13.Nyerges hegyiforrás csík
Tudományos név: Homaloptera orthogoniata (Vaillant; 1902)
Szinonímák: -
Magyar név:
Csoport: Csíkfélék
Származás: Délkelet-Ázsia, Indonézia, Borneó
Testhossz: 10-13 cm
Természetes élőhely: Gyors folyású, árnyékos erdei patakok, köves részein él, ahol a víz lágy, enyhén savas és oxigénben gazdag.
Viselkedés: Békés természetű, kisebb csapatban érzi jól magát, ezért legalább 6 példányt tartsunk belőlük.
Táplálkozás: Mindenevő, a természetben a tereptárgyakon található biofilmet, puhatestűeket, és rovarlárvákat eszik, akváriumban előnyben részesíti az élő és a fagyasztott táplálékot, de megeszi a növényi részeket tartalmazó száraz eleséget, és az algát is.
Szaporítás: Akváriumban még nem volt sikeres.
Medence: Minimum 110 literes
Halnépesség: 200 literre 5-6 hal
Dekoráció: Kedveli a nagy lapos köveket, és az erős vízáramlást. Aljzatnak használjunk homokot, vagy apró kavicsot. Eredeti élőhelyükön a víz oldott oxigéntartalma magas, ezért medencéjüket erősen szellőztetni kell. Csak robosztus vízinövényeket tegyünk a medencébe, amelyek bírják az erős áramlást (pl. Anubias, Microsorum). A világítás lehet erős, hogy elősegítse az alganövekedést.
Hőmérséklet: 20-26 °C
pH: 6.0-7.5
Keménység: 1.0-10.0 NK°
***********************************************
A német keménységi fok NK° értékek,vagyis 1 liter víz mennyi kalcium-oxidot (CaO) tartalmaz.
A német keménységi fok (nk) a CaO mg/liter egy tizede !
Nagyon lágy: 40 mg/liter CaO alatt (4 nk)
Lágy: 40-80 mg/liter között CaO (4-8 nk)
Közepesen kemény: 80-180 mg/liter CaO között (8-18 nk)
Kemény: 180-300 mg/liter CaO között (18-30 nk)
Nagyon kemény: 300 mg/liter CaO felett (30 nk)
**********************************************
Várható életkor: 5-8 év
Leírás: Alapszínük világosbarna, hátukon 3 jól elkülönülő sötétbarna csík (nyereg) húzódik, innen is kapták nevüket. Szájuktól egy barna csík húzódik a szemen keresztül a hát irányába, valamint a szemtől a kopoltyúfedő alsó részéig egy másik. A Homaloptera orthogoniata megkülönböztetése, más hasonló kinézetű fajoktól a következő külső jegyek alapján lehetséges: hátukon mindig három, nyeregszerű minta található, az első a fej mögött, a második a hátúszó alatt, a harmadik pedig a hátúszó és a farkúszó között, amelyet legtöbbször egy függőleges csík köt össze a farok alatti úszóval. A faroktő sötétbarna színű. Rendkívül jó szaglásuk van, ha étel kerül az akváriumukba, rögtön megrohanják azt, és szinte önkívületi állapotban falják fel. A nyerges hegyiforrás csík nem kedveli a magasabb hőmérsékletű vizet. Speciális igényei miatt nem való közös akváriumba, inkább egy számukra berendezett biotóp akváriumot igényel, ahol hasonló igényű halakkal jól tartható (pl. dániók, palacsinta algaevő).
Az ivarérett nőstények kissé nagyobbak, és hasuk teltebb, mint a hímeké.
Nem sokat tudunk a reprodukciós szokásaikról, és szaporításuk akváriumi körülmények között sem sikerült még
14.Sokcsíkú törpe hegyicsík
Tudományos név: Micronemacheilus cruciatus (Rendahl; 1944)
Szinonímák: Yunnanilus cruciatus, Nemacheilus cruciatus
Magyar név: Sokcsíkú törpe hegyicsík
Csoport: Csíkfélék
Származás: Ázsia; Közép Vietnám
Testhossz: 3,5 cm
Természetes élőhely: A folyók sekély, pangó vizeiben, ahol sűrű a növényzet, és homokos a talaj.
Viselkedés: Békés hal, jól együtt tartható más békés pontyfélékkel, amelyek a víz felső rétegeiben úsznak.
Táplálkozás: Mindenevő; nem válogatós, élő és fagyasztott eleségeket és száraz tápokat is szívesen fogyaszt.
Szaporítás: Akváriumban még nem volt sikeres
Medence: Minimum 50 literes
Halnépesség: 50 literre 5-6 hal
Dekoráció: Akváriumukat sűrűn ültessük be növényekkel, de a világítás ne legyen túl erős, vagy telepítsünk vízfelszínen úszó növényeket is. Aljzatnak használhatunk homokot, vagy apró szemű kavicsot. A vízmozgás ne legyen erős.
Hőmérséklet: 25-28 °C
pH: 6-7
Keménység: 1-12 NK°
***********************************************
A német keménységi fok NK° értékek,vagyis 1 liter víz mennyi kalcium-oxidot (CaO) tartalmaz.
A német keménységi fok (nk) a CaO mg/liter egy tizede !
Nagyon lágy: 40 mg/liter CaO alatt (4 nk)
Lágy: 40-80 mg/liter között CaO (4-8 nk)
Közepesen kemény: 80-180 mg/liter CaO között (8-18 nk)
Kemény: 180-300 mg/liter CaO között (18-30 nk)
Nagyon kemény: 300 mg/liter CaO felett (30 nk)
**********************************************
Várható életkor: 2-5 év
Megjegyzés: A Sokcsíkú törpe hegyicsík teste ezüstös, vagy sárgás színű, amelyen 14-18 jól látható függőleges fekete csík található. A hasi rész fehér, az úszók átlátszóak. Ezek a csíkhalak érzékenyek a friss vízre, ezért csak beállt vizű akváriumba telepítsük őket.
A nemek megkülönböztetése nem ismert, feltehetőleg a nőstények teltebbek különösen, ha beikrásodnak. Szaporodásukról jelenleg nem áll rendelkezésre információ.
15.Mandzsucsík
Tudományos név: Misgurnus anguillicaudatus (Cantor; 1842)
Szinonímák: Cobitis anguillicaudata (Cantor; 1842), Misgurnus fossilis anguillicaudatus (Cantor, 1842), Misgurnus lividus (Sauvage & Dabry de Thiersant, 1874), Nemacheilus lividus (Sauvage & Dabry de Thiersant, 1874), Misgurnis crossochilus (Sauvage, 1878), Ussuria lepocephala (Nikolskii, 1903), Misgurnus mizolepis grangeri (Nichols, 1925), Misgurnus mohoity leopardus (Nichols, 1925), Misgurnus mohoity yunnan (Nichols, 1925), Misgurnus punctatus (Oshima, 1926), Misgurnus mizolepis punctatus (Oshima, 1926), Misgurnus mizolepis unicolor (Lin, 1932), Misgurnus elongatus (Kimura, 1934), Misgurnus mizolepis elongatus (Kimura, 1934), Kínai időjáráshal, Kelet-ázsiai csík
Magyar név: Mandzsucsík
Csoport: Csíkfélék
Származás: Ázsia; őshonos: Szibéria, Kína, Korea, Japán, Észak-Vietnám. Akváriumi halként, és élő csalihalként behurcolták több európai országba is (Németország, Spanyolország, Olaszország), Észak-Amerikába, Ausztráliába és Hawaiira
Testhossz: 20-30 cm
Természetes élőhely: Sekély, iszapos, lassú folyású folyókban a fenék közelében él, de előfordul mocsarakban, és rizsföldeken is. Ezek a vizek gyakran vízinövényekkel sűrűn benőtt területek, ahol jelentős a víz alatti faágak és száraz levelek mennyisége.
Viselkedés: Békés, de aktív éjszakai hal, viszont a kisebb halakat és ivadékokat levadászhatja. Más hidegvízi halakkal (pl. aranyhal) is jól tartható. Ha megszokják gazdájukat, akár kézből is etethetők.
Táplálkozás: Mindenevők, a természetben elsősorban rovarlárvákkal, és héjas állatokkal táplálkoznak, akváriumban élő és fagyasztott eleségeket adjunk nekik, de szívesen fogyaszt száraz tápokat is.
Szaporítás: Akváriumban is előfordult már, de ritka.
Medence: Minimum 200 literes
Halnépesség: 300 literre 3-4 hal
Dekoráció: Aljzatnak homokot használjunk, mert a halak gyakran beássák magukat a talajba. Olyan növényeket válasszunk, amelyek bírják a hidegvizet is. A világítás ne legyen túl erős. Kövekből és gyökerekből építsünk számukra búvóhelyeket, ahol napközben meghúzhatják magukat. Akváriumukat fedni kell, mert kiugorhatnak.
Hőmérséklet: 5-25 °C
pH: 6.0-8.0
Keménység: 1.0-12.0 NK°
***********************************************
A német keménységi fok NK° értékek,vagyis 1 liter víz mennyi kalcium-oxidot (CaO) tartalmaz.
A német keménységi fok (nk) a CaO mg/liter egy tizede !
Nagyon lágy: 40 mg/liter CaO alatt (4 nk)
Lágy: 40-80 mg/liter között CaO (4-8 nk)
Közepesen kemény: 80-180 mg/liter CaO között (8-18 nk)
Kemény: 180-300 mg/liter CaO között (18-30 nk)
Nagyon kemény: 300 mg/liter CaO felett (30 nk)
**********************************************
Várható életkor: 7-10 év
Leírás: Eredeti élőhelyén eleséghalként tartják számon, és ezért is ilyen széles körben elterjedt Ázsiában. Hidegvízi hal, de jól alkalmazkodik a melegebb vizekhez is, ezért lehetséges, hogy több földrészen is meghonosodott. Mivel nagyon szapora faj, ezért egyes tudósok aggodalmukat fejezték ki, hogy a betelepített halak a helyi élővilág egyensúlyára negatív hatással lehetnek, habár erre nincs tényleges bizonyíték.
Teste angolnaszerű, szája kicsi. Nagyon sok színváltozata ismert a rézsárgától egészen a fakó barnáig. A mintázatuk is nagyon különböző némelyik zöldes-barna pöttyökkel tarkított márványos mintazatú, mások egyszínűek, mintázat nélkül. Létezik egy arany színváltozat is, aminek sötét a szeme, valamint ritkán albínó egyedek is fellelhetők. Szájuk körül 5 pár bajusz található. Neve onnan ered, hogy nagyon jól megérzi a légnyomás változásokat, ilyenkor sokkal aktívabb lesz, ezért Kínában gyakran tartották, hogy előre jelezze az időjárás változást. Gyakorlatilag ez az emberek által egyik legrégebben tartott halfaj. Különleges tulajdonsága, hogy az oxigént a levegőből is ki tudja vonni, úgy hogy átpréseli a bélrendszerén azt, ezért nagyon sokáig túlél még rossz körülmények között is, akár 3 napig is kibírja a szárazon. Közeli rokona a Magyarországon is honos, védett réti csíknak (Misgurnus fossilis), amit régen hazánkban hasonló időjárásjelző célokra használtak. Tehát a réti csík volt az első hal Magyarországon, amit az emberek otthonukban tartottak, feltehetően a magyar akvarisztikának ez a faj a megalapítója.
Az ivarérett nőstények hasa kerekebb az ikrák miatt, és egy kissé nagyobbak a hímeknél, míg a hímek hátúszójának második sugara hosszabb és vastagabb, valamint a hátúszó mögött vízszintesen dudorok találhatóak, ami felülről jól látszik.
Akváriumi szaporodásukról nem sok beszámoló áll rendelkezésre, de a természetben az esős évszak idején ívnak, amikor a folyók megáradnak, ilyenkor a hím a nőstény köré tekeredik és igy termékenyítik meg az ikrákat, amik végül a talajra hullanak. Az ivadékoknak kelés után külső kopoltyú szálaik vannak, amelyek eltűnnek 10-12 nap után. Másik érdekesség, hogy Japánban, Hokkaido szigetén létezik egy populáció, amely szűznemzéssel szaporodik (Parthenogenesis), és a kizárólag nőstényekből álló csoportban az ikrák megtermékenyítéséhez nem szükséges Misgurnus anguillicaudatus hímivarsejt, hanem bármilyen közeli rokonságban álló hal spermája megfelel ahhoz, hogy az ikrák fejlődése meginduljon. Tudósok megfigyelték, hogy akár az aranyhal (Carassius auratus) spermája is elegendő lehet a viszonylag jó arányú ikrakeléshez. Ez a jelenség más európai Cobitis fajoknál is megfigyelhető.
16.Angolnacsík
Tudományos név: Pangio anguillaris (Vaillant; 1902)
Szinonímák: Acanthophthalmus vermicularis, Acantophthalmus anguillaris, Cobitophis anguillaris, Cobitophis perakensis
Magyar név: Angolnacsík
Csoport: Csíkfélék
Származás: Ázsia; Maláj-félsziget, Thaiföld, Laosz, Kambodzsa, Vietnám, valamint Szumátra és Borneó.
Testhossz: 10-12 cm
Természetes élőhely: Patakok sekély, lassú folyású, nyugodt részein, valamint tőzegmocsarakban és egyéb feketevizű élőhelyeken. Ezek vízinövényekben gazdag élőhelyek, rengeteg víz alatti fatuskóval és gyökérrel, amelyek remek búvóhelyek. Az aljzat rendszerint homokos, sok levél- és növénytörmelékkel.
Viselkedés: Békés, de félénk éjszakai halak, társas vagy biotóp akváriumban jól tarthatóak. Jól együtt tarthatóak olyan csapathalakkal, amelyek a vízfelszín közelében úsznak.
Táplálkozás: Mindenevő; alapvetően a talajban élő apró rovarlárvákat és ízeltlábúakat eszik, akváriumban élő és fagyasztott eleségeket és száraz tápokat is szívesen fogyaszt.
Szaporítás: Akváriumban még nem volt sikeres.
Medence: Minimum 60 literes
Halnépesség: 60 literre 5-8 hal
Dekoráció: Aljzatnak használhatunk homokot, mert a halak gyakran beássák magukat. Sok búvóhelyet igényelnek, ezért gyökerekből és kövekből építsünk üregeket, barlangokat. Akváriumukba tehetünk még száraz faleveleket is, amivel a természetes élőhelyüket utánozhatjuk. A világítás ne legyen túl erős.
Hőmérséklet: 23-29 °C
pH: 6-7,5
Keménység: 0-8 NK°
***********************************************
A német keménységi fok NK° értékek,vagyis 1 liter víz mennyi kalcium-oxidot (CaO) tartalmaz.
A német keménységi fok (nk) a CaO mg/liter egy tizede !
Nagyon lágy: 40 mg/liter CaO alatt (4 nk)
Lágy: 40-80 mg/liter között CaO (4-8 nk)
Közepesen kemény: 80-180 mg/liter CaO között (8-18 nk)
Kemény: 180-300 mg/liter CaO között (18-30 nk)
Nagyon kemény: 300 mg/liter CaO felett (30 nk)
**********************************************
Várható életkor: 5-8 év
Megjegyzés: Az Angolnacsík teste karcsú, hosszú, kígyószerű. Színezetük feltehetőleg a nagy elterjedési terület miatt elég változatos lehet. Testük egyszínű szürkés-barnás, vagy apró pöttyökkel borított. Oldalukon egy fakó sötét, vízszintes csík fut a kopoltyútól a farokúszóig. A hasi részük világosbarna színű. Orruknál nem található bajusz. Észak-Thaiföldön nagyra becsült étkezési hal.
Mint minden csíkfélének, az Angolnacsíknak is már beállt vizű akváriumra van szüksége, ne helyezzük őket frissen betelepített akváriumba. Éjszakai életmódja miatt érdemes olyan tápokkal etetni, amelyek sokáig megőrzik állagukat. Csapatban érzik jól magukat, ezért legalább 5 halat érdemes tartani belőlük.
A kifejlett nőstények teste kicsit hosszabb és teltebb, míg a hímek mellúszójának első sugara megvastagodott és láthatóan elágazik, valamint szemmel láthatólag nagyobb, és kissé felfelé áll. A kifejlett hímeknek gyakran egy dudorszerű kinövés is megjelenik a fejükön. Szaporítása akváriumi körülmények még nem volt sikeres.
17.Jaguárcsík
Tudományos név: Pangio cuneovirgata (Raut; 1957)
Szinonímák: Acanthophthalmus cuneovirgatus
Magyar név: Jaguárcsík
Csoport: Csíkfélék
Származás: Ázsia; a Maláj-félsziget déli része, Szumátra és Jáva.
Testhossz: 4-6 cm
Természetes élőhely: Az erdei patakok sekély, lassú folyású részein, valamint tőzegmocsarakban és egyéb feketevizű élőhelyeken, ahol a víz pH értéke sokszor nagyon alacsony (pH 3-4).
Viselkedés: Békés, de félénk éjszakai halak, társas vagy biotóp akváriumban jól tarthatóak. Jól együtt tarthatóak olyan csapathalakkal, amelyek a vízfelszín közelében úsznak.
Táplálkozás: Mindenevő; alapvetően a talajban élő apró rovarlárvákat és ízeltlábúakat eszik, akváriumban élő és fagyasztott eleségeket és száraz tápokat is szívesen fogyaszt.
Szaporítás: Akváriumban még nem volt sikeres.
Medence: Minimum 40 literes
Halnépesség: 40 literre 5-8 hal
Dekoráció: Aljzatnak használhatunk homokot, mert a halak gyakran beássák magukat. Sok búvóhelyet igényelnek, ezért gyökerekből és kövekből építsünk üregeket, barlangokat. Akváriumukba tehetünk még száraz faleveleket is, amivel a természetes élőhelyüket utánozhatjuk. A világítás ne legyen túl erős.
Hőmérséklet: 23-29 °C
pH: 3,5-7
Keménység: 0-8 NK°
***********************************************
A német keménységi fok NK° értékek,vagyis 1 liter víz mennyi kalcium-oxidot (CaO) tartalmaz.
A német keménységi fok (nk) a CaO mg/liter egy tizede !
Nagyon lágy: 40 mg/liter CaO alatt (4 nk)
Lágy: 40-80 mg/liter között CaO (4-8 nk)
Közepesen kemény: 80-180 mg/liter CaO között (8-18 nk)
Kemény: 180-300 mg/liter CaO között (18-30 nk)
Nagyon kemény: 300 mg/liter CaO felett (30 nk)
**********************************************
Várható életkor: 5-8 év
Megjegyzés: A testük ezüstszürke, a hasi részen egy rózsaszínes-lilás folt található. Testük a háti részen zöldes-sárga színű, amelyen 7-13 sötét színű, nyeregszerű minta található, amelyek az oldalvonalig érnek le. A farokúszó tövében egy fekete folt van. Fejükön hosszú bajuszszálak találhatóak. Szemük apró, és a fej felső részén található. Az úszók áttetszőek.
Mint minden csíkfélének, a Jaguárcsíknak is már beállt vizű akváriumra van szüksége, ne helyezzük őket frissen betelepített akváriumba. Éjszakai életmódja miatt érdemes olyan tápokkal etetni, amelyek sokáig megőrzik állagukat. Csapatban érzik jól magukat, ezért legalább 5 halat érdemes tartani belőlük.
A kifejlett nőstények kicsit hosszabbak és teltebbek, míg a hímek mellúszójának első sugara megvastagodott és láthatóan elágazik. Szaporítása akváriumi körülmények még nem volt sikeres.
18.Párduccsík
Tudományos név: Pangio kuhlii (Valenciennes; 1846)
Szinonímák: Acanthophthalmus fasciatus, Acanthophthalmus kuhlii, Cobitis kuhlii, Kuli-kuli
Magyar név: Párduccsík
Csoport: Csíkfélék
Származás: Ázsia; Indonézia
Testhossz: 11 cm
Természetes élőhely: Növényekkel dúsan benőtt vizek, nagy csapatokban él az iszapos aljzatban.
Viselkedés: Békés természetű, félénk hal, csapatban tartsuk őket. Jól társítható kisebb, békés halakkal.
Táplálkozás: Mindenevő, az akvárium aljzatát túrja élelem után.
Szaporítás: Akváriumban ritkán tenyésztik, de lehetséges.
Medence: Minimum 60 literes
Halnépesség: 80 literre 5-7 hal
Dekoráció: Növényekkel dúsan beültetett akvárium, sok búvóhely. Homokos, vagy aprókavicsos talaj, mert szeretik beásni magukat.
Hőmérséklet: 25-28 °C
pH: 6,2-6,8
Keménység: 4-15 NK°
***********************************************
A német keménységi fok NK° értékek,vagyis 1 liter víz mennyi kalcium-oxidot (CaO) tartalmaz.
A német keménységi fok (nk) a CaO mg/liter egy tizede !
Nagyon lágy: 40 mg/liter CaO alatt (4 nk)
Lágy: 40-80 mg/liter között CaO (4-8 nk)
Közepesen kemény: 80-180 mg/liter CaO között (8-18 nk)
Kemény: 180-300 mg/liter CaO között (18-30 nk)
Nagyon kemény: 300 mg/liter CaO felett (30 nk)
**********************************************
Várható életkor: 8-11 év
Megjegyzés: A párduccsík teste angolnaszerű, hosszúkás, a hátúszó a test vége felé található, nem messze a farokúszótól. Úszói kicsik. Alapszíne narancssárgás, vagy világos barna, és 15-20 széles függőleges csík fut rajta végig, amelyek a hasáig érnek. A hasi rész világos rózsaszín, vagy fehér. Négy pár bajusz a szájától nő ki, és a szemek alatt tüske szerű kinövés található. A nemek megkülönböztetése nehézkes, de a párzási időszakban a nőstények sokkal testesebbek, hasukban gyakran látszanak a zöld színű ikrák, és a második mellúszójuk vastagabb, mint a hímeké. Gyakran elbújik, vagy a talajba ássa magát napközben, és csak lámpaoltás után jön elő. Érzékeny a gyógyszeres kezelésre, réztartalmú szerekre. A légköri oxigént képes bélfalán megkötni, így mostohább körülmények közt is jól bírja. Ha biztonságban érzi magát, akkor előfordulhat, hogy világosban is előjön. Mindenképpen sódert vagy homokot használjunk aljzatként, mert szereti beásni magát. Az öves díszcsík mellett a párduccsík a másik legismertebb, legelterjedtebb akváriumi csíkfaj hazánkban.
Tenyésztésük előfordult már véletlenül és úgy is, hogy imitálták az esős évszakot számukra. Használjunk nagy akváriumot, és sok halat egyszerre. Az akvárium vízszintjét csökkentsük le, és lágyítsuk a vizet. A halakat tartsuk változatos élő eleségen. Az ívás a víz felszín közelében zajlik, ahol a hím testével körbetekeredik a nőstény körül, majd a világos zöld ikrák a felszínre úsznak, vagy a vízfelszínen lebegő növények gyökerei közé.
19.Jávai csík
Tudományos név: Pangio oblonga (Valenciennes; 1846)
Szinonímák: Acanthophthalmus javanicus, Acantophthalmus oblongus, Cobitis oblonga, Pangio javanicus
Magyar név: Jávai csík
Csoport: Csíkfélék
Származás: Ázsia; eredetileg Java szigete, de találtak több populációt Szumátra, Borneó szigetén, sőt még a Maláj félszigeten is.
Testhossz: 8 cm
Természetes élőhely: Kisebb erdei folyók lassú folyású, sekély részein, az iszapos, vagy homokos aljzat közelében, ahol sok a lehullott levél az aljzaton. A sok növényi bomlástermék miatt ezek a vizek jellemzően savasak (pH 3-4!)
Viselkedés: Békés, de félénk éjszakai halak, társas vagy biotóp akváriumban jól tarthatóak.
Táplálkozás: Mindenevő; alapvetően a talajban élő apró rovarlárvákat és ízeltlábúakat eszik, akváriumban élő és fagyasztott eleségeket és száraz tápokat is szívesen fogyaszt.
Szaporítás: Akváriumban nagyon ritka
Medence: Minimum 60 literes
Halnépesség: 80 literre 5-6 hal
Dekoráció: Aljzatnak használhatunk homokot, mert a halak gyakran beássák magukat. Sok búvóhelyet igényelnek, ezért gyökerekből és kövekből építsünk üregeket, barlangokat. Akváriumukat sűrűn ültessük be növényekkel, de a világítás ne legyen túl erős, használhatunk vízfelszínen úszó növényeket is.
Hőmérséklet: 23-29 °C
pH: 3,5-7
Keménység: 0-8 NK°
***********************************************
A német keménységi fok NK° értékek,vagyis 1 liter víz mennyi kalcium-oxidot (CaO) tartalmaz.
A német keménységi fok (nk) a CaO mg/liter egy tizede !
Nagyon lágy: 40 mg/liter CaO alatt (4 nk)
Lágy: 40-80 mg/liter között CaO (4-8 nk)
Közepesen kemény: 80-180 mg/liter CaO között (8-18 nk)
Kemény: 180-300 mg/liter CaO között (18-30 nk)
Nagyon kemény: 300 mg/liter CaO felett (30 nk)
**********************************************
Várható életkor: 5-8 év
Megjegyzés: A testük egyszínű barna, vagy vöröses barna, a kopoltyú lilás árnyalatú, hasuk világosabb színű. Szemük apró, és a fej felső részén található. Nagyon hasonlít a Pangio pangia-ra, de testük hosszabb és karcsúbb. Mint minden csíkfélének, a jávai csíknak is már beállt vizű akváriumra van szüksége, ne telepítsük őket frissen betelepített akváriumba. Éjszakai életmódja miatt érdemes olyan tápokkal etetni, amelyek sokáig megőrzik állagukat. Csapatban érzik jól magukat, ezért legalább 5 halat érdemes tartani belőlük.
A kifejlett nőstények kicsit hosszabbak és teltebbek, míg a hímek mellúszójának első sugara megvastagodott és láthatóan elágazik. Szaporítása akváriumi körülmények nagyon ritka, de volt már rá példa, igaz nem ellenőrzött körülmények között.
20.Csokoládécsík
Tudományos név: Pangio pangia (Hamilton; 1822)
Szinonímák: Cobitis pangia, Cobitis cinnamomea, Acanthophthalmus pangia, Canthophrys rubiginosus, Pangia cinnamomea
Magyar név: Csokoládécsík
Csoport: Csíkfélék
Származás: Ázsia; India, Banglades, Myanmar (Burma)
Testhossz: 6 cm
Természetes élőhely: Kisebb folyókban és tavakban, az iszapos aljzat közelében.
Viselkedés: Békés, de félénk éjszakai halak, társas vagy biotóp akváriumban jól tarthatóak. Érdekesség, hogy megérzik a különböző rezgéseket, és nagyon jó a szaglásuk.
Táplálkozás: Mindenevő; élő és fagyasztott eleségeket és száraz tápokat is szívesen fogyaszt.
Szaporítás: Akváriumban még nem volt sikeres
Medence: Minimum 60 literes
Halnépesség: 80 literre 5-6 hal
Dekoráció: Aljzatnak használhatunk homokot, vagy apró szemű kavicsot. Sok búvóhelyet igényelnek, ezért gyökerekből és kövekből építsünk üregeket, barlangokat. Akváriumukat sűrűn ültessük be növényekkel, de a világítás ne legyen túl erős.
Hőmérséklet: 24-26 °C
pH: 6-7
Keménység: 1-12 NK°
***********************************************
A német keménységi fok NK° értékek,vagyis 1 liter víz mennyi kalcium-oxidot (CaO) tartalmaz.
A német keménységi fok (nk) a CaO mg/liter egy tizede !
Nagyon lágy: 40 mg/liter CaO alatt (4 nk)
Lágy: 40-80 mg/liter között CaO (4-8 nk)
Közepesen kemény: 80-180 mg/liter CaO között (8-18 nk)
Kemény: 180-300 mg/liter CaO között (18-30 nk)
Nagyon kemény: 300 mg/liter CaO felett (30 nk)
**********************************************
Várható életkor: 5-8 év
Megjegyzés: A test teljesen barna, de a farok felé haladva a hasi részen észrevehető enyhe sárgás szín is. A farokúszó nem teljesen barna. A kopoltyú lilás árnyalata kevesebb, mint a Pangio oblongánál. Mint minden csíkfélének, a csokoládécsíknak is már beállt vizű akváriumra van szüksége, ne telepítsük őket frissen betelepített akváriumba. Csapatban érzik jól magukat, ezért legalább 5 halat érdemes venni. Bár nem olyan elterjedt, azért hazánkban gyakrabban lehet már találkozni vele a boltokban. Csokoládécsík néven a pangiát és az oblongát egyaránt küldik, behozzák és forgalmazzák a nagykereskedések. A csapatban tartásra megoldás lehet az is, ha más csíkfélékkel együtt tartjuk őket. A hőmérséklet nagyobb ingadozását rosszul viseli, nem ajánlatos 28-29 °C vagy 22-23 °C-on tartani. Nagyon hasonlít a Pangio oblongára. Éjszakai életmódja miatt érdemes olyan tápokkal etetni, amelyek sokáig megőrzik állagukat.
A nemek megkülönböztetése nehéz, feltehetően a nőstények – más csíkfélékhez hasonlóan – hasi része teltebb, különösen, ha beikrásodnak. Szaporítása akváriumi körülmények között még nem megoldott.
21.Zebra palacsinta algázó
Tudományos név: Pseudogastromyzon fasciatus (Sauvage; 1878)
Szinonímák: Psilorhynchus fasciatus, Pseudogastromyzon fasciatus fasciatus, Pseudogastromyzon fasciatus jiulongjiangensis
Magyar név: Zebra palacsinta algázó
Csoport: Csíkfélék
Származás: Ázsia; Kína
Testhossz: 7-8 cm
Természetes élőhely: Gyors folyású, sekély hegyi patakok, amelyek oldott oxigénben gazdagok.
Viselkedés: Békés, társas akváriumba való hal, legjobb kisebb csapatban tartani.
Táplálkozás: Mindenevő; alapvetően algát és különböző mikroorganizmusokat fogyaszt, de megeszi a rovarlárvákat is. Akváriumban elfogadja a száraz tápokat is, különösen kedveli a spirulinát.
Szaporítás: Akváriumban ritkán szaporodik.
Medence: Minimum 100 literes
Halnépesség: 100 literre 4-5 hal
Dekoráció: A legfontosabb, hogy a vizük tiszta és oxigénben gazdag legyen! A vízmozgás és a szűrés legyen erős, az akvárium térfogatának akár húszszorosa óránként. Aljzatnak használhatunk kavicsot, több nagyobb, laposabb kővel, amelyek közé elbújhatnak. Faágakra vagy gyökerekre növesztett Anubias-szal és Lándzsás vízipáfránnyal (Microsorum pteropus) dekorálhatjuk a medencét. Erős világítás kell az alganövekedés miatt.
Hőmérséklet: 20-24 °C
pH: 7-8
Keménység: 1-12 NK°
***********************************************
A német keménységi fok NK° értékek,vagyis 1 liter víz mennyi kalcium-oxidot (CaO) tartalmaz.
A német keménységi fok (nk) a CaO mg/liter egy tizede !
Nagyon lágy: 40 mg/liter CaO alatt (4 nk)
Lágy: 40-80 mg/liter között CaO (4-8 nk)
Közepesen kemény: 80-180 mg/liter CaO között (8-18 nk)
Kemény: 180-300 mg/liter CaO között (18-30 nk)
Nagyon kemény: 300 mg/liter CaO felett (30 nk)
**********************************************
Várható életkor: 8 év
Megjegyzés: Mintázata és testmérete alapján könnyű megkülönböztetni más palacsinta algázóktól, mert a Zebra palacsinta algázó fején sötét pöttyökből álló mintázat található, amely egészen a mellúszó vonaláig borítja a testét, valamint további 3 függőleges csík fut a szem alatt, és mögött a száj irányába. Testük alapszíne sárgás, vagy világos barna, amelyet sötét függőleges csíkok borítanak. A sárga színű hátúszójukon széles, sötét csík található, míg a farok alatti-, mell, és hasi úszókon csak halványan látszó csík található. A farokúszón 2-3 széles, sötét sáv található. Testük jól alkalmazkodott a gyors folyású hegyi patakokhoz: fejük és testük lapos, amivel jól rásimulnak a kövekre. Nyílt vízben ritkán úsznak, inkább a kövek között másznak. Nem kifejezetten kezdőknek való hal, mert nagyon tiszta vízre van szüksége, és mivel nincsenek pikkelyei, sokkal érzékenyebb a betegségekre, és a gyógyszerekre is.
A nemek megkülönböztetése felülről nézve a testforma alapján lehetséges: a hímek vékonyabbak. Akváriumi szaporodásukról nem sok információ áll rendelkezésre, ugyan véletlenül már szaporodtak fogságban is, de csak nagyon ritkán. A természetben feltehetően a folyóban történő vándorlásuk során szaporodnak.
22.Rácsmintás palacsinta algázó
Tudományos név: Sewellia lineolata (Valenciennes; 1846)
Szinonímák: Balitora lineolata
Magyar név: Rácsmintás palacsinta algázó
Csoport: Csíkfélék
Származás: Ázsia; Közép-Vietnám
Testhossz: 5,5-6,5 cm
Természetes élőhely: Gyors folyású, sekély hegyi patakok, amelyek oldott oxigénben gazdagok.
Viselkedés: Más halakkal békés, de a hasonló formájú halakkal (Gastromyzon, Hypergastromyzon, Sinogastromyzon) szemben enyhén területvédő lehet, bár a fizikai sérülés nagyon ritka.
