Késfarkú fogaspontyocska
Tudományos név: Alfaro cultratus (Regan; 1908)
Szinonímák: Alfaro acutiventralis, Alfaro amazonum, Petalosoma amazonum, Petalosoma cultratum, Petalurichthys amazonum, Petalurichthys cultratus
Magyar név: Késfarkú fogaspontyocska
Csoport: Elevenszülők
Származás: Közép-Amerika; Costa Rica, Nicaragua, Panama
Testhossz: 7,5 cm
Természetes élőhely: Gyors folyású esőerdei folyók, patakok.
Viselkedés: Elsősorban nagyobb termetű halakkal társítsuk, de aránylag kisebb fajokat is megtűr maga mellett. Saját fajtájából ne zsúfoljunk sok példányt egybe!
Táplálkozás: Mindenevő; nem válogatós az élő eleségtől a száraz tápokig mindent megeszik.
Szaporítás: Könnyű
Medence: Minimum 80 literes
Halnépesség: 100 literre 2 pár
Dekoráció: Legjobban egy növényes akváriumban érzi jól magát, de elegendő szabad térnek is kell lennie az úszáshoz. Gyökereket és lapos köveket is tehetünk a medencébe. Erős szűrő és nagyobb vízmozgás ajánlott.
Hőmérséklet: 24-28 °C
pH: 6-8
Keménység: 5-20 NK°
*************************************************
A német keménységi fok NK° értékek,vagyis 1 liter víz mennyi kalcium-oxidot (CaO) tartalmaz.
A német keménységi fok (nk) a CaO mg/liter egy tizede !
Nagyon lágy: 40 mg/liter CaO alatt (4 nk)
Lágy: 40-80 mg/liter között CaO (4-8 nk)
Közepesen kemény: 80-180 mg/liter CaO között (8-18 nk)
Kemény: 180-300 mg/liter CaO között (18-30 nk)
Nagyon kemény: 300 mg/liter CaO felett (30 nk)
**************************************************
Várható életkor: 3-5 év
Megjegyzés: Nagyon szívós és alkalmazkodó hal. Általában a vízfelszín közelében tartózkodik, mert természetes élőhelyén innen vadássza le a rovarokat. Testük sárgás színű, oldalukon kékes csillogással. A farok alatti úszó a test közepétől egészen a farok tövéig húzódik. Testük oldalról lapított, amivel könnyen mozognak az erősebb áramlatokban is. A bakteriális fertőzésekre nagyon érzékenyek. A hasi részen, a farokhoz közel két, egymáshoz nagyon közel húzódó pikkelysor húzódik, erről kapták a magyar nevüket is.
A hímeknek gonopodiuma van, ami a módosult farok alatti úszó, valamint a has alatti úszójuk meghosszabbodott, és az a célja, hogy párzás közben stimulálja a nőstényt a fejénél. A nőstények nagyobbak és teltebbek. Nagyon könnyen tenyészthető elevenszülő hal. Ha a tartási körülmények megfelelőek, akkor a nőstény 3-4 hetente szül ivadékokat. A kishalakat célszerű külön akváriumba tenni és apró élő eleséggel, vagy poreleséggel etetni. Egy szülés alkalmával a nőstény 20-40 ivadéknak ad életet. A kishalak kb. 6 mm hosszúak, testük átlátszó és a vízfelszín közelében úsznak. Kb. 6 hónapos korukra már szaporodóképesek.