Akvarisztika ABC

"Az akváriumban az ember nemcsak hínárt és halakat láthat, hanem a víztükörben megpillanthatja sajátmagát is." (Bácsszentiváni Mihailovits György)

19.Vérvörös tarkasügér


Tudományos név: Hemichromis lifalili (Loiselle; 1979)
Szinonímák: -
Magyar név: Vérvörös tarkasügér, Lifalili sügér
Csoport: Sügérek
Származás: Nyugat-Afrika; a Kongó (Zaire) folyó vízgyűjtő területe.
Testhossz: 11 cm
Természetes élőhely: A Kongó folyó, és a Ruki folyó lassú folyású, oxigéndús szakaszai, valamint a Tumba tó, Yandja tó, és az Ubanghi folyó felső szakasza.
Viselkedés: Területvédő, és agresszív, különösen szaporodáskor. Kisebb, békés halakkal nem helyezhetjük közös akváriumba, mert elpusztítja azokat. Külön a számukra berendezett akváriumban tartsuk őket párban.
Táplálkozás: Mindenevő; nem válogatós, megeszi a száraz tápokat is, de rendszeresen adjunk neki élő eleséget, amitől szebb lesz a színezetük. Biztosítsunk számukra növényi táplálékot is, mint pl. spirulina alga, vagy spenót.
Szaporítás: Elég könnyű
Medence: Minimum 70 literes.
Halnépesség: 80 literre 1 pár
Dekoráció: Növényekkel dúsan beültetett akvárium, sok búvóhellyel, például felfordított virágcserép, kövekből épített barlang. Ezek a halak gyakran ásnak, ezért érdemes erős gyökérzetű növényeket telepíteni medencéjükbe, amelyeket nem tudnak kiásni, vagy ültessük a növényeket cserépbe.
Hőmérséklet: 23-26 °C
pH: 6-7,8
Keménység: 4-15 NK°
Várható életkor: 5-10 év
Megjegyzés: Testük vérvörös színű, amelyet világos foltok borítanak, amelyek sárgás vagy türkiz színűek és szinte világítanak. A kopoltyúfedőn és a test közepén egy sötét folt található. Az úszók piros színűek és ugyanolyan mintázatúak, mint a test többi része, valamint a farok- és hátúszó szegélye vörös. Ez a leírás inkább a szaporodási időben jellemző a halakra, a szexuálisan inaktív hímek színezete hasonló a nőstényekéhez, csak világosabb narancs-vörös a hasi részeken. Nagyon hasonlít a Hemichromis bimaculatus-hoz (Bíborsügér), a különbség annyi, hogy a Vérvörös tarkasügérnek csak két folt van a testén és testhosszuk kisebb, míg a bíborsügérnek van egy extra sötét folt a farokúszó tövében, és valamivel nagyobbra nőnek. További különbség, hogy a H. lifalili alapszíne kissé másabb árnyalatú, pettyei fehérebbek, viszont úszóin alig vannak foltok, ellentétben a H. bimaculatussal.

Ha csak egy párt veszünk belőlük, az gyakran a gyengébb hal halálával végződik, ezért ajánlatos 5-6 fiatal példányt beszerezni, és azokat felnevelni, mert így könnyebben kialakulnak belőlük párok. Kifejlett korban már nehezebb megfelelő párokat összeválogatni. Ez a párválasztás egy életre szól.

Szaporodáshoz a halakat jó kondícióba kell hozni, amihez nélkülözhetetlen a jó minőségű élő eleség. Külön medencében szaporítsuk őket, vagy minden más halat vegyünk ki a medencéjükből, mert könnyen megölhetik a többi halat, hiszen ilyenkor nagyon agresszívvé válnak. Az ikrákat egy előzőleg jól megtisztított lapos kőre, vagy cserépdarabra rakják. A hím nagyon erősen hajtja a nőstényt, ezért legyünk figyelmesek, mert könnyen megölheti, ha a nőstény még nem áll készen a párzásra. Az ikrázás a többi sügérféléhez hasonlóan zajlik: a nőstény több sorban rakja le az ikrákat, amit azután a hím megtermékenyít. Az ikrák száma elérheti a 400-at is. Az ikrák kb. 48 óra múlva kelnek ki, ezen időszak alatt a hím védi a területet, míg a nőstény az ikrákat tisztogatja, valamint a pár több gödröt is ás az ikrák közelében. Ha kikeltek az ikrák, akkor a nőstény ezekbe a gödrökbe szállítja az ivadékokat. Akár többször is átköltözteti a kishalakat más gödrökbe, egészen addig, amíg a kishalak el nem úsznak. Ekkor kezdjük el etetni a kicsiket frissen kelt sórákkal, vagy más apró élő eleséggel. A szülők általában még 1 hónapig vigyáznak a kishalakra, majd gyakran újra párosodnak.

 

20.Levendulasügér


Tudományos név: Iodotropheus sprengerae (Oliver & Loiselle; 1972)
Szinonímák: Iodochromis sprengerae
Magyar név: Levendulasügér
Csoport: Sügérek
Származás: Afrika; Malawi tó
Testhossz: 7,5-10 cm
Természetes élőhely: A tó déli részén a Boadzulu, Chinyankwazi és Chinyamwezi szigetek környékén a sekély part menti köves részeken.
Viselkedés: Az egyik legkevésbé agresszív Mbuna. A hímek területvédők egymással szemben, de nagyobb medencében több hím is együtt tartható. Más békés malawi tavi halakkal jól együtt tartható megfelelő méretű medence és kellő búvóhely esetén.
Táplálkozás: Mindenevő, elfogadja az élő és fagyasztott eleségeket, valamint a száraz tápokat is, de a növényi eredetű táplálékoknak kell kitennie az étrendjének nagyobb részét. (spirulina, forrázott spenót)
Szaporítás: Könnyű
Medence: Minimum 150 liter
Halnépesség: 150 literre 1 hím és 3-4 nőstény
Dekoráció: Homokos aljzat és sok szikla, amelyekből alakítsunk ki búvóhelyeket és barlangokat. Néhány laposabb kő. Növények nem feltétlenül kellenek, esetleg néhány tő Anubias. A rendszeres, részleges vízcserék elengedhetetlenek.
Hőmérséklet: 25-29 °C
pH: 7,5-8,8
Keménység: 10-25 NK°
Várható életkor: 10 év
Megjegyzés: A levendulasügér kezdők számára is ajánlott, jó kezdőhal lehet a Malawi sügérekkel ismerkedőknek. Neve a görög iodes szóra vezethető vissza, ami vasrozsdát jelent, ez színezetén is jól látszik. Kerek fejük barnás színű, a hímek oldala kékes-lilás, a nőstények fakóbbak. Létezik egy vörös színváltozata is. Színezete nagyon hasonlít a Labidochromis vellicans-hoz, megkülönböztetni a fejforma alapján lehet őket, mert a levendulasügér lekerekített fejformájú, míg a másik feje előreálló. A természetben alsóbbrendű rákocskákkal táplálkozik, akváriumban lehetőleg plankton és fehér szúnyoglárva képezze a táplálékának fő hányadát, hogy igazán színpompás és egészséges legyen.

Első ránézésre mindkét nem hasonlóan néz ki, de a hímeknek általában több ikrafoltjuk van a meghosszabbodott farok alatti úszójukon, valamint kicsit nagyobbak és a színezetük is élénkebb. A 4 cm-es példányok már szexuálisan érettek, ezért kezdők számára is könnyen tenyészthető halak lehetnek. A hímek territóriumokat alakítanak ki, általában úgy, hogy legyen a terület központjában valamilyen jó ikrázó hely (pl. lapos kő). A párzást megelőzően a hímek az elúszó nőstényeknek pózolnak és a színeik is sokkal élénkebbek ilyenkor. Ha a nőstény érdeklődést mutat, akkor az ikrákat a kiszemelt lapos kőre rakja és azonnal a szájába is veszi őket. Ezután a hím az ikrafoltjai segítségével juttatja a spermát a nőstény szájába, ahogy a nőstény megpróbálja bekapdosni azokat is. Ezután a nőstény újabb ikrákat rak, majd a folyamat folytatódik. Az ikrák száma elérheti a 60-at is. Ezután a nőstény 3 hétig tartja a szájában az ikrákat, majd ezután kiengedi a már kikelt kishalakat. Ezalatt az időszak alatt a nőstény Levendulasügér nem eszik, és jól lehet látni, hogy a szája tele van. Ha megijed, akkor kiköpheti a kishalakat, vagy meg is eheti azokat. Miután kiengedte a kishalakat, adjunk nekik sórákot és összetört spirulina tablettát. A kicsik gyorsan nőnek és néhány hónapon belül ivaréretté válnak.

21.Kockás torpedósügér


Tudományos név: Julidochromis marlieri (Poll; 1956)
Magyar név: Kockás torpedósügér
Csoport: Sügérek
Származás: Afrika; Tanganyika-tó.
Testhossz: 12-13 cm.
Természetes élőhely: Sziklás zónák.
Viselkedés: Társas, és türelmes más fajokkal, nagyon agresszív a fajtársaival (kivételek a párok). Folyamatosan a sziklák közölt és alatt él.
Táplálkozás: Ragadozó (természetes körülmények között gerincteleneket fog el a vízfenéken).
Szaporítás: Nagyon könnyű (Ikráit a nőstény egy rejtett támasztékra helyezi).
Medence: Minimum 100 literes:
Halnépesség: 100 literre 1 pár;
Dekoráció: Sziklás, köves, sok rejtekhellyel.
Hőmérséklet: 25-26°C
pH: 7,5-9,5
Keménység: 10-25 NK°
Várható életkor: 5-8 év
Megjegyzés: A kockás torpedósügér talán a legnépszerűbb a Tanganyika-tóból származó bölcsőszájú halak közül. Tartásukat 5-6 példánnyal kezdhetjük, ami lehetővé teszi, hogy harmonikus körülmények között alakuljon ki belőlük egy szaporodó pár. Utána a pár a maradék példányokat gorombán elutasítja. A pár egy sziklamélyedésbe rejtőzik, és rendszerint észrevétlenül történik az ívás, s csak akkor figyelünk fel, amikor a sziklák fölött megjelennek a kis ivadékok. A szülők szigorúan őrzik az utódokat, így nemigen rabolhatják el őket idegen halak. A kockás torpedósügér hasával egy kőre támaszkodik, úgyszólván minden idejét a dekorációban berendezett kis sziklabarlangokban tölti. Jól szűrt és oxigéndús vízre van szüksége. Hetente egyszer - rendszeresen - cseréljük az akvárium vizének egynegyedét.

22.Négycsíkos torpedósügér


Tudományos név : Julidochromis regani (Poll; 1942)
Magyar név: Négycsíkos torpedósügér
Csoport: Sügérek
Származás: Kelet-Afrika, Tanganyika-tó.
Testhossz: 13 cm.
Természetes élőhely: A tó sziklás zónái
Viselkedés: Hasonló igényű halakkal társíthatjuk, figyelembe véve nagy területi igényüket. Fajtársaival szemben agresszív, de íváskor minden más hallal szemben agresszívvé válik.
Táplálkozás: Élő és fagyasztott planktonnal és szúnyoglárvával jól tarthatjuk.
Szaporítás: Elég könnyű, ha egy pár már egymásra talált.
Medence: Minimum 100 literes
Halnépesség: 100 literre 1 pár
Dekoráció: Sziklás, köves, sok rejtekhellyel.
Hőmérséklet: 24-26°C
pH: 7-8
Keménység: 10-20NK°
Várható életkor: 7-10 év
Megjegyzés: A Négycsíkos torpedósügér alapszíne a fakó sárgától az arany sárgáig változhat. A mintázat a származási helytől függ, de a legáltalánosabb az ún. Zambiai: négy keskeny vízszintes barnás-feketés csík fut végig a hal testén. Ezek a csíkok a hátúszón folytatódnak. A farokúszón körkörösen futnak a csíkok. Másik kedvelt variánsa a Burundiból származó: ebben az esetben csak három függőleges csík található a testen, de ezek sokkal vastagabbak, gyakran úgy tűnhet, hogy a hal alapszíne a fekete, amin sárga csíkok futnak végig. A nőstények nagyobbra nőnek, a hímek hosszukásabbak. Párválsztó: 10 hónapos korban a legnagyobb nőstény választ párt magának.

Tenyésztéshez használjunk 8-15 NK° keménységű, 8,5-9,2 pH-jú 25-27 °C hőmérsékletű vizet. A kb. 100 literes medencét rendezzük be sok kővel, sziklával. Üreg falára, sziklaboltozatra ikrázó faj, az ikrák száma a 300-at is elérheti. Az ivadékok 2-4 nap múlva kelnek ki és a barlang falára vagy mennyezetére tapadnak. A szülők tovább folytatják gondozásukat, a kishalakat sórákkal etessük.

23.Karcsú ormányos sügér


Tudományos név: Labeotropheus trewavasae (Fryer; 1956)
Magyar név: Karcsú ormányos sügér
Csoport: Sügérek
Származás: Kelet-Afrika,Malawi-tó
Testhossz: 12 cm.
Természetes élőhely: Sziklás zónák, ahol bőségesen nő alga.
Viselkedés: Territóriumot tart, a hímek egymás között néha agresszívebbek lehetnek. Nagyon jól társítható halak, más Malawi és Tanganyika-tóból származó fajokat helyezzünk mellé.
Táplálkozás: Mindenevő (természetes körülmények között algákat és csigákat kapar le a kövekről). A hal színe megfakulhat, ha nem kap elég növényi táplálékot.
Szaporítás: Elég könnyű.
Medence: Minimum 300 literes
Halnépesség: 300 literre 1 hím és 4 nőstény;
Dekoráció: Kövekből, sziklákból búvóhelyek, a növényeket megehetik. Használjunk erős megvilágítást, hogy elősegítsük az alga növekedését.
Hőmérséklet: 22-28°C
pH: 7-8,5
Keménység: 10-30NK°
Várható életkor: 10 év
Megjegyzés: A karcsú ormányossügér teste hosszúkás, és a hát- és farok alatti úszó csúcsos végű. A hímek általában hasonló színezetűek: testük kékes alapszínű, melyen sötét sávok húzódnak, Az úszók, pedig lehetnek sárgák, vörösek, barnák, vagy világoskék színűek lehetnek. A nőstények viszont igen változatosak: többféle pöttyös változat is létezik, színeik hasonlíthatnak a hímekére is, sőt lehetnek narancssárgák, márványos mintázattal. A hal alsó ajka beljebb van, mint a felső, ezért olyan mintha ormánya lenne, így szája kiválóan alkalmazkodott az algák lekaparásához. Nagyon sok színváltozata van, ami függhet attól is, hogy honnan származik a hal (ezt általában a nevében is jelzik: pl. Labeotropheus trewavasae Chilumba, Thumbi). Ismerük Chillumbánál egy olyan színváltozatot, melynek hímje piros, nőstényei a megszokottól eltérően szürkék. Likománál mind a hím, mind a nőstény foltos, természetszerűleg a hím kék alapon, a nőstény pedig sárga alapszínnel. A hímeknek jól felismerhető sárga ikrafoltjai vannak a farok alatti úszón. Népszerűségük oka valószínűleg az extrém fejforma, az érdekes színkombinációk. Kellően nagy medencében (350 litertől) akár több hím is gondozható. Magyarországon régóta kedvelt afrikai sügérfaj. Táplálékára érzékeny, fontos a sok növényi eleség (spirulina tabletták, alga, forrázott saláta, spenót, borsó, növénytartalmú lemezes tápok), lehetőleg ne kapjon túlságosan sok állati eredetű táplálékot. A szokásos sügértápokon kívül még esetleg rákokkal, garnélákkal vagy netán tonhallal kínálhatjuk meg kiegészítve növényes étrendjét. Ügyeljünk rá, hogy ne kapjon semmiféle gyomor- és bélbetegséget. A mbuna élettani csoport tagja.

Matriarchális családokat alkot: a hímek egyedül, míg a nőstények kis csoportokban élnek. A nőstény az ikrákat egy előre gondosan megtisztított kőre teszi, amit a hím megtermékenyít, majd a nőstény a szájába vesz. Az ikrák száma gyakran 40, de legtöbbször csak 12 körüli. Az ikrákat ezután a nőstény 21-30 napig a szájában tartja. A kishalak 3 hét után úsznak el, etessük őket apró élő eleséggel.

24.Aranysügér


Tudományos név: Labidochromis caeruleus (Fryer; 1956)
Szinonímák: Labidochromis sp. ’Yellow’, yellow sügér
Magyar név: Aranysügér
Csoport: Sügérek
Származás: Afrika; Malawi-tó, északnyugati part.
Testhossz: 10 cm.
Természetes élőhely: Sziklás zónák, 15 m-es mélységtől.
Viselkedés: Társas.
Táplálkozás: Mindenevő (természetes körülmények között algákat és rákokat kapar le a kövekről).
Szaporítás: Könnyű.
Medence: Minimum 100 literes (páronként);
Halnépesség: 200 literre 1 hím és 2-3 nőstény;
Dekoráció: Kövek.
Hőmérséklet: 25-26°C
pH: 7,7-8,6
Keménység: 10-25 NK°
Várható életkor: 10 év
Megjegyzés: A természetben gyakoribb a szürkés, kékes színváltozat, ezt korán felfedezték, ellenben a később talált arany változatot külön fajnak hitték, csak később bizonyosodott be, hogy variáns. Létezik egy világosabb, majdhogynem fehéres színváltozata is. A hímek nem agresszívek egymással, 280-300 literben több hímnemű példány is elhelyezhető. A mbuna élettani csoportba tartozik. Bár a faj tudományos neve ("caeruleus") kéket jelent, a legkülönbözőbb színváltozatokban létezik, és épp a sárga, amelyhez a legkönnyebb hozzájutni a kereskedelemben, nagyon ritka a természetben. Előfordulási helye a Malawi-tóban is csak egy szűk területre korlátozódik, és nagyon kevés, ún. „vad", egyenesen a természetből kiemelt példányt importálnak. Az akvarista-szakboltokban kapható példányok többsége a Tanganyika-tó partján működő tenyészetekből származik, onnan exportálják ezeket a világ minden tájára. Mivel békés, és a szaporítása könnyű, az aranysügér (Labidochromis caeruleus) sárga változata hamar népszerűvé vált az akvaristák körében, mert mind a hímek, mind a nőstények színe elüt a Malawi-tóban is domináns kék halak színétől.


25.Fekete csigasügér


Tudományos név: Lamprologus callipterus (Boulenger; 1906)
Szinonímák: Neolamprologus callipterus (Boulenger, 1906), Lamprologus reticulatus (Boulenger, 1906), Julidochromis elongatus (Steindachner, 1909), Neolamprologus elongatus (Steindachner, 1909), Lamprologus steindachneri (Boulenger, 1915), Lamprologus modestus nyassae (Borodin, 1936)
Magyar név: Fekete csigasügér
Csoport: Sügérek
Származás: Afrika; a Tanganyika tóban őshonos
Testhossz: hím:15 cm, nőstény: 6 cm
Természetes élőhely: A tóban az átmeneti zónákban él, ahol a köves parti rész találkozik a nyílt vízzel, és jellemzően csak néhány szétszórt kőrakás borítja a homokos talajt.
Viselkedés: A hímek a fajtársaikkal és más halakkal szemben is agresszívek, és területvédők, ezért más fajokkal csak megfelelően nagyméretű akváriumban társítsuk őket.
Táplálkozás: Mindenevő; A természetben gerincteleneket és kishalakat fogyasztanak, akváriumban alapvetően élő és fagyasztott eleségeket adjunk nekik, de szívesen elfogyasztanak mindenféle száraz tápokat is.
Szaporítás: Elég könnyű
Medence: Minimum 150 literes
Halnépesség: 150 literre 1 hím, és 5-6 nőstény
Dekoráció: Építsünk kőrakásokat úgy, hogy köztük legyen elég szabad úszótér is. Aljzatnak használjunk homokot, és a nyílt területekre szórjunk szét kisebb-nagyobb csigaházakat, amelyeket a halak el tudnak foglalni.
Hőmérséklet: 24-27 °C
pH: 7.5-9.0
Keménység: 10.0-25.0 NK°
Várható életkor: 6-8 év
Leírás: A hímek testszíne a szürkés olajzöldtől a világos barnáig változhat, testükön csillogó pontsorokkal. Szemük alatt, és a szájuk felső részénél ragyogó kék csíkok húzódnak. A nőstények barnás alapszínűek, testükön márványos mintázattal. Fakó színezetük, és agresszív viselkedésük miatt nem túl népszerű halak, de lenyűgöző szaporodásuk okán mégis rendkívül érdekesek. Létezik egy szelektív tenyésztéssel létrehozott albínó változata is.
A hímek sokkal nagyobbra nőnek, és testtömegük akár a nőstények húszszorosa is lehet. A hímeknek elég erősnek kell lenniük, hogy mozgatni tudják a csigaházakat (Neothauma tanganyicense), míg a nőstényeknek elég kicsinek kell lenniük, hogy beférjenek ezekbe a házakba.
Szaporításuk akváriumban is lehetséges, a nőstény csigaházakba rakja ikráit, de célszerű külön a számukra berendezett akváriumban tartani és szaporítani őket, ha a kikelő kishalakat is fel akarjuk nevelni, különben a többi hal levadászhatja az ivadékokat. Szaporításhoz az éticsiga háza megfelelő lehet, és ezt viszonylag könnyen be is lehet szerezni. Akváriumukban a víz legyen kemény és lúgos kémhatású (pH 8,0-8,5). A természetben egy nagyobb hím akár 30 nőstényből álló háremet is kialakíthat magának, ezért célszerű legalább 3 nőstényt betenni egy hím mellé. A hímnek nagyjából 9 cm nagyságúnak kell lennie, hogy elbírja mozgatni a Neothauma csigaházakat. Az ivarérett hím egy nagy, lapos gödröt ás a homokos talajba, majd csigaházakat gyűjt össze ide, amivel kialakítja a nőstényei számára az ívóhelyet. Amikor egy párzóképes nőstény megközelíti a gödröt, a hím hullámzó testmozgással megpróbálja egy csigaház bejáratához invitálni őt. Amikor a nőstény lerakja a kb. 30 db ikrát a csigaházban, akkor a hím kiengedi a spermáját a csigaház szájánál, mert túl nagy ahhoz, hogy beférjen a házba. A nőstény a csigaházban marad 10-14 napig, és gondozza az ikrákat, amíg a hím védi a területét. Ezalatt az idő alatt a nőstény nem táplálkozik. Miután az ivadékok elúsztak, frissen kelt sórákkal, és más apró eleségekkel etethetjük őket. Elúszás után a szülők már nem vigyáznak tovább az ivadékokra, így célszerű lehet külön akváriumban felnevelni őket.
A természetben egy kifejlett hím territóriuma több méter átmérőjű is lehet, és akár több száz csigaházat (Neothauma tanganyicense) is összehord egy ekkora területre. Érdekesség, hogy mialatt a hím védelmezi az ivadékokat gondozó nőstényeket, nem vesz magához táplálékot, és ezért gyakran annyira legyengül, hogy egy erősebb hím elrabolja a területét. A nem ivarérett és a gyengébb hímek nagyobb csapatokban úsznak, létszámuk elérheti a százat is, és így pusztítják végig a nyílt területeket, felfalva mindent, ami befér a szájukon. A nőstények kizárólag egy domináns hím területén élnek. A hímek között is rendkívül nagy lehet a méretbéli különbség, és mérettől függően más-más szaporodási stratégiát választanak. A nem domináns hímek rendszeresen megpróbálnak bejutni egy domináns hím területére, hogy bejuttassák spermájukat egy nőstény által elfoglalt csigaházba. Más kisebb hímek pedig elbújnak a csigaházakban és megpróbálják a nőstény által lerakott ikrákat megtermékenyíteni.

26.Kongói fenékjáró sügér


Tudományos név: Lamprologus congoensis (Schilthuis; 1891)
Magyar név: Kongói fenékjáró sügér
Csoport: Sügérek
Származás: Afrika; Kongó
Testhossz: 15 cm.
Természetes élőhely: A Kongó folyó felső folyásánál a gyors sodrású részeken, a zúgókban.
Viselkedés: Területvédő, a hímek háremet alakítanak ki. Viszonylag agresszívek egymással, ezért sok búvóhelyre van szükségük.
Táplálkozás: Mindenevő; Mindenfajta élő eleséget, fagyasztott eleséget és száraz tápokat is szívesen fogyaszt.
Szaporítás: Elég könnyű.
Medence: Minimum 160 literes;
Halnépesség: 160 literre 1 hím és 3-4 nőstény;
Dekoráció: Akváriumuk alapterülete legyen nagy, a vízmélységnek elég 30 cm is. Aljzatnak használjunk apró kavicsot, vagy homokot és kövekből építsünk sok búvóhelyet számukra. Növényekkel és gyökerekkel segíthetjük, hogy jól ki tudják alakítani a területeiket. Szeretik az oxigéndús vizet, és a közepes vízmozgást.
Hőmérséklet: 23-26 °C
pH: 6-7,5
Keménység: 5-15 NK°
Várható életkor: 7 év
Megjegyzés: A Kongói fenékjáró sügér - mint neve is mutatja - jól alkalmazkodott a természetes élőhelyen található körülményekhez. Az erős mellúszók és az áramvonalas test, valamint a nagy farokúszó segíti a halat, hogy az erős áramlásban is a fenék közelében tudjon élni. Az úszóhólyagjuk csökevényes. A nemek megkülönböztetése egyszerű: a hímek sokkal nagyobbra nőnek, valamint az oldalukon számos arany színű pikkely található, és idővel ún. zsírhomlokot növesztenek a fejükön.

Szaporításhoz használjunk 25-27 °C-os vizet. A háremtartó hím több nősténnyel is párosodhat egymás után. Ezek a párzások külön barlangokban történnek. A nász során az agresszió mértéke változhat. A nőstények megpróbálják becsábítani a hímet a saját barlangjukba. Barlangba ikráznak, az ikrák elérhetik a 2mm-es nagyságot, és általában a barlang falára rakják őket. Az ikrák száma elérheti a 80-at. A kishalak kb. 54 óra múlva kelnek ki 26 °C-os vízben, majd a nőstény a talajra köpi őket, a barlangon belül. A kishalak további 8 nap múlva úsznak el. A nőstény tovább vigyázza a kicsiket a barlangban, míg a hím az egész hárem területét őrzi.

 

27.Buldog csigasügér


Tudományos név : Lamprologus ocellatus (Steindachner; 1909)
Szinonímák: Neolamprolagus ocellatus, Lamprologus lestradei, Lamprologus brevis, Julidochromis ocellatus
Magyar név: Buldog csigasügér
Csoport: Sügérek
Származás: Afrika, Tanganyika-tó
Testhossz: Hím 6 cm, Nőstény 4 cm
Természetes élőhely: A természetben 1-5 m-es mélységben az elszórtan található csigaházas területeket kedveli.
Viselkedés: Egy-egy hím kis területet, ún. territóriumot védelmez, kis mérete ellenére viszonylag agresszív, a nagyobb méretű halakat is megpróbálja elkergetni.
Táplálkozás: Etetésük nem jelent különösebb problémát: minden élő, fagyasztott- és műeleséget elfogyasztanak.
Szaporítás: Nagyon könnyű.
Medence: Minimum 40 literes;
Halnépesség: 50 literre 1 hím és 3-4 nőstény
Dekoráció: Medencéjük talaja finom szemű homok legyen, erre tegyük a számukra szükséges alma- vagy éri csigaházakat.
Hőmérséklet: 23-25 °C
pH: 7,5-9
Keménység: 9-20 NK°
Várható életkor: 6 év
Megjegyzés: Érdekes, lekerekített úszói vannak, a test alapszíne piszkos narancsosbarna, sötétsége változik. A has fölött az oldalán hosszanti lila irizáló folt látható. Fejformája adja meg a hal jellegét, nagy szája és nagy felsőállású szemei vannak. A test viszonylag kicsi és hengeres alakú. A nagy szájában tűhegyes fogakat láthatunk, erről könnyen meggyőződhetünk, ha benyúlunk az akváriumba a hím territóriuma közelében... Létezik egy narancsos színváltozata (arany ocellatus), melynek alapszíne szép narancssárga. Mivel kis mérete miatt nem képes az üres csigaházakat mozgatni, ezért kényszerült alkalmazkodni a mindenkori körülményekhez. Még fajtársai közelségét sem szereti, ezért a környezetében lévő csigaházakat nemcsak telehordja homokkal, hanem teljesen betemeti azokat. Ha a bulldog csigasügér menekülésre kényszerül, hírtelen mozdulatokkal elássa magát a homokban, ahonnan csak a szemei látszódnak ki. Ennek a homokásásnak köszönhetően az ikrázásuk előkészítése is teljesen más, mint a többi csigasügérnek: ugyanis a nőstény hívja fel magára a figyelmet, és ikrázási szándékával a hím csigaházába próbál behatolni. Tehát nem klasszikus párválasztók, inkább a nőstény választja ki a hímet, bár ehhez a hím beleegyezése is szükséges. A hím által védelmezett területen a nőstény kiválaszt egy számára megfelelő csigaházat, melyet belülről állandóan tisztogat. A nőstény bebújik a csigaházba és lerakja fehér, 1-1,5 mm-es ikráit, majd a hím megtermékenyíti azokat. Az ívás után a nőstény folyamatosan gondozza az ikrákat, miközben a hím kiás egy másik csigaházat, és ide újabb nőstény beköltözését várja. Egy ilyen kis háremben egy hím általában 3-5 nőstényt tarthat. A hím néha kannibál, ezért a nőstények harcosan védik az ivadékkal teli csigaházat.

28.Vörös zebrasügér


Tudományos név : Maylandia estherae (Konings; 1995)
Szinonímák: Pseudotropheus estherae, Metriaclima Estherae, Rot-rot, Narancs zebrasügér
Magyar név: Vörös zebrasügér
Csoport: Sügérek
Származás: Kelet-Afrika, Malawi-tó.
Testhossz: Hím: 11,5 cm, nőstény: 10 cm
Természetes élőhely: A Malawi tó sziklás részein, ahol a köveken sok alga nő.
Viselkedés: Közepesen agresszív, más kevésbé agresszív sügérekkel jól együtt tarthatóak.
Táplálkozás: Természetes élőhelyükön algákat esznek, de akváriumban mindenevők. Alapvetően növényi táplálékot adjunk nekik, csak kiegészítésként kapjanak élő vagy fagyasztott eleséget és tápokat. Hajlamosak az elhízásra, ezért ne etessük túl őket.
Szaporítás: Elég könnyű.
Medence: Minimum 200 literes:
Halnépesség: 200 literre 1 hím és 2-3 nőstény;
Dekoráció: Aljzatnak korallhomokot, vagy apró kavicsot is használhatunk. Kövekből és sziklákból építsünk sok búvóhelyet nekik, ez segít az agresszivitás csökkentésében is. Szeretnek a homokban ásni.
Hőmérséklet: 23-28°C
pH: 7,6-8,6
Keménység: 10-12NK°
Várható életkor: 10 év
Megjegyzés: Nevüket tiszteletből Stuart Grant (aki egy jól ismert sügér exportőr) feleségéről Esther Grant-ről kapták. A Rot-rot sügérnek nagyon sok színváltozata van, a hímek és a nőstények általában különböző színűek. A leggyakoribb színváltozatok a „red-blue”, ahol a hímek alapszíne világoskék, amit függőleges csíkok borítanak és 4-7 ikrafolt található a farok alatti úszójukon. Ennek a színváltozatnak a kicsinyeit a legkönnyebb megkülönböztetni egymástól, mert a hímek sötét barnás színezetűek, míg a nőstények fakó rózsaszínűek. A másik gyakori színváltozat a „red-red”, ahol a hímek narancssárga vagy piros színezetűek, testükön nem találhatóak függőleges csíkok. Ennél a színváltozatnál a fiatal halak egyformák, a hímek csak később kb. 6-7 cm-es mérettől kezdenek el színesedni: a testükön és az úszóikon kezd megjelenni a világoskék színezet. Létezik még albínó színváltozat is, de ez a természetben nagyon ritka. A nőstények lehetnek sárgák, narancssárgák és narancssárgák sötét márvány mintázattal. A nősténynek is lehetnek ikrafoltjai a farok alatti úszóján.

Az ikráikat általában lapos kőre rakják a hím territóriumán belül. Ha a sügérek nem ikráznak, annak gyakran az az oka, hogy egy másik agresszív hal van a medencében. A nőstények 20-30 ikrát raknak, amit azonnal a szájukba is vesznek, mielőtt a hím megtermékenyíti azokat. Ekkor a hím felvillantja az ikrafoltjait a nőstény előtt, amit az megpróbál bevenni a szájába. Ilyenkor a hím kiereszti a spermáját és így termékenyíti meg a nőstény szájában az ikrákat. Az ikrák 14-21 nap alatt kelnek ki. A kishalakat a nőstény védelmezi, ilyenkor adhatunk nekik porrá tört eleségeket. Ha elegendő búvóhely van az akváriumban, akkor a kishalak könnyen túlélik ezt az időszakot és elég nagyra nőnek ahhoz, hogy ne egyék meg őket.

29.Türkiz aranysügér


Tudományos név: Melanochromis auratus (Boulenger; 1897)
Szinonímák: Chromis auratus, Pseudotropheus auratus, Tilapia aurata
Magyar név: Türkiz aranysügér
Csoport: Sügérek
Származás: Kelet-Afrika, Malawi tó
Testhossz: 14 cm
Természetes élőhely: A Malawi tó sziklás része
Viselkedés: Agresszív, képesek halálra üldözni egymást.
Táplálkozás: Mindenevő, szívesen fogyasztanak minden élő és lágy növényi táplálékot, algát, forrázott salátát, spenótot, kiegészítő táplálékként.
Szaporítás: Elég könnyű, csak vigyázni kell, nehogy a hím halálra üldözze a nőstényt.
Medence: Minimum 300 literes.
Halnépesség: 400 literre 1 hím és 2-3 nőstény
Dekoráció: Aljzatnak használjunk koráll homokot, biztosítsunk búvóhelyet kövekből.
Hőmérséklet: 22-26°C
pH: 7,0-8,5
Keménység: 14-20 NK°
Várható életkor: 8-10 év
Megjegyzés: Úgynevezett mbuna sügérféle. A hosszú testük kétharmadát fedő hátúszóban is fekete csík fut végig, a farokúszóban pontrajzokkal. Hasrészük sárga, ezüstös. Ez a remek sárga-fekete „ruha" a nőstényeken állandó, a hímeken azonban csak addig marad meg, míg ivarérettségük a 8-9 cm-es testnagysággal be nem következik. A legfejlettebb, legöregebb hím pár nap alatt átszíneződik, „ruhát cserél" . Az alsó csíktól lefelé sötét olajszínű, majdnem fekete, a csíkok között ragyogó türkizszínű lesz a hátrész is. Sárga úszóival, farok alatti úszójában, mely szintén sötét, nagy sárga ponttal. Szemgyűrűjük sárgásfekete. A fogságban megtelelően tartott állatok is 12-13 cm-re fejlődnek ki. Tartásuk tehát nagy medencét igényel, melyet hazájukhoz hasonlóan kell berendeznünk. Természetesen palából (az eternit nem jó), cserepekből és csövekből bujkálásra alkalmas zugokat, rejtekhelyeket kell kialakítani. Hazájában. ahol sziklák, kövek között él, elég nagy életterei biztosít magának. Ha csak kevés hal van, a leggyengébb pusztulásához vezet, mert képesek halálra üldözni egymást. A leggyengébb mindig életveszélyben van. Sok hal, több faj esetén a kergetőzés megoszlik, és az üldözött eltűnik a többi között.
A megfelelően tartott fiatal állatok 8 hónapos korban —bár még nem teljesen kifejlettek — ivarérettek. A megszokott társas akváriumban — más fajok jelenlétében is — ívnak. Ivadékgondozásuk a legfejlettebb „szájköltés". A talaj túrása nem jellemző és az ívásnak nem előkészülete. A hím és a nőstény oldalára fekve, körbeúszik egy képzeletbeli középpont körül, és sokszor félkörönként hirtelen ugrásszerű iramodást tesz. A közben lerakott 2-3 mm nagyságú ikraszemet ekkor kapja a nőstény a szájába. Az ikrát mindig egyesével rakja, és termékenyíti meg a hím. Az ívás a kevés ikra ellenére 1-2 óra hosszat is elhúzódik, mert a többi hal elkergetése, a násztánc újrakezdése időt vesz igénybe. A lerakott ikrák száma általában 10-40 db, természetesen a nőstény nagyságától, teltségétől függően. Az ívás befejezése után a nőstény félrevonul, és elkezdi szájában az ikrák forgatását, költését. Az ikrák kelési ideje 8-14 nap. További egy hét a kifejlődés, az elúszás, tehát az az idő, amikor a nőstény szájából a kis halakat kiengedi. Ivás után az ikrát szájában tartó nőstény sokszor elhúzódik a medence egyik sarkába. Békében itt sem maradhat a többiektől, ezért ajánlatos ide búvóhelyet készíteni. Ha a nőstényt az ívás után rögtön kifogjuk, az ikrát gyakran kiköpi. Az így kiköpött ikrák természetesen mesterségesen is kikeltethetők, egy kis üvegkádban xantakridines vízben, erős szellőztetés mellett. Az eredmény 50%-os. Ha a nőstényt csak egy-két hét múlva fogjuk ki, mikor a kelés már feltehetően megtörtént, akkor az ikrákat, lárvákat szájában tartja, és tovább gondozza. Az azonos vizű, hőmérsékletű, de csak 20-30 literes kis akváriumban búvóhelynek már elég egy oldalára fektetett virágcserép. A nőstény a 21. nap kiengedi szájából az ivadékot, és ezek azonnal enni kezdenek apró naupliusokat, cyclopsokat. Gyakran visszatérnek — külső behatásra — anyjuk szájába. Pár nap után annyira fejlődnek, hogy anyjuk már nyugodtan eltávolítható. Soha ne tegyük azonban vissza a közös medencébe. A hosszú költési idő alatt rendszerint nem, vagy a kezdeti időben csak keveset táplálkoznak és természetesen így lefogynak, legyengülnek. Egy-két hetes jó táplálás után, ha megerősödtek, mindig este tegyük vissza a társas medencébe — a lámpa eloltás előtt —, hogy másnap ne számítson új jövevénynek, melyet a többiek szívesen kergetnek. Tenyésztésük türelmet, kitartást igénylő, igazi akvarista feladat.

30.Indigósügér


Tudományos név: Melanochromis johannii (Eccles; 1973)
Szinonímák: Pseudotropheus johannii, Johanni sügér
Magyar név: Indigósügér
Csoport: Sügérek
Származás: Kelet-Afrika, Malawi-tó.
Testhossz: Hím: 12 cm, nőstény: 10,5 cm
Természetes élőhely: A Malawi tóban, nagy sziklák közötti ún. görgeteg zónákban él 6 méteres mélységig.
Viselkedés: Területvédő, társas medencében más, hasonló méretű malawi tavi sügérekkel jól tartható, de sokan csak külön számukra berendezett akváriumban tartják.
Táplálkozás: Természetes élőhelyén algákat eszik, de akváriumban mindenevő. Igényli a növényi táplálékot is.
Szaporítás: Elég könnyű.
Medence: Minimum 200 literes:
Halnépesség: 250 literre 1 hím és 3-4 nőstény
Dekoráció: Aljzatnak korallhomokot, vagy apró kavicsot használjunk. Kövekből, sziklákból építsünk elég búvóhelyet a halak számára. A növényeket megeszik.
Hőmérséklet: 22-27°C
pH: 7,5-9
Keménység: 10-25NK°
Várható életkor: 10 év
Megjegyzés: Kellően nagy medencében más mbuna és nem mbuna, malawi tóból származó sügérekkel társíthatjuk. Ez a faj is a malawi tavi, ún. mbuna élettani csoportba tartozik. A Melanochromis johannii sügér teste hosszúkás, torpedó alakú, oldalról lapított, a feje ívelt: tipikus „mbuna” testalkatú. A színezet nagyban függ a hal nemétől és korától, ezenkívül a nőstény és a hím kinézete eltérő. A növendék halak és a nőstények teste narancssárga, míg a hímek sötétkék vagy fekete színezetűek. A hímek testén két világos vízszintes csík húzódik a kopoltyúfedőtől egészen a farok tövéig. Ez a két világos csík lehet szaggatott, vagy összefüggő is, ami a származási helytől függ. Stressz esetén színeik könnyen kifakulnak. A nemek megkülönböztetése színeik alapján könnyű, ezenkívül a hímek farok-alatti úszóján ikrafoltok találhatóak. A halak kb. 1 éves korban érik el az ivarérettségüket, ilyenkor színesednek ki a fiatal hímek is.

Íváskor a hímek erősen hajtják a nőstényeket, és ilyenkor a hímek színezete is sokkal élénkebb lesz. Szaporításhoz használjunk lúgos (8,2-8,5 pH), 12-18 NK° keménységű és 27-28°C hőmérsékletű vizet. A hím gödröt ás a talajba és oda próbálja becsalogatni a nőstényeket. A Melanochromis johannii anyai szájköltő, az ikrák száma elérheti a 60-at is, amiket a nőstény 18-24 napig forgat a szájában. Miután kiengedi őket, további egy hétig vigyáz még rájuk. A kishalaknak adjunk frissen kelt sórákot, vagy apró száraz eleséget. A Johanni sügér kb. 12 évig él.

31.Kongói tarkasügér


Tudományos név: Nanochromis nudiceps (Boulenger; 1899)
Magyar név: Kongói tarkasügér
Csoport: Sügérek
Származás: Afrika; Kongó és vidéke
Testhossz: 7-8 cm
Természetes élőhely: Folyók
Viselkedés: Békés természetének köszönhetően sokféle hallal képes együtt élni.
Táplálkozás: Minden élő eleséget szívesen fogyasztanak.
Szaporítás: Könnyű
Medence: Minimum 75 literes.
Halnépesség: 85 literre 1 pár
Dekoráció: Kövek,sziklák, növények
Hőmérséklet: 24-26°C
pH: 5-7
Keménység: 8-10 NK°
Várható életkor: 5 év
Megjegyzés: Nagyon érdekes kis kiegészítője egy kongói biotóp medencének, itt kerülhet mellé kongólazac, különféle bozóthalak, pillangóhal vagy éppen afrikai nagypikkelyű lazac, molnárlazac is. Az ivarok között a nagyságban nincs különbség. Háta szürkés. Legfeltűnőbb a zöldes gyöngyházfényű csillogás egész oldalán, a hosszú hátúszó és a farokúszó felső színének sárgásfehér, barna csíkos színezete. Ajka telt és duzzadt. A nőstények talán még színesebbek, mert hasrészük halványlilás. Ivarérett nőstényeknél a tojócső tartósan megfigyelhető. Tartására — míg a pár nem vált külön — inkább közös akváriumot ajánlunk mert egymás között sokszor marakodóvá válnak. Mint a legtöbb sügér, szeretik a búvóhelyeket. Az akvárium növényeiben nem tesznek kárt, inkább félénkek.
Megfelelő tartási és táplálási körülmények között már 6 hónapos korban ivarérettek, és ha jó ívóhelyet találnak, a kialakult pár hamar kisajátítja azt. Elkergeti innen és környékéről a medence minden lakóját. Ívóhelynek szájára állított, 6-8 cm nagyságú cserepet tudunk ajánlani, az eredeti kifolyólyukat másfél cm-re bővítve ki. Az elfoglalt cseréphez a nőstény csalogatja mindig a hímet, és belső falára 80-100 nagy szemű, 3 mm átmérőjű ikrát raknak, ragasztanak. Az ikrák színe halvány hamuszürke, nem áttetsző. Az ikragondozást a nőstény végzi, de fogságban, talán félénksége következtében, nem jó nevelő, ezért ajánlatos az ikrát mesterségesen keltetni. Egy erősen szellőztetett, 4-5 literes akváriumban az ikrák három nap alatt kelnek, és további 3-4 nap múlva szabadon úsznak. Aránylag nagy testűek, bőséges táplálás után 2 hónapos korban már 2-2,5 cm-es, színesedő kis halakban gyönyörködhetünk.

32.Nanochromis transvestitus


Tudományos név : Nanochromis transvestitus (Stewart & Roberts; 1984)
Szinonímák: -
Magyar név: -
Csoport: Sügérek
Származás: Afrika; Kongói Demokratikus Köztársaság; a Mai-Ndombe tóban őshonos
Testhossz: 3-4 cm
Természetes élőhely: A feketevizű tóban többnyire a sekélyebb (1 m mély), sziklás részeken él, ahol homokos az aljzat.
Viselkedés: Más halakkal szemben viszonylag békés, de legjobb külön a számukra berendezett medencében, párban tartani, mert a hímek fajtársaikkal szemben agresszívek, és területvédőek lehetnek.
Táplálkozás: Mindenevő; A természetben apró vízi gerincteleneket fogyaszt, akváriumban az élő és fagyasztott eleségek mellett száraz tápokat is elfogadják, de némely egyed nagyon válogatós, és csak az élő eleséget hajlandó megenni.
Szaporítás: Elég nehéz
Medence: Minimum 60 literes.
Halnépesség: 60 literre 1 pár
Dekoráció: Sok búvóhelyre van szükségük, amelyeket virágcserépből, kövekből, gyökerekből is építhetünk. A növények nem feltétlenül szükségesek, de növelik a halak biztonságérzetét. A talaj mindenképpen homok legyen, mert szeretnek ásni a szájukkal. A vizüket szűrjük át tőzegen, így az eredeti élőhelyükhöz hasonlatos környezetet biztosíthatunk számukra.
Hőmérséklet: 24-27 °C
pH: 4-7
Keménység: 0-12 NK°
Várható életkor: 3-5 év
Megjegyzés: Mindkét nem teste szürkés-olívabarna színű, amelyen több sötétebb függőleges csík fut, és ez a mintázat a hátúszón is megtalálható. A nőstények farok alatti-, és farkúszóján, valamint a hátúszó végében fekete-fehér függőleges csíkokból álló mintázat található, ezzel szemben a hímek úszói szürkés színűek. Tudományos neve (transvestitus) is arra utal, hogy a nőstények színesebbek a hímeknél. A speciális vízigényük miatt kezdők számára nem túl jó választás. Megfigyelések szerint akváriumban nagyobbra nőnek, mint a természetben, a nőstények elérhetik akár a 4,5 cm-t, míg a hímek a 6,5 cm-t is. A Természetvédelmi világszövetség (IUCN) vörös listáján veszélyeztetett fajként tartják számon, mivel csak a Mai-Ndombe tóban él, és folyamatosan halásszák is kis lyukméretű hálóval, ami nagy veszélyt jelent a teljes populációra, mert mérettől függetlenül minden egyedet kifognak. Ha szaporítani is szeretnénk őket, akkor célszerű egy kisebb csapatot venni belőlük, és megvárni, amíg kiválik közülük egy pár, majd a többi halat külön tenni.

A nőstények sokkal színesebbek a hímeknél, valamint a hasi részük, és oldaluk vöröses színű. A kifejlett hímek hát-, és farok alatti úszója kissé meghosszabbodott, valamint kissé nagyobbak a nőstényeknél. Tenyésztésük nem olyan egyszerű, nagyon lágy és savas vízre van hozzá szükség, mert a 6.0 pH értékű, vagy annál lúgosabb vízben ritkán szaporodnak, vagy ha szaporodnak is, az ikrák nem kelnek ki. Ikrázni általában a kövek, vagy gyökerek tövében ásott „fészekbe” szoktak. A hím elég agresszíven hajtja a nőstényt az udvarlás során, de általában a nőstény kezdeményezi a párzást. Egy akváriumban (mivel viszonylag kis helyről van szó), a nőstény a hím territóriumában él, és nem tud elúszni úgy, mint a természetben, ha éppen még nem áll készen a párzásra. Ezért fontos a sok búvóhely, hogy a nőstény el tudjon bújni a hím elől. Tenyésztéshez fontos a jó minőségű élő és fagyasztott eledel is, ezzel kell jó kondícióba hozni a párt. Udvarlás, és párzás során színezetük felerősödik, a nőstény mutogatja a vörös hasát a hímnek, valamint teste „S” alakban meghajlik. Az ikrák száma 40-70 db között változhat. Ikrázás után a hím védi a területet, amíg a nőstény gondozza az ikrákat. Az ikrák 3-5 nap múlva kelnek ki, és a lárvák 7 nap múlva úsznak el. Az ivadékok elég nagyok ahhoz, hogy frissen kelt sórákkal etessük őket. Az első néhány héten a kishalak nagyon érzékenyek a vízminőség változásokra. A szülők ivadékgondozása általában 1 hónapig tart, ezután akár újra szaporodhatnak is. A szülők az ivadékokat csak nagyon ritkán eszik meg. Az ivarokat könnyen megkülönböztethetjük a farkúszó alapján. Két hónapos korukra, amikor hosszuk eléri a 2 cm-t, már elég területvédővé válnak, és rendszeressé válnak a harcok köztük a búvóhelyekért. 4,5 hónapos korukra a nőstényeknél már megfigyelhető a csíkos farkmintázat, 8 hónapos korukban pedig elkezdenek párba állni. Az első szaporodás 10-12 hónapos korukban lehetséges.

33.Apró csigasügér


Tudományos név: Neolamprologus brevis (Boulenger; 1899)
Szinonímák: Lamprologus brevis (Boulenger, 1899), Lamprologus calliurus (Boulenger, 1906), Neolamprologus calliurus (Boulenger, 1906), Lamprologus taeniurus (Boulenger, 1914)
Magyar név: Apró csigasügér
Csoport: Sügérek
Származás: Afrika; a Tanganyika tóban őshonos
Testhossz: hím: 6 cm, nőstény: 4 cm
Természetes élőhely: A tóban a viszonylag mélyebb, homokos talajú, part menti részeken él, ahol kevesebb csigaház található.
Viselkedés: Területvédők, a csigaházuk körüli kis területet erősen védelmezik a betolakodókkal szemben, ezért más fajokkal csak nagyobb akváriumban társítsuk őket. Ilyenkor célszerű olyan fajokat választani, amelyek az akvárium más területeit részesítik előnyben (pl. kövek között élnek).
Táplálkozás: Mindenevő; Természetes élőhelyén planktonokkal táplálkozik, akváriumban alapvetően élő és fagyasztott eleségeket adjunk nekik, de szívesen elfogyasztanak mindenféle száraz tápokat is.
Szaporítás: Elég könnyű
Medence: Minimum 40 literes
Halnépesség: 50 literre 1 hím és 3-4 nőstény
Dekoráció: Aljzatnak használjunk homokot, és a nyílt területekre szórjunk szét kisebb-nagyobb csigaházakat, amelyeket a halak el tudnak foglalni. A homok lehet 4-5 cm mély, mert a halak szeretnek ásni, és mindig több csigaház legyen, mint amennyi halat tartunk.
Hőmérséklet: 23-27 °C
pH: 7.5-9.0
Keménység: 8.0-25.0 NK°
Várható életkor: 6-8 év
Leírás:
A Neolamprologus brevis egy elég gyakran kapható csigasügér, többféle színváltozata létezik. A normál változat testének alapszíne világosbarna, amelyen 9 sárgásbarna függőleges csík húzódik. A napfoltos színváltozat (Sunspot) teste barnás-mályva színű, amelyen egy-egy arany színű folt található mindkét mellúszó mögött. Más színváltozatoknál kékes színezet is megtalálható a testen, valamint az úszókon is. Stressz hatására testük hátsó felén világosbarna, függőleges csíkok jelennek meg. Mindegyik színváltozatnál jellemző, hogy megfelelő világítás mellett ragyogó kék vonalak láthatóak a szemük alatt.

Természetes élőhelyén olyan részeken él a Tanganyika tóban, ahol kevés csigaház található, ezért a párok megosztják egymással a csigaházakat. Ez a viselkedés néha megfigyelhető akváriumban is, ha túl kevés csigaház van. A kialakított territóriumok elég kicsik, átmérőjük legtöbbször nem nagyobb, mint 15 cm, de ezeket erősen védelmezik. Kinézete hasonlít a Lamprologus ocellatus-hoz, de a Neolamprologus brevis oldalán függőleges sávok találhatóak. Kezdők számára is jó választás lehet.

Fiatal korban nehéz a nemeket megkülönböztetni, de a kifejlett hímek sokkal nagyobbra nőnek.
Szaporításuk viszonylag könnyű, akár egy társas akváriumban is lehetséges, de ha szeretnénk az ivadékokat felnevelni, akkor külön akváriumban célszerű tartani őket. A nőstény csigaházakba rakja ikráit, ezért helyezzünk be minél több, eltérő méretű csigaházat, hogy a halak tudjanak válogatni közöttük. Szaporításhoz az éticsiga háza megfelelő lehet, és ezt viszonylag könnyen be is lehet szerezni. A víz legyen kemény, lúgos, és 26-27 °C hőmérsékletű. Ha több nőstényt tartunk egy hímhez, akkor ezzel csökkenthetjük a hímek közötti agressziót, valamint akkor egy hím több nősténnyel is tud egyszerre szaporodni. Párzáskor a nőstények megpróbálják felhívni magukra a hímek figyelmét úgy, hogy a csigaház bejárata előtt pózolnak, amit teljesen beásnak a talajba, hogy csak a bejáratuk látszik ki. Ha a hím hajlandó a párzásra, akkor a nőstény beúszik a csigaházba, és lerakja az ikrákat, majd a hím kiengedi a spermáját, és ahogy a nőstény kifelé mozog a házból, a vízmozgás beszívja a spermát, és megtermékenyíti az ikrákat. Ha a csigaház elég nagy, akkor a hím is beúszik, és úgy termékenyíti meg az ikrákat. Az ikrák száma 15 és 30 között változhat. Ívás után a hím nem foglalkozik az ikrákkal, és a nőstény őrzi és legyezgeti őket az úszóival. Az ikrák 24 óra múlva kelnek ki, és további 6-7 nap múlva úsznak el. Ahogy növekednek, úgy kalandoznak el egyre messzebbre a csigaháztól. Az ivadékokat frissen kelt sórákkal etethetjük.

34.Porcelánsügér


Tudományos név: Neolamprologus brichardi (Poll; 1974)
Szinonímák: Lantfarkú bölcsőszájú hal
Magyar név: Porcelánsügér
Csoport: Sügérek
Származás: Afrika; Tanganyika-tó (Rutungától Burundiig).
Testhossz: 10 cm.
Természetes élőhely: Sziklás, köves part menti zónák.
Viselkedés: Erélyesen védi a területét, különösen amikor ikrái vagy ivadékai vannak..
Táplálkozás: Ragadozó (természetes körülmények között planktonokkal, kis rákokkal és más gerinctelenekkel táplálkozik).
Szaporítás: Nagyon könnyű.
Medence: Minimum 100 literes;
Halnépesség: 100 literre 1 pár;
Dekoráció: Olyan sziklák, melyek elrendezése lehetővé teszi, hogy elkülönült területük legyen.
Hőmérséklet: 25-26 °C
pH: 7,5-9
Keménység: 8-25 NK°
Várható életkor: 8-10 év
Megjegyzés: A porcelánsügért viselkedése és kecsessége teszi kedveltté az akvaristák körében. Ha egy pár egymásra talál, az ikrarakás egy sziklahasadékban vagy -mélyedésben történik. Az ikrákat, lárvákat és később az ivadékokat a szülők több héten keresztül szigorú felügyelet alatt tartják. A különböző ikrázásokból származó ivadékok összekeverednek, s az idősebbek vigyáznak a fiatalabbakra, de a terület védelmében is részt vesznek. Hamarosan jelentős – néha szinte tolakodó és mindent elárasztó – csapatot alkotnak. Ezt a fajt azoknak ajánljuk, akik szívesen tanulmányozzák a tanganyikai bölcsőszájú halak életének és viselkedésének számtalan mozzanatát. A Neolamprologus nemzetség több fajához igen közel állnak. Vigyázni kell, nehogy ezekkel egy akváriumba kerüljenek, mert ha kereszteződnek, átmeneti formákat (hibrideket) hoznak létre. Erős szűrést és oxigéndús vizet kívánnak. Rendszeresen (hetente) cseréljük az akvárium vizének egynegyedét.

35.Villásfarkú barna karcsúsügér


Tudományos név: Neolamprologus buescheri (Staeck; 1983)
Szinonímák: Lamprologus buescheri
Magyar név: Villásfarkú barna karcsúsügér
Csoport: Sügérek
Származás: Kelet-Afrika, a Tanganyika tó déli részén Zambia és Kongó partvonala mentén.
Testhossz: Hím: 7 cm, nőstény: 6 cm
Természetes élőhely: A Tanganyika tó sziklás részein 15-40 méteres mélyen, sziklahasadékokban él. Élőhelyükön a víz gyakran oxigénszegény.
Viselkedés: Nem kifejezetten agresszív, kisebb akváriumban is gondozható. Nagyobb medencében ügylejünk arra, hogy a nagytermetű, élénk sügérfélék végett félénk, visszahúzódó is lehet.
Táplálkozás: Ragadozók, a természetben csigákat és rovarlárvákat esznek.
Szaporítás: Nehéz
Medence: Minimum 60 literes;
Halnépesség: 100 literre 1 hím és 2-3 nőstény
Dekoráció: Aljzatnak használjunk homokot, vagy apró kavicsot, kövekből, sziklákból építsünk sok búvóhelyeket. A világítás ne legyen túl erős.
Hőmérséklet: 24-28°C
pH: 7,5-8
Keménység: 12-16NK°
Várható életkor: 8-10 év
Megjegyzés: Jelenleg 7 különböző földrajzi változata ismert: Cape Kachese, Chituta/Gombe, Isanga, Chaitika, Moliro, Tembwe II, Kamakonde. A Neolamprologus buescheri teste vékony, hosszúkás, oldalról lapított, a farokúszója villás. A hal alapszíne világosbarna, vagy fehéres, amelyen két vízszintes sötét csík húzódik: az egyik a hátúszó alatt, a másik a test középső részén, a szájától a farokúszó tövéig. A hátúszó alatti sávban 3-4 fehér folt található. A sügér szemét alul és felül sárga csík szegélyezi. Az úszóin apró kék pöttyök találhatóak, amelyek szinte világítanak. Ha több hímet is szeretnénk tartani egy akváriumban, akkor nagy medencére és sok búvóhelyre lesz szükség. A nőstények a hím territóriumán belül foglalnak el saját területet maguknak.

A Villásfarkú barna karcsúsügér barlangba ikrázik. A nőstény a kevés számú ikrát a barlang plafonjára rakja. A hím a területet védelmezi, amíg a nőstény az ikrákat a barlangban. Az ikrák kb. 48 óra múlva kelnek ki, és a kishalak a keléstől számítva 8 nap múlva úsznak el. A kikelés után az ivadékok a barlangban maradnak, amelyik kiszökik, azt a nőstény visszaviszi. Az ivadékokat mindkét szülő erősen védelmezi. A kishalak nagyon lassan nőnek, gyakran több generációt is együtt nevelnek a szülők.

36.Zebra ceruzasügér


Tudományos név : Neolamprologus cylindricus (Staeck, Seegers; 1986)
Magyar név: Zebra ceruzasügér
Csoport: Sügérek
Származás: Afrika, Tanganyika-tó
Testhossz: 11 cm.
Természetes élőhely: A Tanganyika -tó dél-keleti részein 10 méteres mélységig, ahol sziklás az aljzat.
Viselkedés: Ha nyugodt halakkal társítjuk, akkor nem bújik el. Nem túl mozgékony, de ha megijed, akkor villámgyorsan tud reagálni. Nagyobb akváriumban akár több hím is tartható, de célszerű párban tartani őket.
Táplálkozás: Természetes élőhelyén ragadozó, kis halakat és csigákat eszik, akváriumban mindenevő, adhatunk neki fagyasztott eleségeket, néha spirulina tablettát is. Inkább egy nap többször adjunk neki kevesebb élelmet, mint egyszer sokat.
Szaporítás: Elég könnyű
Medence: Minimum 150 literes;
Halnépesség: 200 literre 5-6 hal
Dekoráció: Szereti a búvóhelyeket, sziklákból vagy virágcserepekből építsünk nekik barlangokat. Használjunk sötét hátteret, mert akkor sokkal jobban érvényesülnek a hal színei.
Hőmérséklet: 23-26°C
pH:7-8.
Keménység: 10-20NK°

Várható életkor: 12 év
Megjegyzés: A zebra ceruzasügér, mint neve is mutatja, hosszúkás, hengeres testalkatú, ceruzaformájú. Testén nyolc szürke, vagy fekete függőleges csík fut végig, köztük pedig vékonyabb fehér csíkok vannak. Feje szürkés-fekete, és szabálytalan foltok borítják. Az úszóik széle kékes színezetű, és néha a szájuk is ilyen. Az idősebb állatok besötétedhetnek. A Tanganyika-tó déli részén is fogtak már zebra ceruzasügért, és azoknak a fehér csíkjai inkább sárgásak voltak. Ezeket hivatalosan arany fejű zebra ceruzasügérnek hívják, mert a hímeken gyakran a fejrészen is megtalálható ez az arany színezet. Szeretik a tiszta, jól szűrt vizet, és a közepesen erős vízmozgást. Az ivari különbségeket nehéz megállapítani, a hímek kicsit nagyobbak, mint a nőstények.

Ha tenyészteni szeretnénk a zebra ceruzasügéreket, akkor vegyünk legalább 6 növendék halat, és várjuk meg, míg kiválik egy pár belőlük. Ezután a többi halat érdemes eltávolítani a medencéből, mert a kivált pár megtámadhatja őket. Érdemes más halakat is tartani az akváriumukban, mert ez kiváltja belőlük az ivadékőrzés ösztönét, azonban ha csak magukban tartjuk őket, a hím gyakran a nőstényt kezdi el terrorizálni. Igényli a változatos élő eleséget. Nem minden nőstény ikrásodik be, de ha egyszer elkezd ikrázni, akkor nagyon termékeny tud lenni. Általában barlangokban ikrázik, a zöldes színű irkák száma 150-200 is lehet. Az ikrák 4-10 nap múlva kelnek ki, ami a vízhőmérséklettől függ. Mindkét szülő kiveszi a részét az ivadékgondozásban. Csak azt a területet védik, ahol az ivadékok vannak. Az ivadékok az ikrázóhely körzetében a talajról keresgélnek élelem után. A szülők egészen addig védik az ivadékokat, amíg újra nem ikráznak. Az ivadékokat apróra morzsolt száraz eleséggel és sórákkal etethetjük.

37.Tanganyika-tavi citromsügér


Tudományos név: Neolamprologus leleupi (Poll; 1956)
Magyar név: Tanganyika-tavi citromsügér
Csoport: Sügérek
Származás: Afrika; Tanganyika-tó
Testhossz: 10 cm.
Természetes élőhely: A sziklás és homokos zónák határán, nagy mélységben.
Viselkedés: A rokonaival szemben területvédő, de más fajokkal nem nagyon agresszív.
Táplálkozás: Ragadozó (természetes körülmények között gerincteleneket, kis rákokat fogyaszt).
Szaporítás: Könnyű, ikráit egy rejtekhelyet kínáló tereptárgyra lyezi (egy rés, üreg vagy egy nagy, üres csigaház).
Medence: Minimum 100 literes;
Halnépesség: 120 literre 1 hím és 2 nőstény;
Dekoráció: Sok kő, melyek lehetővé teszik saját terület kialakítását.
Hőmérséklet: 25-26°C
pH: 7,5-9
Keménység: 8-25 NK°

Várható életkor: 8-10 év
Megjegyzés: A Tanganyika-tavi citromsügér, ragyogó sárga színével – mely néha át tud fordulni narancssárgába is – hozzájárul a tanganyikai akváriumok harmonikus színvilágához. A nőstények kisebbek, mint a hímek, ezen kívül nincs semmi külső jel, ami megkülönböztetné a hímet a nősténytől. A hímek egymás között agresszívak, ezért nehéz őket együtt tartani. A párok is igen laza kapcsolatban vannak. A nőstény egy szikla alá vagy egy kivájt mélyedésbe rakja le az ikráit, és ő őrzi a leendő ivadékokat. Ezalatt a hím védi a területet, de közben, ha úgy adódik, udvarolhat: egyik nősténytől a másikhoz mehet. Mikor az ivadékok úszni kezdenek, a szülők még 10 napig együtt őrzik őket, attól kezdve viszont már függetlenek a fiatal ivadékok, melyek nem alkotnak csapatokat, és nagyon ritkán távolodnak el a kő- és sziklahasadékok közeléből.

38.Sokcsíkú csigasügér


Tudományos név: Neolamprologus multifasciatus (Boulenger; 1906)
Magyar név: Sokcsíkú csigasügér
Csoport: Sügérek
Származás: Afrika; A Tanganyika-tó déli része.
Testhossz: 4 cm (a legkisebb ismert bölcsőszájú hal).
Természetes élőhely: Olyan zónák, ahol bőségesen vannak üres csigaházak.
Viselkedés: Csapatban élnek, a vízfenék közelében.
Táplálkozás: A természetben zooplanktont fogyaszt, akváriumban artemiát, daphniát, cyclopsot és granulált díszhaltápokat fogyaszt.
Szaporítás: Könnyű, de nem szapora fajta.
Medence: Minimum 40 literes;
Halnépesség: 40 literre 10-12 hal
Dekoráció: Kevés homok és üres csigaházak.
Hőmérséklet: 25-26°C
pH: 7,5-9
Keménység: 8-25 NK°

Várható életkor: 5-8 év
Megjegyzés: Nagyon jól tűri a zsúfoltságot, érdemes kis akváriumban kisebb-nagyobb kolóniát tartani. Ebben az esetben más fajt ne helyezzünk melléjük, ellenben kissé félénkek lesznek, külső zargatások esetén a csigaházakba bújnak. Nagyobb medencében, közepes termetű tanganyikai sügérfélék társaságában (pl. Julidochromisok, Neolamprologus leleupi, stb.) viszont bátrak lesznek, nem pedig menekülősek. Érdekes és szórakoztató látvány ezeknek a Tanganyika-tóból származó, és üres csigákban lakó bölcsőszájú halaknak az életét figyelni. Minden fajtának megvan a maga társas viselkedési módja. Vannak párban élők, mások kolóniában érzik jól magukat. Egyesek, mint a Neolamprologus ocellatus sok időt töltenek el azzal, hogy a kiválasztott csigaházat a nekik leginkább megfelelő pozícióba állítsák. Mivel ezek a fajok nem kívánnak túl nagy medencét, mindenki számára elérhetők, de főleg a fiatal akvaristáknak ajánljuk őket. Próbálkozzanak egy 5-6 példányból álló csapattal, melyben bizonyára akad egy vagy két pár. Egyébként nincs látható különbség a hímek és a nőstények között. Lassanként megszerveződik egy bizonyos társadalmi hierarchia az akvárium lakói között, miközben esetleg háremek is létrejönnek. Erős szűrésre és oxigéndús vízre van szükségük. A medence vizének egynegyedét hetente cserélni kell.

39.Tanganyikai ötcsíkos sügér


Tudományos név: Neolamprologus tretocephalus (Boulenger; 1899)
Szinonímák: Lamprologus tretocephalus
Magyar név: Tanganyikai ötcsíkos sügér
Csoport: Sügérek
Származás: Kelet-Afrika, Tanganyika-tó
Testhossz: 14 cm
Természetes élőhely: A Tanganyika-tó északi területein él, a homokos és köves részek találkozásánál.
Viselkedés: Fajtársaival agresszív, de más, hasonló méretű sügérekkel társítható, de amikor ikráznak, akkor nagyon agresszívek. Párválasztó, az összeállt pár egy életre együtt marad.
Táplálkozás: Ragadozó, csigákkal, rovarokkal és rákokkal táplálkozik. Adhatunk neki kishalat is.
Szaporítás: Elég nehéz
Medence: Minimum 300 literes
Halnépesség: 350 literre 1 pár
Dekoráció: Kövekből, sziklákból építsünk búvóhelyet nekik. Talajnak használjunk korallhomokot, és hagyjunk számukra nagy úszóteret.
Hőmérséklet: 23-26°C
pH: 7-8
Keménység: 10-20 NK°

Várható életkor: 5-8 év
Megjegyzés: A tanganyikai ötcsíkos sügér teste hosszúkás, a farokúszója legyezőszerű. Teste alapszíne fehéres, amin öt jól kivehető széles, fekete függőleges csík található. Az első a kopoltyúfedőn keresztül fut végig, a második, harmadik és negyedik a hasi résztől egészen a hátúszó alsó részéig terjed, az ötödik csík pedig közvetlenül a faroktőnél található. Egy részcsík fut végig a szemen egészen a homlokig. A hát- és farokúszók fekete színűek. A hímek egy kicsit nagyobbak, és a farok alatti- és hátúszójuk hegyes végű. Ha nem kap megfelelő mennyiségű és minőségű élő eleséget, akkor a nőstény sokszor nem ikrásodik be. A kivált párt ikrázáskor mindenképpen külön kell helyezni, mert akár egy 500 literes medencében is képesek halálra üldözni lakótársaikat. A természetben sok csigát fogyaszt, étrendjének körülbelül 30%-át képezik vízicsigák.

Tenyésztéshez ajánlott külön akváriumot használni (kb. 150 liter), amiben csak a kiválasztott párt tesszük. Egy előre megtisztított, lapos kőre ikráznak, az ikrák száma 400 is lehet. Az ikrák 48 óra múlva kelnek ki, és 9-11 nap múlva úsznak el. A szülők az ivadékokat az elúszásukig védelmezik, majd a család együtt keresgél élelem után, a szülők vezetésével. A kishalak elég lassan nőnek és nagyon érzékenyek a vízminőség változásokra.

40.Leopárdsügér


Tudományos név: Nimbochromis livingstonii (Günther; 1894)
Magyar név: Leopárdsügér
Szinonímák: Cyrtocara livingstonii, Haplochromis livingstonii, Hemichromis livingstonii
Csoport: Sügérek
Származás: Afrika, Malawi-tó
Testhossz: 30 cm.
Természetes élőhely: A Malawi-tó homokos részein, ahol sűrű növényzet is található.
Viselkedés: Területvédő hal, csak hasonló méretű sügerekkel tartsuk.
Táplálkozás: Ragadozó, etessük élő vagy fagyasztott hallal, és rákokkal.
Szaporítás: Elég nehéz
Medence: Minimum 400 literes:
Halnépesség: 400 literre 1 hím és 4-5 nőstény
Dekoráció: Akváriumát ültessük sűrűn hosszú levelű növényekkel (pl. Vallisneria-val). Építsünk kövekből a háttérben búvóhelyeket.
Hőmérséklet: 23-26°C
pH: 7-8
Keménység: 10-20NK°

Várható életkor: 8-12 év
Megjegyzés: A Leopárdsügér teste hosszúkás, nagy háromszög alakú feje van, szája széles és vaskos. Testét fehér és barna foltok tarkítják, ez a minta az úszókon is folytatódik, aminek egy fontos célja van: a Leopárdsügér jól ismert arról, hogy halottnak tetteti magát, és amikor az aljzaton az oldalán fekszik, más halak odajönnek, hogy csipegessenek a teteméből. Ekkor a Leopárdsügér felfalja a gyanútlan áldozatokat. Ezt a viselkedést megfigyelték már az akváriumban és a természetben is. Sok helyen még ma is csak "alvó halnak" hívják. Ne tartsuk együtt más Nimbochromis-fajjal, mert összeívhatnak.

A hímek sokkal színesebbek, és a farok alatti úszón ikrafoltok találhatóak. A nőstényeknél a világos foltok szinte teljesen kifehérednek, míg a hímek színezete kékessé válik. Tenyésztéshez használjunk nagy medencét, ahová 1 hímet és 3-4 nőstényt helyezünk. A víz paraméterei a következők legyenek: pH:8-8,5, vízkeménység: 12-18 NK°, hőmérséklet: 27-28 °C. Anyai szájköltő, az ikrák száma 100 is lehet, a forgatási idő 16-21 nap.

Kattints a következő oldalra:

http://akvarisztika-abc.hupont.hu/62/sugerek-afrikai-csoport-3

 

 

Weblap látogatottság számláló:

Mai: 173
Tegnapi: 220
Heti: 978
Havi: 393
Össz.: 237 891

Látogatottság növelés
Oldal: Sügérek Afrikai csoport 2
Akvarisztika ABC - © 2008 - 2024 - akvarisztika-abc.hupont.hu

A HuPont.hu honlap ingyen regisztrálható, és sosem kell érte fizetni: Honlap Ingyen.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »