50.Ollófarkú razbóra
Tudományos név: Rasbora trilineata (Steindachner; 1870)
Szinonímák: Rasbora pauciperforata, Rasbora calliura, Rasbora stigmatura, Háromcsíkú razbóra
Magyar név: Ollófarkú razbóra
Csoport: Pontyfélék
Származás: Délkelet-Ázsia, Nyugat-Malajzia
Testhossz: 10 cm
Természetes élőhely: Tavak és lassú folyású folyók.
Viselkedés: Jól tartható és társítható, nyugodt viselkedésű hal.
Táplálkozás: Mindenevő, elsősorban élő eleségeket és jó minőségű száraz tápokat adjunk nekik.
Szaporítás: Nehéz
Medence: Minimum 110 literes
Halnépesség: 110 literre 5-6 hal;
Dekoráció: Szereti ha növényzet is és tágas kiúszó hely is van a medencéjében.
Hőmérséklet: 23-26 °C
pH: 6-8
Keménység: 5-12 NK°
***********************************************
Várható életkor: 5 év
Megjegyzés: Teste hosszúkás, a farka villás, melyet könnyű felismerni a fekete-fehér mintázatáról. Háta ezüstös, majd olíva-zöld, a test többi része újra ezüsös. Egy karcsú arany színű oldalvonal húzódik a kopoltyúfedőtől a farok tövéig. Ezzel párhuzamosan, alatta egy halvány sötét csík van.
Tenyésztéséhez hosszú akváriumra van szükség, alacsony vízoszloppal (max. 20 cm magas). A víz pH-ja 6-6,5 legyen, a vízkeménység 4-8 NK° és a hőmérséklet 25-28 °C. Aljzatnak durva szemcséjű sötét kavicsot használjunk és sűrűn ültessük be növényekkel az akváriumot. Finom szálú vízinövényekre szórják az ikráikat. A szülőket távolítsuk el az ikrázás után. Ikráik száma elérheti az 1000-t is. Az ikrák 24-28 óra múlva kelnek ki és 3-5 nap múlva úsznak el. Az ikrák és a kishalak is érzékenyek az infuzóriára. Indítóeleségnek adjunk frissen kelt sórákot.
51.Pompás razbóra
Tudományos név: Rasboroides vaterifloris (Deraniyagala; 1930)
Szinonímák: Rasbora nigromarginata, Rasbora vaterifloris, Rasbora vaterifloris pallida, Rasbora vaterifloris ruber, Rasbora vaterifloris rubioculis, Rasbora vaterifloris typica
Magyar név: Pompás razbóra
Csoport: Pontyfélék
Származás: Ázsia; Sri Lanka
Testhossz: 4 cm
Természetes élőhely: Folyók.
Viselkedés: Társas, rajokban él.
Táplálkozás: Mindenevő, de eleségét zöldfélékkel kell kiegészíteni.
Szaporítás: Nehéz
Medence: Minimum 90 literes
Halnépesség: 90 literre 10-12 hal
Dekoráció: Sötét talaj (vörös habkő), gyökerek, sűrű növényzet, nyílt tér az úszásra.
Hőmérséklet: 25-28 °C
pH: 6,5-6,8
Keménység: 4,5-8,5NK°
Várható életkor: 3-5 év
Megjegyzés: Ezek a halak sűrű zöld növényzetben tudnak igazán érvényesülni. De azért kell hagyni elég helyet az akvárium előterében, mert a pompás razbóra (Rasboroides vaterifloris) nagyon aktív úszó. Békés természete lehetővé teszi, hogy együtt tartsuk az ékfoltos razbórával (Rasbora heteromorpha) és a karcsú díszmárnával (Barbus titteya). A szűrés óránként a medence térfogatának 2-3-szorosa legyen. A hím karcsúbb, mint a nőstény, és az úszói narancsos-vörös színűek. A nőstény gömbölydedebb nála és az úszói sárgák. A szaporításhoz 30 literes medencét használjunk, melyben sok növény van. Az igen élénk hím magával sodorja a nőstényt és ikrá zásra ösztönzi. A nem túl ragacsos ikrák a medence aljára hullnak, és 4-5 nap múlva kikelnek belőlük az ivadékok, melyeket kerekesférgekkel etethetünk.
52.Vörösorrú torpedómárna
Tudományos név: Sahyadria denisonii (Day; 1865)
Szinonímák: Puntius denisonii, Barbus denisonii, Crossocheilus denisonii, Labeo denisonii
Magyar név: Vörösorrú torpedómárna
Csoport: Pontyfélék
Származás: Ázsia; Nyugat-India
Testhossz: 15 cm
Természetes élőhely: Gyors folyású, oldott oxigénben gazdag hegyi folyókban és patakokban.
Viselkedés: Alapvetően békés, aktív csapathal, érdemes biotóp akváriumban tartani, olyan halakkal, amelyeknek hasonlóak az igényeik. Ha nem csapatban tartjuk, agresszívvé és csipkelődőssé válhat.
Táplálkozás: Mindenevő; Természetes élőhelyén rovarlárvákat és rovarokat eszik, valamint az algát is csipegeti. Akváriumban elfogadja a száraz tápokat is, de fontos, hogy élő és fagyasztott eleséget is adjunk neki.
Szaporítás: Akváriumi körülmények között nagyon ritka
Medence: Minimum 300 literes
Halnépesség: 300 literre 6 hal;
Dekoráció: Aljzatnak homokot, vagy kavicsot használjunk, valamint néhány nagyobb, laposabb követ. A vízmozgás legyen erős. Gyökerekkel és ágakkal díszíthetjük a medencét. Akváriumukat fedni kell, vagy használjunk vízfelszínen úszó növényeket, mert a halak kiugorhatnak.
Hőmérséklet: 20-26 °C
pH: 6,8-7,8
Keménység: 5-25 NK°
Várható életkor: 5-8 év
Megjegyzés: A Vörösorrú torpedómárna teste, mint neve is mutatja torpedó alakú, áramvonalas. A farokúszó villás és a végén fekete és sárga csík található. A test ezüstös színű, amelyen egy vastag fekete vízszintes vonal húzódik az orrtól egészen a farokúszó tövéig. A fekete vonal fölött a test zöldes színű, és az orrtól a hátúszó vonaláig egy vörös csík is húzódik. A hátúszó első pár sugara is vörös színű, a többi úszó színtelen.
A Vörösorrú torpedómárna inkább a hűvösebb vizet kedveli. A nemek megkülönböztetése nem olyan egyszerű, de a kifejlett nőstények hasa kerekebb, és a hímeknél testesebbek. Tenyésztéséről csak nagyon kevés információ áll rendelkezésre, de mivel kereskedelmi mennyiségben tenyésztik, ezt valószínűleg hormoninjekciók segítségével végzik. Annyi bizonyos, hogy természetes élőhelyén a fiatal egyedeket túlhalászták, ezért fokozottan veszélyeztettet halfajról van szó. Egy sikeres tenyésztésről van információ, ekkor egy 15 felnőtt egyedből álló csapatot sikerült ívásra bírni: nagyon lágy (2-3 NK°) és savas (5,7 pH) vízben, ahol a halak az ikrákat egy Jávai moha csomóba rakták. Megfigyelések szerint több hal is színváltozáson ment keresztül és a háti részen kékes színűek lettek. Feltételezések szerint az ívást a hirtelen és drasztikusan leesett pH indította be.
53.Tisztogató amúr
Tudományos név: Sarcocheilichthys sinensis (Bleeker; 1871)
Szinonímák: Barbodon lacustris, Exoghossops geei, Georgichthys scaphignathus, Sarcocheilichthys geei, Sarcocheilichthys lacustris, Sarcocheilichthys wakiyae, Törpe amúr, Skarlátponty
Magyar név: Tisztogató amúr
Csoport: Pontyfélék
Származás: Ázsia, Oroszország, Északnyugat-Korea, Kína
Testhossz: 28 cm
Természetes élőhely: Az Amúr, Ussuri és Sangari folyó (Oroszország); Yangtse folyó (Kína)
Viselkedés: Békés csapathal, hasonló igényű halakkal jól társítható
Táplálkozás: Ragadozó, az élő eleséget szereti, de elfogadja a fagyasztottat is.
Szaporítás: Akváriumabn még nem volt sikeres
Medence: Minimum 300 literes
Halnépesség: 600 literre 2-3 hal
Dekoráció: Aljzatnak használjunk homokot, vagy apró kavicsot. Kövekből építsünk búvóhelyeket. Az akvárium széleinél ültethetünk vízinövényeket, de mindig legyen elég úszótér a halak számára.
Hőmérséklet: 16-23 °C
pH: 6,5-7,5
Keménység: 10-20NK°
Várható életkor: 6-10 év
Megjegyzés: Nem kifejezetten melegvízi hal, ezért nem ajánlatos trópusi akváriumban, trópusi halak között tartani. Összeállíthatunk egy nagy hidegvízi medencét is, melyben vitorlás nyúlhal, honshu-csík, tőzegsügér, naphal vagy éppen lángökle kerülhet mellé. A természetben a Tisztogató amúr 12-15 cm-es korban éri el a szexuális érettséget, ami kb. 3-4 év. Májustól Júliusig a nőstények akár háromszor is leívhatnak, az ikrák száma pedig elérheti a 10000-t is. Az ikrák átmérője 5 mm és a többi Sarcocheilichthys fajjal ellentétben az ikrák a víz felszínén lebegnek. Az kishalak 4 nap alatt kelnek ki, és hosszuk kb. 7,5 mm. Akváriumban akár 10 évig is élhetnek.
54.Vörösorrú gyémántrazbóra
Tudományos név: Sawbwa resplendens (Annandale; 1918)
Magyar név: Vörösorrú gyémántrazbóra
Csoport: Pontyfélék
Származás: Ázsia; Inlé-tó (Burma)
Testhossz: 4 cm
Természetes élőhely: Az Inlé-tóban mindenhol, és a környező mocsarakban.
Viselkedés: Társas, rajokban él. A fenék közelében úszik
Táplálkozás: Mindenevő, elfogadja a szárított eledelt is.
Szaporítás: Elég nehéz.
Medence: Minimum 50 literes
Halnépesség: 75 literre 7-8 hal.
Dekoráció: Növények és szabad tér az úszáshoz.
Hőmérséklet: 21-25 °C
pH: 6,8-7,2
Keménység: 8,4-11,2NK°
Várható életkor: 3-5 év
Megjegyzés: A Sawabwa resplendens a nemzetségében egyedülálló, ugyanis egyáltalán nincsenek pikkelyei. A hímet könnyű megkülönböztetni a nősténytől, mert a feje és farokúszójának két karéja narancsos-vörös színű. A Sawabwa resplendens együtt tud élni más, nyugodt halakkal. A vízfelszíni növények, s a sötét talaj jól kiemelik szépségét. Más eleségekkel keverten a szárított és fagyasztott eleséget egyaránt elfogadja. Szaporítás idején három hímet és 4-5 nőstényt tanácsos a szaporítómedencébe helyezni. Néhány süllőhínár-szállal (Ceratophyllum), jávai mohával (Vesicularia dubyana) megteremthetjük a biztonságérzetüket, s egyben védelmet biztosítunk az ikráknak is. Az ikrák kibocsátása után 3 nappal kikelnek az ivadékok. Az első napokban infuzóriumokkal és kerekesférgekkel, később sóféreglárvákkal etessük őket.
55.Kolibrihal
Tudományos név: Tanichthys albonubes (Lin; 1932)
Magyar név: Kolibrihal
Csoport: Pontyfélék
Származás: Ázsia; Dél-Kína (Kanton tartomány).
Testhossz: 4-5 cm
Természetes élőhely: Tiszta és gyors folyású vizek.
Viselkedés: Társas, rajokban él.
Táplálkozás: Mindenevő, kedveli az élő zsákmányt.
Szaporítás: Könnyű
Medence: Minimum 50 literes
Halnépesség: 60 literre 5-6 hal
Dekoráció: Sötét talaj, hátul sok finom levelű növény, és elöl nyílt tér az úszásra.
Hőmérséklet: 24-28 °C
pH: 6-8
Keménység: 2,8-8,4NK°
Várható életkor: 3-7 év
Megjegyzés: Ez a kis pontyféle különösen kedvelt a kisméretű akváriumokban. A hímet könnyű megkülönböztetni a nősténytől, mert kisebb és karcsúbb nála, s a színe is élénkebb. Szaporításukhoz először el kell különíteni a hímet és a nőstényt. Egy 20 literes medencét kibélelünk jávai mohával (Vesicularia dubyana). Csak miután a hím s a nőstény már egy hete elválasztva él egymástól, akkor engedjük be őket a szaporítómedencébe. Ikrázás után azonnal vegyük ki a szülőket onnan, s amikor az ivadékok már tudnak úszni, etessük őket kerekesférgekkel. Van egy másik módszer is azok számára, akik jobban szeretik, ha a közös medencében történik a szaporodás: ilyenkor sok élő eleséget (vízibolhát, sóféreglárvát) adunk a halaknak. Ha nemsokára észrevesszük a kis ivadékokat, melyek mindegyikének ragyogó zöld csík virít az oldalán, akkor ez az egyszerű módszer is bevált.
56.Vietnámi kolibrihal
udományos név: Tanichthys micagemmae (Freyhof & Herder; 2001)
Szinonímák: -
Magyar név: Vietnámi kolibrihal
Csoport: Pontyfélék
Származás: Délkelet-Ázsia; Vietnám
Testhossz: 2-3 cm
Természetes élőhely: Kizárólag a Ben Hai folyó vízgyűjtő területén él, Vietnám középső részén, amely mindössze 15 méter széles, gyors folyású, sekély, homokos aljzatú folyó. A halak többnyire a part menti részeken élnek.
Viselkedés: Rendkívül békés csapathalak, más hasonló igényű halakkal jól tarthatóak egy társas akváriumban.
Táplálkozás: Mindenevő, a természetes élőhelyén inkább kisebb rovarokat, és férgeket, valamint zooplanktont fogyaszt. Akváriumi körülmények között élő és fagyasztott eleségekkel, száraz tápokkal és növényi eredetű eleségekkel jól tarthatóak.
Szaporítás: Könnyű
Medence: Minimum 40 literes
Halnépesség: 40 literre 6-8 hal
Dekoráció: Egy növényekkel sűrűn beültetett, sötét aljzatú akváriumban mutatnak a legjobban. Vízfelszínen úszó növényeket, valamint faágakat, és gyökereket is tehetünk a medencébe. Kedvelik a közepes erősségű vízmozgást, sőt akár egy erős sodrású hegyi patakhoz hasonló környezetben is tarthatjuk.
Hőmérséklet: 18-23 °C
pH: 6,5-7,5
Keménység: 2-8 NK°
Várható életkor: 3-5 év
Megjegyzés: A Vietnámi kolibrihal csak a 2000-es évek eleje óta érhető el az akvaristák számára, de azóta is nagy népszerűségnek örvend, mert szép színezetű, könnyű tartani, és szaporítani, és viszonylag olcsó is. A Tanichthys micagemmae hasi-, és farok alatti úszója vöröses színű. A fej alsó részén, és a testen az oldalvonal alatt a hal fehéres színű, apró szürke pöttyökkel tarkított. Testén egy fehér, és egy fekete vízszintes csík fut végig, amelyek hasonló vastagságúak, és a felső fehér csík a hátúszótól hasonló távolságra van, mint az alsó fekete csík a farok alatti úszótól. Vietnámi források szerint a hal hamarosan kihalhat eredeti élőhelyén a hírtelen megnövekedett kereslet, és az emberi terjeszkedés következtében.
A fiatal halaknál nehéz megállapítani a nemeket, de a kifejlett nőstények teltebbek, és gyakran kissé nagyobbak is, mint a hímek. A hímek színezete szaporodási időszakban sokkal intenzívebb, amikor rivalizálnak egymással. Idővel az öreg hímek hát, - és farok alatti úszójának vége meghosszabbodhat. Mint sok más pontyféle, a Vietnámi kolibrihal is a növények közé szórja az ikráit, és a szülők a továbbiakban nem gondoskodnak az ikrákról. Növényekkel sűrűn beültetett akváriumban előfordul, hogy külső beavatkozás nélkül is megjelenik néhány kishal, amelyek sikeresen túlélték a felnőttek falánkságát, de ha több ivadékot szeretnénk, akkor mindenképpen külön akváriumban tenyésszük halainkat. Erre egy gyengén megvilágított, kisebb medence megfelelő lehet, amelynek az aljába Jávai mohát helyezünk, vagy ikrahálóval fedünk be, hogy a felnőtt halak ne tudjanak hozzáférni a lehulló ikrákhoz. A víz legyen kissé savas, és a hőmérséklete 23-24 °C-os. A kiszemelt tenyészpárt, vagy párokat kondicionáljuk néhány napig, etessük őket bőségesen élő eleségekkel, majd helyezzük át őket a szaporító medencébe, ahol általában a következő reggel el is kezdenek ívni. A halak, ha módjuk van rá, megeszik az ikrákat, ezért ívás után ki kell venni őket a medencéből. Az ikrák 48-72 óra múlva kelnek ki, és miután már elúsztak, megkezdhetjük az etetésüket apró szemű ivadékeleségekkel.
57.Vöröscsíkú razbóra
Tudományos név: Trigonopoma pauciperforatum (Weber, de Beaufort; 1916)
Szinonímák: Rasbora pauciperforata
Magyar név: Vöröscsíkú razbóra
Csoport: Pontyfélék
Származás: Ázsia; Malajzia, Szumátra tengerpartjai.
Testhossz: 5 cm
Természetes élőhely: Patakok, kisebb tavak.
Viselkedés: Társas, félénk, rajokban él.
Táplálkozás: Mindenevő, kedveli az élő zsákmányt (tubifex, sóféreg).
Szaporítás: Nehéz
Medence: Minimum 80 literes
Halnépesség: 80 literre 6-8 hal;
Dekoráció:gyökerek, sűrű növényzet, a felszínen úszó, lebegő növények.
Hőmérséklet: 22-27 °C
pH: 6-6.5
Keménység: 2,8-5,6NK°
Várható életkor: 3-5 év
Megjegyzés: Ez a vöröscsíkú razbóra, melynek élénkvörös csík fut végig a testén, igen félénk. Nem szabad túlságosan vad és féktelen társakat választani mellé, de jól illik hozzá az ékfoltos razbóra (Rasbora heteromorpha) vagy a sziámi razbóra (Rasbora borapetensis). Mikor berendezzük az akváriumot, gondoljunk rá, hogy egy biztonságot nyújtó, sok növénnyel beültetett zónát is kialakítsunk. A talaj legyen sötét, és néhány lebegő, úszó növényről se feledkezzünk meg, alkalmas pl. a szögletes vízipáfrány (Ceratopteris cornuta). Ha megpróbáljuk szaporítani a rasborákat, válasszunk egy 20 literes medencét, a vize legyen lágy (keménység 1,7-2,8 NK°) és savas (pH 5,5 körül), és béleljük ki jávai mohával (Vesicularia dubyana). Különítsünk el a medencébe egy hímet és egy gömbölyödő hasú nőstényt. Négy-öt nappal az ikrarakás után az ivadékokat infuzórákkal és kerekesférgekkel etethetjük.
58.Hengel karcsú razbórája
Tudományos név: Trigonostigma hengeli (Meinken; 1956)
Szinonímák: Rasbora hengeli (Meinken, 1956)
Magyar név: Hengel karcsú razbórája
Csoport: Pontyfélék
Származás: Délkelet-Ázsia; Indonézia; Szumátra és Borneó
Testhossz: 2,5-3 cm
Természetes élőhely: Az erdei patakok lassú folyású részein él, ahol sűrű a víz alatti növényzet. Az ilyen erdei, feketevizű patakok gyakran barnás színűek a sok felhalmozódott növényi törmeléktől, és lehullott levéltől. Ezek tipikusan lágy, és enyhén savas vizek.
Viselkedés: Rendkívül békés csapathalak, más hasonló igényű halakkal jól tarthatóak egy társas akváriumban. Fontos, hogy legalább 8-10 példányt tartsunk egy csapatban.
Táplálkozás: Mindenevő, a természetes élőhelyén inkább kisebb rovarokat, és férgeket, valamint zooplanktont fogyaszt. Akváriumban élő és fagyasztott eleségekkel, és száraz tápokkal is jól tarthatóak.
Szaporítás: Nehéz
Medence: Minimum 40 literes
Halnépesség: 60 literre 8-10 hal
Dekoráció: Egy növényekkel sűrűn beültetett, sötét aljzatú akváriumban mutatnak a legjobban. Vízfelszínen úszó növényeket, valamint faágakat, és gyökereket is tehetünk a medencébe. A világítás ne legyen túl erős, és tegyünk be néhány száraz faleveleket is az akváriumukba, hogy sokkal természetesebb legyen a környezetük.
Hőmérséklet: 23-28 °C
pH: 5-7
Keménység: 1-10 NK°
Várható életkor: 4-6 év
Megjegyzés: Kinézete hasonlít közeli rokonaira, de a Trigonostigma heteromorpha (Ékfoltos razbóra) testén található fekete háromszög sokkal nagyobb, míg másik rokona a Trigonostigma espei teste inkább sárgás-vöröses alapszínű, és nincsen narancssárga csík a fekete ék alakú mintázat fölött. Hengel karcsú razbórája ezekkel szemben inkább szürkés-zöldes alapszínű, és a fekete ék alakú minta fölött, és mellette egy narancssárga, ragyogó csík húzódik, ami jól kiemeli a sötét foltot. Az úszóik halványsárgás színűek. Nagyon szívós kis hal, kezdők számára is ajánlható.
A nemek megkülönböztetése viszonylag nehéz, a kifejlett nőstények teltebbek, és kissé nagyobbak is, mint az intenzívebb színű hímek. A Trigonostigma hengeli a széles levelű vízinövények leveleinek a fonákjára, vagy más tereptárgyakra rakja az ikráit, és nem csak úgy elszórja az akváriumban, mint más pontyfélék, viszont a szülők a továbbiakban nem gondoskodnak az ikrákról. Növényekkel sűrűn beültetett akváriumban előfordul, hogy külső beavatkozás nélkül is megjelenik néhány kishal, amelyek sikeresen túlélték a felnőttek falánkságát, de ha több ivadékot szeretnénk, akkor mindenképpen külön akváriumban tenyésszük halainkat. Erre egy gyengén megvilágított, kisebb medence megfelelő lehet, amelyet töltsünk fel enyhén savas (pH: 5-6), és nagyon lágy vízzel (1-5 NK°), valamint helyezzünk bele egy-két tő széles levelű vízinövényt. Egyes tenyésztők szerint az egy évnél idősebb halakat már könnyebben szaporíthatjuk, mert a túl fiatal halaknál nehezebb beindítani a szaporodási kedvet. Célszerű a kiszemelt tenyészpárt, vagy párokat kondicionálni néhány napig, etessük őket bőségesen élő eleségekkel, majd helyezzük át őket a szaporító medencébe. Ezután egy nagyobb vízcserét hajtsunk végre kissé hidegebb vízzel, mint ami az akváriumban van. Az ívás általában a következő reggel el is kezdődik. Ha 3-4 napig nem történik ikrázás, akkor célszerű másik párt választani. Mivel a felnőtt halak megeszik az ikrákat, ezért őket ikrázás után mielőbb el kell távolítani az akváriumból. Az ikrák 24-48 óra múlva kelnek ki, ami hőmérsékletfüggő, és az ivadékok egy héten belül el is úsznak. Nagyon apró élő eleségekkel etethetjük őket.
59.Ékfoltos razbóra
Tudományos név: Trigonostigma heteromorpha (Duncker; 1904)
Szinonímák: Rasbora heteromorpha
Magyar név: Ékfoltos razbóra
Csoport: Pontyfélék
Származás: Ázsia; Thaiföld, Malajzia, Szumátra.
Testhossz: 4 cm
Természetes élőhely: Kis árnyas és sekély folyóvizek.
Viselkedés: Nagyon békés, rajokban él.
Táplálkozás: Mindenevő
Szaporítás: Elég nehéz
Medence: Minimum 65 literes
Halnépesség: 85 literre 10 hal
Dekoráció: Gyökér, sűrű növényzet és nyílt tér az úszáshoz.
Hőmérséklet: 24-28 °C
pH: 6-6,5
Keménység: 4,5-8,5NK°
Várható életkor: 5-6 év
Megjegyzés: Nevét az oldalán látható háromszögnek köszönheti. Jó természete van, ezért szívesen látott lakó a közös akváriumokban. Összetársíthatók nyugodt pontyfélékkel (Cyprinidae), pl. karcsú díszmárna (Barbus titteya), szivárványos díszmárna (Barbus oligolepis) vagy labirinthalakkal (Belontiidae) a Colisa nemzetségből. Az akváriumot úgy kell berendezni, hogy az úszásra szabadon hagyott térség mellett legyen benne növényekkel beültetett biztonságosabb zóna is. A szaporításhoz válasszunk egy 6-10 literes akváriumot, és tegyünk bele széles levelű növényt, cserépben vízilándzsát. A legjobb tenyésztőnövény számukra a Microsorium, ha ez nincs kéznél, akkor Cryptocoryne vagy Hygrophila lehet. A víz legyen nagyon lágy (keménység alacsonyabb, mint 2,8 NK°), a pH-ja 5,8 és 6,4 között. Szaporításra élénk hímet és erősen kikerekedő hasú nőstényt válasszunk. A nőstény ritkán ikrázik nyílt vízbe, ikráit egy levélre ereszti.