Táplálkozás: Mindenevő; alapvetően algát és különböző mikroorganizmusokat fogyaszt, de megeszi a rovarlárvákat is. Akváriumban elfogadja a száraz tápokat is, különösen kedveli a spirulinát.
Szaporítás: Elég könnyű
Medence: Minimum 70 literes
Halnépesség: 100 literre 4-5 hal
Dekoráció: A legfontosabb, hogy a vizük tiszta és oxigénben gazdag legyen! A vízmozgás és a szűrés legyen erős, az akvárium térfogatának akár húszszorosa óránként. Aljzatnak használhatunk kavicsot, néhány nagyobb, laposabb kővel. Faágakra vagy gyökerekre növesztett Anubias-szal és Lándzsás vízipáfránnyal (Microsorum pteropus) dekorálhatjuk a medencét. Erős világítás kell az alganövekedés miatt.
Hőmérséklet: 20-24 °C
pH: 6-7,5
Keménység: 1-10 NK°
***********************************************
A német keménységi fok NK° értékek,vagyis 1 liter víz mennyi kalcium-oxidot (CaO) tartalmaz.
A német keménységi fok (nk) a CaO mg/liter egy tizede !
Nagyon lágy: 40 mg/liter CaO alatt (4 nk)
Lágy: 40-80 mg/liter között CaO (4-8 nk)
Közepesen kemény: 80-180 mg/liter CaO között (8-18 nk)
Kemény: 180-300 mg/liter CaO között (18-30 nk)
Nagyon kemény: 300 mg/liter CaO felett (30 nk)
**********************************************
Várható életkor: 5-6 év
Megjegyzés: Mintázata alapján könnyű megkülönböztetni más palacsinta algázóktól, mert oldalán 3-5 sötét vízszintes csík húzódik, testén pedig különböző méretű és alakú foltokból álló márványos rácsmintázat található. Testük jól alkalmazkodott a gyors folyású hegyi patakokhoz: fejük és testük lapos, amivel jól rásimulnak a kövekre. Nyílt vízben ritkán úsznak, inkább a kövek között másznak. A szín és mintázat kis mértékben különbözhet a begyűjtési helytől függően.
A nemek megkülönböztetése felülről nézve a fej- és testforma alapján lehetséges. A nőstények teste szélesebb, fejük szinte a mellúszó meghosszabbodásának látszik. A hímek vékonyabbak és fejük, valamint a mellúszók találkozása szögletesebb. A kifejlett hím mellúszójának első sugarain és a fej oldalsó részén apró szőrök jelennek meg, ettől olyan, mintha rojtos lenne. Szaporításuk lehetséges, ami fontos, hogy célszerű külön medencében próbálkozni vele, amelynek az aljára nagyobb kerek kavicsokat teszünk. Ezek megvédik a lehulló ikrákat a szülőktől és búvóhelyet nyújtanak a kikelő kishalaknak, valamint az alga és a mikroorganizmusok is jól megtelepszenek rajtuk, amelyek a kishalak legfőbb tápláléka. A szűrésre egy szivacsszűrő megfelelő, így a kikelő kishalakat nem szippantja be a szűrő. A szaporodást a kicsit megemelt vízhőmérséklet (25-26 °C) utáni részleges hideg vízcsere indítja be, bár sok esetben elég a vízcsere is. A párzást a hím kezdeményezi, ilyenkor pózol és hajtja a nőstényt. Ha a nőstény hajlandó az ívásra, akkor a hím elkezd kőrözni körülötte, a nőstény hátához tapad, és a fejével lökdösi a partnerét, hogy kimozdítsa a nyílt víz felé. Maga az aktus a nyílt vízben történik, a mellúszók összefonódnak és az ikrákat általában az erősebb vízáramlatba szórják. A természetben az ikrák a nyugodtabb vizekbe sodródnak és a kishalak itt fejlődnek ki, azután a folyón felfelé vándorolnak. Amint az ikrák kikelnek, azonnal kezdjük etetni őket. A kikelő kishalak még nem olyan laposak és nem tudnak a kövekre tapadni, mint a szüleik. Megfigyelések szerint a szülők nem eszik meg az 5 mm-nél nagyobb ivadékokat.
23.Kansu díszcsík
Tudományos név: Sinibotia robusta (Wu; 1939)
Magyar név: Kansu díszcsík
Szinonímák: Botia robusta, Botia hexafurca, Nemacheilus robustus, Barbatula robusta
Csoport: Csíkfélék
Származás: Ázsia; Kína és Mongólia
Testhossz: 18 cm
Természetes élőhely: A Tanguto folyó gyors folyású részein, általában a kavicsos aljzat közelében.
Viselkedés: Területvédő, a kisebb halakat megtámadhatja. A hímek egymás közt agresszivek.
Táplálkozás: Mindenevők, minden megfelelő méretű élő eleséget szívesen fogyasztanak, de megeszik a fagyasztott és a száraz tápokat is. A csigákat is kedvelik.
Szaporítás: Akváriumban még nem volt sikeres
Medence: Minimum 180 literes
Halnépesség: 250 literre 4 hal
Dekoráció: Búvóhelyet és finom homokos aljzatot igényelnek. Szeretnek nagyobb kövek alá bebújni. Kedvelik a nagy vízmozgást és az oxigéndús vizet. Igénylik a rendszeres 2-3 hetenkénti vízcseréket.
Hőmérséklet: 18-25°C
pH: 7-7,8
Keménység: 6-22NK°
***********************************************
A német keménységi fok NK° értékek,vagyis 1 liter víz mennyi kalcium-oxidot (CaO) tartalmaz.
A német keménységi fok (nk) a CaO mg/liter egy tizede !
Nagyon lágy: 40 mg/liter CaO alatt (4 nk)
Lágy: 40-80 mg/liter között CaO (4-8 nk)
Közepesen kemény: 80-180 mg/liter CaO között (8-18 nk)
Kemény: 180-300 mg/liter CaO között (18-30 nk)
Nagyon kemény: 300 mg/liter CaO felett (30 nk)
**********************************************
Várható életkor: 6-10 év
Megjegyzés: Testének alapszíne aranysárga. A Kansu díszcsíkok oldalán általában 6 függőleges sötét csík található, de minden halnál egyedi ez a mintázat, sőt ahogy öregszenek, a csíkok alsó része kettéágazik, néha teljesen szét is válik. A feje tipikusan hosszúkás, de a teste zömökebb, más Sinibotia fajokénál. A fején vízszintesen futnak a csíkok. Szürkületkor és éjszaka aktívak.
Hidegebb vizet igényelnek, nyáron rövidebb ideig elviselik a megemelkedett vízhőmérsékletet, mert természetes élőhelyükön is felmelegszik ilyenkor a víz (júniustól-augusztusig). Akváriumukat a téli időszakban tegyük egy fűtetlen szobába.
24.Aranyfényű díszcsík
Tudományos név: Syncrossus beauforti (Smith; 1931)
Szinonímák: Botia beauforti, Botia lucasbahi, Botia beauforti formosa, Botia yunnanensis
Magyar név: Aranyfényű díszcsík
Csoport: Csíkfélék
Származás: Ázsia; Kambodzsa, Thaiföld, Malajzia.
Testhossz: 16-18 cm
Természetes élőhely: A gyorsabb folyású erdei patakokban és kisebb folyókban, ahol az aljzat rendszerint homokos. Gyakran a nagyobb kövek alá ássa be magát.
Viselkedés: Kisebb, lassú mozgású halakkal ellenséges lehet. Biotóp akváriumban jól tarthatóak más gyors mozgású csapathalakkal, amelyek a vízfelszín közelében úsznak.
Táplálkozás: Mindenevő; a természetben a talajban élő apró rovarlárvákat eszi, de akváriumban az élő és fagyasztott eleségeken kívül a száraz tápokat is szívesen fogyasztja, valamint a növényi táplálékot - mint pl. uborka vagy spenót - is kedveli. A kisebb csigákat megeszi.
Szaporítás: Akváriumban még nem sikerült.
Medence: Minimum 200 literes
Halnépesség: 350 literre 5-6 hal
Dekoráció: Aljzatnak használhatunk homokot, vagy apró szemű kavicsot. Nagyobb gömbölyű kövekkel, valamint gyökerekkel díszíthetjük a medencét. A gyengébb világítást is elviselő növényeket telepítsünk az akváriumba: pl. Microsorum pteropus, vagy Taxiphyllum barbieri. A vízmozgás lehet közepesen erős.
Hőmérséklet: 22-30 °C
pH: 6-7,5
Keménység: 2-12 NK°
***********************************************
A német keménységi fok NK° értékek,vagyis 1 liter víz mennyi kalcium-oxidot (CaO) tartalmaz.
A német keménységi fok (nk) a CaO mg/liter egy tizede !
Nagyon lágy: 40 mg/liter CaO alatt (4 nk)
Lágy: 40-80 mg/liter között CaO (4-8 nk)
Közepesen kemény: 80-180 mg/liter CaO között (8-18 nk)
Kemény: 180-300 mg/liter CaO között (18-30 nk)
Nagyon kemény: 300 mg/liter CaO felett (30 nk)
**********************************************
Várható életkor: 8-10 év
Megjegyzés: Külsőleg hasonlít a Syncrossus berdmorei-hoz, amely csík Indiában és Mianmarban őshonos. A két hal között a különbség, hogy a Syncrossus berdmorei-nek 11-14 sugarú a hátúszója, míg az Aranyfényű díszcsíknak 9-10. Jellemzően mindkét hal fiatal példányainak oldalán, és fején vízszintes sorokban, apró fekete pöttyök futnak, de a Syncrossus berdmorei-nél ezek a pöttyök nagyobbak. A Syncrossus beauforti testén 9-12 halvány, függőleges sáv található. A kifejlett példányoknál ezek a függőleges sávok elhalványulhatnak, és ilyenkor csak az apró fekete pöttyök látszanak az oldalukon. A hátúszójuk széle fekete, és 3 sor pötty húzódik rajta, míg a farokúszón több függőleges pöttyökből álló minta található. Más csíkfélékhez hasonlóan ők is képesek kattogó hangokat kiadni, ami gyakran az izgatottságuk jele.
Az Aranyfényű díszcsíkok szeretnek elbújni az akváriumban, ezért kerüljük az olyan dekorációkat, amelyek szélei élesek lehetnek, vagy túl kicsik, mert a halak könnyen beleszorulnak, vagy megsérthetik magukat. Társaságkedvelő halak, ezért legalább 5-6 egyedet tartsunk belőlük, mert ha egyedül vannak, akkor sokkal agresszívebben viselkednek hasonló kinézetű halakkal szemben, ha pedig csak párban tartjuk őket, akkor a domináns egyed terrorizálhatja a gyengébbet. A Természetvédelmi világszövetség (IUCN) mérsékelten fenyegetett állapotú fajként tartja számon, ennek okai a túlzott begyűjtés, a vízszennyezés, és a vízierőművek építése a természetes élőhelyükön. Kedvelik a vízmozgást, és az oxigénben dús vizet, viszont nem tolerálják felgyülemlett szerves bomlástermékeket a vízben, ezért vizük 30-50%-át rendszeresen cserélni kell.
A kifejlett nőstények hasi része teltebb, és kissé nagyobbak is a hímeknél. Akváriumi szaporodásuk nem megoldott, a természetben feltehetőleg a vándorlásuk során ívnak.
Kattints a következő oldalra: