Kékalga – Cyanobaktériumok (Blue-Green Algae)
Alacsony nitrát-szint, ammónia jelenléte, koszos talaj és/vagy koszos szűrő okozhatja. A kékalgák valójában fotoszintetizáló baktériumok. Sokféle típusuk él akváriumban. Egyesek szeretik a magas nitrogénszintet, a bomló szerves anyagot a talajban, mások teljesen nitrogénmentes környezetben is szaporodnak, mivel képesek a légköri nitrogén megkötésére. A leggyakoribb képviselőjük kékeszöld, szürkés vagy fekete lepedéket képez a talajon és a növényeken. A lepedék lazán tapad, gumicsővel leszívható a nagy része.
Gyakran jelenik meg a talajban, az akvárium frontüvegénél, vagy az akváriumüvegen a talajmenti növények és az üveg között. Ha elkezd szaporodni, nagyon gyors növekedési ütemre képes, ilyenkor kifejezetten veszélyessé tud válni. Az inváziót a víz fölött érezhető kellemetlen szag is jelzi. A kékalgák képesek toxinokat termelni, ami a növényeket és a halakat is elpusztíthatja, ezért a kékalga inváziót minél előbb meg kell fékezni.
A sötétkúra tüneti kezelésként hatásos, de ha nem válik be, legvégső esetben antibiotikumok segítségét is igénybe vehetjük. Mivel baktériumról van szó, az erythromycin antibiotikum hatásos ellene, de ez a módszer kipusztítja a szűrőben és talajban található hasznos aktériumokat is! Ez drasztikus megoldás. Ha ezt választjuk, akkor a kúra után nagyon oda kell figyelnünk az ammónia és a nitrit szintjére. Nem árt baktériumkultúra elősegítőkkel támogatni a szűrőbaktériumok elszaporodását. Ha a kékalgák kisebb mennyiségben jelennek meg, gyorsan növő hínárokkal és alapos talajtakarítással védekezhetünk ellenük. Ha a nitrátszint alacsony volt az akváriumban, érdemes megemelni 10-30 mg/literre.