Akvarisztika ABC

"Az akváriumban az ember nemcsak hínárt és halakat láthat, hanem a víztükörben megpillanthatja sajátmagát is." (Bácsszentiváni Mihailovits György)

Lávacsiga

 

Tudományos név : Faunus ater (Linnaeus; 1758)
Szinonímák: Strombus ater (Linnaeus, 1758), Faunus melanopsis (Montfort, 1810), Melanopsis princeps (Lea, 1837), Pirena terebralis (Lamarck, 1822), Turritella fuscata (Link, 1807)
Magyar név: Lávacsiga
Csoport: Gerinctelenek
Származás: Délkelet-Ázsia; India, Sri Lanka, Szingapúr, Mianmar, Indonézia, Thaiföld, Malajzia, Fülöp szigetek, Kína, Új-Guinea, Észak Ausztrália.
Testhossz: 5-9 cm
Természetes élőhely: Az édesvizű folyók torkolataiban él, ahol a folyók vize keveredik a tengervízzel, és félsós (brakkvíz) környezetet alkot. Itt többnyire az iszapos talajon mozog.
Viselkedés: Békés más fajokkal együtt tartható.
Táplálkozás: Mindenevő; a természetben az iszapban kutatnak mindenféle élelem után, viszont az algaevés nem az erősségük. Akváriumban is inkább a talajról táplálkoznak.
Szaporítás: Akváriumban nem megoldott
Medence: Minimum 30 literes
Halnépesség: 30 literre 2-3 csiga
Dekoráció: Használjunk homokos aljzatot, néhány nagyobb kővel.
Hőmérséklet: 23-27 °C
pH: 7,5-8
Keménység: 5-20 NK°


***********************************************
A német keménységi fok NK° értékek,vagyis 1 liter víz mennyi kalcium-oxidot (CaO) tartalmaz.
A német keménységi fok (nk) a CaO mg/liter egy tizede !
Nagyon lágy: 40 mg/liter CaO alatt (4 nk)
Lágy: 40-80 mg/liter között CaO (4-8 nk)
Közepesen kemény: 80-180 mg/liter CaO között (8-18 nk)
Kemény: 180-300 mg/liter CaO között (18-30 nk)
Nagyon kemény: 300 mg/liter CaO felett (30 nk)
**********************************************


Várható életkor: 3-5 év
Megjegyzés: A Lávacsiga háza sima felületű, kemény, és színe a sötét barnától a feketéig változhat. Létezik egy "Cappuccino”, vagy "Bicolor" színváltozata is, bár egyes feltételezések szerint ez egy teljesen külön faj (Faunus sp. Bicolor), ahol csigaház fekete színe több átmeneten keresztül a vége felé elfehéredik. A csigaház hosszúkás, és nagyjából 20 csavarból épül fel. Az idősebb példányoknál a ház csúcsa letöredezhet, vagy lekophat. A csigaház szája ovális, belül pedig fehér színű, mérete a csigaház hosszának ötöde. A lábuk a testüknél világosabb színű, szürkés-fekete, amelyen világosabb színű pöttyök találhatóak. A kifejlett példányok nem túl aktívak, gyakran elbújnak, vagy beássák magukat hosszabb időre a talajba. Tarthatóak édesvízben is, de a természetben többnyire brakkvízben élnek. Az akváriumi növényeket nem bántják. A természetes élőhelyén nagy mennyiségben él, 1 m2 területen akár több száz csiga is lehet. Rokona a jól ismert Maláj tornyoscsigának (Melanoides tuberculata). A lávacsiga a Fülöp szigeteken és Thaiföldön kedvelt étel.

A nemek megkülönböztetése külső jegyek alapján nem lehetséges. A Maláj tornyoscsigával ellentétben petékkel szaporodik, és a kikelő lárvák csak sós vízben képesek fejlődni, ezért az édesvízi akváriumokban nem tud úgy elszaporodni, mint rokona.




 

Weblap látogatottság számláló:

Mai: 12
Tegnapi: 220
Heti: 817
Havi: 232
Össz.: 237 730

Látogatottság növelés
Oldal: Lávacsiga
Akvarisztika ABC - © 2008 - 2024 - akvarisztika-abc.hupont.hu

A HuPont.hu honlap ingyen regisztrálható, és sosem kell érte fizetni: Honlap Ingyen.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »