Ezüstös macskaharcsa
Tudományos név: Mystus tengara (Hamilton; 1822)
Szinonímák: Pimelodus tengara, Macrones tengara
Magyar név: Ezüstös macskaharcsa
Csoport: Harcsák
Származás: Ázsia; Pakisztán, Nepál, Banglades, Mianmar, India
Testhossz: 8 cm
Természetes élőhely: A lassabb folyású folyókban, valamint az állóvizekben is megtalálható.
Viselkedés: Békés csapathal, igényli a fajtársai társaságát, ezért legalább 4 halat tartsunk belőlük. Más, hasonló méretű békés halakkal jól együtt tartható.
Táplálkozás: Mindenevő; Alapvetően elfogad mindenféle élő, fagyasztott, és száraz tápot is.
Szaporítás: Akváriumban nem megoldott
Medence: Minimum 100 literes
Halnépesség: 150 literre 4 hal
Dekoráció: Kedveli az olyan növényekkel dúsan beültetett medencét, amelyben minimális a vízmozgás. Biztosítsunk számára búvóhelyeket gyökerekből, vagy nagyobb ágakból.
Hőmérséklet: 20-27 °C
pH: 6-7
Keménység: 2-25 NK°
***********************************************
A német keménységi fok NK° értékek,vagyis 1 liter víz mennyi kalcium-oxidot (CaO) tartalmaz.
A német keménységi fok (nk) a CaO mg/liter egy tizede !
Nagyon lágy: 40 mg/liter CaO alatt (4 nk)
Lágy: 40-80 mg/liter között CaO (4-8 nk)
Közepesen kemény: 80-180 mg/liter CaO között (8-18 nk)
Kemény: 180-300 mg/liter CaO között (18-30 nk)
Nagyon kemény: 300 mg/liter CaO felett (30 nk)
**********************************************
Várható életkor: 3-5 év
Megjegyzés: Az Ezüstös macskaharcsa teste világosbarna a háti részen, és a hasuk felé haladva átváltozik fakó sárga színűvé. Testükön négy párhuzamos, vízszintes barna csík fut végig, és a kopoltyú mögött egy sötét folt látható. Fejükön 4 pár bajuszszál található. Egy jól látható barázda található a fejük tetején, amely elér egészen a fej végéig (ez a Mystus vittatus-nál sokkal rövidebb). A farokúszó villás, és a felső része hosszabb, mint az alsó. 1822-es leírásuk óta a hal sok vita tárgyát képezi, mert kinézete nagyon hasonló a Mystus vittatus-hoz, egyes feltevések szerint azok szinonimája kéne, hogy legyen. Amennyiben a tudományos leírásban szereplő képek helyesek, akkor az M. tengara zsírúszója hosszabb, valamint a testükön található csíkok is halványabbak. A mellúszó és a hátúszó első sugarai megvastagodtak, és a halak védelmi eszközként használják, amivel fájdalmas sérülést okozhatnak a figyelmetlen akvaristáknak.
Az Ezüstös macskaharcsa ivarszerve a farok alatti úszó előtt található, és a hímeké hosszabb, mint a nőstényeké. A nőstények teste vaskosabb. Más Mystus fajokhoz hasonlóan íváskor az ikrákat szétszórják, amit a felnőtt halak meg is ehetnek, ha nem különítjük el őket az ikráktól. Egyes megfigyelések szerint a nagyobb mértékű, hideg vízzel történő vízcsere serkentőleg hat a halak ívó-kedvére. Sajnos a Mystus tengara szaporítása akváriumban nem megoldott.