Akvarisztika ABC

"Az akváriumban az ember nemcsak hínárt és halakat láthat, hanem a víztükörben megpillanthatja sajátmagát is." (Bácsszentiváni Mihailovits György)

41.Pávasügér


Tudományos név: Nimbochromis venustus (Boulenger; 1908)
Magyar név: Pávasügér
Csoport: Sügérek
Származás: Afrika; Malawi-tó.
Testhossz: 25 cm.
Természetes élőhely: Homokos zónák.
Viselkedés: Főleg csapatban él. A hímek nagyon agresszívak lehetnek.
Táplálkozás: Ragadozó (a természetben halakkal táplálkozik).
Szaporítás: Könnyű, de nagy medence kell hozzá.
Medence: Minimum 450 literes, de ezek a nagytestű halak inkább egy 800-1000 literes medencében tudnak békés egyetértésben élni;
Halnépesség: 500 literre 1 hím és 3 nőstény;
Dekoráció: Kövek, sziklák, erős növények és homokos zóna, ahol lehet szabadon úszni.
Hőmérséklet: 25-26°C
pH: 7,6-8,8
Keménység: 10-25 NK°

Várható életkor: 10 év
Megjegyzés: A kereskedelemben, mint minden Nimbochromis, könnyen beszerezhető, de csak azoknak ajánljuk, akiknek nagy méretű akváriumuk van. A felnőtt hímek kék színűek és könnyen felismerhetők a homlokukat díszítő nagy sárga foltról; ez a sárga szín díszíti a hátúszójuk külső szélét is. A nőstények és a fiatal felnőttek oldalán rombusz alakú foltok vannak. Ezeket a halakat a legjobb egy hímből és három-négy nőstényből álló csoportban tartani. A domináns hím zsarnok módjára viselkedhet az akvárium többi lakójával szemben. Ezért csak erőteljes társakat válasszunk melléjük, és félénk halakkal sose telepítsük egy akváriumba őket. Ne tartsuk más Nimbochromis-fajokkal, mert összeívhatnak.
Ha egy pávasügér pár nem szaporodik, annak valószínűleg az az oka, hogy egy domináns hím – még ha nem is látványosan – uralja őket, ami elég gyakran előfordul a bölcsőszájú halak körében. Egyébként az akvárium vizét rendszeresen cserélni kell.

 

42.Fantom bojtosúszójú sügér


Tudományos név: Ophthalmotilapia boops (Boulenger; 1901)
Magyar név: Fantom bojtosúszójú sügér
Szinonímák: Tilapia boops
Csoport: Sügérek
Származás: Afrika, Tanzánia
Testhossz: Hím 15 cm, nőstény 12 cm
Természetes élőhely: A Tanganyika-tó sziklás részein, ahol kisebb homokos zónák is találhatóak.
Viselkedés: Területvédő, párzás idején agresszív hal. Gyakran ás a homokban.
Táplálkozás: Elsősorban algát igényel, de fagyasztott planktonnal és jó minőségű száraz tápokkal is jól tartható.
Szaporítás: Elég könnyű
Medence: Minimum 300 literes
Halnépesség: 300 literre 1 hím és 2-3 nőstény
Dekoráció: Aljzatnak használjunk finom homokot, tegyünk a medencébe néhány lapos követ is. Kövekből építsünk búvóhelyeket.
Hőmérséklet: 24-26°C
pH: 7-8
Keménység: 10-20NK°

Várható életkor: 10 év
Megjegyzés: A Fantom bojtosúszójú sügér hímjeinek teste fekete színű, a test hátsó részén és a farokúszón pedig világoskék vagy fehér foltok találhatóak. A nőstények és a fiatalok ezüstös színűek. A fiatal példányok érzékenyek a gombás megbetegedésekre, míg a felnőttek stresszérzékenyek.

Anyai szájköltő, az ikrák száma 15-30 db lehet. A hímek homokból fészket építenek, és ide csalogatják a nőstényeket. A hasúszók végén élénk sárga ikrafoltok találhatóak, amelyek segítségével csalogatja a hím a nőstényt a nemi szerve közelébe, úgy hogy az úszóit a testéhez szorítja. A nőstény így az ikrákat a szájába veszi, amíg a hím megtermékenyíti azokat.

43.Madagaszkári fekete gyögysügér


Tudományos név: Paratilapia polleni (Bleeker; 1868)
Magyar név: Madagaszkári fekete gyögysügér
Csoport: Sügérek
Származás: Afrika; Madagaszkár.
Testhossz: 25-30 cm.
Természetes élőhely: Tavak, mocsarak gallyakkal, sziklákkal eltorlaszolt zónái.
Viselkedés: Társas. de szaporodás idején elszánt területvédő.
Táplálkozás: Mindenevő (a természetben halakkal is táplálkozik).
Szaporítás: Nagyon nehéz
Medence: Minimum 250 literes (1 párra);
Halnépesség: 800 literre 6-8 hal
Dekoráció: Kövek.
Hőmérséklet: 20-28°C
pH: 6,5-8,0
Keménység: 8-25 NK°


Várható életkor: 5-8 év
Megjegyzés: A Paratilapia polleni bársonyos fekete, ezüstpettyes ruhájában csodaszép látvány. Természetes élőhelyén a környezetrombolás és konkurens fajok fenyegetik. Sok utazást szerveztek már Madagaszkárba kifejezetten azzal a céllal, hogy onnan Paratilapia polleni példányokat szerezzenek, s tenyésztéssel törzseket hozzanak létre. Ilyen expedíciók során egyébként jó néhány más madagaszkári halfajt fedeztek fel. Tény, hogy a P. polleni igen nehezen szaporítható akváriumban (az ikrázás mintha könnyebben zajlana külső, szabadtéri medencében), de sajnos lehetséges, hogy ez a hal nemsokára csak fogságban fog élni, és talán szaporodni is.

44.Meggyhasú sügér


Tudományos név: Pelvicachromis pulcher (Boulenger; 1901)
Szinonímák: Pelvicachromis sacrimontis,Pelmatochromis subocellatus kribensis, Pelmatochromis pulcher kribensis, Pelmatochromis pulcher, Pelmatochromis kribensis, Pelmatochromis camerunensis, Pelmatochromis aurocephalus, Bíborhasú sügér
Magyar név: Meggyhasú sügér
Csoport: Sügérek
Származás: Afrika; Nigéria.
Testhossz: 8-10 cm.
Természetes élőhely: Holtágak, folyók.
Viselkedés: Szaporodás idején területvédő.
Táplálkozás: Ragadozó (természetes körülmények között gerincteleneket fogyaszt).
Szaporítás: Könnyű, rejtett tereptárgyra ikrázik.
Medence: Minimum 80 literes;
Halnépesség: 80 literre 1 pár;
Dekoráció: Rejtekhelyeket kínáló sziklák az ikrarakáshoz, sok növény és gyökér.
Hőmérséklet: 25-26°C
pH: 4,8-7,5
Keménység: 0-12 NK°
Várható életkor: 5-8 év
Megjegyzés: A Pelvicachromis pulcher több színváltozatban létezik, akárcsak a hozzá közeli fajok, mint a P. taeniatus, P. subocellatus. Ezért a halak jó közérzete érdekében figyelni kell arra, hogy a különféle fajok és a Pelvicachromis nemzetség fajai ne kerüljenek egy akváriumba. Viszont egy nagyobb (150-200) literes medencében nem rokon fajokkal kiválóan társítható, nem csak afrikai halak kerülhetnek mellé, de amennyiben biotóp medencét szeretnénk, akkor a kongólazacok, molnárlazacok, bozót-, és pillangóhalak kitűnő választásnak bizonyulnak. Nem kedvelik túlságosan a megemelkedett nitrit, nitrát, ammónia szintet. Tartása kezdőknek sem jelenthet komolyabb kihívást. A hím és a nőstény színeikben különböznek egymástól, ezért könnyű felismerni őket. A nőstény egy sziklahasadékba, fél kókuszdióba vagy virágcserépbe teszi le az ikráit, melyeket azután mindkét szülő őriz, de talán a nőstény a gondosabb.

45.Szélesszájú sügér


Tudományos név : Petrochromis trewavasae (Poll; 1948)
Magyar név: Szélesszájú sügér
Csoport: Sügérek
Származás: Afrika, Tanganyika-tó
Testhossz: 18 cm
Természetes élőhely: A tó 2-5 m-es vízmélységeiben, a délnyugati partoknál, Zambia és Zaire határán, ahol a köveken bőségesen található alga.
Viselkedés: Területvédő, más halakkal szemben toleráns, de a saját fajtársaival agresszív.
Táplálkozás: Alapvetően növényi táplálékot igényel, forrázott, fagyasztott vagy száraz formában. Legjobb ha az akváriumban erős algaképződés van.
Szaporítás: Elég nehéz
Medence: Minimum 300 literes:
Halnépesség: 300 literre 1 hím és 2-3 nőstény
Dekoráció: Kövekből, sziklákból építsünk búvóhelyeket. Használhatunk különböző gyökereket is, aljzatnak tegyünk homokot az akváriumba.
Hőmérséklet: 22-26°C
pH: 7-8
Keménység: 10-20NK°
Várható életkor: 10 év
Megjegyzés: Kezdők számára nem ajánlott, csak tapasztalt akvaristáknak. A Petrochromis trewavasae testének alapszíne barna, amelyet fehér pöttyök borítanak. A szélesszájú sügérnek nincs geográfiai variációja, sőt olyannyira egységes a faj, hogy populációkon belül is szinte észrevehetetlen a különbség. Ilyen lehet a testen található kisebb vagy nagyobb fehér pöttyök nagysága. A Petrochromis trewavasae a fajtáján belül az egyetlen, amelyiknek villás a farokúszója. Jellegzetes kifordult puha ajkaikon gereblyeszerű fogazat található, amivel tökéletesen le tudják kaparni az algákat. A hímek úszói egy kicsit hosszabbak, és a farok alatti úszón ikrafoltok találhatók. Anyai szájköltő. Tenyésztésnél 1 hímhez több nőstényt tegyünk. A hímek a szaporodási territóriumukba hívogatják a nőstényeket, ahol lerakják borsónyi nagyságú ikráikat, amit a nőstény rögtön a szájába vesz, majd a hím megtermékenyít. A nőstény 10-12 ikrát forgat 40 napig. A nőstény forgatás közben is táplálkozik. A kiúszó kishalak kb. 2 centiméteresek. Bélgyulladásra hajlamos.

46.Nílusi szájköltő hal


Tudományos név : Pseudocrenilabrus multicolor (Schöller; 1903)
Magyar név: Nílusi szájköltő hal
Csoport: Sügérek
Származás: Afrika
Testhossz: 7-8 cm.
Természetes élőhely: Nílus folyam, a Viktória tó és környéke
Viselkedés: Agresszív
Táplálkozás: Mindenevő, szívesen fogyaszt minden élő eleséget.
Szaporítás: Elég könnyű.
Medence: Minimum 80 literes.
Halnépesség: 85 literre 1 hím és 2-3 nőstény
Dekoráció: Növényekkel dúsan telepített akvárium, finom homoktalaj. Búvóhely
Hőmérséklet: 20-24°C
pH: 6,5-7,5
Keménység: 10-25 NK°
Várható életkor: 5-7 év
Megjegyzés: Ez a hal kiérdemli a multicolor, sokszínű jelzőt, holott első ránézésre egy szürkéssárga, jellegtelen állatnak is tűnhet. Teste sárgás, zöldesszürke, hátrésznél sötétebb keresztcsíkokkal, erős megvilágításban a hím különösen szép, zöldes fényben csillog. A test elülső részén a pikkelyei arany, a farokrész felé zöldes csillogásúak. Már első pillantásra szembetűnik testéhez viszonyítva nagy feje. Tartása egyszerű, mert 23-24 °C-os, átmenetileg alacsonyabb hőfokú vízben is jól érzi magát.
Dúsan telepített akvárium, finom homoktalajjal, középkeménységű vízzel szükséges szaporításához. Erre a célra a társas akvárium tökéletesen megfelel. Az akvárium népességéből hamar kiválnak a párok. A nőstény kis, alig észrevehető homokgödörbe rakja az ikrát, a hím itt termékenyíti. Ezután a nőstény a 30-80 ikraszemet szájába szedi, és félrehúzódik az akvárium egyik sarkába, hogy megkezdje a „szájköltést". Ha etetéskor a nőstény nem jön enni és kopoltyúfedői elállnak, szájának alsó része duzzadt, bizonyosak lehetünk, hogy szájában őrzi az ikrát. Ezek 10-12 nap alatt kelnek ki és még egy-két napig maradnak a biztos védelmet nyújtó helyen. Amikor kiúsztak, elkezdhetjük etetésüket. Az ivadékok az első napokban még gyakran felkeresik bölcsőjüket, és ott töltik az első éjszakákat is. A nőstény 5-6 nap után már nem tudja szájba venni ivadékát. Célszerű az ikrát vagy a kikelt ivadékot őrző nőstényt mielőbb másik medencébe áttenni. Az apró élő eleséggel tartott ivadék gyorsan fejlődik. Nagyon jó tanulóhal, ha valaki a sügértartással próbálkozna, megtapasztalhatja a szájköltőhalak szaporodásával járó élményeket.

47.Kaméleonsügér


Tudományos név : Pseudotropheus crabro (Ribbink & Lewis; 1982)
Szinonímák: Melanochromis crabro (Ribbink & Lewis, 1982), Maylandia crabro (Ribbink & Lewis, 1982)
Magyar név: Kaméleonsügér
Csoport: Sügérek
Származás: Kelet-Afrika; Malawi-tó
Testhossz: 15-20 cm
Természetes élőhely: A tóban több helyen is előfordul, de leginkább nagyobb sziklák, vagy nagyobb barlangok közelében él 15-18 méter mélységben.
Viselkedés: Agresszív, területvédő mbuna, amely csoportban él. Nem egy tipikus társas akváriumba való hal, de más nagyobb testű mbunákkal jól együtt tarthatóak egy megfelelő méretű medencében. A domináns hím megölheti a többi gyengébb hímet, és erősen hajtja a nőstényeket is.
Táplálkozás: Mindenevő; a természetben szinte mindent elfogyasztanak, az ikrától kezdve más kisebb halakig, de leginkább a nagy testű harcsákról (Bagrus meridionalis) eszik le a parazitákat. Akváriumban sem válogatósak, mindenféle élő, és fagyasztott eleséget elfogadnak, de szükségük van a növényi eredetű tápokra is pl. spirulina, spenót.
Szaporítás: Elég könnyű
Medence: Minimum 250 literes.
Halnépesség: 400 literre 1 hím és 6-7 nőstény
Dekoráció: Építsünk sziklákból, és kövekből rengeteg búvóhelyet, barlangot és alagutat számukra. Aljzatnak használjunk kvarchomokot. A világítás lehet erős, hogy elősegítse az alganövekedést. Használhatunk néhány tő robosztusabb növényt is, amelyek bírják a keményebb vizet.
Hőmérséklet: 24-29 °C
pH: 7,5-8,8
Keménység: 12-25 NK°
Várható életkor: 8-10 év
Megjegyzés: Tudományos nevüket az európai darázsról (Vespa crabro) kapták, mert mindkettő nagy termetű és hasonló mintázatú állat. Hosszúkás testű, változatos színezetű sügér, melynek színei függnek a származási helytől, a halak nemétől, és korától. A hímek lehetnek sötét sárgák, vagy kékes színűek, testükön 8-9 átlós fekete sávval. Az első sáv a szájuk felső részénél található, míg a következő a szemükön fut keresztül, az utolsó pedig a farok tövénél. Más populációknál a függőleges sávok mellett vízszintesek is találhatóak a halak testén. A nőstények általában fakóbb, sárgás színűek, barnás függőleges csíkokkal. Az úszók mindkét nemnél szürkék, vagy feketék. Színezetüket rendkívül gyorsan képesek megváltoztatni a sárga-fekete csíkos mintázatból szinte teljesen feketére képesek változni. Ezt többnyire akkor alkalmazzák a természetben, amikor a velük egy területen élő harcsák ikráit dézsmálják meg, amelyek szintén a kövek között lévő barlangokban élnek és ívnak. A Kaméleonsügérek egyébként ezeknek a harcsáknak a testéről eszik le a parazitákat, így a harcsák megtűrik maguk körül őket, mint tisztogató halakat.

A kifejlett hímek kissé nagyobbak, és színezetük is sötétebb, valamint a farok alatti úszójukon 2-4 ikrafolt található, míg a nőstények úszója lekerekített, és csak 1-2 ikrafolt található rajta. Szaporítása akváriumban is lehetséges: anyai szájköltők. Legjobb, ha kisebb csapatot szerzünk be belőlük, és együtt neveljük fel őket, viszont a gyengébb hímeket idővel el kell távolítanunk a medencéből, mert a domináns hím le fogja vadászni őket. Egy nagyobb vízcsere beindíthatja a szaporodási kedvüket, ilyenkor a hím színezete besötétül, szinte teljesen befeketedik. A hímek általában egy sziklát, vagy lapos követ tartalmazó territóriumot alakítanak ki, és ide próbálják beterelni a nőstényt. Ha a nőstény készen áll a párzásra, akkor beúszik a területre, lerakja a 20-60 ikrát, majd azonnal a szájába is veszi azokat. Ezután a hím felvillantja a nőstény előtt a farok alatti úszóját, amelyen az ikrafoltok találhatóak, és a nőstény megpróbálja azokat is felszedegetni, ekkor a hím kiereszti a spermát, így megtermékenyítve az ikrákat. A nőstény ezután 17-21 napig forgatja az ikrákat a szájában, mielőtt kiengedi a már szabadon úszó kishalakat. Ilyenkor a hím hajlamos tovább hajtani a nőstényt, aki gyakran meg is eszi a már megtermékenyített ikrákat, ezért feltétlenül szükséges sok búvóhely az akváriumban, ahová a nőstény el tud menekülni a hím elől. Másik lehetőség, hogy a nőstényt külön akváriumba tesszük. Sok tenyésztő 18 nap után kiköpteti a nősténnyel a kishalakat, és külön neveli fel őket, mert a nőstények hajlamosak a túlhordásra, így az ivadékok nem jutnak időben táplálékhoz. A kishalak gyorsan nőnek, és a nőstény még vigyáz rájuk néhány napig.

48.Malawi neonsügér


Tudományos név: Pseudotropheus demasoni (Konings; 1994)
Szinonímák: -
Magyar név: Malawi neonsügér
Csoport: Sügérek
Származás: Afrika; Tanzánia, Malawi-tó
Testhossz: 7,5 cm
Természetes élohely: A tóban egyetlen helyen, a Pombo zátonynál él, többnyire a sekély vízben, a kövek között.
Viselkedés: Az egyik legagresszívebb mbuna és ráadásul területvédő is. Csoportban él. Ne tartsuk békés, vagy hasonló mintázatú halakkal, de nagyobb mbunákkal együtt tarthatóak. Nem ismer félelmet, az önmagánál sokkal nagyobb halakat is megtámadja.
Táplálkozás: Mindenevők; természetes körülmények között algákat legelnek, akváriumban is a fő eleségüknek növényi eredetűnek kell lenni (spirulina, spenót), de elfogadják az élő és fagyasztott tápokat is. Kerüljük a marhaszív, tubifex és vörös szúnyoglárva etetését, mert emésztési problémákat (bélgyulladást) okozhatnak a halaknak.
Szaporítás: Elég nehéz
Medence: Minimum 250 literes;
Halnépesség: 500 literre 25-30 hal
Dekoráció: Építsünk sziklákból, és kövekből rengeteg búvóhelyet és barlangot, a nagy úszótér kevésbé fontos. Aljzatnak használjunk kvarchomokot. A világítás lehet erős, hogy elősegítse az alganövekedést.
Homérséklet: 24-28 °C
pH: 7,6-8,8
Keménység: 10-25 NK°
Várható életkor: 8-10 év
Megjegyzés: A hímek testét sötétkék, szinte fekete, és világoskék, vagy fehér váltakozó csíkozás díszíti. A farok alatti úszójukon 2-3 db sárga színű tipikus ikrafolt található, ami gyakran a nőstényeknél is látszik. Az úszóik széle világoskék. Méretben, és színben hasonlítanak a Pseudotropheus minutus-hoz, de a minutus testén lévő csíkok kevésbe határozottak, és a csíkok megállnak a farok előtt. Ha valami miatt megijednek, vagy stresszesek, akkor színeik drasztikusan elhalványulnak, és menedéket keresnek. A mbuna név a Tonga emberek nyelvén kövi halat jelent, ami jól leírja a sügérek környezetét. Eredeti élőhelyén hatalmas csapatokban él a kövek között, és viszonylag kis agresszió mutatkozik az egyedek között, ezért akváriumban is nagy csapatban érdemes tartani, persze a megfelelő méretű medencében. Legkevesebb 12 halat tartsunk együtt, így elkerülhető, hogy a domináns hím halálra üldözze a nőstényeket, vagy a többi hímet. Ha ennél kisebb csapatban tartjuk, akkor a domináns hím szisztematikusan levadássza a többi halat. Ha valóban nagy csapatban tartjuk, akkor a nemek aránya sem fontos. Hasonló színezetű halakkal se tartsuk, mert megtámadhatja azokat is. A Malawi neonsügér egy viszonylag új hal az akvarisztikában, és mára eléggé elterjedt is, de harcias viselkedése miatt nem kezdőknek való sügér. Gyakran úsznak az oldalukon, vagy fejjel lefelé, amikor felfedezik a kövek közötti repedéseket. Más mbunákhoz hasonlóan, lapos fogaik segítségével kaparják le az algákat a kövekről. A Természetvédelmi világszövetség (IUCN) vörös listáján sérülékeny fajként tartják számon, mert viszonylag kis helyen él a Malawi tóban.

A nemek megkülönböztetése nehéz, mert a hímek és a nőstények színei, és mintázata is megegyezik. A kifejlett hímek kissé nagyobbak, valamint a hasi, a hát-, és farok alatti úszók kissé nagyobbak és hegyesebbek, de a legjobb módszer, ha megfigyeljük viselkedésüket, mert a hímek sokkal inkább területvédők, és agresszívek, mint a nőstények.

Szaporítása akváriumban is lehetséges: anyai szájköltők. Ha tenyészteni szeretnénk, akkor célszerű 20-30 fiatal halat beszerezni belőlük és egy nagy akváriumban közösen felnevelni őket. A hímek általában egy sziklát, vagy lapos követ tartalmazó territóriumot alakítanak ki, de előfordul, hogy csak egy talajba ásott gödröt védelmeznek. Az udvarlás során a hím a terület felett pózol, és a színezete is felerősödik, valamint megpróbálja a nőstényeket becsábítani a területére. Ilyenkor elég agresszíven viselkedik, ezért célszerű háremben szaporítani. Ha más halak is vannak az akváriumban, akkor ezeket nem engedi a területének a közelébe. Ha a nőstény készen áll a párzásra, akkor beúszik a területre, lerakja az ikrákat, majd a szájába veszi azokat, és a hím megtermékenyíti őket. Ezt az ikrafoltok segítségével teszi: a nőstény megpróbálja azokat is felszedegetni, és ekkor a hím kiereszti a spermát. Az ikrák száma viszonylag kevés, többnyire 6 és 20 között változik, és nagyban függ a nőstény méretétől is. A nőstény ezután kb. 3 hétig forgatja az ikrákat a szájában, mielőtt kiengedi a már szabadon úszó kishalakat. Az inkubációs időszak alatt a nőstény nem eszik, és könnyen kiszúrhatjuk ”felfújt” szájáról. A túl stresszes nőstények kiköphetik a szájukban lévő ikrákat, vagy le is nyelhetik azokat, ezért ne piszkáljuk ilyenkor őket. Egyes tenyésztők 2 hetes korukban elveszik a nőstény szájából az ivadékokat, és mesterségesen nevelik fel őket, mert így több kishalat lehet nyerni, de ez kezdő akvaristáknak nem javasolt. A nagyon apró, néhány napos ivadék már kiszínesedik. A 2,5 cm nagyságú Malawi neonsügér már képes szaporodni.

49.Törpe nyasszai zebrasügér


Tudományos név: Pseudotropheus saulosi (Konings; 1990)
Szinonímák: Saulosi sügér
Magyar név: Törpe nyasszai zebrasügér
Csoport: Sügérek
Származás: Afrika; Malawi-tó.
Testhossz: 8-10 cm.
Természetes élőhely: Korlátozott mértékben, a tó egy sziklás zónájában.
Viselkedés: A hímek területvédők, a nőstények társas lények.
Táplálkozás: Növényevő, a sziklákat borító vegetációval táplálkozik.
Szaporítás: Könnyű.
Medence: Minimum 150 literes;
Halnépesség: 200 literre 1 hím és 2-3 nőstény;
Dekoráció: Sziklás és homokos zónák.
Hőmérséklet: 25-26 °C
pH: 7,4-8,4
Keménység: 7-30 NK°
Várható életkor: 8-10 év
Megjegyzés: A Malawi-tó Cichlidae-választékában ez a különösen vonzó hal az egyik legkedveltebb faj. Mbuna sügér, 6-8 példányt érdemes beszerezni, így kialakul egy rangsor, és több hím is élhet egymás mellett, egy kb. 280-300 literes medencében is. Jelentős a látható különbség a hím és a nőstény között: a hím kék színű, fekete csíkos, míg a nőstény színe aranysárga. Az udvarló hím az ikrázásra kész nőstény előtt táncol, s az ikrázóhelyre, azaz egy sziklához vagy egy homokba vájt mélyedéshez tereli. A nőstény az ikrákat a szájába veszi, a hím pedig megtermékenyíti. Ilyenkor mindketten egy jellegzetes testtartást vesznek fel, és T alakot formálnak. Az ikrákat a megtermékenyítés után — és ivadékkorukban is — a nőstény őrzi a szájában. Ez az anyai szájinkubáció, mely három hétig tart. Ekkor az anya szabadon engedi a fiatalokat, melyek csaknem 1 cm nagyok, úgyhogy könnyű őket sóféreglárvákkal megetetni. Ilyenkor már búvóhelyet is tudnak találni a sziklarésekben, ezért a szülők nyugodtan magukra hagyják őket.

50.Jégsügér


Tudományos név: Pseudotropheus spec. 'acei'
Magyar név: Jégsügér
Csoport: Sügérek
Származás: Kelet-Afrika, Malawi-tó.
Testhossz: 12-14 cm
Természetes élőhely: A Malawi-tó nyugati részén az Nkhata öböl, Senga öböl, Ngara, Ruarwe, Bandawe, Karonga és a Rukuku folyó déli része. A sziklás parti részeken, ahol homokos a talaj.
Viselkedés: Közepesen agresszív
Táplálkozás: Növényevő, adhatunk neki spirulina tablettát, vagy borsót. Természetes körülmények között algát eszik.
Szaporítás: Elég könnyű.
Medence: Minimum 200 literes:
Halnépesség: 300 literre 6-8 hal
Dekoráció: Sziklabarlangok, és homokos talaj, ágak, gyökerek.
Hőmérséklet: 23-28°C
pH: 7,6-8,6
Keménység: 10-25NK°
Várható életkor: 8-10 év
Megjegyzés: A mbuna élettani csoportba tartozó faj. A Malawi jégsügérnek két színvariánsa létezik: az "Msuli", ami a sárga farkú és a "Ngara", ami a fehér farkú. A hímek színe kékes és lilás, az úszóik és a farok sárga, vagy fehér színűek. A párzási időszakban sötét csíkok jöhetnek elő az oldalukon. A nőstények sokkal szürkébbek, mint a hímek. Az akváriumban a hímek territoriálisak és agresszívek. Mivel a jégsügerek nem állnak párba, ezért a domináns hím minden nősténnyel párzani fog az akváriumban. Jobban szeretik ha csoportosan tartjuk őket, és a hímek is elég jól viselik egymást. Más halakkal ritkán agresszívek, és mivel legtöbbször az akvárium felső részeiben tartózkodnak, jól tarthatóak más sügerekkel. A növényeket általában lelegelik, csak néhány erősebb anubias fajta áll ellen nekik.
A jégsügér anyai szájköltő, azaz a nőstény a szájában kelti ki az ikrákat és a szájában tartja a kicsiket, amíg a szikzacskójuk fel nem szívódik. Általában az ikrákat egy lapos köre rakják, a szabadban pedig a homokba. A nőstények nagyon termékenyek, egyszerre körülbelül 50 ikrát tudnak a szájukban tartani 25 napig. Ebben az időszakban természetesen nem esznek. Nem szokatlan, hogy az első néhány ívásnál a nőstény megeszi, vagy kiköpi az ikrákat. Elég kicsi ikrái vannak és a kikelő halak is igen aprók, amikor anyjuk elereszti őket. Azonban a kicsik gyorsan nőnek és elég hamar ivaréretté válnak (5 cm-es korukban). Ívás után a nőstényt célszerű külön tenni, és ha eleresztette az ivadékokat, akkor ki lehet venni. A kicsiknek adjunk frissen kelt sórákot, vagy apró poreleséget.

51.Viktória-tavi vöröshátú zebrasügér


Tudományos név : Pundamilia nyererei (Witte-Mas, Witte; 1985)
Szinonímák: Haplochromis nyererei, Astatotilapia nyererei
Magyar név: Viktória-tavi vöröshátú zebrasügér, Nyerere sügérje
Csoport: Sügérek
Származás: Afrika; Viktória-tó.
Testhossz: 12 cm.
Természetes élőhely: A Viktória-tóban, a part menti sekély részeken a sziklák között.
Viselkedés: A hím területvédő és agresszív, más Haplochromis fajok hímjeivel ne tartsuk.
Táplálkozás: Mindenevő; élő eleséget és szárított tápokat is elfogad. Néha adjunk neki növényi eredetű táplálékot is, pl. spirulina tablettát.
Szaporítás: Elég könnyű
Medence: Minimum 200 literes;
Halnépesség: 200 literre 1 hím és 2-3 nőstény
Dekoráció: Az akvárium hátterében rejtekhelyeket kínáló sziklák, ahol a nőstények elrejtőzhetnek. Aljzatnak használjunk homokot. A növényeket nem bántja.
Hőmérséklet: 22-28°C
pH: 8-9
Keménység: 15-20NK°
Várható életkor: 10-12 év
Megjegyzés: A hímek hasi része a sötét zöldtől a feketéig változhat, a hátuk narancssárga, vagy vörös színű. A hátúszó és a farok alatti úszó világoskék. A farokúszó vörös színű és a tövében gyakran fekete. A nőstények szürkésbarnák és kicsit kisebbek a hímeknél. A természetben több színvariánst is találtak már. A hímek nem tűrnek meg maguk mellett másik hímeket, és a nőstényeket is erősen hajtják, ezért ezek mindenképpen sok búvóhelyet igényelnek az akváriumban. A nőstények általában csak etetéskor és párzáskor merészkednek elő búvóhelyeikről.

A Viktória-tavi vöröshátú zebrasügér anyai szájköltő. Az ívás a hím territóriumán belül történik, általában a kövek között. Ívás után a nőstény a sziklák között keres menedéket. A nőstényt célszerű elkülöníteni egy külön akváriumban, de csak akkor, amikor a kishalak már elég fejlettek, mert ha túl korán vesszük ki a nőstényt gyakran a stressz miatt lenyeli az ikrákat. Miután a nőstény kiengedi a kishalakat, adjunk nekik frissen kelt sórákot és apróra tört spirulina tablettát.

52.Jéghátú nyílsügér


Tudományos név: Sciaenochromis ahli (Trewavas; 1935)
Szinonímák: Sciaenochromis fryeri,Cyrtocara ahli, Haplochromis ahli
Magyar név: Jéghátú nyílsügér
Csoport: Sügérek
Származás: Afrika; Malawi-tó.
Testhossz: 15 cm.
Természetes élőhely: Változó, de mindig sziklás, köves.
Viselkedés: A hím területvédő (nem olyan nagyon agresszív, ha egy nagy medencébe kerül).
Táplálkozás: Ragadozó (természetes körülmények között kis halakat fogyaszt).
Szaporítás: Elég könnyű.
Medence: Minimum 250 literes (1 párnak);
Halnépesség: 400 literre 2 hím és 4-5 nőstény;
Dekoráció: Sziklák, növények.
Hőmérséklet: 25-26°C
pH: 7,6-8,8
Keménység: 10-25 NK°
Várható életkor: 10 év
Megjegyzés: A nőstények barnásszürkék és igazán nem feltűnők, de a hímek ragyogó, fémes kék színükkel a Malawi-tó legszebb halai közül valók. Általában torpedó formájúak, és hatalmas szájuk nem hagy semmi kétséget afelől, hogy húsevők. Egyébként az akváriumban elég nyugodtan viselkednek és békésen úszkálnak, ha elég nagy az akvárium. Húsevő létükre elég könnyen hozzászoknak mindenféle más táplálékhoz is. Ha kicsi a medence, nem tanácsos több hímet is tartani benne, de egy nagy akváriumban érdekes figyelni, ahogy mindegyik védi a maga területét, melyre szaporodás idején igyekszik odaterelni az ikrázni kész nőstényt. A medence vizét rendszeresen cserélni kell.

53.Kazuárfejű sügér


Tudományos név: Steatocranus casuarius (Poll; 1939)
Magyar név: Kazuárfejű sügér
Csoport: Sügérek
Származás: Afrika, a Kongó folyó
Testhossz: Hím: 12 cm, Nőstény: 8 cm
Természetes élőhely: Lassú folyású öblökben, kiöntésekben él.
Viselkedés: Területvédő, más fajú halakat nem bántanak, csak a kifejlett állatok kergetik egymást.
Táplálkozás: Mindenevő, szívesen fogyasztanak minden élő és lágy növényi táplálékot, falánk.
Szaporítás: Elég könnyű
Medence: Minimum 75 literes.
Halnépesség: 80 literre 1 pár
Dekoráció: Biztosítsunk búvóhelyet kövekből, sziklából. Erős gyökerű vizinövények, mert a halak szeretik kitúrni őket.
Hőmérséklet: 24-28°C
pH: 6-7,5
Keménység: 2-15 NK°
Várható életkor: 5-8 év
Megjegyzés: Kedvelt akváriumi hal, elsősorban bizarr fejformája és ivadékgondozása miatt. Kellő méretű akváriumban szép kongói díszakvárium állítható össze lazacokkal, bozóthalakkal, esetleg meggyhasú sügérekkel és pillangóhalakkal, amiben természetesen ez a faj is helyt kaphat. Úszóhólyagja csökevényes, éppen ezért mozgása érdekes. Szeret köveken, Anubias-leveleken pihenni, feküdni. A szűrés közepesen erős legyen, a túl erős áramlást nem kedveli. Biztosítsunk elég búvóhelyet számára, kissé félénk. Köztudott, hogy az akváriumban tartott és nevelt állatok nem érik el a szabadból befogottak testnagyságát. Testük nyújtott, hamuszürke, sötétebb keresztsávokkal megtörve, szemgyűrűjük ragyogó zöld. Az ikrázó vagy ivadékot gondozó állatokon világos folt jelenik meg a farok-résznél. A hírnek hátúszója erősen megnyúlt. A legbiztosabb ivari jel azonban a fejtetőn sisak alakban elhelyezkedő zsírpárna. A nőstényeknél is megvan ez a zsírlerakódás, de sokkal kisebb mértékben. Más fajú halakat nem bántanak, csak a kifejlett állatok kergetik egymást. Különösen a kiválasztott helyükről űzik el a betolakodókat. Ezt 10-12 nk°-ú vízzel töltsük fel, és néhány leborított, 2-3 lyuknyílású virágcseréppel rendezzük be. Hőmérsékletigényük 25-28 °C, így tartva szívesen fogyasztanak minden élő eleséget. Már 7-8 hónapos korban ivarérettek, de teljes fejlettségüket csak éves koruk után érik el. A csapatból kivált pár maradjon a megszokott környezetben, és a többit helyezzük át új medencébe. Rendszerint a cserepek belseje az ívóhelyük, melyet a nyíláson kikukucskálva őriznek mindketten vagy felváltva. A cserépben ívás után a nőstény, a nyílással szemben a hím helyezkedik el. Kopoltyúmozgásuk erősebb lesz, hajtva, pumpálva befelé az akvárium vizét az ikrákra, ivadékokra. A már kikelt ivadék egy-két hétig nem hagyja el a cserép belsejét, és a szülők táplálják őket megrágott eleséggel. A kis, 1-1,5 cm-es sötét színű ivadékok először csak a cserép szájáig, majd a környékére merészkednek ki. Később a nőstény vezetésével indulnak eleségkeresésre. Az első napokban többször visszatérnek a cserépbe, később csak este. A bejáratot a szülők őrzik tovább. Gyorsan fejlődnek, és ivadékkorban úszásuk is könnyebb. Vadásznak az élő, apró eleségre.

54.Zuhatagi tarkasügér


Tudományos név: Teleogramma brichardi (Poll; 1959)
Magyar név: Zuhatagi tarkasügér
Csoport: Sügérek
Származás: Afrika; Kongó
Testhossz: 12 cm
Természetes élőhely: A gyorsfolyású Kongó (Zaire) folyó alsó szakasza Kinshasa és Matadi között.
Viselkedés: Területvédő, viszonylag nagy területeket elfoglal, a szaporodási időszakban nagyon agresszív.
Táplálkozás: Ragadozó, minden közönséges táplálékot elfogyaszt, de megeszi a száraz tápokat is.
Szaporítás: Nehéz
Medence: Minimum 100 liter egy párra;
Halnépesség: 1 hím és 2-3 nőstény 150 literre;
Dekoráció: Búvóhelyeket igényelnek, ezért célszerű sziklákból barlangokat építeni számukra és növényekből jól elhatárolható területeket létrehozni, hogy könnyen fel tudják osztani a területeket egymás között. Oxigéndús vizet és erős áramlást igényelnek. Akváriumukat fedjük le, mert kiugorhatnak.
Hőmérséklet: 23-26°C
pH: 6,5-7,5
Keménység: 7-11 NK°
Várható életkor: 5-8 év
Megjegyzés: Tartásukhoz inkább hosszú lapos akvárium kell, a magasság nem számít, elég nekik egy 25 cm magas is. Testük felépítésén jól látszik, hogy mennyire alkalmazkodtak a gyors folyású vizekhez: fejük lekerekített, testük hosszúkás és karcsú. A szemük a fej felső részén található. A nősténynek a hátúszóján és a farokúszójának a felső részén egy széles fehér sáv húzódik, valamint íváskor egy vastag vörös sáv jelenik meg a mellúszótól egészen a farok alatti úszóig. Szaporodási időszakon kívül a nőstények testén kétféle árnyalatú barnás-szürke csíkok láthatóak. A hímek teste egységesen szürke színű.

Szaporodáshoz enyhén savas, közepesen kemény vizet használjunk, aminek a hőmérséklete 23-25 °C. Barlangba ikrázik, a nőstény elkergeti a hímet amint az ikrákat lerakták és megtermékenyíttette őket a hím. A nőstény 10-30 ikrát rak a barlang mennyezetére, és elszántan védi azokat, míg a hím a területét védi. Az ikrák fehér színűek, amelyekből az ivadékok 3-4 nap múlva kelnek ki. Amikor a kishalak már szabadon úsznak, egyik szülő sem foglalkozik tovább velük. A kishalak gyorsan agresszívvé válnak és harcolnak a saját területükért.

55.Zebratilápia


Tudományos név : Tilapia buttikoferi (Hubrecht; 1881)
Szinonímák: Chromis buttikoferi
Magyar név: Zebratilápia
Csoport: Sügérek
Származás: Nyugat-Afrika; Guinea-Bissautól Nyugat-Libériáig
Testhossz: 30 cm
Természetes élőhely: Nyugat-Afrika folyóiban: Geba, Corubal és St. John folyók.
Viselkedés: Fiatal korában békés, de a felnőtt halak nagyon erősen területvédők és agresszívek.
Táplálkozás: Mindenevő, a teljesen kifejlett egyedek halevők, de növényi táplálékot is fogyasztanak. Kedvelik a csigákat.
Szaporítás: Elég nehéz
Medence: Minimum 200 literes
Halnépesség: 300 literre 2-3 hal
Dekoráció: Aljzatnak használjunk közepes méretű kavicsot, ezenkívül kövekből és gyökerekből építsünk búvóhelyeket számukra. A gyengébb szárú növényeket megeszik, ezért csak robosztus növényeket tegyünk a medencéjükbe.
Hőmérséklet: 22-25°C
pH: 6,5-7
Keménység: 4-15NK°
Várható életkor: 10-15 év
Megjegyzés: A Zebratilápia teste ovális alakú, alapszíne fekete. Testén 8 sárga színű csík húzódik keresztben. A fej szürkéssárga, a toroknál pedig fekete színű. A csíkos minta megtalálható a farokúszón is, a mell- és farok alatti úszók feketék. A Tilapia buttikoferi szeret a talajban ásni, különösen a szaporodási időszakban, ilyenkor az útjában lévő növényeket kiássa, vagy lelegeli. Mivel nagyon agrreszívek, ezért érdemes őket külön a számukra berendezett akváriumban tartani. Akváriumukat jól fedjük le, mert könnyen kiugorhatnak. Kedvelik a tiszta, jól szűrt vizet, ennek hiányában gyakran lyukak keletkeznek a fejükön. Ezt elkerülendő, minél gyakrabban cseréljük a vizük 20-30%-át.

A nőstények kisebbek a hímeknél és az úszóik lekerekített végűek. A öreg hímeknek gyakran "zsírhomlokuk" van. A Zebra tilapiák szaporodáskor egy gödröt ásnak és az aljzatra ikráznak. Agresszívitásuk ilyenkor tovább fokozódik. Az ikrák száma elérheti a több 100-at is. A kishalak kb. 3 nap múlva kelnek ki és további 1 hét múlva úsznak el. Az ivadékok viszonylag nagyok. Mindkét szülő őrzi a kicsiket.

56.Narancscsíkos tilápia


Tudományos név: Tilapia joka (Thys van den Audenaerde; 1969)
Magyar név: Narancscsíkos tilápia
Csoport: Sügérek
Származás: Nyugat-Afrika, Sierra Leone, Észak-Libéria
Testhossz: A természetben 20 cm, akváriumban általában 12 cm.
Természetes élőhely: Sierra Leone déli részein a Moa és Moro folyók tiszta vizű part menti szakaszain élnek.
Viselkedés: Viszonylag békés, de területvédő, hasonló méretű halakkal jól tartható.
Táplálkozás: Mindenevő, sok növényi táplálékot igényel, de megeszik minden más közönséges eleséget is. Szívesen fogyaszt algákat is.
Szaporítás: Elég nehéz
Medence: Minimum 200 literes
Halnépesség: 220 literre 4 hal
Dekoráció: Aljzatnak használjunk apró kavicsot, vagy homokot. Kövekből és ágakból építsünk nekik búvóhelyet, és a medence széleinél, valamint a háttérben ültessünk sűrűn növényeket. Igényli az oxigéndús vizet.
Hőmérséklet: 22-25°C
pH: 6-7,5
Keménység: 4-15 NK°
Várható életkor: 10-15 év
Megjegyzés: A Tilapia joka teste ovális alakú, fekete színű. Testén 8-9 sárga függőleges csík fut végig. A fejen szabálytalan alakú sárga csíkok húzódnak a szemtől a száj és a homlok irányába. Mintázatuk nagyon hasonlít a Tilapia buttikoferi-hez, de azoknál kisebbek, a fejük jobban lekerekített, valamint kevésbé aggresszívek.

A nemek megkülönböztetése külső jegyek alapján nehéz, a nőstények farok alatti úszója egy kicsit hosszabb. A Tilapia joka barlangba ikrázik. A tenyészmedence vize legyen lágy (2-4 NK°), a pH 6,2-6,7, a hőmérséklete 25-27°C. A hosszú udvarlás után a sárgás-barna ikrákat a nőstény az előre megtisztított barlang tetejére ragasztja. Az ikrák száma 200 körül van. A nőstények sokkal többet törődnek az ivadékokkal, mint a hímek: tisztogatják az ikrákat, védik és tisztán tartják a barlangot. A hímek a területet őrzik. Az ikrák kb. 4 nap múlva kelnek ki, és a kishalak további 4-6 nap múlva úsznak el. Adjunk nekik frissen kelt sórákot, vagy apróra morzsolt száraz eleséget.

57.Tigristilápia


Tudományos név: Tilapia mariae (Boulenger; 1899)
Szinonímák: Tilapia dubia, Tilapia meeki, Ötfoltos tarkasügér
Magyar név: Tigristilápia
Csoport: Sügérek
Származás: Nyugat-Afrika, Elefántcsontparttól Kamerunig
Testhossz: 30 cm
Természetes élőhely: Álló és lassan mozgó vizekben Elefántcsontparttól Kamerunig a partvidék közelében.
Viselkedés: Területvédő és agresszív. Szeret a talajban ásni, különösen szaporodási időszakban.
Táplálkozás: Mindenevő, de túlnyomó részt növényi táplálékot fogyaszt. Megeszi a száraz eleséget is.
Szaporítás: Elég könnyű
Medence: Minimum 200 literes
Halnépesség: 250 literre 1 pár
Dekoráció: Homokos talajt igényel, amit néhány laposabb kővel dekorálhatunk. A növényeket megeszi.
Hőmérséklet: 22-25°C
pH: 6-7,5
Keménység: 5-8 NK°
Várható életkor: 8-10 év
Megjegyzés: A Tigristilápia édesvízben és brakk vízben is megtalálható. Testük színe a sötétzöldtől a világos sárgáig változhat, és 8-9 sötét színű sík fut keresztbe rajta, de ez inkább a fiatal példányokon figyelhető meg. Ezenkívül 2-6 sötét folt található a csíkok között az oldalukon. Szemeik vörösek, és egy fekete csík fut végig rajtuk.

A hímek hát- és farokúszója hosszabb, és csillogó fehér foltokkal tarkított. Ezek a foltok a nőstényeken hiányoznak. Ha egy pár egymásra talál, akkor életük végéig együtt maradnak. Tenyésztéshez használjunk inkább keményebb (6-10 NK°) 25-27 °C-os vizet. A hím egy gödröt ás a talajba, általában egy nagyobb kő alá. A szabad vízben ikráznak, majd az ikrákat átszállítják az előre elkészített gödörbe. Az ikrák száma elérheti a 2000-t is, amelyek kb. 3 nap alatt kelnek ki. Mindkét szülő őrzi az ikrákat és kikelés után a kishalakat is. A kishalaknak adjunk finom poreleséget, vagy frissen kelt sórákot.

58.Fehérpettyes bábasügér


udományos név: Tropheus duboisi (Marlier; 1959)
Szinonímák: Labeotropheus trewavasae
Magyar név: Fehérpettyes bábasügér
Csoport: Sügérek
Származás: Afrika,Tanganyika-tó
Testhossz: 13 cm.
Természetes élőhely: A tó 3-15 méretes mélységeiben, ahol sziklás zónák találhatók.
Viselkedés: Eleven viselkedésű, de nem verekedős faj. Más halakkal békés.
Táplálkozás: Planktonnal, növényi eredetű táplálékokkal és speciális sügértáppal etethetjük.
Szaporítás: Közepesen nehéz
Medence: Minimum 500 literes
Halnépesség: 650 literre 30-35 hal;
Dekoráció: Kövekből és sziklákból építsünk barlangokat, amelyek elérik a vízfelszínt is. Használjunk erős világítást, hogy elősegítsük az alganövekedést. Csak erős szárú növényeket használjunk a medencében, mert szeretik megcsípkedni azokat.
Hőmérséklet: 24-26°C
pH: 7-8
Keménység: 10-20NK°
Várható életkor: 8-12 év
Megjegyzés: Első ránézésre megtévesztő lehet a halnépességnél a sok hal, mégis ez a legcélravezetőbb tartási mód, mert kicsi az esély az agresszióra. A Tropheus sügérek intelligens, és összetett fajok, speciális viselkedéssel. Bár drága kategóriájú sügérek, akik mégis őket gondozzák, tartsák a fent említett mennyiségben őket! Lehetséges 1 hím és 3 nőstény társítás is, vagy egy 10-15 fős csapat gondozása, de sokkal-sokkal több probléma adódhat, amik nem épp kifezetődőek hosszútávon! A fenti mennyiségi kombinációt profi sügértenyésztők is alkalmazzák, az ő véleményük is egyezik. Többféle tapasztalat és sikerélmény, illetve ellenkezőleg negatív tapasztalat is kering ezekről a halakról, van aki másképp tartja jónak gondozásukat. Híres, hazai sügértenyésztők leggyakrabban viszont ezt a kombinációt alkalmazzák!

Meredek homlok jellemzi ezt a fajt. Az ivadékok fekete színűek, melyeket függőleges fehér pontsorok díszítenek. Később ezek a pöttyök eltűnnek és egy határozott függőleges fehér sáv jön létre. Ez a fehér sáv pont a hasi rész előtt végetér. Egyes egyedeknél ez a sáv sárgás, és egészen a hasig nyúlik. Sokak szerint a kishalak színezete sokkal érdekesebb, mint a felnőtt halaké. A fehér pettyes bábasügér érzékeny a vízkémiai változásokra. Lehetőleg kerüljük a vörös szúnyoglárvával történő etetését.

Tenyésztéshez használjunk 8,5-9-es pH értékű (lúgos), 27-29 °C-os vizet. Nyílt vízben ikrázik, az ikrák lepotyognak a kövek közé, azután a nőstény szájával összeszedi azokat. Anyai szájköltő, az ikrák száma csekély, 5-10 db. A nőstény forgatás alatt is eszik, ami eltarthat 25-30 napig is. A kishalakat elengedés után még kb egy hétig őrzi. A kishalakat etessük sórákkal vagy száraz eleséggel.

59.Napsugár bábasügér


Tudományos név: Tropheus moorii (Boulenger; 1898)
Szinonímák: Tropheus moorii moorii, Napsugár móri
Magyar név: Napsugár bábasügér
Csoport: Sügérek
Származás: Afrika,Tanganyika-tó
Testhossz: 13-14,5 cm.
Természetes élőhely: A part menti sziklás zónák sekély vizeiben
Viselkedés: Csoportban él. A hímek egymás között nagyon agresszívak, de más fajokkal barátságosak. Ne telepítsünk új Tropheus-t egy már meglévő csapatba!
Táplálkozás: Mindenevők; természetes körülmények között algákat legelnek, akváriumban is a fő eleségüknek növényi eredetűnek kell lenni (spirulina, spenót), de elfogadják az élő és fagyasztott tápokat is. Kerüljük a marhaszív, tubifex és vörös szúnyoglárva etetését, mert emésztési problémákat okozhatnak a halaknak.
Szaporítás: Elég nehéz
Medence: Minimum 500 literes
Halnépesség: 650 literre 30-35 hal;
Dekoráció: Sziklákból, kövekből sok búvóhely, homokos aljzat és oxigénben gazdag víz. Az erős világítás elősegíti az alganövekedést a köveken.
Hőmérséklet: 23-27 °C
pH: 8-9,5
Keménység: 8-25 NK°
Várható életkor: 8-10 év
Megjegyzés: Első ránézésre megtévesztő lehet a halnépességnél a sok hal, mégis ez a legcélravezetőbb tartási mód, mert kicsi az esély az agresszióra. A Tropheus sügérek intelligens, és összetett fajok, speciális viselkedéssel. Bár drága kategóriájú sügérek, akik mégis őket gondozzák, tartsák a fent említett mennyiségben őket! Lehetséges 1 hím és 3 nőstény társítása is, vagy egy 10-15 fős csapat gondozása, de sokkal-sokkal több probléma adódhat, amik nem épp kifizetődőek hosszútávon! A fenti mennyiségi kombinációt profi sügértenyésztők is alkalmazzák, az ő véleményük is egyezik. Többféle tapasztalat és sikerélmény, illetve ellenkezőleg negatív tapasztalat is kering ezekről a halakról, van aki másképp tartja jónak gondozásukat. Híres, hazai sügértenyésztők leggyakrabban viszont ezt a kombinációt alkalmazzák!

A Tropheus moorii-nak több mint 50 földrajzi variánsa létezik, némelynek gyönyörű színezete van. Természetesen ezeket a variánsokat nem szabad ugyanabban a medencében tartani, mert összeívhatnak. Jellemző rájuk a kissé tömzsi alkat, valamint egy világos, sárga, narancs, vagy fehér színű folt az oldalukon.

A nemek megkülönböztetése nehéz, az ivarszervek alapján lehet megkülönböztetni őket: a hímek ivarszerve csúcsos, míg a nőstényeké lekerekített. Anyai szájköltők. Ha tenyészteni szeretnénk, akkor célszerű 20-30 fiatal egyedet beszerezni belőlük és egy nagy akváriumban közösen felnevelni. A vadon fogott halak sokkal agresszívebbek és kényesebbek, valamint drágábbak is, ezért próbáljunk már akváriumban tenyésztett halakat beszerezni. 1 hímre 6-10 nőstényt számoljunk, és ha több hímet is szeretnénk tartani, akkor mindegyiknek legyen külön territóriuma sok sziklával, amit védelmezhetnek. A halak a nyílt vízben ívnak, általában a kövek felett. A nőstény sokszor már a nyílt vízben a szájába veszi az ikrákat, de ha lepotyognak, akkor a kövekről szedegeti össze őket. Ezután a nőstény a hím farok alatti úszóját bökdösi a fejével, mire a hím kiereszti a spermáját és megtermékenyíti a nőstény szájában lévő ikrákat. Az ikrák viszonylag nagyok (0,8 cm), számuk 5 és 10 között lehet, amelyeket a nőstény kb. 3-4 hétig a szájában tart, majd ezután kiengedi a már szabadon úszó ivadékokat. Az inkubációs időszak alatt a nőstény eszik rendesen, de könnyen kiszúrhatjuk ”felfújt” szájáról. Ezalatt nem célszerű eltávolítani a csapatból, mert ha túl sokáig van távol, akkor elveszti pozícióját a csapaton belül, és amikor visszahelyezzük, akkor könnyen megtámadhatja a többi hal. A túl stresszes nőstények kiköphetik a szájukban lévő ikrákat, vagy le is nyelhetik kőket, ezért se piszkáljuk ilyenkor őket. Az ivadékoknak frissen kelt sórákot és porított száraz tápokat adhatunk. A kishalak veszély esetén az anyjuk szájában keresnek menedéket.

60.Fekete bábasügér


Tudományos név: Tropheus sp. 'black'
Szinonímák: Fekete Móri
Magyar név: Fekete bábasügér
Csoport: Sügérek
Származás: Afrika; A Tanganyika-tó északi partja.
Testhossz: 10-12 cm.
Természetes élőhely: Sziklás omladékok.
Viselkedés: Csoportban él. A hímek egymás között nagyon agresszívak; de más fajokkal barátságosak..
Táplálkozás: Növényevők (természetes körülmények között algákat legelnek).
Szaporítás: Elég könnyű; ha a halak jó feltételek között vannak.
Medence: Minimum 500 literes
Halnépesség: 650 literre 30-35 hal;
Dekoráció: Sziklák.
Hőmérséklet: 25-26°C
pH: 8-9,5
Keménység: 8-25 NK°
Várható életkor: 8-10 év
Megjegyzés: Első ránézésre megtévesztő lehet a halnépességnél a sok hal, mégis ez a legcélravezetőbb tartási mód, mert kicsi az esély az agresszióra. A Tropheus sügérek intelligens, és összetett fajok, speciális viselkedéssel. Bár drága kategóriájú sügérek, akik mégis őket gondozzák, tartsák a fent említett mennyiségben őket! Lehetséges 1 hím és 3 nőstény társítás is, vagy egy 10-15 fős csapat gondozása, de sokkal-sokkal több probléma adódhat, amik nem épp kifezetődőek hosszútávon! A fenti mennyiségi kombinációt profi sügértenyésztők is alkalmazzák, az ő véleményük is egyezik. Többféle tapasztalat és sikerélmény, illetve ellenkezőleg negatív tapasztalat is kering ezekről a halakról, van aki másképp tartja jónak gondozásukat. Híres, hazai sügértenyésztők leggyakrabban viszont ezt a kombinációt alkalmazzák!

A fekete mórinak többféle földrajzi változata létezik: T. "Brabant", T. "Bemnba", T. "krizia", stb., mely nevekkel olykor egészen kicsiny sziklás területeket jelölnek. Mindegyiknek jellegzetessége, hogy az alapszíne sötét, de a változatok származásuktól függően abban különböznek, hogy az oldalukon végighúzódó csík széles, keskeny, sárga, piros stb. A törzsek tisztaságának érdekében nem szabad a különböző földrajzi területekről származó változatokat egy akváriumban tartani. A legideálisabb, és a halak is akkor érzik jól magukat, ha egy csapatra valót, 1 hímet és 5-6 nőstényt tartunk belőlük. Szaporodás idején a megtermékenyített ikrákat a nőstény gyűjti össze a szájában (szájinkubáció) s egy ideig az ivadékokat is, melyek nincsenek sokan (maximum 20), viszont igen nagyok. A Tropheusok tartását leginkább azoknak ajánljuk, akik már bőséges tapasztalatokkal rendelkeznek a Tanganyika-tó halaival kapcsolatban. Próbáljuk meg kerülni a vörös szúnyoglárvával történő táplálást.

Weblap látogatottság számláló:

Mai: 305
Tegnapi: 220
Heti: 1 110
Havi: 525
Össz.: 238 023

Látogatottság növelés
Oldal: Sügérek Afrikai csoport 3
Akvarisztika ABC - © 2008 - 2024 - akvarisztika-abc.hupont.hu

A HuPont.hu honlap ingyen regisztrálható, és sosem kell érte fizetni: Honlap Ingyen.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »