


Tudományos név: Anomalochromis thomasi (Boulenger; 1915)
Szinonímák: Paratilapia thomasi, Hemichromis thomasi, Pelmatochromis thomasi, Négyfoltú sügér, Afrikai pillangósügér
Magyar név: Tamás sügér
Csoport: Sügérek
Származás: Afrika; Libéria, Sierra Leone
Testhossz: 6-7 cm
Természetes élőhely: Kis erdei patakok
Viselkedés: Békés természetű, ezért társas akváriumban is jól tartható, szívós, igénytelen.
Táplálkozás: Mindenevő
Szaporítás: Elég könnyű
Medence: Minimum 75 literes.
Halnépesség: 80 literre 1 pár
Dekoráció: Növényekkel sűrűn beültetett medence, gyökerekkel és kövekkel, ezenkívül tegyünk bele lefordított virágcserepeket, melyek búvóhelyként szolgálnak.
Hőmérséklet: 24-26°C
pH: 6-7,5
Keménység: 8-10 NK°
Várható életkor: 5 év
Megjegyzés: Testének felépítése, a többi sügérrel szemben, magas, ezért hosszú időn keresztül vita volt családi hovatartozása körül. Teste szürkéskék, inkább zöldes hát- és sárgás hasrésszel. Több elmosódott halvány keresztcsík mellett, zöldes csillogású foltok, pikkelysorok vonulnak végig rajta. Ezek az úszókra is áthúzódnak. Hátúszójának sugárvégeit vörös pontok díszítik. A kifejlett hímek rendszerint erősebbek, valamivel nagyobbak nőstényeiknél. Társas akváriumban tartva is szívesen ikráznak, ha védettebb hely kínálkozik számukra. Ívóhelyül lapos köveket vagy cserepek belsejét választják ki. A hím ívás előtt gondosan megtisztítja az ívóhelyet. Ide rakják le 200-300, de néha még több szürkéssárga ikrájukat. Ezek gondozását mindkét szülő végzi. Felváltva tartják távol az akvárium többi lakóját. A kis halak 2-3 nap után kelnek ki. A szülők az előre elkészített kis gödörbe, a növények tövéhez hordják el őket. Ezt a költöztetést, ha zavarják őket, többször is megismétlik. A kis halak 2-3 nap múlva elúsznak, és ezt a nagy létszámú csapatot a szülők már nem képesek megvédeni: áldozatúl esnek a többi hal étvágyának. Az ikrákat ezért kelés előtt azonos vizű keltető-nevelő medencébe kell átrakni és a vitorláshalakkal kapcsolatban már leírt módon kezelni. Etetésük, az elúszás után, apró élő eleséggel kezdődik. Gyorsan fejlődnek, a második, harmadik héten már apróra vágott, szűrt Tubifexszel etethetők.

4.Nagyorrú rablósügér

Tudományos név: Aristochromis christyi (Trewavas; 1935)
Magyar név: Nagyorrú rablósügér
Csoport: Sügérek
Származás: Afrika, Malawi-tó
Testhossz: 30 cm.
Természetes élőhely: A Malawi-tóban, a sziklás részek és a homokos zónák találkozásánál.
Viselkedés: Ragadozó hal, ezért ne tartsuk olyan kisebb halakkal, amelyek beférnek a szájába. Könnyen megijed, ezért akváriumuk előtt kerüljük a hírtelen mozdulatokat. A domináns hím elég agresszív a fajtársaival.
Táplálkozás: Ragadozó, minden féle élő eleséget kedvel. Egy bizonyos méret után szinte kizárólag halevő. Akváriumban elfogadja a száraz tápokat is, de ne ez legyen a fő tápláléka. A természetben a mbuna-k jelentik a fő táplálékát..
Szaporítás: Nehéz
Medence: Minimum 600 literes
Halnépesség: 600 literre 1 hal
Dekoráció: Aljzatnak használjuk homokot. Mivel nyílt vizi hal, ezért sok úszótérre van szüksége. Sziklákból építsünk búvóhelyeket számukra.
Hőmérséklet: 24-26 °C
pH: 7,4-9
Keménység: 10-30 NK°
Várható életkor: 8-10 év
Megjegyzés: A domináns hím teste világoskék színezetű, a farok alatti úszója narancssárga színű. A nőstények teste barnás-szürkés színű és két sötét csík húzódik az oldalukon. A nem domináns hímek színe nagyon hasonlít a nőstényekére, csak a fjük kékes kicsit. Az ivadékoknál a nemek megállapítása nehéz. Csőrszerű száját hatalmasra tudja nyitni, akár egy 10 cm-es halat is képes egyben lenyelni, valamint könnyedén kiszedi a kövek közül vele a kisebb halakat. A természetben magányosan él, de ha több példányt is szeretnénk tartani a Nagyorrú rablósügérből, akkor 1 hímhez 2-3 nőstényt számoljunk, és természetesen a medence mérete is legalább 2000 liter legyen. A hímek a párzási időszakban gyönyörű kék színezetet vesznek fel, és gyakran a sötét csík is eltűnik testükről. A nőstények valamivel kisebbek, mint a hímek.

Szaporítása háremben lehetséges: egy hímhez tegyünk 2-3 nőstényt, és az akváriumba tegyünk néhány nagyobb lapos követ, valamint homokos aljzatot. Mindenképpen biztosítsunk sok búvóhelyet, mert a hím akár meg is ölheti azokat a nőstényeket, amelyek nem készek még a párzásra. A vízhőfok legyen 26-27 °C és a pH pedig 8,2-8,5. Szaporítás előtt adjunk a halaknak sok élő eleséget, hogy jó kondícióba kerüljenek. A hím megtisztít egy lapos követ és utána pózol a nőstényeknek. Ha a nőstény kész a párzásra, akkor az ívóhelyen több sorban lerakja az ikrákat, majd rögtön a szájába is veszi azokat. A megtermékenyítést a hím ikrafoltjai segítségével hajtja végre, a nőstény megpróbálja azokat is a szájába venni, közben a hím spermát enged ki, amivel megtermékenyíti a nőstény szájában lévő ikrákat. A nőstény az ikrákat 3-4 hétig tartja a szájában, eközben nem eszik. Ha ilyenkor a nőstényt stressz éri, akkor könnyen lenyelheti az ikrákat. Ha a nőstényt hosszabb időre külön tesszük, akkor gyakran előfordul, hogy elveszíti pozícióját a csapaton belül. A nőstény vigyáz az ivadékokra miután kiengedi őket a szájából és veszély esetén gyorsan visszaszedi őket oda.

5.Napfény császársügér


Tudományos név: Aulonocara baenschi (Meyer, Riehl; 1985)
Szinonímák: Arany-kék császársügér
Magyar név: Napfény császársügér
Csoport: Sügérek
Származás: Afrika, Malawi-tó, az Nkhomo zátony és a Kande sziget környékén
Testhossz: 10-15 cm
Természetes élőhely: A Malawi-tóban, a sziklás részek és a homokos zónák találkozásánál.
Viselkedés: Területvédő, de békés, társas akváriumba való hal. A hímek a hasonló színezetű halakkal harcolhatnak, ezért gondosan válogassuk hogy milyen halakkal tartjuk együtt.
Táplálkozás: Ragadozó, mindenféle élő és fagyasztott eleséget megeszik, de megeszi a szárított eleségeket is. Hasonlóan táplálkozik, mint a dél-amerikai Geophagus fajok: a homokot a szájába veszi és kiválogatja belőle a táplálékot, majd a homokot a kopoltyúin keresztül kiköpi.
Szaporítás: Elég könnyű
Medence: Minimum 200 literes
Halnépesség: 250 literre 5-6 hal
Dekoráció: Aljzatnak használjuk homokot. Sziklákból és kövekből építsünk rejtekhelyet a medence széleinél, de hagyjuk nagy kiúszóhelyet is. A nővényeket nem bántja.
Hőmérséklet: 25-29 °C
pH: 7,5-8,8
Keménység: 10-25 NK°
Várható életkor: 10 év
Megjegyzés: A hím gyönyörű kék és sárga színekben pompázik, míg a nőstény teste egyszínű barnás-feketés, ezenkívül a hímek nagyobbra nőnek, mint a nőstények. A legelterjedtebb színváltozat feje indigó kék és ennek 6-8 kék színű függőleges csík található a test hátsó részén, a test többi része sárga. Létezik narancs színváltozata is, valamint egyes színváltozatokon csak a fej alsó része kék, a felső sárga színű. Az Arany-kék császársügérnek nagy szemei és erős ajkai vannak. Természetes élőhelyükön a hímek kb. 15 cm-es, míg a nőstények legalább 13 cm-es nagyságot érnek el, ez akváriumban általában 9-12 cm nőstényeknél, míg a hím példányoknál 10-13 cm. A hierarchikus rend kialakulása után már a hímek között is csak kisebb kergetőzések fordulhatnak elő, 250 literben már 2 hím is tartható. Fontos hogy más Aulonocara fajtársaival ne tartsuk együtt, mert összeívhatnak és nem kívánatos hibridek születhetnek.

Anyai szájköltők, szaporítani külön a számukra berendezett akváriumban célszerű, ahová egy hímre akár 3-4 nőstényt is tehetünk. Néhány lapos követ és homokos aljzatot biztosítsunk számukra, ami ívóhelyül szolgálhat. A halaknak szaporítás előtt adjunk sok élő és fagyasztott eleséget, hogy megfelelő kondícióba kerüljenek. A hím kiválaszt egy számára megfelelő követ, vagy a homokba ás egy gödröt, majd elkezdi mutogatni magát a nőstényeknek. Ha valamelyik nőstény kész az ívásra, akkor enged a hím csábításának és az ívóhelyen elkezdi lerakni az ikrákat, amelyeket azonnal a lerakás után a szájába vesz. A hím a farok alatti úszóján található ikrafoltokkal közelcsalogatja a nőstényt magához és amikor a nőstény megpróbálja a foltokat is bekapni, akkor a hím kiengedi a spermáját és megtermékenyíti vele a nőstény szájában lévő ikrákat. A nőstény egyszerre 25-50 ikrát tart a szájában kb 4 héten keresztül, majd a már szabadon úszó kishalakat ezután engedi ki. Ezalatt az idő alatt a nőstény nem eszik. A kishalaknak apró élő eleségeket adhatunk.

6.Pasztell császársügér

Tudományos név: Aulonocara jacobfreibergi (Johnson; 1974)
Szinonímák: Trematocranus jacobfreibergi
Magyar név: Pasztell császársügér
Csoport: Sügérek
Származás: Afrika, Malawi-tó, Otter point, Nkudzi, Monkey öböl, Nankumba és Domwe szigetek.
Testhossz: 15-20 cm
Természetes élőhely: A Malawi-tó déli részén, a sziklás részek és a homokos zónák találkozásánál élnek, ahol a hímek kisebb-nagyobb barlangokat és sziklarepedéseket foglalnak el a kövek között.
Viselkedés: Nem olyan békés, mint más Aulonocara fajok, a hímek gyakran agresszívek más, hasonló színezetű halakkal szemben, célszerű külön a számukra berendezett akváriumban tartani őket.
Táplálkozás: Ragadozó; mindenféle élő és fagyasztott eleséget megeszik, de megeszi a szárított eleségeket is. Hasonlóan táplálkozik, mint a dél-amerikai Geophagus fajok: a homokot a szájába veszi és kiválogatja belőle a táplálékot, majd a homokot a kopoltyúin és a száján keresztül kiköpi.
Szaporítás: Elég könnyű
Medence: Minimum 200 literes:
Halnépesség: 250 literre 1 hím és 4-6 nőstény
Dekoráció: Aljzatnak használjuk homokot. Sziklákból és kövekből építsünk rejtekhelyet a medence széleinél, de hagyjuk elegendő úszóhelyet is. A nővényeket nem bántja, ezért vastagabb levelű vízinövényeket is tehetünk az akváriumba (pl. Anubias).
Hőmérséklet: 25-29 °C
pH: 7,5-9
Keménység: 9-19 NK°
Várható életkor: 8-10 év
Megjegyzés: Az egyik legelsőként beakvarizált Aulonocara faj, amelynek azóta is töretlen a népszerűsége. Méretük és színezetük nagyban függ a befogási helytől is. A hímek fején, testén, és az úszóin is megtalálható a kék szín. Testük a hátuknál narancsos, vagy vörös színű. A farok alatti úszón látszik némi vöröses színezet. A szelektív szaporításnak köszönhetően sokféle népszerű színváltozata létezik: pl. Eureka Red, Albínó. Más hasonló kinézetű fajtársaitól úgy lehet megkülönböztetni, hogy a hát-, farok-, és farok alatti úszójának a szélein széles, fakó színű sáv fut, a farkúszója erősen villás, és a kifejlett mérete is viszonylag nagy. A nőstények alapszíne viszont ezüstös szürkés-barnás, amelyen szürke, vagy barna függőleges csíkozás húzódik. A farok alatti, és a hátúszójuk lekerekített, és halványszínű. Fontos hogy más Aulonocara fajtársaival ne tartsuk együtt, mert összeívhatnak és nem kívánatos hibridek születhetnek. A Pasztell császársügér szájánál speciális pórusok vannak, amelyek segítségével könnyen megtalálják a homokban rejtőző ízeltlábúakat.

Aulonocara jacobfreibergi "Eureka": A természetben is előforduló színváltozat, 15 cm nagyságú, ebből tenyésztették ki az Eureka Red változatot. A test legnagyobb része kékes színű, a fej felső része, és a hát narancssárga. A hátúszó és a farokúszó világoskék, a farok alatti-, és a mellúszó pedig narancssárga. Az ikrafoltok a farok alatti úszón csak néha látszanak. A nőstény alapszíne szürkésfehér, oldalán szürke, vagy barnás függőleges csíkok húzódnak. A farok alatti úszó lekerekített, az első részén világossárga, a hátsó részén fehér színű. A mellúszók szintén világossárgák, a végeik pedig fehérek.

Aulonocara jacobfreibergi "Eureka albino": Ez a színváltozat a kisebbek közé tartozik a maga 10-15 cm-es nagyságával. A háta, a farok alatti-, és mellúszójuk narancssárga, a fej és a test alsó része pedig fehér színű. A farok alatti úszón nincsenek ikrafoltok. A hátúszó alsó része narancssárga, míg a felső része és a farokúszó végei világoskékek. A nőstények gyakorlatilag fehérek, és mindkét nemnél a szem sárga, a pupilla pedig narancssárga.

Aulonocara jacobfreibergi "Undu Reef": A természetben is megtalálható színváltozat, nevüket a befogási helyről kapták. A hímek teste eléri a 18 cm-t, de a nőstények csak 13 cm nagyságúak. Alapszínűk kékes, a fej mögött egy függőleges, sárga sáv húzódik. A hát-, farok alatti-, és a mellúszók sárgák, és az ikrafoltok nem látszanak. A farok színe a kék és sárga keveréke.

Aulonocara jacobfreibergi "Otter Point": A természetben is megtalálható színváltozat, testhosszuk 15 cm, amely a ragyogó kék, és a narancssárga színek keverékében pompázik, és halvány kék, függőleges vonalak futnak. A fej felső része és a hát narancsos. A farokúszó a két alapszín keveréke, az úszó végei pedig kékek. A hátúszó felső része kék, a hát közelében viszont aranyszínű. A farok alatti úszó inkább narancsos, és nincsenek rajta ikrafoltok. A nőstények testét világosbarna és fehér csíkok tarkítják, szemei sárgák. A farok alatti úszó sárgás és lekerekített, a mellúszó narancsos, és a vége kékes.

A vízminőség az egyik legfontosabb tényező a számukra, mert nagyon érzékenyek, így fontos, hogy csak olyan akváriumba helyezzük őket, ahol a víz már beállt, és a szűrés is inkább túlméretezett, de a rendszeres vízcserék is fontosak.

A hímek nagyobbak, és színesebbek a nőstényeknél. Anyai szájköltők, szaporítani külön a számukra berendezett akváriumban célszerű, ahová egy hímre akár 4 nőstényt is tehetünk, mivel a hím erősen hajtja a nőstényeket, és így megoszlik a figyelme. Néhány lapos követ és homokos aljzatot biztosítsunk számukra, ami ívóhelyül szolgálhat. A hím kiválaszt egy számára megfelelő követ, vagy a homokba ás egy gödröt, majd elkezdi mutogatni magát a nőstényeknek. Ha valamelyik nőstény kész az ívásra, akkor enged a hím csábításának és az ívóhelyen elkezdi lerakni az ikrákat, amelyeket azonnal a lerakás után a szájába vesz. A hím a farok alatti úszóján található ikrafoltokkal közel csalogatja a nőstényt magához, és amikor a nőstény megpróbálja a foltokat is bekapni, akkor a hím kiengedi a spermáját és megtermékenyíti vele a nőstény szájában lévő ikrákat. A nőstény 21-28 napon keresztül forgatja az ikrákat a szájában, majd a már szabadon úszó kishalakat ezután köpi ki. Ezalatt az idő alatt a nőstény nem eszik. Előfordul, hogy stressz hatására idő előtt engedi ki a kishalakat, ilyenkor célszerű elvenni, és külön medencében felnevelni őket. A kishalaknak apró élő eleségeket adhatunk. A szexuális érettségüket 12-14 hónaposan érik el.

7.Aranyhomlokú császársügér


Tudományos név: Aulonocara maylandi (Trewavas; 1984)
Szinonímák: -
Magyar név: Aranyhomlokú császársügér
Csoport: Sügérek
Származás: Afrika, Malawi-tó
Testhossz: 10-12 cm
Természetes élőhely: A Malawi-tóban, a sziklás részek és a homokos zónák találkozásánál, ahol a vízmélység kb. 10 méter.
Viselkedés: Az egyik legbékésebb hal az Aulonocara-k között, de célszerű külön a számukra berendezett akváriumban tartani őket. Nagyobb társas akváriumban, gondosan megválogatott, békés halakkal együtt tarthatjuk.
Táplálkozás: Ragadozó; mindenféle élő és fagyasztott eleséget megeszik, de megeszi a szárított eleségeket is. Hasonlóan táplálkozik, mint a dél-amerikai Geophagus fajok: a homokot a szájába veszi és kiválogatja belőle a táplálékot, majd a homokot a kopoltyúin keresztül kiköpi. Kevés növényi tartalmú táplálékot is igényelnek.
Szaporítás: Elég könnyű
Medence: Minimum 200 literes:
Halnépesség: 250 literre 5-6 hal
Dekoráció: Aljzatnak használjuk homokot. Sziklákból és kövekből építsünk rejtekhelyet a medence széleinél, de hagyjuk elegendő úszóhelyet is. A nővényeket nem bántja, ezért vastagabb levelű vízinövényeket is tehetünk az akváriumba (pl. Anubias).
Hőmérséklet: 25-29 °C
pH: 7,5-9
Keménység: 10-30 NK°
Várható életkor: 10 év
Megjegyzés: A Malawi tóban két színváltozata létezik, az alapváltozat a West Reef és az Eccles Reef közelében, a tó délkeleti részén Makanjila Point-nál él. A másik színváltozat, amelyre legtöbbször az Aulonocara maylandi kandeensis néven hivatkoznak, a Kande Island környékén él, a tó közép-nyugati partjainál. Az első változatnál a hímek egy ragyogó sárga színű csík fut a szájuktól a hátúszó irányába, valamint a hátúszó felső szegélye is sárga színű, innen kapták a nevüket is. A második színváltozat hímjeinél is hasonló a mintázat, csak a hátúszó náluk kékes-fehér színű. Ezt a színváltozatot 1987 óta az Aulonocara maylandi szinonimájaként tartják számon. Mindkét színváltozatnál a hímek alapszíne sötétszürke, testükön sötétkék függőleges csíkokkal. A farok alatti úszójukon sárga színű ikrafoltok találhatóak. A nőstények alapszíne ezüstös, amelyen világosbarna függőleges csíkok látszanak. Fontos hogy más Aulonocara fajtársaival ne tartsuk együtt, mert összeívhatnak és nem kívánatos hibridek születhetnek. A Természetvédelmi világszövetség (IUCN) sérülékeny állapotú fajként tartja számon.

A vízminőség az egyik legfontosabb tényező a számukra, mert nagyon érzékenyek, így fontos, hogy csak olyan akváriumba helyezzük őket, ahol a víz már beállt, és a szűrés is inkább túlméretezett, de a rendszeres vízcserék is fontosak.

A hímek nagyobbak, és színesebbek a nőstényeknél. Anyai szájköltők, szaporítani külön a számukra berendezett akváriumban célszerű, ahová egy hímre akár 3-4 nőstényt is tehetünk, mivel a hím erősen hajtja a nőstényeket, és így megoszlik a figyelme. Néhány lapos követ és homokos aljzatot biztosítsunk számukra, ami ívóhelyül szolgálhat. A hím kiválaszt egy számára megfelelő követ, vagy a homokba ás egy gödröt, majd elkezdi mutogatni magát a nőstényeknek. Ha valamelyik nőstény kész az ívásra, akkor enged a hím csábításának és az ívóhelyen elkezdi lerakni az ikrákat, amelyeket azonnal a lerakás után a szájába vesz. A hím a farok alatti úszóján található ikrafoltokkal közel csalogatja a nőstényt magához, és amikor a nőstény megpróbálja a foltokat is bekapni, akkor a hím kiengedi a spermáját és megtermékenyíti vele a nőstény szájában lévő ikrákat. A nőstény kb. 4 héten keresztül forgatja az ikrákat a szájában, majd a már szabadon úszó kishalakat ezután köpi ki. Ezalatt az idő alatt a nőstény nem eszik. A kishalak száma általában 60-100 közötti. Előfordul, hogy stressz hatására idő előtt engedi ki a kishalakat, ilyenkor célszerű elvenni, és külön medencében felnevelni őket. A kishalaknak apró élő eleségeket adhatunk. A nemek 4 hónapos korban már látszanak.

8.Császársügér


Tudományos név: Aulonocara stuartgranti (Meyer, Riehl; 1985)
Szinonímák: Aulonocara hansbaenschi, Aulonocara steveni, Aulonocara maleri
Magyar név: Császársügér
Csoport: Sügérek
Származás: Afrika; Malawi-tó.
Testhossz: 13-15 cm, de akváriumban általában néhány cm-el kisebb.
Természetes élőhely: A sziklás és homokos zónák határa
Táplálkozás: Húsevő (természetes körülmények között gerinctelenek).
Szaporítás: Könnyű
Medence: Minimum 200 literes:
Halnépesség: 250 literre 5-6 hal
Dekoráció: Kövek, homokos zónák és növények.
Hőmérséklet: 25-26 °C
pH: 7,5-8,5
Keménység: 10-25 NK°
Várható életkor: 8-10 év
Megjegyzés: A császársügér hímjének pompás színe van, s attól függően különböző, hogy mely földrajzi tájról származik: egyes változatok teljesen kékek, mások inkább sárgák, megint mások téglavörös foltot viselnek a fejük mindkét oldalán (ez a „Red Flush" változat). A különféle változatok nőstényei egyformán barnák. Fontos tehát tudni, hogy egy hal honnan származik, ha azt akarjuk, hogy ugyanannak a változatnak a hímjével szaporodjon. Nagy akváriumban (250 litertől) a dominanciai sorrend kialakulása után már a hímek sem lesznek egymással veszekedősek, így több hím példány is tartható, de arra mindig figyeljünk, hogy nőstényből több legyen, mint a hímekből. Ezeknek a halaknak nagyon érdekes táplálkozási szokásuk van. Az állkapcsukban, hátul van egy pórus, mely képes érzékelni a homokban élő állatok által keltett rezgéseket. Mozdulatlanul várnak a homok fölött, s amint észrevesznek egy zsákmányt, befúrják a fejüket a homokba, és elkapják. Ezek a bölcsőszájú halak az akváriumokban tökéletesen alkalmazkodnak azokhoz az eleségekhez, melyekhez ott hozzájuthatnak, a szárított eledelhez is. Viszont az akvárium vizének nagyon oxigéndúsnak kell lennie, s rendszeresen kell cserélni benne a vizet. Ikrázás után a nőstény őrzi az utódokat, mégpedig úgy, hogy a szájába veszi őket, ezt nevezik szájinkubációnak.

9.Günther szájköltő sügere


Tudományos név: Chromidotilapia guntheri (Sauvage; 1882)
Szinonímák: Hemichromis guentheri, H. tersquamatus, H. voltaem Pelmatochromis guentheri, P. pellegrini
Magyar név: Günther szájköltő sügere
Csoport: Sügérek
Származás: Nyugat-Afrika; Sierra Leonétól Kamerunig és Gabonig.
Testhossz: 16-18 cm.
Természetes élőhely: A St. John folyóban és a Benito folyóban általában erdős területeken.
Viselkedés: Szaporodás idején saját fajtársaival szemben agresszív és területvédő. Külön a számukra berendezett akváriumban tartsuk.
Táplálkozás: Mindenevő; elsősorban élő és fagyasztott eleségeket kedvel, de elfogadja a száraz tápokat is. Meglehetősen falánk halak.
Szaporítás: Elég könnyű
Medence: Minimum 150 literes;
Halnépesség: 180 literre 1 pár;
Dekoráció: Homokos talajt és kövekből valamint gyökerekből kialakított búvóhelyeket igényelnek. A növényeket célszerű cserépbe ültetni, mert szeretnek ásni és könnyen kiáshatják a gyengébb gyökérzetű növényeket.
Hőmérséklet: 23-26°C
pH: 6-7,5
Keménység: 5-19 NK°
Várható életkor: 15 év
Megjegyzés: A hím teste nagyobb, a nősténynek a hátúszóján egy széles ezüstös sáv húzódik, valamint a nőstények színezete szebb és a hasi részen gyakran pirosas színű, ami íváskor sokkal jobban látszik. A testük alapszíne barnás és a hátukon sötétebb barna, mint a hasi részen. Ezek a sügerek képesek nagyon gyorsan megváltoztatni a színüket, és nagyon sokféle színárnyalatot képesek felvenni, ami gyakran a hangulatuktól függ; pl. ha a hímeket stressz éri, akkor gyakran jelennek meg függőleges sötétebb csíkok a testükön. Két alfaja ismert, amelyek nagyon hasonlítanak egymáshoz: a C. guentheri guentheri and C. guentheri loenbergii.

Ha szaporítani szeretnénk, akkor a legjobb módszer, hogy 5-6 fiatal halat szerzünk be és megvárjuk, amíg kiválik egy pár belőlük. Szájköltő sügerek, egy életre választanak párt maguknak és nagyon jó szülők. Társaságként esetleg egy csapat kongólazac vagy néhány csőrös bozóthal kerülhet mellé, de egyfajos tartása is célravezető, így nem kell külön tenyésztőmedencét beüzemelni, csupán egy nevelőakváriumot, melybe a kishalak kerülnek, ha a pár újra ikrázásba fog.

Szaporodáskor a nőstény egy előre megtisztított tereptárgyra, vagy barlangba ikrázik, majd a hím megtermékenyíti azokat. Az ikrák száma elérheti a 150-et, amelyeket ezután a hím szed össze, és a szájában kelti ki őket. Ez kb. 10-12 napig tart. Amikor már elúsztak a kishalak, mindkét szülő gondosan vigyáz rájuk. Általában a nőstény éjszakára, vagy veszély esetén a szájába gyűjti a kicsiket. A szülők gondoskodása 2-3 hétig is eltart, ezután el lehet választani a kishalakat a szülőktől. A kishalak gyorsan nőnek.

10.Óriás bojtosúszójú sügér


Tudományos név: Cyathopharynx furcifer (Boulenger; 1898)
Magyar név: Óriás bojtosúszójú sügér
Csoport: Sügérek
Származás: Afrika; Tanganyika-tó.
Testhossz: 20 cm.
Természetes élőhely: Sziklás és homokos zónák határa.
Viselkedés: Társas, a nőstények és fiatal hímek rajokban élnek.
Táplálkozás: Mindenevő (természetes körülmények között planktonokkal és a sziklákon meg a homokban talált törmelékkel táplálkozik).
Szaporítás: Elég könnyű.
Medence: Minimum 500 literes;
Halnépesség: 1000 literre 10-12 hal;
Dekoráció: Kövek és homokos zónák.
Hőmérséklet: 25-26°C
pH: 8-9
Keménység: 8-25 NK°
Várható életkor: 5-8 év
Megjegyzés: Ez a hal igazi csoda, így sokan szeretnék megszerezni. Szaporodás idején meglepően viselkedik: a hím nagy krátert ás a homokban, majd elkezd táncolni a nőstények előtt, hogy odavonzza őket a fészekhez. Érdekes és gyönyörű látvány, ha két hím is ropja a násztáncot, és közben véletlenül szembekerülnek egymással területük határain! Az ilyen pillanat persze ritka. Hogy esetleg mégis elővarázsolhassuk, szereljünk jó minőségű világítást az akváriumba, s rendezzük úgy, hogy a halak kis rajokban éljenek, mert ez ösztönzőleg hat a hímekre. A víz minősége legyen kifogástalan: csak a lehető legkevesebb nitrátot tartalmazhatja és nagyon oxigéndúsnak kell lennie. Ne felejtsünk el magnézium tartalmú sókat is a vízhez adni, mert ezek a kényes halak a nyomelemeket nagyon igénylik. Az óriás bojtosúszójú sügér (Chyathopharynx furcifer) szaporítását csak nagyon tapasztalt akvaristáknak ajánljuk.

11.Búbos szájköltő sügér


Tudományos név: Cyphotilapia frontosa (Boulenger; 1906)
Szinonímák: Frontosa sügér
Magyar név: Búbos szájköltő sügér
Csoport: Sügérek
Származás: Afrika; Tanganyika-tó.
Testhossz: A 30 cm-t is meghaladhatja.
Természetes élőhely: Sziklás zónák, nagy mélységben (40 m-nél mélyebben).
Viselkedés: Békés, de megtámadhatja a kis halakat. A kövek között úszik.
Táplálkozás: Ragadozó (természetes körülmények között gerinctelenek és halak).
Szaporítás: Elég könnyű. A hím háremben él, tehát 1 hímhez több nőstény tartozzon.
Medence: Minimum 370 literes:
Halnépesség: 500 literre 1 hím és 2 nőstény;
Dekoráció: Kövek, melyek búvóhelyet kínálnak a nőstényeknek,
hogy a hímek számára elérhetetlenek legyenek.
Hőmérséklet: 25-26°C
pH: 7,4-8
Keménység: 12-15 NK°
Várható életkor: 15-25 év
Megjegyzés: A búbos szájköltő sügér a Tanganyika-tó egyik legnépszerűbb bölcsőszájú hala, de csak azok az akvaristák tudják tartani, akiknek nagy medencéjük van. A C. gibberosa és a C. spec. ’North’ fajok nagyon hasonlóak, rajtuk kívül egyetlen variánsa van, a C. frontosa ’Kigoma’. Az idősebb hímekre jellemző a homlokukon látható - néha igencsak torz - búb. A velük együtt tartott halak ne legyenek se túl élénkek, sem pedig túl kicsinyek, mert a búbos szájköltő sügér ragadozó hal, és esetleg elfogyasztja őket. De pl. a Lamprologus faj 15 cm-nél nem kisebb példányaival összeköltöztethetjük Őket. A nőstények a szájukban óvják az utódaikat: az inkubáció a szájban zajlik és 5 hétig tart. A fiatalokat együtt lehet hagyni a szüleikkel - csak arra kell vigyázni, hogy más fajokhoz tartozó halak nehogy elraboljanak tőlük egy-egy ivadékot.

12.Sárgafarkú lazacsügér


Tudományos név : Cyprichromis leptosoma (Boulenger; 1898)
Szinonímák: Limnochromis leptosoma, Paratilapia leptosoma
Magyar név: Sárgafarkú lazacsügér
Csoport: Sügérek
Származás: Afrika, Tanganyika-tó.
Testhossz: 14 cm.
Természetes élőhely: A partokhoz közel eső nyílt vizekben, 10-20 méteres mélységig, nagy csapatokban élnek.
Viselkedés: Csapathal, afrikai sügeres társas akvárium megfelel számukra, de ne kerüljenek mellé agresszív halak.
Táplálkozás: A legmegfelelőbb az élő vízibolha és a ciklopsz. Naponta töbször etessük mindig keveset. Ha nem adunk nekik változatos és jó minőségű eleséget, az betegségekhez és vaksághoz vezethet!
Szaporítás: Elég nehéz
Medence: Minimum 200 literes
Halnépesség: 300 literre 10-12 hal
Dekoráció: Néhány magassabb növényt is telepítsünk, hogy búvóhelyet nyújtsanak a halaknak. Akváriumukat fedjük, mert kiugorhatnak.
Hőmérséklet: 23-25 °C
pH: 7-7,5
Keménység: 10-20 NK°
Várható életkor: 8 év
Megjegyzés: A sárgafarkú lazacsügér teste karcsú hosszúkás formájú. A feje színe a fakó sárgától a világos sárgáig változik, habár ez a sárga szín gyorsan sötét lilára, vagy indigókékre változik. A farok alatti úszó és a hátúszó szintén lilás-kékes, míg a farokúszó sárga, vagy kék (ez függ attól is, hogy honnan származik a hal). Az egyes változatokat lelőhelyük alapján nevezik el.

Szájköltő hal. Az ívás a nyílt vízben történik, általában közvetlenül a vízfelszín alatt, ritkán valamilyen berendezési tárgy mellett. Minden párzás közben a nőstény 1-1 ikrát vesz a szájába, összesen 5-15 darabot. Három hét után engedi ki a nőstény a kifejlett ivadékokat, amiket sórákkal etethetünk. A nőstény miután elengedi a kicsiket, már nem gondoskodik tovább róluk.

13.Delfinsügér


Tudományos név: Cyrtocara moorii (Boulenger; 1902)
Szinonímák: Haplochromis moorii
Magyar név: Delfinsügér
Csoport: Sügérek
Származás: Afrika; Malawi-tó.
Testhossz: 20 cm.
Természetes élőhely: A homokos vízfenék közelében.
Viselkedés: Társas, a vízfenék közelében úszkál.
Táplálkozás: Ragadozó (természetes körülmények között
a nagyobb halakat követi, melyek megszűrik a vízfenék anyagát, azok pedig a szűrés közben felkavarodott gerincteleneket kapdossák el).
Szaporítás: Elég könnyű.
Medence: Minimum 300 literes:
Halnépesség: 500 literre 1 hím és két nőstény;
Dekoráció: Kövek és homokos zónák.
Hőmérséklet: 25-26°C
pH: 7,5-8,8
Keménység: 10-20 NK°
Várható életkor: 10-12 év
Megjegyzés: A delfinsügér nevét pasztellkék színének és a felnőtt hímek homlokán látható púpnak köszönheti. A hím és a nőstény nehezen különböztethetők meg egymástól. A hímnek a homlokán van egy kis púp, és valamivel erősebb kék a színe, mint a nőstényeknek, ez utóbbiaknak pedig gyakran három bizonytalan alakú folt van az oldalukon. Ezek a Malawi-tóból származó halak csak akkor tarthatók közös medencében, ha az legalább 500 literes. Ez esetben együtt lakhatnak a Copadochormisokkal, melyek a nyílt vizekben élnek. A nőstény a homokra rakja az ikráit, majd a szájába veszi őket, és kikelésükig ott tartja és óvja (szájinkubáció). A fiatalok sokan vannak (előfordul, hogy százan is) és nem rejtőznek a sziklák, kövek közé, tehát nem védi őket semmi más halakkal szemben. Ezért jobb áttelepíteni az egész családot egy másik akváriumba, még mielőtt az anya kiengedné a szájából az ivadékokat. Az inkubáció 3 hétig tart. Az akvárium vizét rendszeresen cserélni kell.

14.Aranyos zebrasügér


Tudományos név: Haplochromis latifasciatus (Regan; 1929)
Szinonímák: Astatotilapia latifasciata
Magyar név: Aranyos zebrasügér
Csoport: Sügérek
Származás: Nyugat Afrika; Uganda
Testhossz: Hím: 14 cm, nőstény: 13 cm.
Természetes élőhely: A Viktória tótól északra, a Kyoga tó és a Nawampassa tó szélei mentén a növények között.
Viselkedés: A hím területvédő és agresszív
Táplálkozás: Mindenevő, de elsősorban élő eleséget igényel.
Szaporítás: Elég könnyű
Medence: Minimum 180 literes;
Halnépesség: 200 literre 1 hím és 2-3 nőstény
Dekoráció: Kövekből építsünk számukra sok búvóhelyet
Hőmérséklet: 23-26°C
pH: 7,2-8,6
Keménység: 10-25NK°
Várható életkor: 10 év
Megjegyzés: A Haplochromis latifasciatus a természetes élőhelyén fokozottan veszélyeztetett, és védelem alatt áll. A halak alapszíne ezüstös, de oldaluk gyönyörű sárgás színezetű, amelyen 4-5 fekete függőleges sáv húzódik végig. A hímek hasi része vörös színezetű és a farok alatti úszókon ikrafoltok találhatóak. A nőstények hasonló méretűre nőnek, de a színezetük nem olyan gyönyörű, mint a hímeké.

A természetes élőhelyén más halak úszóit és pikkelyeit is megeszi, de ezt a viselkedést akváriumi körülmények között még nem figyelték meg. Ezek a halak anyai szájköltők: a nőstények a hím által védett területen belül a kövek között bújkálva a szájukban költik ki az ikrákat. Az ikrák száma függ a nőstények nagyságától, általában 20 és 60 között van. Az ikrák kb. 8 nap múlva kelnek ki (26 °C mellett) és a kishalak a 20. napon már szabadon úsznak. A kishalakat frissen keltetett sórákkal és apróra morzsolt száraz eleséggel etethetjük. Az ivadékokon 1-2 cm-es korukban megjelennek a csíkok. A kishalak 2,5-4 cm-es korukban kezdenek kiszínesedni. Megfelelő körülmények között, körülbelül 10 évig élnek.

15.Parázsló szénsügér


Tudományos név : Haplochromis nubilus (Boulenger; 1906)
Szinonímák: Astatotilapia nubila, Haplochromis annectidens, Haplochromis desfontainesii, Haplochromis nuchisquamulatus, Paratilapia victoriana, Tilapia nubila
Magyar név: Parázsló szénsügér
Csoport: Sügérek
Származás: Nyugat Afrika; a Viktória-tó és annak vízgyűjtő területe.
Testhossz: hím: 13 cm, nőstény: 10 cm.
Természetes élőhely: A tó sekély, papírusznáddal benőtt partmenti szakaszain.
Viselkedés: A hímek eléggé területvédőek és agresszívek. Más Viktória tavi sügerekkel ne tartsuk őket.
Táplálkozás: Mindenevő, rovarlárvákkal és apró élő eleségekkel etessük. A nőstények és a növendék halak algákat is esznek.
Szaporítás: Elég könnyű
Medence: Minimum 250 literes;
Halnépesség: 250 literre 1 hím és 4-5 nőstény
Dekoráció: Akváriumukat a szélek mentén sűrűn ültessük be növényekkel, valamint kövekből és gyökerekből biztosítsunk számukra sok búvóhelyet, de legyen elég hely az úszáshoz is. Aljzatnak homokot, vagy apró szemű kavicsot használjunk. Medencéjüket fedni kell, mert kiugorhatnak.
Hőmérséklet: 23-26°C
pH: 7,5-8,5
Keménység: 10-15NK°
Várható életkor: 10 év
Megjegyzés: A hímek teste fekete és kékes színekben pompázik a párzási időszakban, a hátúszó, a farokúszó és a farok alatti úszó vörös színű, valamint a farok alatti úszón ikrafoltok láthatóak. A nőstények zöldes, vagy ezüstös színűek. Érzékenyek a magas nitrátszintre, és a rossz vízminőségre, ezért tanácsos vizük 50%-át lecserélni 2 hetente. Hogy elkerüljük azt, hogy a domináns hím megölje valamelyik nőstényt, érdemes 4-5 nőstényt tartani 1 hímre.

Szájköltéssel szaporodnak, az ikrákat a nőstény szájában termékenyíti meg a hím, amelyeket előzőleg a hím ikrafoltjai segítségével a nőstény bevesz a szájába. Általában egy nőstény 20-40 ikrát rak, de nem ritka a 60db sem. A nőstény 25°C-on kb. két hét múlva engedi ki a kishalakat a szájából, ekkor a kicsik 8-10mm hosszúságúak. Frissen kelt sórákkal etessük őket.

Van egy másik módszer is, ha szaporítani akarjuk őket, akkor tegyük külön a hímet és a nőstényt két kb. 40 literes akváriumba, de úgy hogy a halak lássák egymást. Ekkor a hím felveszi a párzási színeket és mutogatja magát a nősténynek, de ha a nőstény még nem akar párosodni, akkor a hím nem tudja bántani mert külön akváriumban van. Ha a nőstény kész a párzásra, akkor érdeklődést fog mutatni a hím iránt. Ekkor mindkét akváriumban csináljunk egy 50%-os vízcserét (hidegebb vízzel), majd óvatosan tegyük át a nőstényt a hím akváriumába. Ha megfelelően cselekedtünk, akkor az ívás hamarosan elkezdődik, és a hím kevésbé lesz agresszív. Ha vége az ívásnak, akkor helyezzük vissza a nőstényt a másik akváriumba, hogy nyugodtan kikelthesse az ikrákat.

16.Nagy fejű homoksügér


Tudományos név: Xenotilapia sima (Boulenger; 1899)
Szinonímák: -
Magyar név: Nagy fejű homoksügér
Csoport: Sügérek
Származás: Afrika, a Tanganyika-tóban őshonos
Testhossz: Hím: 16 cm, Nőstény: 10 cm
Természetes élőhely: A tóban 2-15 méteres mélységekben, nagy csapatokban él a homokos talaj közelében.
Viselkedés: Békés, de ijedős sügér, amelyet legalább 6-10 főből álló, kisebb csapatban érdemes tartani. A hímek területvédőkké válnak szaporodáskor. Egy hímhez több nőstényt kell tenni.
Táplálkozás: Mindenevő; a természetben ragadozó, alapvetően apró gerincteleneket fogyaszt, amelyet a homokból szűr ki a szájával. Akváriumban mindenféle eleséget elfogad, de az élő és fagyasztott élelem kell, hogy adja a táplálékuk nagy részét. Szinte kizárólag a talajról táplálkozik.
Szaporítás: Elég könnyű
Medence: Minimum 120 literes
Halnépesség: 240 literre 6-8 hal
Dekoráció: Aljzatnak használjunk homokot, mert a halak előszeretettel ásnak benne, és ha kavicsot használunk aljzatnak, akkor az megakadhat a szájukban, vagy megsértheti a kopoltyújukat. Építsünk kövekből halmokat, amely búvóhelyet biztosít számukra.
Hőmérséklet: 23-27 °C
pH: 8.0-9.5
Keménység: 8.0-25.0 NK°
Várható életkor: 5-8 év
Leírás: Érdekes formájú, de nem túl színes hal. A Nagy fejű homoksügér teste ezüstös, a hím úszói izgalmi állapotban befeketednek, hátúszóján sárgás pöttyök jelennek meg. Szeme a testéhez képest nagy. A legkönnyebben tartható homoksügér faj, akik rendelkeznek némi tapasztalattal tanganyikai sügérekről, azok már bátran belevághatnak eme faj gondozásába. A hímek nem agresszívek egymással, más békés sügérfajokkal is jól társíthatók.
A hímek nagyobbak, mint a nőstények, és a hátúszójuk valamint a farok alatti úszójuk hegyes végű.

Ha szaporítani szeretnénk, akkor célszerű egy csapat fiatal halat beszerezni belőlük, és megvárni, amíg ivaréretté válnak. Ha túl sok a hím, akkor javasolt néhányat eltávolítani a csapatból, mert hímenként kb. 30 cm territórium szükséges számukra. Javasolt hímenként legalább 2 nőstényt tartani. Az akvárium vize legyen kemény, lúgos kémhatású (pH 8-8,5), és 25-27 °C hőmérsékletű. Anyai szájköltők. Íváskor a hím szájával homokgödröt készít a saját területén belül, mely kb. 5 cm mély és 15-20 cm átmérőjű, ide csalogatja az ikrával telt nőstényeket. Ha a nőstény készen áll az ívásra, akkor beúszik a gödörbe, és lerakja az ikrákat, amelyeket a hím megtermékenyít, majd a nőstény a szájába vesz. Az ikrák száma elérheti a 100-at is. A nőstény nagyjából 3 hétig tartja a szájában az ikrákat és a kikelt lárvákat, majd kiengedi a már szabadon úszó ivadékokat. Ezalatt az időszak alatt a nőstény nem táplálkozik, és stressz hatására könnyen idő előtt kiköpheti a lárvákat, vagy lenyelheti azokat. Ha az ivadékok az első időszakban nem kapnak elég élő eleséget, akkor lassan nőnek. Ha elérik a kritikus 2-3 cm-es nagyságot, akkor már minden probléma nélkül felnevelhetők.

17.Bíborsügér


Tudományos név: Hemichromis bimaculatus (Gill; 1862)
Szinonímák: Hemichromis cristatus
Magyar név: Bíborsügér
Csoport: Sügérek
Származás: Nyugat-Afrika, Dél-Guineától Közép- Libériáig
Testhossz: 12-15 cm
Természetes élőhely: Erdei folyók és patakok, a nyugat-afrikai partvidék mentén.
Viselkedés: Területvédő, és agresszív, különösen szaporodáskor. Kisebb, békés halakkal nem helyezhetjük közös akváriumba, mert elpusztítja azokat. Külön a számukra berendezett akváriumban tartsuk őket párban.
Táplálkozás: Mindenevő; nem válogatós, megeszi a száraz tápokat is, de rendszeresen adjunk neki élő eleséget, amitől szebb lesz a színezetük. Biztosítsunk számukra növényi táplálékot is, mint pl. spirulina alga, vagy spenót.
Szaporítás: Elég könnyű
Medence: Minimum 100 literes.
Halnépesség: 100 literre 1 pár
Dekoráció: Az akvárium legyen dúsan beültetve növényekkel, mégpedig erős gyökérzettel rendelkező növényekkel, mint a Vallisneria és az Anubias. Biztosítsunk számukra sok búvóhelyet virágcserépből, gyökerekből, vagy kövekből.
Hőmérséklet: 22-28°C
pH: 6-7,8
Keménység: 4-18 NK°
Várható életkor: 5-10 év
Megjegyzés: A Bíborsügér alapszíne sárgás-zöldes, háta sötét olajzöld, amelyen halvány világos pöttyök találhatóak, viszont szaporodáskor gyönyörű élénkpiros színűre változik, és a világos pöttyök is felerősödnek. Az úszói rózsaszínűek, vagy sárgás színűek, amelyeken kék, vagy vörös színű csíkok láthatóak. Kopoltyúfedője nagy, rajta sötét folt található. Az, aki ívás idején látja ezt a ragyogó bíborban pompázó halat, szinte nem ismeri fel benne a leírt afrikai sügért. Nagyon hasonlít a Hemichromis lifalili-hez (Vérvörös tarkasügér), a különbség annyi, hogy a Vérvörös tarkasügérnek csak két folt van a testén és testhosszuk kisebb, míg a bíborsügérnek van egy extra sötét folt a farokúszó tövében, és valamivel nagyobbra nőnek. További különbség, hogy a H. lifalili alapszíne kissé másabb árnyalatú, pettyei fehérebbek, viszont úszóin alig vannak foltok, ellentétben a H. bimaculatussal.

Érdemes 5-6 fiatal halat beszerezni, és felnevelni, mert így könnyebben választanak párt maguknak, persze ehhez több idő kell. Kifejlett korban már nehezebb megfelelő párokat összeválogatni. Amit egy pár kialakul, érdemes a többi halat kivenni a medencéből, mert a pár megölheti azokat. A kialakult pár egy életen keresztül együtt marad.

Az ívás idején agresszívvé válhatnak, az öreg hímek sokszor még nőstényeiket is tönkreteszik, gyakran még az ember kezét is megharapják. A hímek valamivel talán nagyobbak, de íváskor a nőstények szebb, vörös, zöld pettyekkel díszített nászruhában tündökölnek. Tenyésztésük igen egyszerű, a számukra külön berendezett akváriumot ívás előtt átrendezik maguknak. Kiválasztott kő köré homokgödröket túrnak, és a telepített növényeket — ha útjukba áll — kitépik. A kiválasztott, rendszerint lapos, nagy kőre rakja a nőstény a 200-500 halványsárga ikrát. Jó ivadékgondozók. Az ikrák kb. 72 óra múlva kelnek ki, és ekkor a szülők átmozgatják őket egy, a talajba előre kiásott gödörbe. A nyolcadik nap elúszó kishalak gyorsan fejlődnek, ha elegendő élő eleséget kapnak. A szülők még legalább egy hónapig gondozzák a kishalakat, ezután viszont sokszor újra ívnak. Összeférhetetlen természetével magyarázható, hogy ez a gyönyörű hal mégsem terjedt el széles körben.

18.Ötfoltos tarkasügér


Tudományos név: Hemichromis elongatus (Guichenot; 1861)
Szinonímák: Chromichthys elongatus, Hemichromis auritus
Magyar név: Ötfoltos tarkasügér
Csoport: Sügérek
Származás: Afrika, Guinea, Kamerun, Angola, Namíbia, Botswana és Zimbabwe.
Testhossz: 15-18 cm
Természetes élőhely: Sokféle élőhelyen megtalálható, a folyókról kezdve a tavakig, sőt a nyugat-afrikai partvidék mentén még a brakkvizekbe is bemerészkedik.
Viselkedés: Nagyon agresszív, és a kisebb halakat levadássza. Külön a számukra berendezett akváriumban tartsuk őket párban.
Táplálkozás: Ragadozó; a természetben halevő, de akváriumban könnyen rászoktatható más élő-, és fagyasztott eleségekre is. Legtöbbször a száraz tápokat is elfogadja.
Szaporítás: Elég könnyű
Medence: Minimum 110 literes.
Halnépesség: 110 literre 1 pár
Dekoráció: Növényekkel dúsan beültetett akvárium, sok búvóhellyel, például felfordított virágcserép, kövekből épített barlang. Ezek a halak gyakran ásnak, ezért érdemes erős gyökérzetű növényeket telepíteni medencéjükbe, amelyeket nem tudnak kiásni, vagy ültessük a növényeket cserépbe.
Hőmérséklet: 22-25 °C
pH: 6.5-7,5
Keménység: 5-15 NK°
Várható életkor: 5-8 év
Megjegyzés: Magyar nevét a testén található 5 darab sötét mintáról kapta. Fejük megnyúlt, tipikus ragadozóhal kinézete van. Testük alapszíne szürke, amelyen 5 fekete folt található: az első a kopoltyúfedőn, az utolsó pedig a farok tövénél. Ezek a nagyobb foltok apró, bronzszínű pikkelyekkel vannak körülvéve, és a kifejlett halaknál a kopoltyúfedőn lévő folt körül vöröses színezet látszik. Az Ötfoltos tarkasügér úszói füstszínűek. A afrikai kontinensen a foltszerű elterjedési területei miatt feltételezhető, hogy vagy egyes helyeken félreazonosították a populációját, vagy a felsorolt országokon kívül is megtalálhatóak még. Csak ritkán lehet találkozni vele az akvarisztikában, mert az egyik legagresszívebb sügérféle, valamint kiváló vadász, ezért sok országban azért telepítették a vizekbe, hogy a Tilápia populációkat kordában tartsa. Kezdő akvaristák számára nem ajánlott a tartásuk.

Érdemes 5-6 fiatal halat beszerezni, és felnevelni, mert így könnyebben választanak párt maguknak, persze ehhez több idő kell. Kifejlett korban már nehezebb megfelelő párokat összeválogatni. Amit egy pár kialakul, érdemes a többi halat kivenni a medencéből, mert a pár megölheti azokat. A kialakult pár egy életen keresztül együtt marad.

A hímek kissé nagyobbak, és színesebbek a nőstényeknél, valamint a hát-, és farok alatti úszóik meghosszabbodnak, ahogy öregszenek. Talajra ikrázó hal, ezért az akváriumukba helyezzünk néhány nagyobb, laposabb követ, vagy cserépdarabot, amelyre ikrázhatnak. Amikor a halak készek a párzásra, akkor a színezetük felerősödik, és nagyon agresszívvé válnak, gyakran még az ember kezét is megharapják. Az ikrákat egy előzőleg jól megtisztított lapos kőre, vagy cserépdarabra rakják. A hím nagyon erősen hajtja a nőstényt, ezért legyünk figyelmesek, mert könnyen megölheti, ha a nőstény még nem áll készen a párzásra. Kiválasztott kő köré gödröket túrnak a talajba, és a telepített növényeket — ha útjukba áll — kitépik. Erre a kőre rakja a nőstény az ikrákat, amelyek száma elérheti a 800-t is. Az ikrák kb. 48 óra múlva kelnek ki, és ekkor a szülők átmozgatják őket egy, a talajba előre kiásott gödörbe. A hatodik nap elúszó kishalak gyorsan fejlődnek, ha elegendő élő eleséget kapnak. A szülők még legalább egy hónapig gondozzák a kishalakat, ezután viszont sokszor újra ívnak.

Kattints a következő oldalra:

http://akvarisztika-abc.hupont.hu/61/sugerek-afrikai-csoport-2

 

 

Weblap látogatottság számláló:

Mai: 129
Tegnapi: 220
Heti: 934
Havi: 349
Össz.: 237 847

Látogatottság növelés
Oldal: Sügérek Afrikai csoport 1
Akvarisztika ABC - © 2008 - 2024 - akvarisztika-abc.hupont.hu

A HuPont.hu honlap ingyen regisztrálható, és sosem kell érte fizetni: Honlap Ingyen.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »