40.Kolumbiai lazac
Tudományos név: Hyphessobrycon columbianus
Szinonímák: -
Magyar név: Kolumbiai lazac
Csoport: Pontylazacok
Származás: Dél-Amerika, Kolumbia
Testhossz: 5-6,5 cm
Természetes élőhely: Kizárólag a Río Acandí folyóban él, többnyire a lassabb folyású szakaszokon.
Viselkedés: Békés csapathal, amely könnyen tartható társas akváriumban, s jól társítható más, hasonló viselkedésű pontylazacokkal.
Táplálkozás: Mindenevő, a természetben férgeket, rovarokat, és kis mennyiségben növényi eredetű táplálékot fogyaszt, de az akváriumban sem válogatós, élő és fagyasztott eleségekkel jól tartható, ezen kívül a jó minőségű száraz tápokat is elfogadja.
Szaporítás: Elég könnyű
Medence: Minimum 80 literes
Halnépesség: 120 literre 8-10 hal
Dekoráció: Sűrű növényzet, gyökerek, elég nagy szabad tér az úszáshoz. Aljzatnak használhatunk folyami homokot. Akváriumukat fedni kell, mert könnyen kiugorhatnak.
Hőmérséklet: 20-28 °C
pH: 5-7,5
Keménység: 1-12 NK°
Várható életkor: 3-5 év
Megjegyzés: A kolumbiai lazac teste magas, ezüstös szürkés színű, a testén végighúzódó középvonal felett pedig kékes árnyalatú. Úszói vöröses színűek, de ez kifakulhat, amikor a hal pihen, vagy stresszes. Szájában, - a méretéhez képest - meglepően nagy fogak sorakoznak. Csapatban érdemes tartani, ami legalább 6-8 egyedből álljon, mert egyesével félénkek és visszahúzódóak lesznek. Könnyen gondozható, szívós, kezdők számára ideális választás. Mivel gyors mozgású, aktív halak, amelyek többnyire a felső vízrétegekben mozognak, ezért nem célszerű őket hosszú úszójú, vagy lassú mozgású halakkal együtt tartani, mert ez zavarhatja a nyugodtabb halakat.
A kifejlett hímek láthatóan szebb színezetűek, karcsúbbak, egy kicsit kisebbek, mint a nőstények, valamint a hátúszójuk is hosszabb. Az ikráikat a talaj közelében szórják szét, és a szülők ezután nem gondoskodnak sem az ikrákról, sem a kikelő kishalakról. Az egészséges halak gyakran ívnak, akár a társas akváriumban is, és ha a kikelő kishalaknak van elég búvóhelye, akár még túl is élhetnek. Ha nagyobb mennyiségű ivadékot szeretnénk felnevelni, használjunk inkább külön ívató medencét, az alján finom szálú vízinövényekkel, vagy ikraráccsal. Tenyésztéséhez kicsit lágyabb (8 NK°), tőzegen átszűrt, enyhén savas vizet célszerű használni. Ívathatjuk csoportosan és párban is. Ha párban kívánjuk őket szaporítani, akkor célszerű külön tartani a hímeket a nőstényektől, és mindig a legszebb hímet és a legjobban ikrával telt nőstényt kiválasztani. Az este kihelyezett pár általában másnap hajnalban le is ívik, és a folyamat 2-4 órán keresztül zajlik. A nőstények - kondíciójuktól függően - 100-400 ikrát raknak, de a nagyobb egyedek akár 2000 ikrát is rakhatnak. Az ikrák 24-36 óra múlva kelnek ki és további 3-4 nap múlva úszik el. A kishalak kb. 2 cm-es méretükben mutatják először a szülők színezetét.
41.Serpalazac
Tudományos név: Hyphessobrycon eques (Steindachner; 1882)
Szinonímák: Hyphessobrycon serpae, Hyphessobrycon callistus, Vérlazac, Ciklámenlazac
Magyar név: Serpalazac
Csoport: Pontylazacok
Származás: Dél-Amerika, Paraguay, Peru
Testhossz: 4-4,5 cm
Természetes élőhely: az Amazonas medencéje
Viselkedés: Békés, társas medencében is jól érzik magukat. Etetésnél előfordulhat, hogy megcsípkedik egymás úszóit is.
Táplálkozás: Mindenevő, szívesen fogyasztanak minden élő eleséget.
Szaporítás: Elég könnyű.
Medence: Minimum 70 literes
Halnépesség: 80 literre 5-6 hal
Dekoráció: Növényekkel az oldalrészen és a háttérben sűrűn telepített akvárium.
Hőmérséklet: 24 -28°C
pH: 5,5-7,5
Keménység: 3-12 NK°
Várható életkor: 5 év
Megjegyzés: E nagyon tetszetős akváriumi halunk színében, formájában nagy változatosságot mutat. A kereskedelemben számos, a vörös árnyalataiban és foltozatban különböző variánsok fordulnak elő. Hátrésze, teste vörösesbarna, nagy, fekete vállfolttal, úszói vörösek, hátúszóinak vége, hasúszójának szegélye fekete, olykor egészen keskeny fehér széllel. Egyes változatai, vállfolt nélkül, „minor" elnevezéssel kerülnek forgalomba. Tartása különösebb gondot nem jelent. Az ivarok megkülönböztetése kifejlett állatoknál könnyű, mert a nőstények erősen ikrásodnak és nagyobbak is lesznek az egyenes hasvonalú hímeknél, amelyek kicsit élénkebb színűek. A 6-8 literes kis akváriumot lágy, 4-8 nk° keménységű vízzel töltjük fel. Ebbe finom szálú élő növényt és ne műnövényt telepítsünk, mert magas testfelépítése következtében a műnövényen könnyen fennakad. Rendszerint másnap vagy harmadnap a nőstény lerakja halványbarna ikráit. Az ivadék 26-28 °C hőmérsékletű vízben 24 óra alatt kel ki. Három nap múlva felszívódik szikzacskójuk, és következő nap már eleségkeresésre indulnak. Erős fénytől takarással óvjuk őket. Egy-egy sikeres ikrázás eredménye 200-300 kishal.
42.Vörösfoltú pontylazac
Tudományos név : Hyphessobrycon erythrostigma (Fowler; 1943)
Szinonímák: Hyphessobrycon rubrostigma
Magyar név: Vörösfoltú pontylazac
Csoport: Pontylazacok
Származás: Dél-Amerika; Kolumbia, Peru.
Testhossz: 6-7 cm
Természetes élőhely: Árnyékos, ágakkal, gyökerekkel eltorlaszolt vizek.
Viselkedés: Társas, rajokban él.
Táplálkozás: Ragadozó, kedveli a tubifexet.
Szaporítás: Nehéz.
Medence: Minimum 120 literes
Halnépesség: 120 literre 6-8 hal
Dekoráció: Sötét színű talaj, a háttérben sok növénnyel.
Hőmérséklet: 23-26°C
pH: 6-6,8.
Keménység: 5-6,7 NK°
Várható életkor: 5 év
Megjegyzés: A Hyphessobricon erythrostigma rajban élő hal, nevét vörös foltjáról kapta. Jól érzi magát csapatban, közös akváriumban, más pontylazacokkal és egy vagy két törpe bölcsőszájú párral együtt. Elegendő, ha a szűrés óránként a medence térfogatának kétszerese. A hím szeret civakodni a nőstényt körül, udvarló más halakkal. Egyébként, sarló alakú hátúszójáról és ismerhető fel s arról, hogy farok alatti úszója hosszabb, mint a nőstényé. Szaporításukhoz készítsünk elő egy 50 literes medencét, az alján granulált tőzeggel, jávai mohával (Vesicularia dubyana) s egy perlonvattával felszerelt szűrővel. A medencében szűrt fényt kell biztosítani. A hím először körülúszkálja a nőstényt, majd az oldalához simul. Ha a pár nem viseli jól egymást, a hímet ki kell cserélni. A keltetéshez teljes sötétséget kell biztosítani. Az ikrázás után 5 nappal etessük kerekesférgekkel az ivadékokat.
43.Lángvörös pontylazac
Tudományos név: Hyphessobrycon flammeus (Myers; 1924)
Magyar név: Lángvörös pontylazac
Csoport: Pontylazacok
Származás: Dél-Amerika; Brazília, Rio de Janeiro közelében.
Testhossz: 4 cm
Természetes élőhely: Gyenge sodrású folyóvíz.
Viselkedés: Békés, rajokban él.
Táplálkozás: Mindenevő, kedveli az élő zsákmányt.
Szaporítás: Elég könnyű.
Medence: Minimum 65 literes
Halnépesség: 75 literre 7 hal
Dekoráció: Tufa, vörös habkő, gyökerek. felszínen úszó, lebegő növények.
Hőmérséklet: 23-26°C
pH: 6,5-7,2.
Keménység: 5,6-11,2 NK°
Várható életkor: 4-5 év
Megjegyzés: Ha megfelelő életkörülményeket biztosítunk a lángvörös pontylazacok számára, akkor a testük hátsó részének szép lángvörös színe van, ezért kapták a nevüket. A hím karcsúbb a nősténynél és fekete csík szegélyezi a farok alatti úszóját. Sok más pontylazachoz hasonlóan a szűrt fényt szereti. A legjobb, ha más pontylazacokkal együtt tartjuk, közös akváriumban. Mindenevő, szívesen elfogadja az akváriumban szokásos eleségeket. Élénk színét csak akkor őrzi meg, ha rendszeresen kap élő eleséget is. Szaporításához készítsünk elő egy tőzegen átszűrt, lágy vízzel teli 30 literes medencét, és béleljük ki jávai mohával (Vesicularia dubyana). A növények közé hulló ikrák nem szeretik a fényt, ezért az ikrázás után el kell sötétíteni az akváriumot és ki kell onnan venni a szülőket. Az ivadékokat infuzóriákkal és sóféreglárvákkal etessük.
44.Haraldschultz pontylazaca
Tudományos név: Hyphessobrycon haraldschultzi (Travassos; 1960)
Szinonímák: Hemigrammus haraldschultzi
Magyar név: Haraldschultz pontylazaca
Csoport: Pontylazacok
Származás: Dél-Amerika, Nyugat-Brazília, az Amazonas alsó folyásánál található Rio Araguaia folyó és annak vízgyűjtő rendszerében őshonos.
Testhossz: 2,5 cm
Természetes élőhely: A kisebb feketevizű mellékfolyókban, amelyek jellemzően lágy, enyhén savas vizűek és az aljukat levéltörmelék borítja.
Viselkedés: Békés természetű csapathal, amely jól társítható hasonló békés halakkal.
Táplálkozás: Mindenevő; Minden megfelelő méretű eleséget elfogad, ciklopszot, grindált és vágott tubifexet is, de elfogadják a száraz tápokat is.
Szaporítás: Nehéz
Medence: Minimum 40 literes
Halnépesség: 50 literre 8-10 hal
Dekoráció: Homokos aljzatú, száraz levelekkel, és néhány gyökérrel díszített medencében, vagy növényekkel sűrűn beültetett akváriumban is tarthatjuk.
Hőmérséklet: 20-28 °C
pH: 5-7
Keménység: 1-10 NK°
Várható életkor: 3-5 év
Megjegyzés: Nevüket a Brazil Harald Schultz etnológusról kapták. Testük vöröses-narancssárga színű, amelyen a kopoltyúfedő mögött egy sötét folt található. A hátúszón is egy fekete folt látható, valamint az úszó hegye, és a töve fehér színű. A farok alatti, és a hasúszó széle is fehér.
A nőstények hasa teltebb, és kissé nagyobbak a hímeknél. Íváskor az ikrákat szétszórják, semmilyen szülői gondoskodás nem figyelhető meg. Ha jó kondícióban vannak, akkor a kifejlett halak gyakran ívnak, és egy növényekkel sűrűn beültetett, jól beállt akváriumban még néhány ivadék is felnőhet külső beavatkozás nélkül. Ha viszont több ivadékot szeretnénk fölnevelni, akkor célszerű a szaporítani kívánt felnőtt halakat egy kisebb akváriumba áthelyezni, amelynek az alját béleljük ki ikrahálóval, vagy valamilyen finom szálú vízinövénnyel, amely megvédi az ikrákat a szülők falánkságától. Az akvárium vize legyen enyhén savas, vagy semleges kémhatású. Érdemes kisebb csapatban kihelyezni a halakat, 1-2 hímhez több nőstényt is tegyünk. Amint az ikrákat elszórják, vegyük ki őket a medencéből. A kikelő kishalaknak nagyon apró ivadéktápot adhatunk.
45.Fekete neonhal
Tudományos név: Hyphessobrycon herbertaxelrodi (Géry; 1961)
Magyar név: Fekete neonhal
Csoport: Pontylazacok
Származás: Dél-Amerika; Taquari folyó (Brazília).
Testhossz: 4 cm
Természetes élőhely: Nyugodt vizek.
Viselkedés: Társas. A vízfelszín közelében úszkál.
Táplálkozás: Mindenevő
Szaporítás: Viszonylag könnyű.
Medence: Minimum 60 literes
Halnépesség: 70 literre 6 hal
Dekoráció: Finom levelű növények, vulkanikus kövek és
szabadon hagyott tér, ahol lehet úszni.
Hőmérséklet: 22-28°C
pH: 6,8-7,2.
Keménység: 5,6-6,7 NK°
Várható életkor: 3-5 év
Megjegyzés: A hal testén lévő fekete szín előfordulhat úgy, hogy egészen a has aljáig lenyúlik, de lehet akár egy szélesebb sáv is, utóbbinál a kereskedelemben előfordulhat a díszöves pontylazac elnevezés is. Magyar neve a kereskedelemben eladástechnikai alapokon nyugszik, hisz úgy gondolták régebben, hogy a népszerű neonhal nevének kapcsán jobb felvásárlásra számíthatnak. A zöld neonhallal együtt ez a faj sem áll rokonságban rendszertanilag a valódi neonhalakkal. A többi neonhalakkal ellentétben a fekete neonhal meglehetősen aktív. Könnyen együtt él más békés fajokkal, így pl. a törpe bölcsőszájú halakkal és a vízfenéken élőkkel, mint pl. a foltos páncélosharcsa (Corydoras palateus). A medence megfelelő szűrése óránként a medence térfogatának másfélszerese. A szaporításhoz különítsünk el egy kerekedő hasú nőstényt és egy aktív hímet egy 30 literes akváriumban. A talaj legyen csupasz és tiszta, csak egy kevés jávai mohát (Vesicularia dubyana) tegyünk a medencébe. Lágy és savas vizet kívánnak. Ne engedjünk sok fényt a szaporítómedencébe, és ne adjunk enni a halaknak, hogy minél kevesebb ürülék kerüljön a vízbe. Az ivadékok az ikrázás után 24 órával megjelennek és 3 nappal később már tudnak úszni. Ekkor már kaphatnak infuzóriát és sóféreglárvát, de csak kis adagokban. Három hét múlva lehet az ivadékokat a közös medencébe telepíteni.
46.Háromsávos pontylazac
Tudományos név: Hyphessobrycon heterorhabdus (Ulrey; 1894)
Szinonímák: Tetragonopterus heterorhabdus (Ulrey; 1894)
Magyar név: Háromsávos pontylazac
Csoport: Pontylazacok
Származás: Dél-Amerika, Columbia, az Amazonas alsó folyásának vízgyűjtő területe.
Testhossz: 3-3,5 cm
Természetes élőhely: A kisebb, tiszta vizű, árnyékos patakok és folyók lakója, amelyekben a homokos aljzatot többnyire száraz levelek, és bedőlt fák borítják.
Viselkedés: Rendkívül békés pontylazac, társas medencében is jól érzik magukat. Mindenképpen csapatban tartsuk, amely legalább 8-10 egyedből áll, mert így sokkal természetesebb a viselkedésük.
Táplálkozás: Mindenevő; A természetben apró gerincteleneket, rovarlárvákat, és algát is eszik. Akváriumban szívesen fogyaszt minden apróbb élő és jó minőségű száraz műeleséget is.
Szaporítás: Nehéz.
Medence: Minimum 60 literes
Halnépesség: 60 literre 6-8 hal
Dekoráció: Növényekkel sűrűn beültetett akváriumban, vagy a természetes élőhelyéhez hasonló homokos aljzatú medencében, néhány gyökérrel, és száraz levelekkel a talajon jól mutat.
Hőmérséklet: 20-28 °C
pH: 5,5-7,5
Keménység: 5-15 NK°
Várható életkor: 2-3 év
Megjegyzés: Az 1895 óta ismert halacskát 1910-ben importálták először Európába. Hátrészük halványbarnás, melyet a mellrész ezüstjétől, a kopoltyútól a farkúszó tövéig, egy vöröses-narancssárga, arany, fekete hármas csík választ el. Szemgyűrűjének felső széle a vörös csíkkal azonos színben csillog. Úszói színtelenek.
Színkülönbség nincs az ivarok között, de a hírnek karcsúbbak, és kicsit kisebbek, mint a nőstények. Szabadon ikrázó faj, a szülők egyáltalán nem gondoskodnak az ikrákról. Az egészséges halak gyakran ívnak, akár a társas akváriumban is, és ha a kikelő kishalaknak van elég búvóhelye, akár még túl is élhetnek, de ha maximalizálni akarjuk az ivadékok számát, célszerű külön akváriumban próbálkozni. Ívatására egy kisebb akvárium elegendő, az ikrázáshoz igen lágy, 2-4 nk° keménységű és tőzegen átszűrt, 6,5-6,8 pH kémhatású, tehát enyhén savanyú vizet célszerű használni. Az akváriumot óvni kell az erős fénytől, mert az ikrák és a kishalak is fényérzékenyek, ezt akár újságpapír-takarással is megoldhatjuk. A medence aljára helyezzünk ikrarácsot, amelynek lyukain az ikrák átférnek, vagy béleljük ki finom szálú vízinövényekkel (pl. Jávai moha), hogy a felnőtt halak ne tudják megenni az ikrákat. A 10-20 literes szaporító akvárium vizét 26-27 °C-ra fűtsük fel, azután este ebbe helyezzük a fiatal tenyészállatokat. A nőstények általában a következő nap, a reggeli órákban szórják el apró, halványsárga ikráikat. A folyamat akár 2-3 órán keresztül is tarthat, és az ikrák száma 200-300 között változhat. Ikrázás után, ha eltávolítottuk a tenyészállatokat, teljesen takarjuk le a medencét. A 24-36 óra múlva kikelő ivadék a negyedik nap úszik el, és finom plankton eleséggel etetve gyorsan fejlődik. Három hónapos korban már eléri a 2-2,5 cm-es nagyságot.
47.Fekete fantomlazac
Tudományos név : Hyphessobrycon megalopterus (Eigenmann; 1915)
Szinonímák: Megalamphodus megalopterus
Magyar név: Fekete fantomlazac
Csoport: Pontylazacok
Származás: Dél-Amerika; Guaporé folyó (Brazília).
Testhossz: 4,5 cm
Természetes élőhely: Nyugodt, sekély vizek.
Viselkedés: Társas, rajokban él.
Táplálkozás: Mindenevő.
Szaporítás: Nehéz
Medence: Minimum 90 literes
Halnépesség: 90 literre 6-8 hal
Dekoráció: Tőzeggyökér, sűrű növényzet.
Hőmérséklet: 24-26°C
pH: 6-7,5.
Keménység: 3,3-4,2 NK°
Várható életkor: 3-5 év
Megjegyzés: Ezt a békés pontylazacot az akvaristák különösen kedvelik. Nevét a színe és úszóinak tartása miatt kapta. A hímek könnyen felismerhetők, amikor körbe-körbe úszva szembeszállnak egymással, anélkül hogy sebesüléseket okoznának. A nőstények hátúszója kevésbé fejlett, mint a hímeké, a mellúszójuk viszont piros. Szaporításukhoz használjunk egy süllőhínár (Myriophyllum) szálakkal és jávai mohával (Vesicularia dubyana) bélelt 30 literes medencét. A víz kedvező paramétereit (a kicsit savas pH-jú lágy vizet) egy perlonnal felszerelt szűrő, granulált tőzeg és fele részben ozmózisos víz biztosítja. A hím a párzás pillanatában látványosan a nőstény oldalához simul, majd egy hirtelen kanyar közben a nőstény kibocsátja magából az ikrákat, melyek a növényekre hullnak s beléjük akadnak. Az ikrákat óvni kell a fénytől. 5 nappal az után, hogy kikeltek, az ivadékok úszni kezdenek. Ekkor már etethetjük infuzóriákkal őket.
48.Citromlazac
Tudományos név: Hyphessobrycon pulchripinnis (Ahl; 1937)
Magyar név: Citromlazac
Csoport: Pontylazacok
Származás: Dél-Amerika; Tocantin folyó (Brazília).
Testhossz: 4 cm
Természetes élőhely: Vízinövényekkel benőtt folyók.
Viselkedés: Társas, rajokban él, s a nyilt vizekben úszik.
Táplálkozás: Mindenevő
Szaporítás: Nehéz
Medence: Minimum 70 literes
Halnépesség: 70 literre 5 hal
Dekoráció: Sötét talaj, gyökerek, palalemezek. Elöl alacsony növények, pl. finom levelű amazóniai kardfű (Echindoris tenellus), hogy legyen elég hely az úszásra.
Hőmérséklet: 22-27°C
pH: 6,5-7.
Keménység: 4,5-7,3 NK°
Várható életkor: 5 év
Megjegyzés: A citromlazac jellemzője a részben vörös szivárványhártya. Sárga farok alatti úszóját fekete csík szegélyezi, a csík a hímnél erősebb, mint a nősténynél. Ha elég nagy az akvárium, tarthatunk velük együtt egy pillangó törpesügér párt (Mikrogeophagus ramirezi), egy kisebb csapat csíkos baltahasú lazacot (Carnegiella strigata) és néhány algaevő vagy páncélosharcsát, így a medence minden szintjét benépesíthetjük. A szűrés óránként a medence térfogatának két-háromszorosa legyen. Szaporításhoz tegyünk 2 hímet és 3 nőstényt egy 30 literes, jávai mohával (Vesicularia dubyana) kibélelt akváriumba. A víz legyen nagyon lágy (1-2 NK°). Sötétítsük el az akváriumot, mert az ikrák nem fejlődnek fényben. Kb. 2 nap alatt kikelnek, és 4 nappal később már szabadon úsznak. Infuzóriákkal etessük őket és fokozatosan adjunk újra fényt a medencébe.
49.Rózsalazac
Tudományos név: Hyphessobrycon rosaceus (Durbin; 1909)
Szinonímák: Hyphessobrycon ornatus (Ahl, 1934), Cheirodon troemneri (Fowler, 1942)
Magyar név: Rózsalazac
Csoport: Pontylazacok
Származás: Dél-Amerika, Guyana, Suriname, Brazília
Testhossz: 4 cm
Természetes élőhely: az Amazonas alsó szakaszán, többnyire az erdőkkel borított területeken, lassabb folyású folyók mellékágaiban. Ezek legtöbbje feketevizű, lágy, sokszor nagyon savas vizű folyó.
Viselkedés: Rendkívül békés, társas medencébe való hal, más dél-amerikai, kisebb termetű, békés halakkal jól kombinálható. Fontos, hogy csapatban tartsuk, mert így sokkal jobban érzik magukat.
Táplálkozás: Mindenevő; a természetben szinte kizárólag apró gerincteleneket fogyaszt, de akváriumban szívesen elfogad minden élő, fagyasztott és száraz eleséget.
Szaporítás: Nagyon nehéz.
Medence: Minimum 70 literes
Halnépesség: 70 literre 6 hal
Dekoráció: Biotóp akváriumot könnyen építhetünk számukra, használjunk folyami homokot aljzatnak, és tegyünk bele néhány faágat, vagy gyökeret, valamint néhány marok száraz levelet. Vizükhöz adhatunk tőzegkivonatot, és a világítás ne legyen túl erős. Másik kedvelt lehetőség, hogy növényekkel sűrűn beültetett akváriumban tartjuk sötét talajjal.
Hőmérséklet: 24-28 °C
pH: 5,5-7,5
Keménység: 1-12 NK°
Várható életkor: 3-5 év
Megjegyzés: A Rózsalazac teste rózsaszínes-ezüstös. A hátúszójuk fekete (néhány példánynál fehér végekkel), vagy fehér színű, a farkúszón pedig két vörös folt található. A farok alatti úszó átlátszó, vagy pirosas színű, de a szélén feketés, és a vége fehér színű. Szemükön egy halvány fekete, függőleges csík húzódik keresztül. A Rózsalazac kinézete hasonlít rokonához a Foltosúszójú üveglazachoz (Hyphessobrycon bentosi), de utóbbinak egy sötétebb folt található a kopoltyúfedő mögött, ami a Rózsalazacnál hiányzik.
A hímek hátúszója, és farok alatti úszója meghosszabbodik, ahogy idősödnek, valamint kissé nagyobbak, karcsúbbak, és színesebbek is a nőstényeknél. Az erősen megnyúlt hátúszó a szépen fejlett hímeken majdnem eléri a farkúszót.
Szaporítása a többi Hyphessobrycon-hoz hasonlóan történik: külön medence szükséges, ha megfelelő mennyiségű ivadékot szeretnénk felnevelni. Erre egy 20-30 literes kisebb akvárium is megfelel, nem túl erős világítással, amelynek az aljába helyezzünk néhány csomó finom szálú vízinövényt (pl. Jávai moha), ahová a halak elszórhatják az ikráikat. Másik lehetőség, hogy a medence alját ikraráccsal fedjük, így az ikrákat megóvhatjuk a szülők falánkságától. Az akvárium vize legyen nagyon lágy (1-5 NK°), és savas kémhatású (pH 5,5-6,5), 27-28 °C hőmérsékletű. A Rózsalazacot kisebb csapatban, vagy párban is szaporíthatjuk, de előtte a halakat hozzuk jó kondícióba változatos élő, és fagyasztott eleségekkel. Mindig a legszínesebb hímeket és a testesebb nőstényeket válasszuk, és este helyezzük őket a külön medencébe. Általában a következő nap reggelén megkezdik az ívást. A szülők ikrafalók, ezért amint vége van az ívásnak, a szülőket távolítsuk el a medencéből. Az világosbarna ikrák 24-36 óra múlva kelnek ki, és a lárvák 3-4 nap múlva úsznak el. Nagyon apró indítóeleséggel etethetjük őket. Az ivadékok fényérzékenyek az első időszakban, ezért világítás nem szükséges a nevelőakváriumban, sőt ekkor még újságpapír-takarással is célszerű óvnunk őket. Aránylag gyorsan fejlődnek, két hónapos korban már teljesen kiszínesednek és hat-nyolc hónapos korban ivarérettek.
50.Sárga fantomlazac
Tudományos név: Hyphessobrycon roseus (Géry; 1960)
Szinonímák: Megalamphodus roseus (Géry, 1960)
Magyar név: Sárga fantomlazac
Csoport: Pontylazacok
Származás: Dél-Amerika; a Suriname-i Courantyne folyótól, a Brazília és Francia Guyana határvidékén található Oyapock folyóig elterjedt, továbbá Suriname-ban a Maroni és a Sinnamary folyókban is megtalálható.
Testhossz: 2-3 cm
Természetes élőhely: Általában a lassú folyású, esőerdei folyókban él, ahol az aljzat homokos, és rengeteg lehullott faág, és falevél borítja. Ezek a vizek savasak, és nagyon lágyak, valamint a sok növényi törmeléktől barnás színűek.
Viselkedés: Rendkívül békés, csapathal, nyugodtan tartható egy társas akváriumban, hasonló méretű, békés halakkal. Mivel csapatban érzik jól magukat, ezért legalább 8-10 példányt tartsunk belőlük.
Táplálkozás: Mindenevő; A természetben apró gerincteleket, fonalas algát, gyümölcsöket is fogyaszt, akváriumban elfogad mindenféle élő, és fagyasztott eleséget, de a száraz tápokat is kedveli.
Szaporítás: Elég nehéz.
Medence: Minimum 50 literes
Halnépesség: 60 literre 8 hal
Dekoráció: Tarthatjuk egy biotóp jellegű akváriumban is, homokos talajjal, néhány száraz faággal, és száraz levelekkel a talajon, de egy növényes akváriumban, sötét talaj fölött is rendkívül jól mutat.
Hőmérséklet: 20-28 °C
pH: 5-7
Keménység: 1-10 NK°
Várható életkor: 3-4 év
Megjegyzés: A Hyphessobrycon roseus teste sárgás-rózsaszínes, az úszói vöröses színűek, és nincsenek fekete mintázatok rajtuk. A kopoltyúfedő mögött egy jól látható, ovális fekete folt található, amely méretben körülbelül a test mélységének a fele. A hátúszójuk, és a farok alatti úszójuk végei fehéres színűek.
A nemek megkülönböztetése viszonylag könnyű, a hímek kisebbek és karcsúbbak a nőstényeknél. A Sárga fantomlazac egy szabadon ikrázó faj, semmilyen szülői gondoskodást nem mutatnak. A jó kondícióban lévő halak akár egy társas akváriumban is szaporodhatnak, és akár még a kishalak is kikelhetnek, de ha nagyobb mennyiségű ivadékot szeretnénk felnevelni, akkor célszerű külön akváriumban szaporítani őket. A szaporító medence legyen gyengén megvilágított, és az aljára helyezzünk ikrarácsot, amely megvédi a lehulló ikrákat, vagy béleljük ki az akvárium alját finom szálú vízinövényekkel (pl. Jávai moha). A víz legyen lágy, enyhén savas, vagy semleges kémhatású, 26-28 °C hőmérsékletű, és a vízoszlop 15-20 cm magasságú. Lehet párban és kisebb csapatban is szaporítani, de ikrázás után, távolítsuk el a felnőtt halakat, mert megehetik az ikrákat. Az ikrák száma a legtöbb esetben 50-150 között változik. Az ikrák 24 órán belül kikelnek, és további 4-5 nap múlva úsznak el. A kikelő kishalaknak ivadékeleséget, vagy nagyon apró élő eleséget adhatunk. A kishalak már kezdenek kiszínesedni, amikor elérik az 1 cm nagyságot.
51.Ezüstös pontylazac
Tudományos név: Hyphessobrycon scholzei (Ahl; 1937)
Szinonímák: -
Magyar név: Ezüstös pontylazac
Csoport: Pontylazacok
Származás: Dél-Amerika, Dél-Brazília, Paraguay
Testhossz: 4-5 cm
Természetes élőhely: Az Amazonas alsó területén.
Viselkedés: Békés hal, egyetlen problémája, hogy szereti megcsipkedni a puha levelű vízinövényeket. Csapathal, ezért legalább 6 egyedet célszerű tartani belőlük.
Táplálkozás: Mindenevő, a természetben alapvetően apró gerincteleneket fogyaszt. Akváriumban minőségi száraz tápokkal, valamint élő és fagyasztott eleségekkel etethetjük, de igényli a növényi táplálékot is.
Szaporítás: Elég könnyű.
Medence: Minimum 50 literes
Halnépesség: 90 literre 6-8 hal
Dekoráció: Keményebb levelű növényekkel sűrűn beültetett akvárium, sötét talaj, nagyobb kövek, gyökerek.
Hőmérséklet: 22-28 °C
pH: 6.8-8.0
Keménység: 5.0-25.0 NK°
Várható életkor: 3-3 év
Leírás: Az ezüstös pontylazac tipikusan "alaphal", amely minden kezdő akvaristának ajánlható, mert könnyen tartható és szaporítható. Teste oldalról lapított ezüstös színű, amelyen egy sötét, vízszintes csík fut végig a kopoltyúfedőtől egészen a faroktőig, ahol egy sötét foltban végződik.
A nőstény nagyobb, és kissé testesebb a hímnél, valamint a farokúszó bevágása mélyebb.
Nagyon szapora, egy nőstény akár 800 ikrát is rakhat. A szaporító medencébe (elég egy kisebb, 20 literes akvárium is) aljzatnak használjunk nagyobb üveggyöngyöt, vagy ikrarácsot, hogy meggátoljuk, hogy a szülők megegyék az ikrákat, valamint egy kisebb csomó jávai mohát. Ikrázás után a szülőket vegyük ki. Az ikrák 24 óra múlva kelnek ki, és az ivadékok további 2 nap múlva úsznak el. A kishalak könnyen felnevelhetők. Első indítóeleségük a papucsállatka lehet, később frissen kelt sórákot adhatunk nekik.
52.Cseresznyelazac
Tudományos név : Hyphessobrycon socolofi (Weitzman; 1977)
Szinonímák: Socolof pontylazac
Magyar név: Cseresznyelazac
Csoport: Pontylazacok
Származás: Dél-Amerika; Rio Negro folyó (Brazília).
Testhossz: 6 cm
Természetes élőhely: Gyenge sodrású vizek.
Viselkedés: Társas, rajhal.
Táplálkozás: Ragadozó, kedveli az élő zsákmányt
Szaporítás: Nehéz
Medence: Minimum 120 literes
Halnépesség: 120 literre 6-8 hal
Dekoráció: Gyökerek, sűrű növényzet, árnyas zónák és nyílt tér
Hőmérséklet: 25-27°C
pH: 6-7.
Keménység: 4,5-8,5 NK°
Várható életkor: 3 év
Megjegyzés: A Cseresznyelazac, vagy Socolof pontylazac a testének közepén vörös foltot visel, akárcsak közeli rokona, a Hyphessobrycori erythrostigma. Abban különböznek, hogy a socolofok valamivel kisebbek és úszóik rövidebbek. Közös akváriumban tartsunk velük együtt más pontylazacokat is és néhány vízfenéken élő halat, pl. algaevő harcsát (Ancistrus temminckii). A szűrés legyen óránként egy vagy kétszer a medence térfogata. A szaporításuknál ugyanúgy kell eljárni, mint a H. erythrostigma esetében. A szaporító medencébe két hímet is tehetünk a nőstény mellé, melyet ösztönözni fog a hímek konkurenciaharca. Amikor eldől, hogy melyik hím a győztes, a vesztest ki kell venni a medencéből.
53.Vörös fantomlazac
Tudományos név: Hyphessobrycon sweglesi (Géry; 1961)
Szinonímák: Megalamphodus sweglesi
Magyar név: Vörös fantomlazac
Csoport: Pontylazacok
Származás: Dél-Amerika; Muco és Meta folyók (Kolumbia)
Testhossz: 4 cm
Természetes élőhely: Gyenge sodrású vizek.
Viselkedés: Társas, rajhal.
Táplálkozás: Mindenevő.
Szaporítás: Nehéz
Medence: Minimum 80 literes
Halnépesség: 80 literre 5-6 hal
Dekoráció: Tőzeggyökerek, nyílt tér az úszáshoz.
Hőmérséklet: 20-24°C
pH: 6,5-7,2.
Keménység: 4,5-8,5 NK°
Várható életkor: 3-5 év
Megjegyzés: E békés természetű kis pontylazac szívesen él együtt a gyöngyházfényű törpesügér (Apistogramma agassizii) és a páncélos harcsafélék (Corydoras nemzetség) halaival. A nőstény a hátúszóján látható fehér foltról ismerhető fel. A hím hátúszója hosszabb és fekete. Úszóikat széttárva, kifeszítve gyakran parádéznak és hivalkodnak. A sötét talaj (vörös habkő) és a növényekkel szépen beültetett háttér jól kiemeli pompás külsejüket. Gyorsan növő, hamar árnyékot adó növényeket ültessünk, és helyezzünk el tekergő gyökereket is a medencében, hogy legyen biztonságos rejtekhelyük a halainknak. Szaporítás idején egy süllőhínárszálakkal és jávai mohával (Vesicularia dubyana) kibélelt 30 literes medencébe helyezzük el a halpárt. Ikrázás után azonnal sötétítsük el a medencét. A nyílt vízbe kiengedett ikrák kb. 24 óra múlva kikelnek, az ivadékokat 4 nappal később sóféreglárvákkal etessük. A hasonló lazacokhoz képest valamivel fogékonyabb a darakórra (Ichthyophirius multifillis).
54.Kávélazac
Tudományos név: Hyphessobrycon takasei (Géry; 1964)
Szinonímák: -
Magyar név: Kávélazac
Csoport: Pontylazacok
Származás: Dél-Amerika; Brazília és Francia Guyana; a Rio Oyapock és a Rio Araguari vízrendszereiben.
Testhossz: 3-4 cm
Természetes élőhely: Általában a lassú folyású folyókban, vagy a folyók által elárasztott területeken él.
Viselkedés: Rendkívül békés, csapathal, nyugodtan tartható egy társas akváriumban, hasonló méretű, békés halakkal. Mivel csapatban érzik jól magukat, ezért legalább 6 példányt tartsunk belőlük.
Táplálkozás: Mindenevő; akváriumban elfogad mindenféle élő, fagyasztott eleséget, és a száraz tápokat is kedveli.
Szaporítás: Elég könnyű
Medence: Minimum 50 literes
Halnépesség: 60 literre 8-10 hal
Dekoráció: Fontos, hogy elegendő úszótere legyen, és célszerű az akvárium oldalai mentén néhány magasabb növényt telepíteni, amelyek között elbújhat. Nem kedveli a túl erős áramlást, és a túl erős világítást sem. Akváriumukba tehetünk néhány gyökeret, vagy faágat, amelyek szintén búvóhelyet biztosítanak, és megszínezik a vizet, hasonlóan a természetes élőhelyükhöz.
Hőmérséklet: 22-27 °C
pH: 5,5-7,4
Keménység: 2-14 NK°
Várható életkor: 3-4 év
Megjegyzés: A Kávélazac teste fakó színű, viszont ez változhat a fakó narancsos színtől a szinte teljesen fehérig, és a megfelelő fényviszonyok mellett megjelenhet a kékes ragyogás is rajta. A kopoltyúfedő mögött a hal oldalán egy nagy, ovális fekete folt található, ami egy kávészemre hasonlít, és amiről a hal a nevét kapta. A hátúszón szintén található egy fekete folt, és ez alatt egy sárga színű folt is húzódik. A farok alatti úszó fakó narancssárga színű, a mellúszó pedig sárgás, valamit a farkúszó is fakó sárga színű. Szemükön egy fekete, függőleges csík húzódik keresztül.
A nemek megkülönböztetése viszonylag könnyű, a hímek kisebbek és karcsúbbak a jóval teltebb nőstényeknél. A Kávélazac egy szabadon ikrázó faj, semmilyen szülői gondoskodást nem mutatnak. A jó kondícióban lévő halak akár egy társas akváriumban is szaporodhatnak, és akár még a kishalak is kikelhetnek, de ha nagyobb mennyiségű ivadékot szeretnénk felnevelni, akkor célszerű külön akváriumban szaporítani őket. A szaporító medence legyen gyengén megvilágított, és az aljára helyezzünk ikrarácsot, amely megvédi a lehulló ikrákat, vagy béleljük ki az akvárium alját finom szálú vízinövényekkel (pl. Jávai moha). A víz legyen lágy, enyhén savas, vagy semleges kémhatású, 26-28 °C hőmérsékletű. Lehet párban és kisebb csapatban is szaporítani, de ikrázás után, távolítsuk el a felnőtt halakat, mert megehetik az ikrákat. Az ikrák száma több 100 is lehet. A kikelő kishalaknak ivadékeleséget, vagy nagyon apró élő eleséget adhatunk.
55.Királylazac
Tudományos név: Inpaichthys kerri (Géry & Junk; 1977)
Szinonímák: Kéklazac, Kerri-kerri
Magyar név: Királylazac
Csoport: Pontylazacok
Származás: Dél-Amerika; Brazília, a Rio Aripuana és a Rio Madeira folyókban
Testhossz: Hím: 4 cm, nőstény: 3 cm
Természetes élőhely: Többnyire az erdős területeken, a lassú folyású, feketevízű mellékfolyókban élnek, ahol a víz savas kémhatású, és gyakran barnás színű a sok rothadó növényi törmeléktől.
Viselkedés: Békés, kisebb csapatban érzi jól magát, de ne tartsuk nagyobb, vagy agresszív halakkal. A hosszabb úszójú halakkal csipkelődő lehet, de ez többnyire akkor történik meg, ha túl kis csapatban tartjuk őket.
Táplálkozás: Mindenevő, nem válogatós, mindenféle száraz tápot megeszik, de rendszeresen kell adni nekik fagyasztott és élő eleséget is, hogy jól fejlődjenek valamint szép színezetük is megmaradjon.
Szaporítás: Elég nehéz.
Medence: Minimum 70 literes
Halnépesség: 70 literre 5-6 hal
Dekoráció: Egy biotóp akváriumot könnyen berendezhetünk számukra: használjunk folyami homokot aljzatnak, és rakjunk néhány faágat, vagy gyökeret a medencébe. Pár marék száraz falevéllel tovább erősíthetjük a hatást. Kedveli a sötétebb akváriumot, ezért használjunk úszó növényeket a fény tompítására, és a vízükhöz adhatunk tőzegkivonatot.
Hőmérséklet: 24-27 °C
pH: 5.5-7.0
Keménység: 1.0-12.0 NK°
Várható életkor: 4-5 év
Leírás: A császárlazachoz (Nematobrycon palmeri) hasonló, de kisebb testű hal, továbbá nekik van zsírúszójuk is, így könnyen megkülönböztethetjük őket. A hím hátrésze világoskék, és ez a kék szín a zsírúszójára is áthúzódik. A testközépen sötétkék csík fut végig a szájtól, a szemen keresztül a faroktő felé, míg a hasi része világos ezüstkék. A nőstény kevésbé színes, de a zsírúszója piros, vagy narancssárga színű. Létezik egy szuper blue színváltozata is.
A nőstények kevésbé színesek, és erősebb testfelépítésűek, valamint a zsírúszójuk pirosas színű, ami a hímeknél kék színű.
Tenyésztésükhöz egy kisebb akvárium is elegendő, amelybe helyezzünk egy nagyobb csomó finom levelű vízinövényt (pl. jávai mohát), vagy ikrázórácsot, amely megakadályozza a szülőket az ikrák elfogyasztásában. A világítás legyen gyenge, a víz pedig enyhén savas (pH 5,5-6,5), és lágy (1-5 NK°), és 24-27 °C hőmérsékletű. A vizet átszűrhetjük tőzegen is, így még jobban hasonlít természetes élőhelyükhöz a környezet. Párban és kisebb csapatban is ívathatjuk őket, de mindkét esetben fontos, hogy a halakat előtte hozzuk jó kondícióba különböző élő és fagyasztott eleségekkel. A kihelyezett halak, ha a környezet megfelelő, általában már másnap hajnalban elkezdik az ikrázást. A szülők megeszik az ikrákat, ezért ikrázás után célszerű őket eltávolítani az akváriumból. Az ikrák, amelyek sárgásan áttetszők, 24-48 óra múlva kelnek ki, és az ivadékok további 3-4 nap múlva már szabadon úsznak. Nagyon apró élő eleségekkel, és ivadéktáppal etethetjük őket. Az ivadékok száma 100-150, egy-egy sikeres ikrázásnál. Fejlődésük igen gyors, hat hónap alatt - ha megfelelő a táplálásuk - elérik a három-négy centiméteres fejlettséget.
56.Kék perulazac
Tudományos név: Knodus borki (Zarske; 2008)
Szinonímák: -
Magyar név: Kék perulazac
Csoport: Pontylazacok
Származás: Dél-Amerika; Peru (Iquitos kérnyéke), Kolumbia, Brazília
Testhossz: 5 cm
Természetes élőhely: Folyók, és kisebb patakok
Viselkedés: Alapvetően békés, aktív csapathal, érdemes biotóp akváriumban tartani, olyan halakkal, amelyeknek hasonlóak az igényeik. A hosszabb úszójú halaknak néha megcsipkedi az úszóit.
Táplálkozás: Mindenevő; Apró élő és fagyasztott eleségek, valamint száraz tápok. Időnként adjunk neki növényi eredetű táplálékot is. (pl. spirulina)
Szaporítás: Nehéz
Medence: Minimum 90 literes
Halnépesség: 120 literre 6-8 hal
Dekoráció: Növényekkel sűrűn beültetett akvárium, és sötét színű talaj. Használjunk vízfelszínen úszó növényeket, amelyek tompítják a világítást. Tehetünk a vizükbe tőzegkivonatot is, ami kicsit megszínezi azt.
Hőmérséklet: 22-26°C
pH: 5,5-7
Keménység: 5-12 NK°
Várható életkor: 3-4 év
Megjegyzés: A Knodus borki a német akvaristáról Dieter Bork-ról kapta a nevét. A Magyarországon kapható Ibolyalazac-ról (Boehlkea fredcochui) 2008-ban kiderült, hogy eddig félreazonosították, és amit eddig Ibolyalazacnak hittek az valójában a Knodus borki, ami addig ismeretlen volt a tudomány számára. Megkülönböztetésük elég nehéz, a Boehlkea fredcochui oldalán egy vízszintes sötét csík található, ami a kopoltyúfedőtől a farok tövéig húzódik. Ez a csík a Knodus borki-n nagyon halvány és csak a hátúszó vonalától látszik, de a farok középső sugarait is halványan megszínezi. A Boehlkea fredcochui hátúszójának tetején egy fehér folt is található. További különbség még a két pontylazac között, hogy a Knodus borki-nak 3-4 kúp alakú foga van, míg a Boehlkea fredcochui-nak 11-21. Úszói színtelenek, háta barnásszürke.
A kifejlett nőstények hasi része teltebb, a hímek színezete kicsit intenzívebb és a farok alatti úszójuk íváskor gyakran vöröses színűvé válik. Tenyésztésükhöz egy 15 literes, aljzat nélküli külön akvárium szükséges, amelyet lágy, savas állott vízzel töltsünk föl. A nőstény az ikrákat széles levelű vízinövények leveleinek a fonákjára helyezi, ezért tegyünk be a medencébe pl. cserépbe ültetett Amazonasi kardfüvet. Mielőtt kitesszük a tenyészpárt a külön medencébe, etessük őket nagy tápértékű élő és fagyasztott eleségekkel. Néhány nap múlva helyezzük ki a párt az ívató medencébe az esti órákban. A kiválasztott pár általában a következő nap hajnalban ikrázik. A szülőket ikrázás után távolítsuk el, mert ikrafalók. Az ikrák csak lágy vízben kelnek ki és a kikelt halak nagyon aprók, ezért etessük őket papucsállatkákkal.
57.Csókos nyúllazac
Tudományos név: Leporinus arcus (Eigenmann; 1912)
Szinonímák: -
Magyar név: Csókos nyúllazac
Csoport: Pontylazacok
Származás: Dél-Amerika; Venezuela, Guyana, Suriname, Francia-Guyana.
Testhossz: 30-40 cm
Természetes élőhely: Tiszta vizű folyókban.
Viselkedés: Egymás között szociális hierarchiát alakítanak ki, és amíg ez megvalósul a halak között, addig kissé csipkelődősek lehetnek, utána viszont békések egymással. Nagy testű, dél-amerikai sügérekkel jól együtt tarthatóak.
Táplálkozás: Mindenevő; Természetes élőhelyén alapvetően algákat és rovarlárvákat fogyaszt, de akváriumban az élő eleségektől kezdve a száraz tápokig mindent megeszik.
Szaporítás: Akváriumban még nem volt sikeres.
Medence: Minimum 600 literes
Halnépesség: 600 literre 5-6 hal
Dekoráció: Akváriumukban inkább a nagy úszótér fontos, mint a dekoráció. Aljzatnak használjunk homokot, esetleg száraz leveleket is szórhatunk még a talajra, amelyek megszínezik a vizet. Nagyobb faágakkal és gyökerekkel díszíthetjük a medencéjüket. Fontos, hogy akváriumukat fedni kell, mert jó ugrók.
Hőmérséklet: 20-28 °C
pH: 6-7,5
Keménység: 2-12 NK°
Várható életkor: 5-8 év
Megjegyzés: Testükön több hosszanti sötét csík fut végig, amelyek közül az oldalvonal mentén futó a leghosszabb, és legintenzívebb színű. Természetes élőhelyükön kedvelt étkezési halak, és legtöbbször a szaporodási időszakban fogják ki őket, amikor a folyón felfelé vándorolnak.
Szaporodásáról akváriumi körülmények között nincs információ.
58.Schreitmüller-tányérlazac
Tudományos név: Metynnis hypsauchen (Müller, Troschel; 1844)
Szinonímák: Myletes hypsauchen (Müller & Troschel, 1844), Metynnis calichromus schreitmuelleri (Ahl, 1922), Metynnis schreitmuelleri (Ahl, 1922), Metynnis calichromus (Ahl, 1923), Metynnis ehrhardti (Ahl, 1927)
Magyar név: Schreitmüller-tányérlazac
Csoport: Pontylazacok
Származás: Dél-Amerika; Guyana, Brazília, Peru, Bolívia; az Amazonas medence folyói és a Rio Paraguay folyó.
Testhossz: 14-15 cm
Természetes élőhely: A sekély vizekben él, ahol sűrű a növényzet.
Viselkedés: Viszonylag békés csapathal, amelyet hasonló méretű halakkal társíthatunk, viszont a kisebb halakat megeheti. Legtöbbször a víz középső és felső rétegeiben tartózkodik, ezért a talaj közelében élő halakkal jól megfér.
Táplálkozás: Mindenevő; Szívesen fogyaszt minden élő, fagyasztott, és száraz eleséget, de elsősorban növényi táplálékra van szüksége, különben lerágja a növények leveleit is. Adjunk neki forrázott salátát, spenótot, uborkát, cukkinit és más zöldségeket.
Szaporítás: Elég nehéz
Medence: Minimum 250 literes
Halnépesség: 350 literre 5-6 hal
Dekoráció: Nagy úszástér, sötét színű talaj, kövek, ágak. Élő növényt csak kellő körültekintéssel helyezzünk medencéjébe, mert akár a legkeményebb levelű Anubias-fajokat is megrágcsálhatja, amit ez a növény alig tud kiheverni. A gyengébbeket felfalja, a békalencse az egyik kedvence. Használhatunk különböző, ízléses műnövényeket is.
Hőmérséklet: 24-28 °C
pH: 6.0-7.0
Keménység: 2.0-10.0 NK°
Várható életkor: 5-8 év
Leírás: Elég gyakori és kedvelt pontylazac. Bár sok hal színesebb, csillogásával mégis magára vonja az ember tekintetét. Teste szinte teljesen kör alakú, oldalról lapított, csillogó ezüstszürke színű, míg a hasi része hófehér. A háti rész sötétebb, zöldes-szürke, vagy kékes-szürke színű. A farok alatti úszó halványpiros színezetű. Kinézete nagyon hasonlít rokonához, a Metynnis argenteus-hoz, a különbség közöttük, hogy a Metynnis hypsauchen szeme mögött, a szemnél kicsit magasabban egy fekete folt található. Erős fogazatuk van, amellyel komoly sérüléseket képesek okozni.
A hímek farok alatti úszója meghosszabbodott és az úszó vörös színe kissé élénkebb, mint a nőstényeknél.
Mivel csoportosan ikrázik, ezért tenyésztéséhez is nagy, legalább 150 literes akváriumra van szükség, hogy az íváshoz megfelelő mozgástere legyen. A medencét töltsük fel lágy (8-10 nk°), és enyhén savas, 28 °C hőmérsékletű vízzel. Az akvárium aljára helyezzünk Jávai moha csomókat, vagy ikrarácsot, amely megvédi az ikrákat a szülők falánkságától. Egy kissé melegebb vízzel végrehajtott nagyobb vízcsere beindíthatja a szaporodási kedvüket. Kezdetben legtöbbször félénken viselkednek, de pár nap múltán az esetek nagy részében a reggeli órákban megkezdik az ikrázást. A hímek színezete a farok alatti úszó, a farkúszó, és a hátúszó környékén besötétedik, ha készen állnak az ívásra, valamint a testén található vörös színezet is felerősödik. Udvarláskor a hímek erősen hajtják a nőstényeket, és ha a nőstények is készek az ívásra, a nyílt vízben kieresztik az ikrákat, amelyeket a hím megtermékenyít. Az ikrák 2-2,5 mm átmérőjűek, amelyek az akvárium aljára süllyednek. Ugyan kevésbé hajlamosak megenni az ikrákat, mint más pontylazacok, de célszerű a szülőket eltávolítani az ívás után. Az ikrák száma elérheti a 2000-t is. Az ikrák nagyjából 3 nap múlva kelnek ki, és a kikelt lárvák 26-28 °C hőmérsékletű vízben 3-4 nap után úsznak, és mohón, nagy mennyiségben fogyasztják az apró élő eleségeket.
59.Gyémántlazac
Tudományos név: Moenkhausia pittieri (Eigenmann; 1920)
Szinonímák: Opisthanodus haerteli (Ahl, 1935)
Magyar név: Gyémántlazac
Csoport: Pontylazacok
Származás: Dél-Amerika; Venezuela, a Valencia-tó és vízgyűjtő területén őshonos.
Testhossz: 6 cm
Természetes élőhely: A sekély, lassú folyású, növényekkel dúsan benőtt vizek lakója.
Viselkedés: Békés csapathal, amely jó választás lehet egy társas akváriumba is. Célszerű legalább 6-8 példányt tartani belőlük, így kevésbé lesznek félénkek, és a hímeknek is szebb színezetük lesz az egymás közti rivalizálás miatt.
Táplálkozás: Mindenevő, szívesen fogyaszt mindenféle eleséget, de a legjobb színezet eléréséhez nélkülözhetetlen a rendszeres élő-, és fagyasztott táplálék is.
Szaporítás: Nehéz.
Medence: Minimum 70 literes
Halnépesség: 100 literre 6-8 hal
Dekoráció: Kifejezetten jól mutatnak egy növényekkel dúsan beültetett akváriumban. Tarthatjuk dél-amerikai biotóp akváriumban is: folyami homok aljzattal, néhány ággal és gyökérrel díszített akváriumban. A talajra szórhatunk pár marék száraz falevelet is, a világítás pedig ne legyen túl erős, amit vízfelszínen úszó növényekkel is tompíthatunk.
Hőmérséklet: 24-28 °C
pH: 5.5-7.0
Keménység: 5.0-12.0 NK°
Várható életkor: 3-6 év
Leírás: Testük ovális alakú, zöldes-ezüstös színezetű. Nevüket a testükön található csillogó pikkelyekről kapták, amelyek általában a kifejlett halakon jobban látszanak. Megvilágítástól függően a pikkelyeiknek lehet lilás, vagy arany színezete is. A szem íriszének felső része piros, vagy narancssárga színű. Egy sötét csík fut végig a testük középvonalán a szemükön keresztül a farok tövéig. A Valencia-tó Venezuela második legnagyobb tava, és az emberi beavatkozásnak, valamint a mezőgazdasági és ipari szennyezésnek köszönhetően nagyon rossz a vízminősége. Ennek hatására a tóban élő halfajok száma 60%-kal csökkent a huszadik század második felében. Nagyon valószínű, hogy a Valencia-tóból már teljesen eltűntek, csak a környező folyókban él kisebb populációjuk. A legtöbb, kereskedésben kapható hal kelet-európai, és távolkeleti halfarmokról származik. Tudományos nevüket Henri F. Pittier biológusról kapták.
A hímek kissé nagyobbra nőnek, és karcsúbbak a nőstényeknél, valamint több csillogó pikkely borítja testüket, és úszóik is meghosszabbodnak és színük is lilás árnyalatúvá válik, ahogy öregszenek.
Tenyésztéséhez egy kisebb akvárium is elegendő, amelybe helyezzünk néhány csomó jávai mohát, amelybe a halak az ikrákat elszórhatják. Másik megoldás, hogy ikrarácsot használunk a medence alján, amelyen az ikrák áthullanak, de a szülők nem képesek elérni azokat. A világítás ne legyen túl erős, a víz legyen lágy (1-5 NK°), és enyhén savas kémhatású (pH: 5,5-6), 27-29 °C hőmérsékletű. Használhatunk RO vizet is, amelyet tőzegen szűrünk át. Kisebb csapatban, és párban is próbálkozhatunk a ívatásukkal, de mindkét esetben élő eleségekkel hozzuk jó kondícióba a halakat előtte. Ha megfelelőek a körülmények, az este kihelyezett halak általában a következő reggelen megkezdik az ívást. A felnőtt halak ikrafalók, ezért ikrázás után távolítsuk el őket az akváriumból. Az ikrák 24-36 óra múlva kelnek ki, és a lárvák további 3-4 nap múlva úsznak el. Nagyon apró eleségekkel, vagy folyékony ivadéktáppal etethetjük őket az első napokban, majd ha már elég nagyok, adhatunk nekik frissen kelt sóféreglárvát. A kishalak színezete nagyon fakó, egyáltalán nem hasonlít a felnőtt halak ragyogásához.
Kattints a következő oldalra:
http://akvarisztika-abc.hupont.hu/58/pontylazacok-csoportja-4