Akvarisztika ABC

"Az akváriumban az ember nemcsak hínárt és halakat láthat, hanem a víztükörben megpillanthatja sajátmagát is." (Bácsszentiváni Mihailovits György)

42.Keskenylevelű kardfű


Tudományos név: Helanthium bolivianum (Rataj; 1975)
Szinonímák: Echinodorus angustifolius
Magyar név: Keskenylevelű kardfű
Család: Alismataceae (hídőrfélék)
Csoport: Vízinövények
Maximális magasság: 20-40 cm
Származás: Dél-Amerika; Brazília (Matto Grosso régió)
Természetes élőhely: Mocsarak
Elhelyezés az akváriumban: Középen
Az ültetés sűrűsége: 20 cm2/1 tő
Világítás: Közepes-intenzív
Hőmérséklet: 20-28 °C
pH: 6,5-7,5
Keménység: 5-12 NK°
Megjegyzés: A Keskenylevelű kardfű egy kis, kétéltű mocsári növény. A szárazföldi növény lándzsaszerű levelei 10-15 cm hosszúak, kb. 1 cm szélesek és szinte alig van száruk. A növény levelei akváriumban 20-40 cm hosszúak, és 0,5-0,8 cm szélesek, és a levelek töve felé elkeskenyednek. Az erős megvilágítás és CO2 tápozás hatására gyorsan nő, de ez nem feltétel a növény növekedéséhez. Ezért nem túl erősen megvilágított medencébe is telepíthetjük, csak nem fog olyan gyorsan nőni. Keskenylevelű kardfű sárguló levelei szinte mindig vashiányra utalnak. Kinézetében és szaporodását tekintve is nagyon hasonlít a Vallisneria-ra, és kiválóan alkalmas az akvárium középső és oldalsó részeibe, ahol zöld fűszerű hátteret alkot.

Szaporítása könnyű, mert több oldalra kinyúló indát növeszt, és ezeken az indákon növekszenek a kis növények, amelyeknek külön gyökérzetük van. Ezeket leválasztva az anyanövényről külön ültethetjük.

 

43.Kereklevelű törpebakopa


Tudományos név: Hemianthus micranthemoides
Szinonimák: Micranthemum nuttalli; M. micranthemoid
Magyar név: Kereklevelű törpebakopa
Család: Scrophulariaceae (tátogatófélék)
Csoport: vízinövények
Maximális magasság: 30 cm (néha magasabb)
Származás: Közép-Amerika; Kuba, Amerika délkeleti része
Természetes élőhely: Mocsarak
Elhelyezés az akváriumban: Első vagy második vonalban, szabadon hagyott területen
Az ültetés sűrűsége: Attól függ, milyen bokrot akarunk
Világítás: Az intenzívtől a nagyon intenzívig
Hőmérséklet: 20-28°C
pH: 6-7
Keménység: 3-6 NK°
Megjegyzés: E növény ovális levelei szórt állásúak. Mikor elterjed, zöld szőnyeget alkot elöl, az akvárium alján. Világos színe élesen elüt a dekoráció többi elemétől. Ha nem akarjuk, hogy túl nagy növény legyen belőle, gyakran meg kell nyesegetni. A visszavagdalás egyébként is erősíti. A Hemianthus micranthemoides -vagyis vízen kívül is növekedni tud -, de könnyen megszokja az akváriumi környezetet. Erős fényt és tápdús talajt kíván. Ha van ilyen növényünk, kerüljük a trypaflavine-tartalmú készítményeket. Dugványozással szaporítható, erre a célra kb. 10 cm-es ágat válasszunk.

44.Fehérfejű gázlóvirág


Tudományos név: Hydrocotyle leucocephala
Magyar név: Fehérfejű gázlóvirág
Család: Umbelliferae (Ernyős virágúak)
Csoport: vízinövények
Maximális magasság: 60 cm
Származás: Közép-Amerika; Dél-Mexikótól Észak-Argentínáig
Természetes élőhely: Mocsarak, folyók holtága
Elhelyezés az akváriumban: Középen, vagy úszva
Világítás: Intenzív
Hőmérséklet: 20-25°C
pH: 6-7,2
Keménység: 2-12 NK°
Megjegyzés: A Hydrocotyle leucocephala szép és érdekes növény: a színe világoszöld, kerek, csipkézett levelei megcsavarodott szárakból nőnek. Könnyen alkalmazkodik az akváriumi életkörülményekhez. Kedveli a nem túl kemény vizet, és sok fényt igényel. Ha hagyjuk, hogy a vízfelszínen lebegjen, sok oldalhajtást növeszt, s gyakran kell ritkítani, hogy a töve erős maradjon. De nem csak a vízfelszínen élhet, el is ültethetjük, vagy rá is aggathatjuk valamely tereptárgyra, úgy is szépen fejlődik. Dugványozással szaporítható - a levágott hajtás legalább 20 cm-es legyen. Mélyre ültessük, hogy rögzülni tudjon és ne okozzon gondot.

45.Mocsári ál-hortenzia


Tudományos név: Hygrophila corymbosa
Szinonimák: Justicia stricta
Magyar név: Mocsári ál-hortenzia
Család: Acanthaceae (akantuszfélék)
Csoport: vízinövények
Maximális magasság: 60 cm
Származás: Ázsia; India, Malajzia, Indonézia
Természetes élőhely: Mocsár
Elhelyezés az akváriumban: Oldalt és hátul, csoportosan
Az ültetés sűrűsége: 20 cm2/5-6 tő
Világítás: Intenzív
Hőmérséklet: 20-28°C
pH: 6,5-7,5
Keménység: 3-14 NK°
Megjegyzés: A Hygrophila corymbosa hosszú szárain átellenesen nőnek a kb. 10 cm-es, lándzsa alakú levelek. Számos változata van, ezek levelei lehetnek keskenyebbek, szélesebbek, és a zöldtől a vörös színárnyalaton át a zöldesbarnáig a színük is lehet különböző. Akváriumban gyorsan megnő, ha a talajba elég vastartalmú tápanyagot juttatunk, s ha megfelelő a világítás erőssége. Az óriás vörös Hygrophila corymbosa különösen erős fényt követel, s ha ezt megkapja, élénk színekben pompázik. Dugványozással könnyen szaporítható: a ritkításkor levágott, legalább 10 cm-es szárakat ültessük el.

46.Dauben tündérrózsa

 

Tudományos név : Nymphaea daubenyana
Magyar név: Dauben tündérrózsa
Család: Nymphaeaceae
Csoport: vízinövények
Maximális magasság: 30 cm
Származás: -
Természetes élőhely: Mocsarak, tavak, lassú folyású vizek
Világítás: Intenzív
Hőmérséklet: 24-28°C
pH: 7-8,5
Keménység: 6-18NK°
Megjegyzés: A tündérrózsák családjából akváriumi tartásra a legalkalmasabb. Műfény mellett is könnyen és tartósan hozza halványkék szirmú, sárga közepű, kb. 6 cm átmérőjű virágait. Levelei a víz színén 8-10 cm nagyságúra nőnek meg. Ha a növény jól érzi magát, a kifejlődött levelek központjában megjelennek az új kis növények. Ha gyorsabban akarjuk szaporítani, a kifejlett leveleket 2-3 cm hosszú szárrésszel le kell vágnunk, és fonákjukkal felfelé kell fordítani őket. Az új növények fejlődése így meggyorsul, és gyorsan gyökeret eresztenek. Cserépbe ültetve tápdús talaj mellett képes 30-40 virágot is hozni egymás után. A virágok mindig a reggeli órákban nyílnak, estére becsukódnak. A levélszárak hossza a víz magasságától függ. Ha az akvárium fedett, 10-15 cm légtérre van szüksége a vízfelszín és az akvárium fedőüvege között.

 

47.Vörös tigrislótusz


Tudományos név: Nymphaea lotus
Szinonímák: Vörös tigrislótusz
Magyar név: Törpe tündérrózsa
Család: Nymphaeaceae (tündérrózsafélék)
Csoport: vízinövények
Maximális magasság: 40 cm (néha tőbb)
Származás: Kelet-Afrika, Madagaszkár, Délkelet-Ázsia
Természetes élőhely: Álló, pangó vizek
Elhelyezés az akváriumban: Bárhol, magányos növény
Az ültetés sűrűsége: 20 cm2/1 tő
Világítás: Intenzív
Hőmérséklet: 22-28°C
pH: 5,5-7,5
Keménység: 3-12 NK°
Megjegyzés: A Nymphaea lotus az egyik legszebb magányos növény az akváriumokban. Kerek vagy lándzsa alakú leveleinek színe a halványzöldtől a barnásig, gesztenyevörösig változó. Erős fényben egyes változatainak levelein többé-kevésbé látható pigmenttoltok jelentkeznek. Nem túl kemény, de tápanyagokban gazdag, lágy vízben érzi magát a legjobban. A vízfelszínig megnőtt szárakat vágjuk gyakran vissza, ezzel lehetővé tesszük, hogy a tövek erősödjenek. De ha azt akarjuk, hogy virágozzon, hagyjunk meg néhány szárat, hadd ússzanak a vízen. Nyitott akváriumban egy idő múlva csodaszép virágok nyílnak majd ezeken a szárakon.

48.Kagylótutaj


Tudományos név : Pistia stratiotes
Magyar név: Kagylótutaj
Család: Araceae
Csoport: Vízinövények
Maximális magasság: 10-15 cm
Származás: Trópusi és szubtrópusi vidékek
Természetes élőhely: Állóvizek, mocsarak, lápok, holtágak felszínén
Elhelyezés az akváriumban: Úszónövény
Világítás: Erős
Hőmérséklet: 22-30°C
pH: 5,9-8,4
Keménység: 1-25NK°
Megjegyzés: A meglehetősen tetszetős növénynek kissé szivacsos, lapátra emlékeztető, világoszöld levelei és hosszú „ tollas" gyökerei vannak, amelyek a vízbe lógnak és számos halnak búvó- és ívóhelyül szolgálhatnak. A tápanyagokat tollszerű, víz alatt lebegő gyökereivel szívja fel, elvonva a tápanyagot a zöldalgák elől, így azok kialakulását ezzel a természetes módszerrel megakadályozhatjuk. A párhuzamos erezettel ellátott leveleken apró szőrök találhatóak, amelyek ettől bársonyos tapintásúak, hosszuk rendszerint 6-8 cm (ritkán 10-15 cm) és szélességük 4-5 cm (illetőleg 6-8 cm). Kedveli az erős, 12-14 órán keresztül ható fényt, a nagy meleget (24-30°C hőmérsékletet). Szakszerű gondozásának az is egyik feltétele, hogy élőhelyét soha ne takarjuk le üveglappal, mert arról vízcseppek hullhatnak alá. Márpedig az ilyen víztől a levelek előbb-utóbb elpusztulnak, elrothadnak. Ha kinti medencében tartjuk, akkor télen számítani lehet a növény pusztulására, amikor csökken a fény és a hőmérséklet.
A legkönnyebben indás hajtásairól, de magról is szaporítható. Csíraképes magvakat még akváriumi körülmények között is hoz. A víz felszínén úszó — tehát erősen árnyékoló hatású növény, ezért állományát erősen korlátozzuk, nehogy az akvárium egyéb növényeit az éltető fénytől elzárja!

49.Bokros csillagfű


Tudományos név: Pogostemon stellata (Kuntze; 1891)
Szinonímák: Anuragia stellata, Anuragia tomentosa, Anuragia verticillata, Dysophylla benthamiana, Dysophylla esquirolii, Dysophylla fauriei, Dysophylla japonica, Dysophylla ramosissima, Dysophylla stellata, Dysophylla tomentosa, Dysophylla verticillata, Eusteralis pumila, Eusteralis stellata, Eusteralis tomentosa, Mentha stellata, Pogostemon benthamianus, Pogostemon fauriei, Pogostemon japonicum, Pogostemon verticillatus, Pogostemon verticillatus
Magyar név: Bokros csillagfű
Család: Lamiaceae
Csoport: Vízinövények
Maximális magasság: 15-30 cm
Származás: Ázsia; Japán, Kína, Tajvan, Malajzia, és Ausztrália.
Természetes élőhely: Sekély állóvizekben, rizsföldeken és mocsarakban él.
Elhelyezés az akváriumban: Hátul, középen, és elöl csoportosan célszerű ültetni.
Az ültetés sűrűsége: 20 cm2/2-3 tő
Világítás: Erős-nagyon erős
Hőmérséklet: 22-28 °C
pH: 5,5-6,8
Keménység: 1-10 NK°
Megjegyzés: A Bokros csillagfű nagy területet lefedő földrajzi elhelyezkedésének köszönhetően többféle színben és levélformában is létezik a természetben. Egy dekoratív, gyorsan növő növény, amelynek növekedéséhez nagyon erős világításra, folyamatos CO2 utánpótlásra, és tápanyagokban gazdag talajra van szüksége. Ha túl kevés a fény, a növény a szár alsó részén található leveleit ledobja. Még a megfelelő körülmények között tartott növények sem érik el a természetben található növények méreteit. Ha túl hirtelen változnak meg a tartási körülmények, vagy a tápanyag mennyisége a vízben, akkor a növény megáll a fejlődésben, és a felső részén oldalhajtások jelennek meg. Ha a nitrát (5-20 mg/l) és foszfát (0,2-2 mg/l) szint is elég magas, a növény levelei zöld színűek lesznek, viszont ha ezek szintje alacsony, akkor a növény lilás, vagy narancssárga leveleket hoz. A Bokros csillagfű kiváló indikátor is, hiszen ha alacsony a vízben a vas, vagy a nyomelemek mennyisége, akkor a növény levelei elsárgulnak, vagy elfehérednek.

Szaporítani a szár elvágásával lehet, a talajban maradt részen több oldalhajtás is megjelenik a felső részen, és a növény bokrosabb lesz. A levágott felső részt pedig elültethetjük a talajban. A vastag, húsos szár könnyedén eltörik, ezért az ültetésnél vigyázzunk vele. Azért, hogy a növények ne akadályozzák egymást a növekedésben, célszerű elszeparálva elültetni őket, megfelelő távolságban.

50.Úszó májmoha


Tudományos név : Riccia fluitans
Szinonimák: Riccia frankoniae, Ricciella fluitans
Magyar név: Úszó májmoha
Család: Ricciaceae (úszómohafélék)
Csoport: vízinövények
Maximális magasság: 1 cm
Származás: ,,kozmopolita", a világ minden táján megtalálható
Természetes élőhely: Álló, pangó vizek
Elhelyezés az akváriumban: helyezzük egy tereptárgyra, vagy hagyjuk úszni, lebegni a vízen
Az ültetés sűrűsége: Alkossunk belőle kisebb-nagyobb bokrokat, attól függően, hogy milyen hatást akarunk elérni
Világítás: Erős
Hőmérséklet: Közömbös
pH: 6-7
Keménység: Közömbös
Megjegyzés: Ez a különös kis növény, melynek nem levelei, hanem apró, levélhez hasonló, villaalakú képződményei vannak, tulajdonképpen a mohák közé tartozik (Bryophytes). Akár a többi májmohának, ennek sincsenek se levelei, se gyökerei. Ha szabadon úszhatnak, közvetlenül a vízfelszín alatt, nagyon hamar fejlődnek. De egy damillal megerősítve tereptárgyakra is ráaggathatjuk őket. Az úszó májmoha tartása könnyű, nem okoz problémát, ha tápanyagokban elég gazdag vízben lebeghet, és megfelelő mennyiségű szén-dioxidhoz jut. Van egy különlegessége: kis levegőbuborékok képződnek a „levelei" csúcsán. Szaporítani úgy lehet, hogy szétválasztjuk a „bokrokat", és egyet-egyet odébb helyezünk.

51.Széleslevelű nyílfű


Tudományos név: Sagittaria platyphylla
Szinonimák: Sagittaria graminea var. platyphylla; S. recurva
Magyar név: Széleslevelű nyílfű
Család: Alismataceae (hídőrfélék)
Csoport: vízinövények
Maximális magasság: 30 cm
Származás: Észak-Amerika; az Egyesült Államok déli része és Délkelet-Ázsia
Természetes élőhely: Folyóvizek
Elhelyezés az akváriumban: A második vonalban, csoportosan
Az ültetés sűrűsége: 15 cm2/4-5 tő
Világítás: Nagyon intenzív
Hőmérséklet: 20-28 °C
pH: 6-7,5
Keménység: 2-14 NK°
Megjegyzés: A Sagittaria platyphylla abban különbözik a Sagittaria subulatától, hogy annál kisebb, a levelei viszont szélesebbek. Az akváriumban második vonalba ültetve beborítja a talajt, és egy sűrű, egységes bokros részt képez, mely kitűnő búvóhelye lesz a kis halivadékoknak. Tartása egy kis figyelmet kíván: mindig le kell róla csípni az elpusztult leveleket, a bokrokat ritkítani kell és el kell látni megfelelő mennyiségű tápanyaggal. Egyébként gyorsan nő. Szaporításához vágjunk le róla olyan indákat, melyeken már hajt egy legalább akkora új növény, mint az anyanövény egyharmada. Az új növényeket egymástól 6-7 cm-re ültessük.

52.Úszó nyílfű


Tudományos név: Sagittaria subulata
Szinonimák: Alisma subulatum; Sagittaria natans
Magyar név: Úszó nyílfű
Család: Alismataceae (hídőrfélék)
Csoport: vízinövények
Maximális magasság: 15-80 cm (változattól függően)
Származás: Közép-Amerika.
Elhelyezés az akváriumban: Hátul és oldali, csoportosan
Az ültetés sűrűsége: 15 cm2/4-5 tő
Világítás: Nagyon intenzív
Hőmérséklet: 18-20 °C
pH: 6-8
Keménység: Közömbös
Megjegyzés: A Sagittaria subulata hosszú, szalagszerű leveleivel egyik dísze lehet az akváriumnak. E levelek, melyek kokárda formában nőnek a töve körül, erősek és gyorsan nőnek. Kezdőknek különösen ajánlott, mert könnyű a tartása. A csapvízhez is azonnal alkalmazkodik, s az egyetlen igénye, hogy elég fényt kaphasson. Szaporítani az apró növénykezdeményeket tartalmazó indáiról lehet. Egyik változata, a Sagittaria subulata var. pusilla, csak méretében különbözik tőle: kisebb, mindössze 15 cm. Ha ezt előreültetjük az akváriumban, szép zöld ,,pázsit" lesz belőle.

53.Tölgylevelű vízisaláta


Tudományos név : Samolus valerandi (Linné; 1753)
Szinonímák: Samolus floribundus, Samolus parviflorus
Magyar név: Tölgylevelű vízisaláta
Család: Primulaceae
Csoport: Vízinövények
Maximális magasság: 6-12 cm
Származás: Világszerte
Természetes élőhely: Mocsári növény, nedves talajban a folyók partján, és sekély vizekben él.
Elhelyezés az akváriumban: Előtérben, és középen
Az ültetés sűrűsége: 40 cm2/1 tő
Világítás: Erős
Hőmérséklet: 15-26 °C
pH: 6-7
Keménység: 4-30 NK°
Megjegyzés: A Tölgylevelű vízisaláta szinonimái abból adódnak, hogy a növény a különböző környezeti körülmények között más méretű leveleket, és termést hoz, pl. világítás mértéke, a talaj páratartalma, és hőmérséklet különbözhet, de attól még ugyanarról a növényről beszélünk. A Samolus valerandi egy kétéltű mocsári növény, amely kinézetében valóban egy kis káposztára, vagy salátára hasonlít. A világoszöld, nyelv alakú levelei 10-12 cm hosszúak, és 5 cm szélesek. A víz felett nevelt növények apró, fehér, fürtszerű virágokat hoznak, míg a víz alatt tartott növények az anyanövényhez hasonló, apró növényeket növesztenek. Sok helyen agyagos-földkeverékes cserepekben, víz felett nevelik, és ha elérte a megfelelő méretet, csak akkor helyezik a jól megvilágított akváriumba, víz alá. A megfelelő akváriumi növekedésükhöz elengedhetetlen az erős világítás, a tápanyagokban gazdag talaj, kemény víz, és a 26 °C alatti hőmérséklet. Elég jól tűrik a sós vizet is, megtalálhatóak brakvizes körülmények között is, de kísérletek bizonyították, hogy a teljesen sós körülményekhez is alkalmazkodnak (30 g/l). A kissé problémásabb akváriumi tartással szemben a paludáriumban, vagy kerti tavak partján tartott növények tartása sokkal egyszerűbb.

A víz felett nevelt növények szaporítása magokról lehetséges, több ezer magot szórnak el. Ezek a magról nevelt növények nedves talajban gyorsan fejlődnek, és néhány hét múlva már kis cserepekbe helyezhetőek. A víz alatt nevelt növények tőosztással is szaporíthatóak, vagy idővel a növény kis mellékhajtásokat is hoz, amelyek szétültethetőek.

54.Vízi orchidea


Tudományos név : Saururus cernuus
Szinonima: Saururus lucidus, Vízi bab, Amerikai gyíkfark
Magyar név: Vízi orchidea
Család: Piperaceae (borsfélék)
Csoport: vízinövények
Maximális magasság: 30 cm
Származás: Észak-Amerika és Kanada atlanti partjai
Természetes élőhely: Mocsarak
Elhelyezés az akváriumban: Teraszosan (nagyon gyakran ültetik holland akváriumokba)
Az ültetés sűrűsége: 20 cm2/3-4 tő
Világítás: Intenzív
Hőmérséklet: 19-23 °C
pH: 6,5-7,5
Keménység: 3-15 NK°
Megjegyzés: A Saururus cernuus a víz alatt és szárazon egyaránt meg tud élni. Levelei szív alakúak, a színük melegzöld. Nyitott akváriumban akár 30 cm magasra is megnőhet, és a víz felett is tovább fejlődik. Nyáron kerti medencében lehet tartani, ilyenkor akár 1 m magasra is megnő. A növekedését legjobban az erős fény segíti elő. Ha nem kap elég fényt, a levelei elpusztulnak. Dugványozással szaporítható, a kiválasztott szárak legalább 15 cm-esek legyenek, s amikor elültetjük, vigyázzunk, ne nyomjuk, törjük össze a gyenge szárakat.

55.Jávai moha


Tudományos név: Taxiphyllum barbieri
Szinonímák: Vesicularia dubyana, Hypnum dubyanum
Magyar név: Jávai moha
Szinonimák: Hypnum dubyanum
Család: Amblystegiaceae (Tollmohák)
Csoport: vízinövények
Maximális magasság: a levelei 10-14 mm-esek
Származás: Délkelet-Ázsia
Természetes élőhely: Álló, pangó vizek
Elhelyezés az akváriumban: Minden víz alatti tereptárgyon vagy a vízfelszínen úszva, lebegve.
Világítás: Gyenge
Hőmérséklet: 20-28 °C
pH: 5-8
Keménység: 2-15 NK°
Megjegyzés: A Vesicularia dubyana nagyon szapora faj. Igen sok kapaszkodó, tapadó hajtása van, hamar összefüggő, bozontos réteget tud alkotni egy adott felületen, ezért gyakran használják a szaporító-medencékben is. Megtartja a rá hulló ikrákat, s megfelelő búvóhelyeket biztosít az apró ivadékoknak. Tartása nem támaszt különös követelményeket, csak a tisztítást igényli: rendszeresen öblítsük le az egész növényt a vízcsap alatt. Ilyenkor megszabadítjuk az elágazásai közé került nemkívánatos anyagoktól (melyek egy része gyakran a rossz szűrés miatt kerül bele). Szaporítása egyszerű: szét kell szedni több részre egy-egy bozontot, és a részeket egymástól távolabb helyezni.

56.Csavartlevelű valiznéria


Tudományos név: Vallisneria americana
Szinonimák: Vallisneria spiralis var. americana; V. asiatica; V. neotropicalis; V gigantea
Magyar név: Csavartlevelű valiznéria
Család: Hydrocarithaceae (békatutajfélék)
Csoport: vízinövények
Maximális magasság: 80 cm (egyes változatai magasabbra is megnőnek)
Származás: Észak-Amerika; Az Egyesült Államok délkeleti része, Kuba, Jamaica
Természetes élőhely: Folyóvizek
Elhelyezés az akváriumban: Hátul
Az ültetés sűrűsége: 20 cm2/4-5 tő
Világítás: Erős
Hőmérséklet: 20-26 °C
pH: 6,5-7,5
Keménység: 3-12 NK°
Megjegyzés: A Vallisneria americanának vízszintes gyökértörzse (rizómája) van, abból nőnek ki a hosszú, szalagszerű levelei. Egy nagy akváriumban hátul valóságos sövényt alkot. Gyorsan nő, és könnyű kezelni, ezért kezdőknek különösen ajánlott. A Vallisneria americanát gyakorta nyesegetni kell, nehogy túlságosan belepje az akváriumban a víz felszínét. Rizómáról szaporítható, de csak akkor, ha a hajtás már eléri az anyanövény magasságának egyharmadát. A kis töveket egymástól kb. 7 cm-re ültessük.

57.Közönséges valiznéria


Tudományos név: Vallisneria aethiopica
Magyar név: Közönséges valiznéria
Szinonimák: Vallisneria aethiopica; V caulescens; V. gracilis; V. jacquinii; V. pusilla; V. linne
Család: Hydrocarithaceae (békatutajfélék)
Csoport: vízinövények
Maximális magasság: 80 cm
Származás: A trópusi és szubtrópusi tájakon „kozmopolita", azaz mindenütt megtalálható.
Természetes élőhely: Többé-kevésbé erős sodrású folyóvizek, vízfolyások
Elhelyezés az akváriumban: Hátul, nagy méretű akváriumban akár középen is, csoportosan.
Az ültetés sűrűsége: 25 cm2/4-5 tő
Világítás: Erős
Hőmérséklet: 20-27 °C
pH: 6,5-7
Keménység: 4-12 NK°
Megjegyzés: A Vallisneria spiralisnak nagyon hoszszú, szalagszerű levelei vannak, és a spirális kifejezés a virágát tartó szárra és nem a levél formájára vonatkozik. Ez a spirális szár a fehér színű, nőnemű virágot tartja, a hímnemű virág leválik a növényről, és a vízfelszínen lebeg. E növény sűrű bokrai nagyméretű akváriumban, hátul, sövényszerű hátteret adnak. Gyakran nyesegessük vissza, és ne hagyjuk nagyon elszaporodni, mert belepi a víz felszínét és elsötétíti az akváriumot. Kis hajtásokat növeszt, melyek végén megjelenik egy-egy új tő: ezekről szaporítható.

58.Karácsonyfa moha


Tudományos név : Versicularia montagnei
Szinonímák: -
Magyar név: Karácsonyfa moha
Család: Hypnaceae (Valódi lombosmohák)
Csoport: Vízinövények
Maximális magasság: 9 cm
Származás: Délkelet-Ázsia
Természetes élőhely: Legtöbbször a vízfelszín felett, a nedves vízparton él.
Elhelyezés az akváriumban: Víz alatti tereptárgyakon, vagy az előtérben.
Az ültetés sűrűsége: 15 cm2/1 csomó
Világítás: Gyenge-Erős
Hőmérséklet: 18-24 °C
pH: 5-7,5
Keménység: 9-13 NK°
Megjegyzés: A Karácsonyfa moha egy viszonylag új jövevény a növényes akvarisztikában, hiszen csak a 2000-es évek közepétől elérhető, és a botanikusok is bizonytalanok a pontos tudományos besorolásával kapcsolatban, és nem biztosak a pontos származási helyében sem. Az biztos, hogy először ázsiai akvaristák között terjedt el, köszönhetően az érdekes, lombos megjelenésének. Más mohákhoz hasonlóan igénytelen, és kevés törődéssel is beéri. Növekedése lassú, a világításra nem kényes, nem igényel külön CO2-t, vagy más tápozást. A legjobb növekedést a hidegebb (18-24 °C) vízben, közepes megvilágítás, és CO2 tápozás mellett produkálja. Levelei háromszög alakúak, 1-1,5 mm hosszúak, és a világoszöld növény legjobban egy karácsonyfára hasonlít. A vízfelszín felett tartott növény levelei inkább ovális alakúak. Alacsony megvilágítás mellett sokkal sűrűbbre, tömörebbre nő, és a karácsonyfa-szerű megjelenés kevésbé látványos. Túl magas vízhőmérséklet mellett a növény kevésbé fejlődik. A jávai mohától a szabályosabb szerkezete és a levél formája lapján lehet megkülönböztetni. Legtöbbször növényes akváriumokban használják, mert könnyen rá lehet növeszteni különböző tereptárgyakra: kövekre, faágakra, gyökerekre. Jól használható szaporító medencében, mert megtartja a rá hulló ikrákat, s megfelelő búvóhelyeket biztosít az apró ivadékoknak.

Szaporítása egyszerű: szét kell szedni több részre egy-egy bozontot, és a részeket egymástól távolabb helyezni.

59.Kubai iszapvirág


Tudományos név : Hemianthus callitrichoides
Magyar név: Kubai iszapvirág
Család: Linderniaceae
Csoport: Vízinövények
Maximális magasság: 2 cm
Származás: Kuba
Fényigény: nagyon magas
Vízkeménység:lágy-közepesen kemény
Kémhatás:5-7,5
Hőmérséklet: 18-28 °C
Növekedési ütem: gyors
Tartása: nehéz
Az akvakertészek HC néven emlegetik, a latin név kezdőbetűi után. Alig pár éve, 2003-ban gyűjtötték be először a természetből, mára viszont az akvakertészet egyik legmegbecsültebb növényévé vált. Apró, pár milliméteres kerek leveleivel finom textúrájú gyepszőnyeget képez. Élénk világoszöld színével nagyon látványos előtéri növény. Eredendően egy mocsári faj, ami csak a legjobb körülmények között nevelhető víz alatt. Igényli az erős világítást, a tápanyagdús talajt és a CO2 beoldást. Akvaterráriumban, párás floráriumban viszonylag könnyen tartható, víz alatt főleg a CO2 rosszabb hozzáférhetősége miatt érzékeny növény.

60.Főnixmoha 

Tudományos név : Fissidens fontanus
Magyar név: Főnixmoha
Család: Fissidentaceae
Csoport: Vízinövények
Maximális magasság: 5 cm
Származás: Észak-Amerika
Fényigény: közepes
Vízkeménység:közepesen kemény
Kémhatás:6-8
Hőmérséklet: 15-28 °C
Növekedési ütem: lassú
Tartása: nehéz
A növényes akváriumok sztárja. Gyönyörű, de lassú növekedésű és kényes faj. Csak tökéletesen szűrt akváriumban lehet algamentesen tartani, ajánlott a CO2 használata. Az apró, mindössze 3-4 mm széles növénykékből gyakori metszés mellett sűrű mohapárna nevelhető. Metszés nélkül laza, madártollakra emlékeztető bokrot képez, innen kapta a nevét. Gyökérszerű Rhizoidjaival erősen rögzül az alaphoz, így nem kell rendszeresen újrakötözni mint sok más mohát.

61.Csigásmagvú látonya(vízibors)


Tudományos név : Elatine hidropiper
Magyar név: Csigásmagvú látonya
Család: Elatinaceae
Csoport: Vízinövények
Maximális magasság: 2-5 cm
Származás: Eurázsia
Fényigény: nagyon magas
Vízkeménység:KH 4-8

Kémhatás:6.5-7
Hőmérséklet: 16-26°C
Növekedési ütem: közepes
Tartása: nehéz
Ez a kis növény hazánkban is őshonos. Európában Észak-Olaszorszától a skandináv államokig megtalálható, kelet felé Szibérián át Észak-Kínáig terjed. Emers formában apró fényes, kerek leveleket hoz, víz alatt nyúlánkabb és lazább szerkezetű növény. A Glossostigma kisebb méretű kiadására hasonlít. A többi gyepnövényhez viszonyítva kényesebb és lassabb növekedésű faj. Az ültetéskor gyakran jelentkeznek problémák, sok esetben kipusztul a növény. A stabilizálódott gyepek viszont az eddigi tapasztalatok alapján hosszú életűek és jól viselik a változásokat. Neveléséhez ajánlott az erős világítás és a Co2 adagolás. A faj csak az utóbbi években kezdett el terjedni az akvakertészek között, ezért még elég hiányosak az elérhető információk. Az első forgalmazó az olasz Anubias cég volt 2010-ben, ma már hazai termesztésűt is vehetünk. A Tropica egy ideig tévesen Micranthemum "Montecarlo"-t szállított Elatine néven, emiatt a két fajt a mai napig sokan keverik.

62.Pázsitos rence


Tudományos név : Utricularia graminifolia
Magyar név: Pázsitos rence
Család: Lentibulariaceae
Csoport: Vízinövények
Maximális magasság: 5-15 cm
Származás: Eurázsia
Fényigény: nagyon magas
Vízkeménység:KH 4-5

Kémhatás:5.5-7.5
Hőmérséklet: 16-28°C
Növekedési ütem: lassú
Tartása: nehéz
Etimológia: Utricularia=csalánocska(latin); graminifolia=fűlevelű (latin)

Ázsiaszerte széleskörűen elterjedt faj, előfordul Kínában, Burmában, Indiában, Thaiföldön és Srí Lankán. A hazai közönséges rence rokona. A család jellemzője a rovarfogó hólyagocskák jelenléte, amik ennél a fajnál a fűszerű levelek tövénél találhatóak. A hólyagban alacsony a nyomás, így amikor érintésre hirtelen felpattan, az apró élőlények beszívódnak, a növény pedig megemésztésükkel fedezi a nitrogénszükségletét. Halványrózsaszín pillangós virágait a víz fölött hozza.

Akváriumban az egyik legszebb gyepnövény, nevéhez hűen igazi szárazföldi pázsitra emlékeztet. Azonban kényes és még sok bizonytalanság van a pontos igényei körül, így csak az elhivatott és kísérletező kedvű akvakertészeknek ajánlott faj - sokan kudarcot vallottak eddig ismeretlen okból. Ami biztos, hogy erősen igényli a CO2 trágyázást, és a trükkös rovarfogó csapdák ellenére a tápozást is. Fényigénye a többi gyepnövényhez hasonlóan nagyon magas. A kemény vizet nem kedveli.

A ragadozó hólyagok méretük kis miatt akváriumi állatokra nem jelentenek veszélyt, még az újszülött halivadékra vagy garnélaporontyokra sem.

63.Zsenge májmoha


Tudományos név : Monosolenium tenerum
Magyar név: Zsenge májmoha
Család:Monoseleniaceae
Csoport: Vízinövények
Maximális magasság: 10cm
Származás: Ázsia
Fényigény: közepes
Vízkeménység:közömbös
Kémhatás:nem igényes

Hőmérséklet: nem igényes
Növekedési ütem: közepes
Tartása: könnyű
Emers forma: van
Egyéb nevek: Pellia (hibás)
Kelet-Ázsiában és a Hawaii szigeteken őshonos. A természetben főleg víz fölött, árnyékos, párás élőhelyeken található meg, ritka növény. Az akváriumokban először hibásan, Pellia endiviifolia (saláta májmoha) néven jelent meg, ez egy hasonló megjelenésű európai faj.

A Monosolenium sötétzöld, villásan elágazó, szalagszerű telepet alkot. Lekötözve sűrű bokrot fejleszt. A növény törékeny, az áthelyezést rosszul viseli, de ha túljut a kezdeti sokkon, akkor megbízhatóan növekszik. A fényre különösebben nem igényes, de a víz tápanyagtartalmára érzékenyen reagál. Ha valamilyen hiányban szenved, akkor egyre vékonyabb és gyengébb villákat növeszt. Hosszan tartó tápanyaghiány esetén az úszó májmohához hasonlóvá alakul, épp csak sötétebb zöldben.
Víz fölött a telep széle fodrossá válik. Könnyen alkalmazkodik, párás terráriumban, floráriumban is tartható.

Összetéveszthető az algapáfránnyal. A Monosolenium telep közepén egy vastagabb ér fut végig, az alsó oldalán szőrszerű kapaszkodó képletek találhatók. Törékeny, a sérült növénynek jellegzetes szaga van. Az algapáfrány rugalmas, nincs középső ér, nincsenek szőrök és egészen áttetsző.

64.Törpe csetkáka


Magyar név: Törpe csetkáka
Tudományos név: Eleocharis parvula
Rokonság: Cyperaceae - Sásfélék
Természetes élőhely:Cirkumboreális
Méret: 3-10 cm
Fényigény: magas
Vízkeménység:nem igényes

Kémhatás: 5,5-8
Hőmérséklet: 10-28 °C
Növekedési ütem: gyors
Tartása: nehéz

Etimológia: Heleios = mocsári (görög), latinosan írva. A -charis a kecsességre utal, a Khariszok a báj és a kellem görög istennői parvula = aprócska (latin)

A boltokban emers alakban árulják, ilyenkor egyenes, akár 10 cm-es levelei vannak és szinte megkülönböztethetetlen az E. acicularistól. Ajánlott olyan helyen venni, ahol cserepenként, latin névvel azonosított növényeket kínálnak. Víz alatt, megfelelelő körülmények mellett rövidebb leveleket hoz, amelyek visszahajlanak a talaj felé, így csupán pár centi magas gyepet lehet nevelni belőle.

Mint minden gyepnövény, fény, CO2 és tápanyagigényes. Más gyepnövényekhez képest közepesen nehéz a gondozása. Rendszeres nyírás mellett sűrű szőnyeget képez. A beültetés után pár héttel vágjuk rövidre, ezután alacsony szálakat fog hozni. Nyírás nélkül az emers formához hasonló hosszú szálakat növeszt. Az iwagumi akvakertészeti stílus egyik alapnövénye.

65.Ausztrál nyelvlevél


Tudományos név : Glossostigma elatinoides
Magyar név: Ausztrál nyelvlevél
Család:Scrophulariaceae
Csoport: Vízinövények
Maximális magasság: 5 cm
Származás: Ausztrália
Fényigény: nagyon magas
Vízkeménység:nagyon lágy-közepesen kemény

Kémhatás:5-7,5
Hőmérséklet: 15-26 °C
Növekedési ütem: gyors
Tartása: nehéz

Egyéb nevek: glosso

A high-tech növényes akváriumok népszerű előtéri növénye. Finom textúrájú középzöld gyepet alkot megfelelő körülmények között. Hosszú indákat növeszt a talajfelszínen, amiről apró nyelv alakú levelek ágaznak le. Ha jól érzi magát, akkor az indák több rétegben is egymásra nőnek, ilyenkor érdemes felszedni a felső rétegeket, mivel a beárnyékolt alsók elhalhatnak a fényhiánytól. Gyenge világításnál felfelé növekszik. Gyep neveléségez szükséges a komplex tápozás és a CO2 adagolása is. Kiegyensúlyozott tápanyagellátás mellett low-tech akváriumokban is életben marad, de ehhez sok szerencse is kell és drasztikusan lelassul a növekedése. Csak komolyan felszerelt növényes akváriumba éri meg megvenni.

A glosso Takashi Amano munkássága révén vált akváriumi növénnyé. A nyolcvanak évek elejétől használta növényes akváriumaiban, akkoriban a legkisebb ismert előtéri faj volt. Európában a 2000-es évektől elérhető.

66.Forrásmoha


Tudományos név : Fontinalis antipyretica
Magyar név: Forrásmoha
Család:Fontinalaceae
Csoport: Vízinövények
Maximális magasság: 10 cm
Származás: Kozmopolita
Fényigény: közepes
Vízkeménység:nem igényes

Kémhatás: 6-7 PH
Hőmérséklet: 10-28 °C
Növekedési ütem: lassú
Tartása: könnyű
Egyéb nevek: fűzmoha, willow moss
Bár a nevét sokan ismerik, mégis alig fordul elő a hazai akváriumokban, a halas boltok kínálatából pedig teljesen hiányzik. Általában a kevésbé igényes húrmohával keverik össze, és ezt a fajt tartják forrásmoha helyett. Az akvakertészet terjedésével újra előkerült az igazi forrásmoha, és ma már könnyen (bár drágán) beszerezhető a nagyobb kertészetekből. Észak-Magyarország hegyi patakjaiból is begyűjthető, viszont élőhelyeinek nagy része védett, így egyszerűbb mesterségesen szaporított növényt vásárolni, ezek jobban is bírják az akváriumi körülményeket. A többi akváriumi mohához képest nagy méretű, szárai és levelei vaskosabbak. Kevés fényen igen lassú növekedésű, sötétzöld moha, világosabb hajtáscsúcsokkal. Optimálisan erős fényen, CO2-vel ellátva növekszik, ilyenkor élénk zöld színt vesz fel. A hűvösebb, szobahőmérsékletű akváriumot kedveli, de életben tartható trópusi körülmények között is. A "willow" kertészeti változat ágacskái lefelé hajlanak, faágra kötözve a szomorúfűzre emlékeztető látványt érhetünk el vele.

67.Algapáfrány


Tudományos név : Lomariopsis cf. lineata
Magyar név: Algapáfrány
Család:Lomariopsidaceae
Csoport: Vízinövények
Maximális magasság: 1 cm
Származás: Közép-Amerika
Fényigény: alacsony
Vízkeménység:nem igényes

Hőmérséklet: 20-28 °C
Növekedési ütem: lassú
Tartása: könnyű

Különleges, egyelőre ritka akváriumi növény. Egyedi formája és igénytelensége miatt érdekes faj, börzéken rendszeresen találkozhatunk vele. Eredeti élőhelye nem ismert, német akváriumokban fedezték fel 2001 körül. Kinézete miatt eleinte tévesen májmohaként azonosították, később viszont genetikai vizsgálatokkal igazolták, hogy páfrányról van szó. Legközelebbi rokona a thaiföldi Lomariopsis lineata, ezen a tudományos néven szokás emlegetni, viszont az eddigi vizsgálatok alapján egy korábban ismeretlen fajról van szó.
A páfrányok szaporodása eltér attól, amit a fejlettebb növényektől megszoktunk. A jól ismert páfránynövény spóráiból egy nagyon egyszerű előtelep fejlődik ki. Ezen az előtelepen zajlanak le az ivaros folyamatok, aminek eredményeként egy új páfránynövény indul fejlődésnek. Az algapáfrány megrekedt az előtelep életszakaszában, így ha létezik is a másik, fejlettebb életszakasz, egyelőre nem ismert. Az előtelep felépítése nagyon primitív, egyetlen sejtsorból felépülő, elágazó szalag, amit apró szőrök rögzítenek az alsó felén.

Az algapáfrány hatalmas előnye a hasonló megjelnésú májmohákkal szemben az igénytelensége. Fény és tápanyag szempontjából a legegyszerűbben nevelhető akváriumi fajok közé tartozik. Rosszabb fényviszonyok között hosszúkásabb telepet fejleszt, erős fényen lekerekítettebbet. Lekötözve dús bokorrá alakul, az alsó rétegei egész nagy rétegvastagságig életben maradnak, így a tapadóképességüket sem vesztik el.

68.Gyöngyös iszapvirág


Tudományos név : Hemianthus glomeratus
Magyar név: Gyöngyös iszapvirág
Család:Linderniaceae
Csoport: Vízinövények
Maximális magasság: 20 cm
Származás: Közép-Amerika
Fényigény: magas
Vízkeménység:nem igényes

Kémhatás:nem igényes
Hőmérséklet: 20-28 °C
Növekedési ütem: gyors
Tartása: közepesen nehéz
Egyéb nevek: HM, Hemianthus micranthemoides (téves), kereklevelű törpebakopa

Bár a növény Hemianthus micranthemoides néven közismert, 2011-ben igazolták, hogy valójában a Hemianthus glomeratus fajról van szó. Az igazi micranthemoides nem került be az akváriumi növények közé, utoljára 1941-ben figyelték meg, feltehetőleg kihalt faj.


Az akvakertészek HM néven emlegetik. A HC (Hemianthus cuba) nagytestvére. CO2-vel tápozott akváriumban nagyon sűrű bokrot képez amit tetszés szerint formálhatunk. CO2 nélkül a Rotala filigrán verziójának tűnik, laza csokorban nevelhető. Viszonylag gyorsan nő és gyakori nyírást igényel. Emers formában kicsi, kerek levelei vannak, és könnyen összetéveszthető a HC-vel, submers formában levelei nyújtottak.

69.Lángmoha


Tudományos név : Taxiphyllum sp.
Magyar név: Lángmoha
Család:Hypnaceae
Csoport: Vízinövények
Maximális magasság: 10 cm
Származás: Kozmopolita
Fényigény: erős
Vízkeménység:nem igényes
Kémhatás:nem igényes

Hőmérséklet: 15-30 °C
Növekedési ütem: közepes
Tartása: közepesen nehéz
Mint a Taxiphyllum fajok általában, viszonylag könnyen tartható, viszont nehéz tökéletes formába hozni. A legtöbb akváriumi mohával ellentétben alig ágazik el és felfelé növekszik. Nevét lángnyelvszerűen hullámos hajtásairól kapta. Nálunk még ritka és nehezen beszerezhető faj. Sokan keverik a tollmohával, a lángmoha néven árult mohák jelentős része tollmoha valójában. A két faj egyetlen közös pontja, hogy mindkettő felfelé nő, de a hajtások és a levelek megjelenése semmi másban nem hasonlít. A tollmoha vékony száracskán ritkás, nagyméretű és hegyes leveleket hoz, nem hullámos. Ezzel szemben a lángmoha apró levélkéi teljesen elfedik a szárát és mivel átfedik egymást, messziről nézve nem elkülöníthetőek egymástól.

70.Tollmoha


Tudományos név : Leptodictyum riparium
Magyar név: Tollmoha
Család:Amblystegiaceae
Csoport: Vízinövények
Maximális magasság: 7 cm
Származás: Kozmopolita
Fényigény: közepes
Vízkeménység:nem igényes

Kémhatás:pH 6-7
Hőmérséklet: 10-28 °C
Növekedési ütem: lassú
Tartása: könnyű
Emers forma: van
Egyéb nevek: Amblystegium riparium(elavult), húrmoha
Hazánkban is őshonos moha, amit név szerint alig ismernek, mégis elég gyakori lakó az akváriumokban. Általában a forrásmohával keverik össze. Jól bírja a trópusi körülményeket is. Hosszú, zöld cérnaszerű hajtásain hegyes, vékony levelek találhatóak. Tereptárgyakra kötözve mutat a legjobban, idővel erősen feltapad. Erős fényen oldalhajtásokat hoz és besűrűsödik, akár bokrot is formázhatunk belőle. Gyenge fényen hosszú szálakat növeszt, egyszerűen és problémamentesen tartható. Ikráztatáshoz is ideális moha. Összekeverhető az Amblystegium serpens és a Drepanocladus aduncus mohával. Előbbi jóval kisebb, finomabb növény, utóbbi nyúlánkabb, nagyobb levelű.

71.Törpe lobélia

Tudományos név : Lobelia cardinalis
Magyar név: Mini lobélia
Család:Campanulaceae
Csoport: Vízinövények
Maximális magasság: 10 cm
Származás: Észak- és Dél-Amerika
Fényigény: magas
Vízkeménység:nem igényes

Kémhatás:nem igényes
Hőmérséklet: 20-28 °C
Növekedési ütem: közepes
Tartása: közepesen nehéz

Egyéb nevek: kardinálisvirág, bíboros lobélia
Nevével ellentétben az akváriumban elterjedt változat tiszta zöld, mindenféle pirosság nélkül. Bár vannak képek lilás ás rózsaszínes példányokról, csak és kizárólag frissen leültetett növényeket ábrázolnak, így elképzelhető, hogy ezek nem érzik igazán jól magukat víz alatt. A Lobelia nemzetségbe számtalan látványos dísznövényünk tartozik, azonban akváriumban a nagy részük nem életképes. Ha Lobeliát várásolnánk, keressük a pontos fajnévvel megjelölt növényeket. Összetéveszthető a tarka papagájlevéllel, ami szintén nem alkalmas akváriumi tartásra. A Lobelia "mini" közepesen igényes növény. Átlagos halas akváriumba nem érdemes megvásárolni, de egy low-tech növényesbe már szépen beilleszthető.

72.Rucaöröm


Tudományos név : Salvinia natans
Magyar név: Rucaöröm
Család:Salviniaceae
Csoport: Vízinövények
Maximális magasság: 10 cm
Származás: Eurázsia
Fényigény: magas
Vízkeménység:nem igényes

Kémhatás:5,5-9
Hőmérséklet: 5-30 °C
Növekedési ütem: gyors
Tartása: közepesen nehéz

Minden egyes növényke két ovális, felszínen úszó és egy harmadik, módosult, bojtos gyökérre emlékeztető levélből áll. Az úszó levelek felszínét víztaszító szőrök borítják. A hosszú gyökérszerű képletek kiváló búvóhelyet nyújtanak a kishalaknak. A rucaöröm hazánkban is őshonos, begyűjteni viszont tilos, mert védett, eszmei értéke 5000 Ft. Termesztett példányokat viszont gond nélkül vásárolhatunk. Igényli a nyugodt vízfelszínt, a tápanyagokban gazdag vizet és az erős fényt. Megfelelő körülmények mellett rendkívül gyors szaporodásra képes. Egy éves növény, télen elpusztul, tavasszal a spórákból szaporodik el újra.

73.Szőrös mételyfű


Tudományos név : Marsilea hirsuta
Magyar név: Szőrös mételyfű
Család:Marsileaceae
Csoport: Vízinövények
Maximális magasság: 5 cm
Származás: Ausztrália
Fényigény: közepes
Vízkeménység:nem igényes
Kémhatás:nem igényes

Hőmérséklet: 10-27°C
Növekedési ütem: lassú
Tartása: közepesen nehéz
Víz fölött lóhereszerű, bársonyos felszínű, arasznyi leveleket hoz, víz alatt pedig osztatlan, alig pár centis levélkéket. A gyepnövények között a legalacsonyabb fényigényű, mégsem egyszerű a nevelése, mert nagyon lassan nő. Közepes fényerő mellett is sikeresen tartható, de gyepet csak erős fényen és jó tápozással nevelhetünk belőle. Nagyon hasonlít a Magyarországon őshonos, védett rokonára, a négylevelű mételyfűre.

74.Kocsány nélküli ambulia


Tudományos név: Limnophila sessiliflora
Magyar név: Kocsány nélküli ambulia
Szinonima: Ambulia sessiliflora.
Család: ScorphuIariaceae
Csoport: vízinövények
Maximális magasság: 40 cm (néha több)
Származás: Délkelet-Ázsia
Természetes élőhely: Nyugodt vizek
Elhelyezés az akváriumban: Második vonal vagy hátul, csoportosan
Az ültetés sűrűsége: 20 cm2/5-6 tő
Világítás: Intenzív
Hőmérséklet: 20-28°C
pH: 6-7,5
Keménység: 3-12 NK°

Megjegyzés: A Limnophila sessiliflora világoszöld levelei örvösen állnak a száron. A levelek csúcsa erős fény hatására megbarnul. Gondos kezelést igényel, csak akkor fejlődik szépen, ha tápdús talajban él, s ha megfelelő mennyiségű vasat kap. Szaporításkor a szárvégeket vagy oldalhajtásokat (kb. 20 cm-esek legyenek) kell levágni, és az így kapott dugványokat újra elültetni. A dugványokat legalább 10 cm távolságra ültessük egymástól, hogy a tövek elég fényt kapjanak. Vigyázva fogjuk meg a szárakat, mert gyengék, törékenyek, s ha összenyomjuk őket, nem fognak megeredni, hanem elrothadnak. A halak kedvelik ezt a növényt, és ikráikat is gyakran a Limnophila sessiliflorára rakják.

75.Csüngő moha


Tudományos név: Vesicularia ferriei
Magyar név: Csüngő moha
Szinonima: Weeping moss
Család: Hypnaceae
Csoport: vízinövények
Maximális magasság: 5cm (néha több)
Származás: Japán
Természetes élőhely: Nyugodt vizek
Elhelyezés az akváriumban: Víz alatti tereptárgyakon, vagy az előtérben.
Az ültetés sűrűsége: 15 cm2/1 csomó
Világítás: Gyenge-Erős
Hőmérséklet: 15-25°C
pH: 5-7,5
Keménység: 9-13 NK°

A növényes akváriumok népszerű mohája. Felkötözve könnyen ápolható (nyírást és mozgatást jól tűrő), stabil bokrot képez. Jellegzetes Vesicularia faj, karácsonyfa alakú hajtásokkal és nagyon jó tapadóképességgel. Lefelé hajló hajtásairól és világosabb csúcsairól ismerhetjük fel. Összetéveszthető a jó fényviszonyok mellett nevelt szingapúri mohával, annak viszont csak enyhén hajlanak lefelé a hajtásai és nem világosabbak a csúcsok. Co2 nélkül is tartható, de igényli a mikroelemes tápozást. Mohafal készítéséhez az egyik legjobb faj.

76.Bokros csillagfű


Tudományos név: Pogostemon erectus (Kuntze; 1891)
Magyar név: Bokros csillagfű
Család: Lamiaceae
Csoport: Vízinövények
Maximális magasság: 15-40 cm
Szélesség: 10-15 cm
Származás: India
Természetes élőhely: Sekély állóvizekben, rizsföldeken és mocsarakban él.
Elhelyezés az akváriumban: Hátul, középen, és elöl csoportosan célszerű ültetni.
Az ültetés sűrűsége: 20 cm2/2-3 tő
Világítás: közepes-nagyon magas
Hőmérséklet: 22-28 °C
pH: 5,5-8
Keménység: 1-12NK°

Megjegyzés: A Bokros magas csillagfű nagy területet lefedő földrajzi elhelyezkedésének köszönhetően többféle színben és levélformában is létezik a természetben. Egy dekoratív, gyorsan növő növény, amelynek növekedéséhez nagyon erős világításra, folyamatos CO2 utánpótlásra, és tápanyagokban gazdag talajra van szüksége. Ha túl kevés a fény, a növény a szár alsó részén található leveleit ledobja. Még a megfelelő körülmények között tartott növények sem érik el a természetben található növények méreteit. Ha túl hirtelen változnak meg a tartási körülmények, vagy a tápanyag mennyisége a vízben, akkor a növény megáll a fejlődésben, és a felső részén oldalhajtások jelennek meg. Ha a nitrát (5-20 mg/l) és foszfát (0,2-2 mg/l) szint is elég magas, a növény levelei zöld színűek lesznek, viszont ha ezek szintje alacsony, akkor a növény lilás, vagy narancssárga leveleket hoz. A Bokros magas csillagfű kiváló indikátor is, hiszen ha alacsony a vízben a vas, vagy a nyomelemek mennyisége, akkor a növény levelei elsárgulnak, vagy elfehérednek.

Szaporítani a szár elvágásával lehet, a talajban maradt részen több oldalhajtás is megjelenik a felső részen, és a növény bokrosabb lesz. A levágott felső részt pedig elültethetjük a talajban. A vastag, húsos szár könnyedén eltörik, ezért az ültetésnél vigyázzunk vele. Azért, hogy a növények ne akadályozzák egymást a növekedésben, célszerű elszeparálva elültetni őket, megfelelő távolságban.

77.Pázsit fű


Tudományos név: Eleocharis parvula mini pusilla
Magyar név: Pázsit fű
Család: Cyperaceae
Csoport: Vízinövények
Maximális magasság: 6 cm
Szélesség: szőnyeg
Származás: Ausztrália
Természetes élőhely: Sekély állóvizekben, rizsföldeken és mocsarakban él.
Elhelyezés az akváriumban: elöl csoportosan célszerű ültetni.

Világítás: közepes
Hőmérséklet: 12-26 °C
pH: 5-7
Keménység: nagyon lágy-kemény

Megjegyzés: A legnépszerűbb előtéri növény ez a fűféle. Közepes igényű, CO2 befecskendezés nélkül is használható, de összefüggő gyep nem képződik belőle. Erős fény és CO2 beoldás mellett alacsonyabbra nő és dúsabb növényszőnyeget alkot. Ültessük az apró 10-20 szálat tartalmazó töveket egymástól 2-3 cm-re.

78.Vízicsillag


Tudományos név: Hygrophila difformis
Szinonima: Synnema triflorum, Vízi petrezselyem
Magyar név: Vízicsillag
Család: Achantaceae (akantuszfélék)
Csoport: vízinövények
Maximális magasság: 60 cm
Származás: Ázsia; India
Elhelyezés az akváriumban: Kétoldalt vagy hátul, csoportosan
Az ültetés sűrűsége: 20 cm2/1 tő
Világítás: Intenzív
Hőmérséklet: 20-28°C
pH: 6,5-7,5
Keménység: 3-16 NK°

Megjegyzés: Nagyon dekoratív és érdekes növény: majd figyeljük meg, hogy világoszöld levelei éjszakára lassan összekunkorodnak, szinte összezsugorodnak. Nagyon igényes: tápanyagban gazdag talajt kíván, de ezen belül is külön figyelnünk kell a vastartalmú tápanyagok adagolására. Ha elég erős fényt kap, olyan, mint egy csipkés bokor, de ha kevés a fény, a töve körül azonnal hullatni kezdi a leveleit, és csúnyán felkopaszodik. Mindig úgy kell ültetni, hogy a tövek is kapjanak elég fényt. A szaporítás dugványozással történik, kb. 20 cm-es szárakkal vagy oldalhajtásokkal.

79.Indiai vízicsillag


Tudományos név : Hygrophila polysperma
Magyar név: Indiai vízicsillag
Család: Acanthaceae (Akantuszfélék)
Csoport: vízinövények
Maximális magasság: 25-40 cm
Származás: Délkelet-Ázsia; India
Természetes élőhely: Folyók, és állóvizek
Elhelyezés az akváriumban: Hátra, vagy az akvárium oldalához
Világítás: Alacsony - Intenzív
Hőmérséklet: 18-30°C
pH: 5-9
Keménység: 5-20NK°

Megjegyzés: A vékony, kecses száron a világoszöld színű, 4-5 cm hosszú és 1,5 cm széles levelek egymással szemben helyezkednek el. Közepes fényviszonyok és vízkeménység mellett, 28 °C hőmérsékIeten szépen fejlődik, díszlik. Különösen jól mutat, ha az akvárium háttere sötét és a talaj homokja világos. Csoportosan ültessük. Kellő fény mellett gyorsan fejlődik, oldalhajtásokat hoz szárról, gyökérről egyaránt. Szaporítása szárosztással, tőosztással könnyű. A hajtások dugványozva hamar megerednek és fejlődésnek indulnak. Ha túl erős fényt kap enyhén pirossá válhat.

80.Apró békalencse


Tudományos név : Lemna minor
Magyar név: Apró békalencse
Család: Lemnaceae (békalencsefélék)
Csoport: Vízinövények
Maximális magasság: <1 cm
Származás: Világszerte előfordul
Természetes élőhely: Álló- és lassú folyású vizekben
Elhelyezés az akváriumban: Úszónövény
Világítás: Gyenge
Hőmérséklet: 10-30°C
pH: 5-9
Keménység: 4-30NK°

Megjegyzés: Az apró békalencse úgyszólván az egész Földön elterjedt, ún. kozmopolita faj. Hazai vizeinkben ez fordul elő leggyakrabban. Különösen az álló- és a lassan mozgó, növényi tápanyagokban gazdag vizeket kedveli. Ha ilyen körülményeket talál, kora tavasztól késő őszig szinte az egész vízfelületet belepheti.
Enyhén ovális vagy kerekded „szártagjai" laposak, 3-4 mm átmérőjűek, rendszerint üdezöld színűek és természetesen a víz színén lebegnek. Jellemző rá, hogy egyetlen gyökérszála van. Apró hajtása az anyanövényről könnyen leválik, ily módon gyorsan és tömegesen elszaporodik. Éppen ezért jelenlétét — az akvárium vizének felszínén — kisérjük figyelemmel. Ha túlságosan elszaporodna, kíméletlenül ritkítsuk az állományát, mert az értékes akváriumi növények elől elveszi a fényt. Sok hal előszeretettel csipegeti ezt az apró növényt: aranyhalak, növényevő sügérek, ezenkívül nagyon jól megköti a vízben lévő nitriteket és nitrátokat.

81.Brazil fűnövény


Tudományos név : Lilaeopsis brasiliensis
Szinonímák: Crantzia brasiliensis, Lilaeopsis minor, Brazil mini kardfű
Magyar név: Brazil fűnövény
Család: Apiaceae
Csoport: Vízinövények
Maximális magasság: 4-7 cm
Származás: Dél-Amerika, Brazília, Paraguay, Argentína
Természetes élőhely: Lassú mozgású folyók partján, mocsarakban, tavakban egészen 1200m-es szintmagasságig.
Elhelyezés az akváriumban: Előtérbe, világos helyre
Az ültetés sűrűsége: 10 cm2/8 tő
Világítás: Nagyon erős
Hőmérséklet: 15-26°C
pH: 6-8
Keménység: 4-18NK°

Megjegyzés: A Lilaeopsis brasiliensis képes sűrű gyepként beborítani az aljzatot, de ez a „gyep”-jelleg csak nagyon erős fény hatására alakul ki. Akváriumba telepítéskor egy cserépnyit 8-felé szedve kis csomókban ültessük egymástól néhány centire, ezzel segítve elő, hogy a növény egyenletesebben és gyorsabban nőjön. Mindenféle árnyékolás nélküli nyílt területre ültessük, hogy biztosítsuk számára a megfelelő fényt. A Lilaeopsis brasiliensis kerti tavakba is telepíthető, és az enyén sós brakkvizet is elviseli.
Ez a halványzöld levelű, rizómával szaporodó növény igen dekoratív, de igényli a vízbe oldott CO2–t, a jó táptalajt ill. növénytápsót, a trópusi hőmérsékletet, és még ekkor is nagyon lassan növekszik, kezdőknek nem ajánlott faj.

82.Közönséges tóalma


Tudományos név: Ludwigia glandulosa
Szinonima: Jussiaea brachycarpa; Ludwiga cyilindrica; Ludwiga heterophylla
Magyar név: Közönséges tóalma
Család: Onagraceae (ligetszépefélék)
Csoport: vízinövények
Maximális magasság: 40 cm
Származás: Észak-Amerika
Természetes élőhely: Mocsarak
Elhelyezés az akváriumban: A második vonalban vagy hátul, attól függően, hogy milyen mély az akvárium.
Az ültetés sűrűsége: 20 cm2/5-6 tő
Világítás: Intenzív
Hőmérséklet: 20-28°C
pH: 6-7,5
Keménység: 3-14 NK°

Megjegyzés: A Ludwiga glandulosa abban különbözik más, teljesen zöld levelű ludwiga fajoktól, hogy a leveleinek egyik oldala vöröses színű. Igényes növény: széndioxid-szórást és erős fényt kíván, utóbbi azért is fontos, mert az intenzív fény élénkebbé varázsolja a levelek vörös színét. Arra is ügyeljünk, hogy a magasabban növekvő levelek ne vessenek árnyékot a növény tövére, hanem oda is jusson elegendő fény. Ha a Ludwiga glandulosa ennek ellenére hervadni kezd, vegyük ki a vízből és próbáljuk egy ideig vízen kívül nevelni. Dugványozással szaporítható: kb. 20 cm-es szárakat vágjunk, s azokat ültessük el.

83.Széleslevelű tóalma


Tudományos név : Ludwigia repens
Magyar név: Széleslevelű tóalma
Család: Onagraceae (ligetszépefélék)
Csoport: vízinövények
Maximális magasság: 60 cm (néha több)
Származás: Egyesült Államok déli része, Közép-Amerika
Természetes élőhely: Mocsarak
Elhelyezés az akváriumban: Az akvárium nagyságától függően a második vonalban vagy hátul, csoportosan
Az ültetés sűrűsége: 20 cm2/5-6 tő
Világítás: Erős
Hőmérséklet: 20-30°C
pH: 5,5-7,5
Keménység: 3-14 NK°

Megjegyzés: A Ludwiga repens levelei felül olajzöld, alul vöröses színűek. Gyakran látni akváriumokban, mert azon kívül, hogy erős fényt kíván, igénytelen növény, és tartása nem okoz problémát. Gyorsan nő, gyakran kell ritkítani, különben elborítja az egész akváriumot. Ritkítás közben tegyünk félre a hosszabb, kb. 15 cm-es hajtásokból, s ezeket ültessük el. Hamar megerednek. Ha egyszer elkezd szaporodni, egy-egy ritkítás után lesz annyi dugványunk, hogy akvarista barátainknak is ajándékozhatunk belőle.

84.Herelevelű mételyfű


Tudományos név : Marsilea quadrifolia
Magyar név: Herelevelű mételyfű
Család: Marsileaceae (Lóherepáfrányok)
Csoport: vízinövények
Maximális magasság: 6-10 cm
Származás: Dél-Európában, Közép- és Dél-Ázsiában elterjedt
Természetes élőhely: Az alacsony vizekben.
Elhelyezés az akváriumban: Alacsony növésű, lehetőleg a medence elülső részébe telepítsük.
Világítás: Alacsony - közepes
Hőmérséklet: 15-20°C
pH: 5-7,5
Keménység: 4-12NK°

Megjegyzés: Van, aki csak "vízi, négllevelű lóherének", mások marsiliának nevezik. Könnyű felismemi, mert a viszonylag alacsony, 6-10 cm-re fejlődő növényke "levélkéi" valóban a lóherére emlékeztetnek, jóllehet ahhoz semmi köze nincs. Ha kevés a fény, megnyúlik és csak 1-2 levelet fejleszt. Különösen a hazai, hideg vizű akváriumokban érzi jól magát. Az igen meleg vizeket kevésbé tűri, és hogy levélképződményei szépen megmaradjanak, tápdús talajt kíván. Gyökértőosztással könnyen szaporítható. Sötétzöld leveleivel kedves akváriumi növény.

85.Lándzsás vízipáfrány


Tudományos név : Microsorum pteropus
Szinonimák: Leptochilus decurrens; Microsorium pteropus
Magyar név: Lándzsás vízipáfrány
Család: Polypodiaceae
Csoport: vízinövények
Maximális magasság: 30 cm
Származás: Délkelet-Ázsia trópusi vidéke
Természetes élőhely: Folyóvizek
Elhelyezés az akváriumban: Középen vagy hátul
Az ültetés sűrűsége: 20 cm2/2-3 tő
Világítás: Erős
Hőmérséklet: 20-24°C
pH: 5,5-7
Keménység:3-6 NK°

Megjegyzés: A Microsorum pteropus színe sötétzöld, rizómával szaporodik - ezeket akkor lehet levágni róla, amikor a fiatal hajtások már feltűnnek rajta. Növekedése közben kis gyökereivel felkapaszkodik a tereptárgyakra. Lassan nő, viszont alkalmazkodni tud a sós és a kemény vízhez is. Ültessük a szűrőrendszer közelébe, mert szereti az erősen áramló vizet. Egyes levelei időről időre megbarnulnak, ezeket nyugodtan távolítsuk el, annál egészségesebben fog tovább fejlődni. A fiatal növényeket mindig rögzítsük damillal a tereptárgyra, akkor nem kell a gyökereket a földbe temetni, ahol általában elrothadnak.

Kattints a következő oldalra:

http://akvarisztika-abc.hupont.hu/49/novenyek-csoport-3

 

 

Weblap látogatottság számláló:

Mai: 37
Tegnapi: 141
Heti: 855
Havi: 3 865
Össz.: 234 743

Látogatottság növelés
Oldal: Növények csoport 2
Akvarisztika ABC - © 2008 - 2024 - akvarisztika-abc.hupont.hu

A HuPont.hu honlap ingyen regisztrálható, és sosem kell érte fizetni: Honlap Ingyen.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »