Piros orrú Pinokkió garnéla
Tudományos név : Caridina gracilirostris (de Man; 1892)
Szinonímák: Palaemon scarletti
Magyar név: Pirosorrú pinokkiógarnéla
Csoport: Gerinctelenek
Származás: Ázsia; India, Délkelet-Ázsia
Testhossz: 3,5-4 cm
Természetes élőhely: Többnyire a folyók torkolatánál, és a part menti mangrove mocsarakban él, az édesvíz és a tengervíz találkozásánál.
Viselkedés: Rendkívül békés garnéla, mindenképpen legalább 6 fős csapatban tartsuk. Ne tartsuk agresszív nagytestű halakkal, vagy olyanokkal, amelyek tápláléknak nézik.
Táplálkozás: Mindenevő; Alapvetően algákat és más növényi táplálékokat fogyaszt (egyik kedvence a szárított csalánlevél), de a halaknak szánt eleségeket is elfogyasztják.
Szaporítás: Akváriumban nagyon ritka
Medence: Minimum 30 literes
Halnépesség: 40 literre 6-8 garnéla
Dekoráció: Biológiailag jól beállt, növényekkel dúsan teleültetett akvárium, sok búvóhellyel. Az aljzat lehet kavicsos.
Hőmérséklet: 20-28 °C
pH: 6,5-7,5
Keménység: 8-15 NK°
***********************************************
A német keménységi fok NK° értékek,vagyis 1 liter víz mennyi kalcium-oxidot (CaO) tartalmaz.
A német keménységi fok (nk) a CaO mg/liter egy tizede !
Nagyon lágy: 40 mg/liter CaO alatt (4 nk)
Lágy: 40-80 mg/liter között CaO (4-8 nk)
Közepesen kemény: 80-180 mg/liter CaO között (8-18 nk)
Kemény: 180-300 mg/liter CaO között (18-30 nk)
Nagyon kemény: 300 mg/liter CaO felett (30 nk)
**********************************************
Várható életkor: 1-3 év
Megjegyzés: Alakjuk hasonló a többi Caridina fajhoz, viszont az orruk sokkal hosszabb, amelynek színe a rózsaszíntől a vörösig változhat, és erről kapták nevüket is. Közelebbről nézve az orrán jól láthatóak a kis tüskék, amelyek az orr felső részén nagyobbak, míg az alsó felén sűrűbben helyezkednek el és apróbbak. A világos színű szemek a testtől kissé távolabb vannak, és ez nagyon érdekes kinézetet kölcsönöz a garnélának. A test többi része átlátszó, néha kékes árnyalatú lehet. A testükön belül egy vörös csík húzódik a fejtől a farokig, aminek intenzitása egyedenként változó lehet. Az egészséges garnélák teste mindig átlátszó, de a beteg, vagy stresszes állatok gyakran tejfehér színűek lesznek, és ezek legtöbbször menthetetlenül elpusztulnak. Ezért mindig olyan garnélákat vegyünk csak meg, amelyek átlátszóak! Más gerinctelenekhez hasonlóan a Pirosorrú pinokkiógarnélák is érzékenyek a gyógyszerekre, különösen a réztartalmú szerekre, valamint a vízben felhalmozódott ammóniára, nitritre, nitrátra és klórra. A kereskedésekben kapható garnélák szinte kizárólag vadon fogott példányok.
A nőstények teste, és a hasukon található úszólábai kissé nagyobbak, mint a hímeké. A hímek hátán függőleges, piros vonalak látszanak, ami a nőstényeknél halványabb. A nőstények nagyjából 8 hetente petésednek be, és a zöldszínű peték száma akár több száz is lehet. Az ivadékokat viszont csak brakkvízben, vagy tengervízben lehet sikeresen felnevelni. A lárvák több fejlődési stádiumon mennek keresztül, és csak több vedlés után nyerik el miniatűr felnőtt alakjukat. Amikor a kis garnélák elérik az 5 mm-es nagyságot, akkor fokozatosan elkezdhetjük őket hozzászoktatni az édesvízhez.