Akvarisztika ABC

"Az akváriumban az ember nemcsak hínárt és halakat láthat, hanem a víztükörben megpillanthatja sajátmagát is." (Bácsszentiváni Mihailovits György)

Áramvonalas páncélosharcsa

Tudományos név: Corydoras arcuatus (Elwin; 1938)
Szinonímák: -
Magyar név: Áramvonalas páncélosharcsa
Csoport: Harcsák
Származás: Dél-Amerika; Kolumbia, Ecuador, Peru és Brazília
Testhossz: 4,5-5,5 cm
Természetes élőhely: Az Amazonas felső folyása, ahol kisebb patakokban és elárasztott területeken őshonos.
Viselkedés: Békés harcsa, rajokban él, kiváló társas akváriumi hal. A vízfenék közelében úszik. Nagy testű, agresszív halakkal ne tartsuk.
Táplálkozás: Mindenevő, kedveli az élő és fagyasztott eleségeket, mint pl. az artemia, a tubifex és vörös szúnyoglárva, de megeszi a száraz tápokat is.
Szaporítás: Nehéz
Medence: Minimum 60 literes
Halnépesség: 80 literre 6-7 hal
Dekoráció: Szeretnek turkálni, ezért éles szemcséktől mentes finom, folyami homok aljzatot használjunk a medencében. Gyökerekből búvóhely, amelyek alatt el tud rejtőzni, valamint szárított levelek az aljzaton, hogy természetes élőhelyéhez hasonlítson a medence. Vizüket tőzegen is átszűrhetjük és a világítás ne legyen túl erős.
Hőmérséklet: 22-26 °C
pH: 6-8
Keménység: 2-25 NK°

***********************************************
A német keménységi fok NK° értékek,vagyis 1 liter víz mennyi kalcium-oxidot (CaO) tartalmaz.
A német keménységi fok (nk) a CaO mg/liter egy tizede !
Nagyon lágy: 40 mg/liter CaO alatt (4 nk)
Lágy: 40-80 mg/liter között CaO (4-8 nk)
Közepesen kemény: 80-180 mg/liter CaO között (8-18 nk)
Kemény: 180-300 mg/liter CaO között (18-30 nk)
Nagyon kemény: 300 mg/liter CaO felett (30 nk)
**********************************************


Várható életkor: 5 év
Megjegyzés: Testük sárgás-krémszínű, enyhe aranyszínű csillogással. Egy hosszú íves, fekete sáv húzódik végig az oldalukon, a hátukhoz közel, ami a szájuktól, a szemen keresztül, egészen a farok tövéig, amelyről nevüket is kapták. Ha megijednek, ez a csík annyira elhalványul, hogy szinte alig látszik. Mintázatában hasonlít a Corydoras narcissus-ra, de könnyű megkülönböztetni őket, mert az Áramvonalas páncélosharcsának sokkal rövidebb a feje és szája. A hasi részük teljesen fehér, az úszóik színtelenek.

Az elmúlt pár évben megjelent a kereskedésekben egy mintázatában azonos, de 7 cm-re növő páncélosharcsa, amelyet gyakran „szuper arcuatus” néven árulnak, feltehetőleg külön fajról van szó, de hivatalosan még nem sorolták be, ezért Corydoras cf. arcuatus néven hivatkoznak rá (ezek a Rio Purus fólyóból származnak). Más Corydorasoktól eltérően sokkal érzékenyebbek a vízminőségre, nem viselik jól a talajon felgyülemlett bomlástermékeket, ezért a kisebb rendszeres vízcserék különösen szükségesek. A Corydoras nemzetség halai csak csoportban szeretnek élni, ezért legalább 5-6 egyedet tartsunk belőlük. A hímek kisebbek a nőstényeknél, valamint a nőstényeknek a hasi részük sokkal teltebb.

Tenyésztésük nehéz, és csak keveseknek sikerült eredményesen akváriumi szaporításuk, és felnevelésük. Szaporítani – más Corydorasokhoz hasonlóan - kisebb csapatban célszerű őket egy 40 literes medencében, egy nőstényre 2-3 hímmel számolva. A víz legyen lágy és tőzegen átszűrt, kb. 24 °C hőmérsékletű és semleges kémhatású (pH 7). A szaporodási kedvet serkenthetjük, ha egy nagyobb, részleges (50%-os) vízcserét csinálunk az akvárium vizénél 5 °C-kal hidegebb esővízzel, vagy lágyított vízzel. Ezt naponta ismételjük, amíg az ívás el nem kezdődik. Nagyon sok Corydoras faj az esős évszakban szaporodik a természetben, ami Európában a téli időszakra esik, ezért gyakran nyáron nem sikerül a szaporításuk, de ne adjuk fel, hanem próbálkozzunk vele télen újra. Szaporodáskor a halak sokkal aktívabbá válnak: a hím kergetni kezdi a nőstényt, közben a bajszával meg-megcsapkodja a fejét, majd merőlegesen ráereszkedik (T-pozíció). A nőstény ekkor kiengedi, s a hím azonnal megtermékenyíti az ikrákat. Ezután a nőstény a hasi úszójával felragasztgatja az ikrákat a medence üvegfalára, vagy valamilyen tereptárgyra. A szülők megeszik az ikrákat, ezért ívás után távolítsuk el őket az akváriumból. Az ikrák 3-4 nap múlva kelnek ki. Az ivadékokat sóféreglárvákkal etessük. Fontos a rendszeres, részleges vízcsere az ivadékok fejlődésének szempontjából.

 

 



Read more: http://akvarisztika-abc.hupont.hu/41/harcsak-csoportja-2#ixzz6VVRHipAP

 

 

Weblap látogatottság számláló:

Mai: 125
Tegnapi: 220
Heti: 930
Havi: 345
Össz.: 237 843

Látogatottság növelés
Oldal: Áramvonalas páncélosharcsa
Akvarisztika ABC - © 2008 - 2024 - akvarisztika-abc.hupont.hu

A HuPont.hu honlap ingyen regisztrálható, és sosem kell érte fizetni: Honlap Ingyen.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »