1.Heckel tarka sügére
Tudományos név : Acarichthys heckelii (Müller, Troschel; 1849)
Szinonímák: Acara heckelii, Acara subocalaris, Aequidens subocularis, Geophagus thayeri
Magyar név: Heckel tarka sügere
Csoport: Sügérek
Származás: Dél-Amerika északkeleti része
Testhossz: 22 cm.
Természetes élőhely: Az Amazonas folyórendszerének nyugodt, sekélyebb részei, ahol gyökerekből és bedőlt fákból sok búvóhely található.
Viselkedés: Területvédő, ennek ellenére viszonylag békés. Agresszív halakkal ne társítsuk.
Táplálkozás: Mindenevő, élő eleséget igényel, de hozzászoktatható más eleségekhez is.
Szaporítás: Nehéz
Medence: Minimum 300 literes.
Halnépesség: 300 literre 1 pár
Dekoráció: Biztosítsunk számukra kövekből, gyökerekből búvóhelyeket, barlangokat, de legyen elég úszóterük is. A növényeket nem bántják. Aljzatnak használjunk apró sódert, vagy homokot, mivel túrják a talajt.
Hőmérséklet: 22-27°C
pH: 6-7
Keménység: 5-15 NK°
Várható életkor: 6-8 év
Megjegyzés: Nevüket a híres ausztriai halbiológusról Jacob Heckelről kapták. A Heckel tarka sügérek teste oldalról lapított, szájuk viszonylag kicsi. A hátúszó első pár sugara fekete színű, a hátúszó hátsó sugarai viszont vörös színűek és gyakran a hal farokúszóján is túlnyúlnak. Szemén sötét csík fut végig. A fej mögötti rész a sárgástól egészen a vörösesig változhat.
Ezek a halak viszonylag későn érik el a szexuális érettséget: a nőstények 2 éves korukban, míg a hímek csak 3 évesen. A nemek megkülönböztetése viszonylag egyszerű: a nőstények teltebbek, a hímek hátúszója hosszabb és testük sokkal színesebb. Természetes élőhelyükön az esős évszakban ívnak, amit egy-két nagyobb vízcserével szimulálhatunk számukra. Ilyenkor a friss víz legyen néhány fokkal hidegebb, mint az akváriumuk vize.
Barlagba ikráznak, az ikrákat a barlang falára ragasztják. Egyszerre általában 5-6 ikrát raknak, és az ikrák száma több száz is lehet. Az ivadékok 3 nap múlva kelnek ki, és további 3 nap múlva úsznak el. Ekkor a méretük kb. 4 mm. A nőstény általában a barlangban marad, míg a hím őrzi a barlang bejáratát és a területüket. A kishalaknak adjunk frissen kelt sórákot, vagy apróra morzsolt száraz eleséget. Mindkét szülő vigyáz az ivadékokra, amíg azok elérik a 8-12 mm-es nagyságot, ezután magukrahagyják őket.
2.Sárga akara
Tudományos név: Aequidens metae (Eigenmann; 1922)
Szinonímák: -
Magyar név: Sárga akara
Csoport: Sügérek
Származás: Dél-Amerika; Kolumbia
Testhossz: 12-16 cm
Természetes élőhely: A Rio Meta folyó felső szakaszán őshonos, ami az Orinoco medencében található.
Viselkedés: Elég békés és nyugodt sügér, egy társas akváriumba, hasonló temperamentumú halakkal jó választás lehet, csak szaporodáskor válhatnak esetleg kötekedőbbé.
Táplálkozás: Mindenevő; nem válogatós, mindenféle élő és fagyasztott eleséget megeszik, és a száraz tápokat is elfogadja, de kedveli a nővényi eledeleket is, mint pl. zöldborsó, spenót.
Szaporítás: Elég nehéz
Medence: Minimum 160 literes
Halnépesség: 160 literre 1 pár
Dekoráció: Növényekkel sűrűn beültetett akvárium, amelyet kövekkel és gyökerekkel úgy rendezzünk be, hogy búvóhelyet biztosítsanak a halaknak. Néhány laposabb követ is helyezzünk be, ami ikrázó helyként szolgálhat számukra. Célszerű vízfelszínen úszó növényekkel tompítani a világítást.
Hőmérséklet: 24-30 °C
pH: 5.0-7.0
Keménység: 1.0-15.0 NK°
Várható életkor: 8-12 év
Leírás: Tudományos nevüket a Meta folyóról kapták, ahol először gyűjtötték be őket. Az Aequidens metae könnyen felismerhető az oldalán található foltról, amit két világos csík határol, valamint a szemtől lefelé húzódó, a kopoltyúfedő előtt található, sötétbarna színű csíkról, amelyet zöldeskék csíkok kereteznek.
A nemek megkülönböztetése külső jegyek alapján nem könnyű, a hímek kissé nagyobbra nőnek, és erőteljesebb testfelépítésűek, mint a nőstények. A nőstények a hasi részen teltebbek a hímeknél.
Szaporodás idején, és ivadéknevelés alatt színezetük is megváltozik: szemük ragyogó sárgás-narancssárgás színű lesz, és testük is besötétedik, különösen a torok, és a kopoltyúfedő környékén. Szaporításuk nehezebb, mert a hímek elég válogatósak a párválasztás során. Legjobb, ha beszerzünk egy kisebb csapatot belőlük, és megvárjuk, hogy maguktól párba álljanak. Az ívási kedvüket növelhetjük, ha imitáljuk nekik az esős időszakot, amely a természetes élőhelyükön is beindítja a szaporodásukat. Folyamatosan csökkentsük a vízszintet az akváriumban néhány napig, majd végezzünk egy nagyobb vízcserét, és etessük a halainkat élő eleségekkel. Az ikrák száma 200-300 is lehet, amelyet többnyire egy lapos tereptárgyra rak le a nőstény. Mindkét szülő részt vesz az ikrák védelmében, és az ivadékok nevelésében. Az ikrák 2-3 nap alatt kelnek ki, és további 2 nap múlva úsznak el. Az ivadékok frissen kelt sórákkal etethetők.
3.Zebrasávos sügér
Tudományos név: Amatitlania nigrofasciata (Günther; 1867)
Szinonímák: Archocentrus nigrofasciatus, Heros nigrofasciatus, Cryptoheros nigrofasciatus, Cichlasoma nigrofasciatum
Magyar név:Zebrasávos sügér
Csoport: Sügérek
Származás: Közép-Amerika, Guatemalától Nyugat-Panamáig.
Testhossz: 12 cm.
Természetes élőhely: Sziklás folyópartok mentén.
Viselkedés: Védi a területét, a vízfenék közelében úszik.
Táplálkozás: Mindenevő (természetes körülmények között lárvákat, rovarokat, algákat eszik).
Szaporítás: Nagyon könnyű, félig rejtett tereptárgyakra ikrázik.
Medence: Minimum 180 literes;
Halnépesség: 250 literre 3-4 hal
Dekoráció: Kőhalmok, gyökerek.
Hőmérséklet: 25-26°C
pH: 6-8
Keménység: 5-25 NK°
Várható életkor: 8-10 év
Megjegyzés: A közép-amerikai bölcsőszájú halak közül a Zebrasávos sügéreket a legkönnyebb beszerezni. Sajnos a kereskedelemben kapható törzseknek nem sok közük van azokhoz, amelyek természetes körülmények között élnek. A természetben gyönyörű színük van, főleg a nőstényeknek. Akváriumban ezt csak ritkán, néhány kifejezett rajongójánál tapasztalhatjuk. Ha olyan szerencsénk van és hozzájutunk olyan példányhoz, mely egyenesen a természetből származik, ne feledjük, hogy mivel széles a földrajzi megoszlásuk, nagyon sok változatuk létezik, s vannak közöttük olyanok, melyeket semmi körülmények között nem szabad az akvárium lakói közé keverni. Szaporodás idején a szülők esetleg kötekedők lesznek más halakkal, főleg, amíg utódaik megtermékenyített ikráit őrzik.
4.Citromsügér
Tudományos név: Amphilophus citrinellus (Günther; 1864)
Szinonímák: Cichlasoma citrinellus, Cichlasoma basilare, Heros citrinellus, Heros basilaris, Erythrichthys citrinellum
Magyar név: Citromsügér
Csoport: Sügérek
Származás: Közép-Amerika, Dél-Mexikó
Testhossz: Hím 25-30 cm, nőstény 20 cm
Természetes élőhely: Eredeti élőhelye a Nicaraguai nagy tó és a kráter tó.
Viselkedés: Agresszív, területvédő hal, különösen ívás idején. Közepes és nagy testű hasonló sügerekkel tartható közösen.
Táplálkozás: Táplálék szempontjából igénytelen, száraz eleségekkel is jól tartható.
Szaporítás: Elég könnyű
Medence: Minimum 300 literes.
Halnépesség: 500 literre 1 pár, vagy 1 hím és 2 nőstény.
Dekoráció: Kövekből, gyökerekből készítsünk búvóhelyet számukra, de jól építsük ezeket össze, mert könnyen lerombolhatják. Nagy úszótérre is szükségük van.
Hőmérséklet: 22-25 °C
pH: 6-7,5
Keménység: 0-20 NK°
Várható életkor: 12-15 év
Megjegyzés: Hosszúkás, oldalról lapított teste van. A fiatal halak zöldes színezetűek és csíkosak. A sárga szín csak a 3-4. hónap végén kezd előjönni. A színük függ a származási helytől is, de általában sárga, narancs, vöröses-narancs és fehér. Általában az egész testük azonos színű. A hímeknek hatalmas púp nő a homlokukra. A farok legyező alakú, míg a hátúszó és a farok alatti úszó hegyes végű. Ajkaik nagyok, húsosak. A nőstények általában kisebbek, vékonyabbak nem annyira robosztusak, mint a hímek. Leginkább célszerű egy olyan medencét alkotni ezeknek a halaknak, ahol rajtuk kívül néhány nagyobb algázó (pl. óriás algaevő hal) és páncélos, talajtúró (pl. agyagszínű páncélosharcsa) harcsaféle él. Más hasonló dél-amerikai sügérekkel csak nagy medencében ajánlatos társítani őket, mivel kisebb helyen eléggé agresszív lehet viselkedésük, nekironthatnak a másik halaknak.
Tenyésztésnél nem annyira fontos a víz kémhatása, és már egy 200 literes akváriumban is sikeres lehet. Használjunk 24-28 °C-os vizet. Nagy, lapos felületre ikrázik, az ivadékok száma meghaladhatja az ezret. Az ikrákra a nőstény vigyáz, míg a hím őrzi a territóriumát. Az ikrák 3 nap múlva kelnek ki, és ilyenkor a szülők átszállítják őket, egy előre kiásott gödörbe, ahol tovább gondozzák őket. További 5 nap múlva úsznak el a kishalak, és már adhatunk nekik apró élő eleséget is. Alkalmanként a szülők bőrén képződő hámváladékot is csipegetik.
5.Kék akara
Tudományos név: Andinoacara pulcher (Gill; 1858)
Szinonímák: Aequidens pulcher, Aequidens latifrons, Cychlasoma pulchrum, Széleshomlokú akara
Magyar név: Kék akara
Csoport: Sügérek
Származás: Dél-Amerikában, Kolumbia területén honos
Testhossz: 12-15 cm.
Természetes élőhely: A nyugodt folyó- és állóvizekben
Viselkedés: Hálás, nyugodt természetű, akváriumának növényeit, talaját nem túrja.
Táplálkozás: Mindenevő
Szaporítás: Elég könnyű.
Medence: Minimum 100 literes.
Halnépesség: 150 literre 1 pár
Dekoráció: Apró kavicsos, vagy homokos aljzat, sok növény. Búvóhelyek kövekből vagy faágakból és nyílt zónák az úszáshoz.
Hőmérséklet: 24-26°C
pH: 6-8.
Keménység: 1-25 NK°
Várható életkor: 10 év
Megjegyzés: A hát kékesbarna, oldala, melle szürkés. Pikkelyei nagyok, kék pettyekkel, oldalán négy sorban hasonló csillogó arany pontok. Feje, kopoltyúfedője szintén díszes, a testén s a fején nem kontúros, de jól szembetűnő sötét keresztcsíkokkal.
Már 7-8 cm-es nagyságúak, ivarérettek. Az ivarok az úszókról különböztethetők meg. A kifejlett hím hát- és alsó úszójának sugarai megnyúltak, és különösen öregebb hímeken félkörben veszik körül a farokúszót.
Szívesen választják ikrarakó helyül az akváriumba helyezett nagyobb, lapos követ. Ezt előbb gondosan tisztogatják, majd a nőstény a több száz ikrát körbe-körbe rakja, és a hím utána úszva termékenyít. Nem ijedősek, éppen ezért ikrázásuk jó fotótéma is lehet. Felnevelni legjobb mesterséges gondozással. Egy ikrázás könnyen 400-500 utódot is eredményez. Ha a szülők nevelnek, kelés után a lárvákat egy előbb homokból elkészített gödörbe hordják át, és ekkor már erősen hajtják, kergetik a medence többi lakóját. Bőségesen adott apró eleségen gyorsan fejlődnek.
6.Arany akara
Tudományos név: Andinoacara rivulatus (Günther; 1860)
Szinonímák: Chromis rivulatus, Acara aequinoctialis, Acara rivulata, Aequidens rivulatus, Acara azurifer, Aranyszélű tarkasügér, Rivulatus
Magyar név: Arany akara
Csoport: Sügérek
Származás: Dél-Amerika; Nyugat-Ecuador, Peru középső részei.
Testhossz: Hím: 20 cm, Nőstény: 15 cm.
Természetes élőhely: A Rio Maranon és Ucayali folyók csendesebb szakaszain.
Viselkedés: Agresszív, párban élő és területvédő hal.
Táplálkozás: A természetben ragadozó, de akváriumban mindent elfogyaszt.
Szaporítás: Közepesen nehéz
Medence: Minimum 450 literes.
Halnépesség: 500 literre 1 pár
Dekoráció: Gyökerekből, kövekből sok búvóhely. A növényeket kitúrhatja a talajból, ezért érdemes olyan növényeket használni, amiket a tereptárgyakra telepíthetünk.
Hőmérséklet: 20-25°C
pH: 6,5-7,5
Keménység: 4-20 NK°
Várható életkor: 10 év
Megjegyzés: Az arany akara teste ovális, a farokúszó lekerekített. A hát olíva-zöld, az oldala világos zöld. Minden pikkelynek sötétzöld mintázata van, amitől úgy tűnik, mintha a hal testén szakadozott vonalak futnának végig. A has és a fej rózsaszínes-barnás. A száj mögött a fejen gyönyörű türkiz színű világító csíkok és pöttyök húzódnak. Az úszókon rikító zöld és kék pöttyök találhatóak és a farokúszó, valamint a hátúszó szélei narancssárgák, vagy fehérek (ami a származási helytől függ). Mivel nagyon agresszívek, ezért csak olyan halakkal tartsuk, amelyek meg tudják védeni magukat! Minél nagyobb az akvárium, annál kevésbé agresszívek a halak. 500 literben társítható más hasonló halakkal, viszont ennél kisebbe nem célszerű helyezni, mivel ott társíthatatlan magatartásformát vehet fel. 500 liter körüli medencében mondjuk márványsügérrel és más egyéb méretben, viselkedésben hasonló sügérekkel és harcsafélékkel társíthatjuk.
A nőstény színezete sötétebb, míg a hímek nagyobbra nőnek és ahogy öregszenek "zsírhomlokot" növesztenek. Szaporításhoz használjunk 25-27 °C-os lágy (5-8NK°), enyhén savanyú (pH 6,5) vizet. Az ikrák száma elérheti a 300-at is, amit egy előre gondosan megtisztított tereptárgyra raknak. Az ikrák 3-4 nap múlva kelnek ki, és a kishalak további 9-12 nap múlva úsznak el. Kezdetben frissen kelt sórákkal etessük őket, később már adhatunk nekik finom poreleséget is. A kishalak érzékenyek a vízszennyeződésekre, ezért a rendszeres vízcsere ajánlatos. Viszonylag gyorsan nőnek, és a nagyobb ivadékok könnyen levadászhatják a gyengébb társaikat. Amikor az ivadékok elérik az 1 hónapos kort, akkor célszerű a szülőket eltávolítani, mert azok újra leívhatnak.
7.Gyöngyházfényű törpesügér
Tudományos név: Apistogramma agassizii (Steindachner; 1875)
Magyar név: Gyöngyházfényű törpesügér
Csoport: Sügérek
Származás: Dél-Amerika; Solimoe folyó (az Amazonas felső folyása).
Testhossz: hím: 7-8 cm; nőstény: 5 cm
Természetes élőhely: Folyók, folyamok.
Viselkedés: Társas, de a hímek rosszul tűrik egymást. A vízfenék közelében úsznak.
Táplálkozás: Ragadozó (természetes körülmények között kis rákokat, gerincteleneket eszik).
Szaporítás: Elég könnyű
Medence: Minimum 65 liter
Halnépesség: 1 hím és 3-4 nőstény 100 literre;
Dekoráció: Növények. néhány kő, gyökerek, kókuszdió.
Hőmérséklet: 25-26 °C
pH: 5-7
Keménység: 0-12 NK°
(Szaporítás idején alacsonyabb a vízkeménység és a pH-érték).
Várható életkor: 5 év
Megjegyzés: Minden Apistogramma fajt tilos vörös szúnyoglárvával etetni, mert ez akár halálos kimenetelű gyomor-, és bélproblémákat okozhat. A tubifexet is pihentessük, és óvatosan etessünk vele, alaposan mossuk át. A kereskedelemben a beteg példányok fekszenek, apatikusak és gyakran fekete színűek. A hímeknek – attól függően, hogy milyen földrajzi területről származnak – más és más színe lehet: némelyik kék, mások sárgák vagy pirosak. A nőstények mindenütt egyformák: inkább sárgák. Elég félénk halak, kedvelik a búvóhelyekkel teli akváriumokat. Nagyon jól összeférnek a pontylazacokkal (Characidae), pl. tetrákkal, melyek remekül kitöltik az akvárium felső zónáit. A szaporodás könnyen lezajlik az akváriumban is, főleg azoknál a változatoknál, melyek nem túl kényesek a vízrninőségre. A nőstény egy kis üregbe vagy odúba rakja az ikráit, ezalatt a hím a szokásosnál is jobban őrzi kettejük területét más hímekkel szemben. Az ivadékok kb. egy héttel az ikrarakás után tudnak úszni és a szüleik felügyelete alatt maradnak egészen a következő ikrázásig.
8.Inka törpesügér
Tudományos név: Apistogramma baenschi (Römer, Hahn, Römer, Soares & Wöhler; 2004)
Szinonímák: -
Magyar név: Inka törpesügér
Csoport: Sügérek
Származás: Dél-Amerika; Peru
Testhossz: hím: 5,5 cm, nőstény: 4 cm
Természetes élőhely: A Rio Shanushi-ban és mellékfolyóiban, valamint a Rio Huallaga-ban közép Peruban, de a pontos elterjedési területük még nincs feltérképezve. Jellemzően a sekély, erdei feketevizű patakokban élnek.
Viselkedés: Viszonylag békés hal, de szaporodáskor területvédő. A vadon fogott halakat inkább külön akváriumban tartsuk, esetleg kisebb pontylazacokkal társíthatjuk őket.
Táplálkozás: Ragadozó, akváriumban elsősorban az élő és fagyasztott eleségeket kedveli, de idővel legtöbbször a száraz tápokat is elfogadja. Egyes megfigyelések szerint a kisebb csigákat is levadásszák. Ne etessük vörös szúnyoglárvával, mert ez akár végzetes gyomor vagy bélbántalmakat is okozhat számukra.
Szaporítás: Elég könnyű
Medence: Minimum 50 liter
Halnépesség: 75 literre 1 hím és 2-3 nőstény.
Dekoráció: Növényekkel dúsan beültetett, sok búvóhellyel (cserép, kókusz stb.) rendelkező akvárium, vagy a természetes élőhelyéhez hasonló környezet: ágakkal és gyökerekkel telepített akvárium, ahol az aljzat homokos, melyen lehullott levelek találhatók. A rendszeres, kisebb (10-15%) vízcserék fontosak számukra.
Hőmérséklet: 24-28 °C
pH: 4-6,5
Keménység: 1-5 NK°
Várható életkor: 3-5 év
Megjegyzés: Az Apistogramma baenschi-t 2002-ben fedezte fel egy német tudós, miközben japán akvaristákkal expedíción vett részt Peruban, az adott területen. Ezek az akvaristák vitték először Japánba a halakat, amelyeket óriási érdeklődés övezett a törpesügér tartók között. Később több expedíciót is szerveztek arra a vidékre, és 2003 óta a faj már elérhető az akvarista hobbiban. A fajt végül tudományosan 2004-ben írták le, és a híres német könyvkiadóról, Hans A. Baensch-ről kapta nevét. Más Apistogrammáktól könnyen megkülönböztethetjük őket az oldalukon teljesen végigfutó 5 függőleges, intenzív fekete csíkról, valamint a farok tövénél található fekete foltról. A hímek teste kékes színű, farokúszójuk széle vörös. A nőstények teste sárgás-szürke, mellúszójuk tövében egy fekete folt található, amely akkor válik legjobban láthatóvá, amikor kishalakat gondoznak. Fejükön a szemtől egy fekete sáv húzódik a kopoltyúfedő aljáig.
A hímek nagyobbak, sokkal színesebbek és az úszóik vége jobban meghosszabbodott, mint a nőstényeké. Szaporításhoz enyhén savas és lágy vízre van szükség. A nőstény a rózsaszínes ikráit legtöbbször egy rejtett tereptárgyra, vagy barlangba rakja. Az ívás után a nőstény gondozza az ikrákat, és a kikelő kishalakat. Az ikrák 48-72 óra múlva kelnek ki, és a nőstény általában egy – a talajba előre kiásott - gödörbe hordja át őket. A hímet jobb eltávolítani az ivás után, mert a nőstény ilyenkor agresszívvé válhat. A kishalak további 4-5 nap múlva úsznak el, és a nőstény vezetésével kis csapatban keresnek táplálékot a talaj közelében. Frissen kelt sórákkal, vagy banánféreggel etethetjük őket. A kishalak kb. 4 hónapos korukra érik el a szexuális érettségüket.
9.Kétsávos törpesügér
Tudományos név: Apistogramma bitaeniata (Pellegrin; 1936)
Szinonímák: Apistogramma klausewitzi, A. kleei, A. pertense var. bitaeniata
Magyar név: Kétsávos törpesügér
Csoport: Sügérek
Származás: Dél-Amerika; Peru, Kolumbia, Brazília
Testhossz: Hím: 9 cm; Nőstény: 6,5 cm
Természetes élőhely: Lassú folyású folyószakaszokon, az Amazonas ún. fekete vizeiben.
Viselkedés: Békés, de területvédő. A hímek háremeket alakítanak ki.
Táplálkozás: Ragadózó, mindenféle élő eleséget kedvel. Adhatunk nekik pl. szúnyoglárvát, vízibolhát, tubifexet.
Szaporítás: Elég könnyű
Medence: Minimum 65 liter
Halnépesség: 1 hím és 3-4 nőstény 100 literre;
Dekoráció: Növényekkel dúsan beültetett akvárium, és sok búvóhely kövekből, gyökerekből. Érdemes sötét színű aljzatot használni. Az erős vízáramlást kerüljük.
Hőmérséklet: 24-27°C
pH: 5,5-7
Keménység: 2-6NK°
Várható életkor: 5 év
Megjegyzés: Testük színezete a lila, a gesztenyebarna, a sárga, a kék és a fekete színek keveréke. A fejen és különösen a kopoltyúfedőkön gyönyörű azúrkék minta található. Testén a szemétől egészen a farok tövéig végigfut egy vízszintes fekete sáv. A hal hangulatától függően egy második sáv is megjelenhet az előző sáv alatt. A szájuk kicsi.
Természetes élőhelyükön a vízben nagy mennyiségű elhalt növény található, amitől a víz huminsav tartalma magas, ezenkívül a vízben oldott ásványianyag-tartalom alacsony, és a sűrű esőerdők miatt nagyon kevés napfény szűrődik be a vízbe. Mindenképpen több egyedet tartsuk belőlük, mert párban gyakran agresszívvé válnak. Egy hímre legalább 3 nőstényt számoljunk, ha több hímet is szeretnénk tartani, akkor megfelelő nagyságú akváriumban ezt megtehetjük. A nőstények kisebb territóriumot foglalnak maguknak a hímek területén belül. Tilos vörös szúnyoglárvával etetni, mert az emésztőszervi problémákat okoz, ami gyakran a halak pusztulásával jár.
A hímek nagyobbak, és a hátúszójuk színesebb, ezenkívül a nőstények hátúszójának vége lekerekített. Szaporításhoz enyhén savanyú, közepesen kemény lágy (pH: 5-6; 2-6 NK°), 25-27°C-os víz javasolt. A víz semmiképpen ne legyen keményebb 10 NK°-nál. Vizükhöz adjunk tőzegkivonatot is. A kétsávos tarka törpesügérek barlangba ikráznak, és általában 40-60 ikrát ragasztanak a barlang mennyezetére. A nőstény védi az ikrákat, amíg a hím a területüket. Az ikrák kb. 3 nap alatt kelnek ki, és a kishalak további 4-5 nap múlva úsznak el. Szép látvány, amikor a nőstény először elővezeti a kis halcsapatot. A szülök néha megosztják egymás között a csapatot, és mindegyikük vigyáz a saját kis csoportjára. Kezdő eleségnek frissen kelt sóféreget adhatunk nekik.
10.Sárga törpesügér
Tudományos név: Apistogramma borelli (Regan; 1906)
Magyar név: Sárga törpesügér
Szinonímák: Heterogramma borelli, Apistogramma ritense, A. reitzigi, A. aequipinnis, A. rondoni
Csoport: Sügérek
Származás: Dél-Amerika; a La Plata vidékéről származik
Testhossz: Hím 7 cm, nőstény 5 cm.
Természetes élőhely: Szereti a kristálytiszta, oxigéndús vizet és a védelmet nyújtó, dús növényzetet.
Viselkedés: Társas akváriumban, más törpesügérekkel jól megfér, békés természetű.
Táplálkozás: Élő eleségben nem válogat, szívesen fogyaszt minden apró táplálékot.
Szaporítás: Elég nehéz.
Medence: Minimum 55 literes.
Halnépesség: 80 literre 1 hím és 2 nőstény
Dekoráció: Sötét színű aljzat, sok növény. Búvóhelyek kövekből vagy faágakból és nyílt zónák az úszáshoz.
Hőmérséklet: 22-26°C
pH: 5-7.
Keménység: 1-10 NK°
Várható életkor: 3-5 év
Megjegyzés: Az ivarok megkülönböztetése kifejlett állatokon könnyű, a nőstény 1-2 cm-rel is kisebb hímjénél. A test alapszíne a háton kékesszürke, a derékvonal felé világosodik, a has és a mellrész, az úszók citromsárgák. A hím hátúszója és alsó úszója erősen megnyúlt. A törpesügérek között kimondottan békésnek minősül, egy 100-120 literes medencében nyugodtan tarthatunk mellettük más hasonló fajokat is (pl. kakadu törpesügért és pillangó törpesügért). Ne adjunk neki vörös szúnyoglárvát, mert végzetes kimenetelű gyomor- vagy bélgyulladást kaphat tőle. A tubifexet is átmosva, pihentetve adjuk nekik. Gyakran látni üzletekben elfekvő, sovány, feketés színű példányokat, ezeket a halakat ne vásároljuk meg, mivel fertőzöttek, és gyógyíthatatlanul a „végzet ösvényére léptek”.
Míg tartásához a 22 °C-os víz elegendő. tenyésztéséhez 24-26 °C hőmérsékletet igényel. Szívesen rakja az ikrát lefektetett kis cserépbe, kókuszdió üres héjába. Az ikrarakás helyét a nőstény tisztogatja, majd a lerakott 80-100 ikrát őrzi is. Az ivadék 3 nap alatt kel ki, és ha a nőstény gondozza, egy másik kis gödörbe hordja át. Ajánlatos mesterséges gondozással kikeltetni és az ikra helyére egy másik, azonos cserepet elhelyezni. A 4 nap múlva elúszó kishalak Cyclops naupliusszal könnyen fölnevelhetők.
11.Kakadu törpesügér
Tudományos név: Apistogramma cacatuoides (Hoedeman; 1951)
Magyar név: Kakadu törpesügér
Csoport: Sügérek
Származás: Dél-Amerika
Testhossz: Hím:8 cm, nőstény: 5 cm.
Természetes élőhely: Az Amazonas álló vagy lassan mozgó szakaszai, ahol az aljzaton lehullott falevelek is találhatóak.
Viselkedés: Viszonylag békés hal, de az ívási időszakban territoriális viselkedésű és agresszívvé válhat.
Táplálkozás: Lehetőleg élő eleséggel etessük, planktonnal és szúnyoglárvával.
Szaporítás: Elég könnyű.
Medence: Minimum 60 literes.
Halnépesség: 90 literre 1 hím és 2-3 nőstény
Dekoráció: Apró kavicsos, vagy homokos aljzat, sok növény. Búvóhelyek virágcserépből, vagy félbevágott kókuszdióból és nyílt zónák az úszáshoz.
Hőmérséklet: 24-26°C
pH: 6-8
Keménység: 1-15 NK°
Várható életkor: 5 év
Megjegyzés: A hímeknél a hátúszó első pár sugara megnyút, mely a kakaduk tarajára emlékeztet - innét származik a faj magyar neve is. A nőstények alapszíne sárgás és a hasúszójuk első fele sötét-fekete színű. Számos színváltozata létezik. A Dél-amerikai társas biotóp akvárium ideális hala. Jól társítható más törpesügerekkel és pontylazacokkal, páncélosharcsákkal. Minden Apistogramma-törpesügeret tilos vörös szúnyoglárvával etetni, mert legtöbbször halálos kimenetelű gyomor-, illetve bélgyulladást kaphatnak tőle, ezeken kívül még más emésztőszervi problémák is felléphetnek, akár még hasvízkór is. A tubifexet is pihentessük, mossuk át alaposan, és óvatosan etessünk vele. A kereskedelemben ezt gyakran figyelmen kívül hagyják, így sokszor lehet beteg példányokat vásárolni, ezek csak fekszenek egy sarokban, apatikusak, alig táplálkoznak és színük jóformán fekete. Ezeket a fajokat célszerű tenyésztőtől beszerezni, vagy csak megbízható helyről.
Tenyésztése egyszerű, ha a tenyészpár számára kis, 20-25 literes lágy vizes akváriumot rendezünk be. Félbevágott virágcserépbe vagy kókuszhéjba ikrázik. Az ikrák száma elérheti a 100-at is. Ikráit és a kis halakat a nőstény erősen őrzi. A 25-26 °C-os vízben 4-5 nap alatt kelnek ki az ivadékok.
12.Vöröscsíkos törpesügér
Tudományos név: Apistogramma hongsloi (Kullander; 1979)
Magyar név: Vöröscsíkos törpesügér
Csoport: Sügérek
Származás: Dél-Amerika; Columbia, Venezuela
Testhossz: hím: 7,5 cm; nőstény: 4,5 cm
Természetes élőhely: A Rio Vichada és a Rio Meta vizeiben a sekély részeken az aljzat közelében él.
Viselkedés: Békés, de területvédő. Ha más kisebb testű, vízfelszín közelében úszó halakkal tartjuk, akkor sokkal magabiztosabban viselkednek. A hím szaporodáskor erősen üldözheti a nőstényeket.
Táplálkozás: Ragadozó, apró élő eleségeket igényel, de elfogadja a fagyasztott eleséget is. Ritkán eszi meg a száraz tápokat.
Szaporítás: Elég könnyű
Medence: Minimum 65 liter
Halnépesség: 1 hím és 3 nőstény 100 literre;
Dekoráció: Növényekkel dúsan teleültetett akvárium, sok búvóhely. Aljzatnak finom szemcséjű sötét színű kavicsot használjunk. Felfordított virágcserépből vagy félbevágott kókuszból alakítsunk ki nekik barlangokat.
Hőmérséklet: 24-27 °C
pH: 5-6,5
Keménység: 0-15 NK°
Várható életkor: 3-5 év
Megjegyzés: A vadon fogott példányok kevésbé színesek, mint az akváriumokban kitenyésztett változatok. Az úszók vöröses-barnásak, amíg a testük barna, zöld, vagy kékes színezetű és egy fekete vízszintes vonal húzódik az orruktól egészen a faroktőig. Testük alsó része, a farokúszó felé gyakran vöröses színű. Egyes színváltozatoknál a sárga szín sokkal erősebb. Ne etessük vörös szúnyoglárvával, mert komoly emésztőszervi megbetegedések okozója minden Apistogramma-törpesügérnél, és ezekbe a betegségekbe halaink gyakran belepusztulnak.
A hímek nagyobbak, színesebbek és egy vörös folt található a farkuk tövénél. A nőstények kisebbek és kevésbé színesek: általában szürkés vagy sárgás színezetűek. Szaporításhoz a fenti vízparaméterek megfelelnek, a bízhőfok lehet egy kicsit magasabb. A vöröscsíkos tarka törpesügerek barlangba ikráznak, a nőstény védelmezi az ikrákat, amíg a hím a territóriumot, ahol egyszerre több nőstény is lehet. Az ikrák száma elérheti a 100-at is. Mivel egyszerre több nőstény is párosodhat a hímmel a területén, gyakran a domináns nőstény átveszi a másik nősténytől a kishalakat.
13.Díszes törpesügér
Tudományos név: Apistogramma macmasteri (Kullander; 1979)
Magyar név: Díszes törpesügér
Csoport: Sügérek
Származás: Dél-Amerika; Kolumbia, Orinoco medence
Testhossz: hím: 7 cm, nőstény: 4-5 cm
Természetes élőhely: A Rio Meta felső szakaszán és az ottani mellékfolyókban.
Viselkedés: Békés hal, de szaporodáskor területvédő és agresszívvé válhat
Táplálkozás: Ragadozó, akváriumban elsősorban az élő és fagyasztott eleségeket kedveli, kis szerencsével a száraz tápokat is elfogadja. Néha adjunk neki növényi táplálékot is, pl. spirulina tabletta, vagy uborka.
Szaporítás: Elég könnyű
Medence: Minimum 65 literes
Halnépesség: 90 literre 1 hím és 2-3 nőstény
Dekoráció: Növényekkel dúsan beültetett, sok búvóhellyel (cserép, kókusz stb.) rendelkező akvárium, vagy a természetes élőhelyéhez hasonló környezet: ágakkal és gyökerekkel telepített akvárium, ahol az aljzat homokos, melyen lehullott levelek találhatók.
Hőmérséklet: 24-28°C
pH: 5,5-6,8
Keménység: 1-5 NK°
Várható életkor: 3-5 év
Megjegyzés: Természetes élőhelyén két színváltozata létezik: az A120 (sárgás) és A121 (vöröses), valamint nagyon hasonlít az Apistogramma viejita-ra, amellyel össze is ívhatnak. A vad színezetű halak nem olyan látványosak, mint az akváriumi körülmények között kitenyésztett példányok. A vad példányok teste barnás színezetű és az oldalvonal mentén és a hátúszó tövénél egy-egy sötét szakadozott csík fut végig. A hím teste nagyobb, és a hátúszója hegyesebb, mint a nőstényeké, valamint a farokúszója sárga, melynek 2 széle vörös színű. A nőstény gyakran sárgás színű, és íváskor a mellúszói feketére változnak. Mindkét nemnek egy sötét csík fut a szemüktől lefelé. Az akváriumi halak teste gyakran kékes színű, fejükön több-kevesebb vörös mintával. Ezeket a színes halakat gyakran az Apistogramma viejita-val keresztezve érik el a tenyésztők. Kerüljük a vörös szúnyoglárvával történő etetését, ugyanis attól halálos kimenetelű gyomor-, bél-, és egyéb emésztőszervi megbetegedéseket, gyulladásokat szerez. A tubifexel óvatosan, alaposan átmosva és pihentetve etessünk. A beteg halak soványak, fekszenek, feketés színűek.
Szaporításhoz a fenti vízparaméterek megfelelőek: enyhén savas és lágy vízre van szükség. A nőstény az ikráit egy rejtett tereptárgyra, vagy barlangba rakja, melyek száma elérheti a 100-at is. A hím a területét védelmezi, míg a nőstény az ikrákat és a kishalakat óvja. Az ikrák 2 nap alatt kelnek ki és további 4-5 nap múlva úsznak el. Ekkor az ivadékoknak adjunk frissen kelt sórákot.
14.Panda törpesügér
Tudományos név: Apistogramma nijsseni (Kullander; 1979)
Szinonímák: Nijssen-törpesügér
Magyar név: Panda törpesügér
Csoport: Sügérek
Származás: Dél-Amerikában, Peru: az Ucayali folyó melletti Genaro Herrera helység környékének patakjai.
Testhossz: Hímek: 8 cm, Nőstények: 5-6 cm
Természetes élőhely: Szereti a kristálytiszta, oxigéndús vizet és a védelmet nyújtó, dús növényzetet.
Viselkedés: Társas akváriumban, más törpesügérekkel jól megfér, békés természetű.
Táplálkozás: Mindenevő, kedveli az élő és fagyasztott eleséget, de megeszi a műeleséget is.
Szaporítás: Elég nehéz.
Medence: Minimum 80 literes.
Halnépesség: 80 literre 1 pár
Dekoráció: Apró szemcseméretű sóder, néhány homokpaddal tarkítva. A növények dúsan ültetett Cryptocoryne fajok, Nomaphila-k, Echinodorus-ok és jávai moha. Dekorációs kellék még a fagyökér, mesterséges barlangok, vagy kókuszdió héjak.
Hőmérséklet: 24-27 °C
pH: 4,5-7,5.
Keménység: 0-8 NK° (Nagyon lágy víz)
Várható életkor: 3-5 év
Megjegyzés: A hímek kifejletten elérik a 8 centimétert, és igen színesek. Testük mellrésze sárgásvörös. Hát- és farokrészük pikkelyenként kéken irizáló, fekete szegéllyel. A sötétszürke, gömbölyű farokúszó élénkvörössel szegett, a megnyúlt mellúszók aranysárgák, egyes egyedeknél vörösek. A nőstény jóval kisebb, csak 5-6 cm, de színezete még feltűnőbb. Sárgás, narancssárga testén fémes csillogású, sötétzöld foltok vannak: a szemrésztől lefelé a kopoltyúfedőig testközépen egy nagy ovális, a hátúszó elején. ez átterjed a testre is és van egy a faroktőben. Ezekről a pandamackóra emlékeztető foltokról kapta a faj a nevét. Tilos vörös szúnyoglárvával etetni, mert súlyos emésztőszervi betegségeket okozhat, a tubifexel is csínján bánjunk. Ezen sügér nőstényeit lehetőleg ne helyezzük egy akváriumba, mert képesek akár elpusztítani is egymást, minél kisebb helyen vannak, annál rosszabb. Ha módunkban áll, ezt a fajt csak párban, vagy páronként külön akváriumban tartsuk, és esetleg más törpesügérrel vagy lazacokkal társítsuk.
Akváriumi tenyésztése páronként külön tartva a legeredményesebb. A búvóhelynek behelyezett cserepet, kókuszdióhéjat hamar elfogadja, és a leírt, megadott vízviszonyok között szívesen ikrázik. Hosszúkás, tojás formájú, narancsvörös ikráit (50-150 szemet) egy csomóba rakja, a búvóhely belsejébe. A kis nőstény színei még élénkebbé válnak, és kitartóan gondozza ikráit. A kelés után már minden úgy zajlik le, mint a többi Apistogrammánál, és felnevelésük is azonos, problémamentes. Sórák naupliusszal első naptól etethető. Tartásuk, tenyésztésük sok örömet jelent minden akvaristának.
15.Panduro törpesügér
Tudományos név: Apistogramma panduro (Römer; 1997)
Szinonímák: Apistogramma sp. "pandurini"
Magyar név: Panduro törpesügér
Csoport: Sügérek
Származás: Dél-Amerika; Peru: a Rio Ucayali, a Rio Tahuayo, és a Rio Tamshiyacu folyókban.
Testhossz: hím: 7,5-8 cm, nőstény: 5-5,5 cm
Természetes élőhely: A lassú folyású mellékfolyókban, és a feketevizű erdei patakokban, ahol a fákról lehulló levelek összegyűlnek a mederben.
Viselkedés: Viszonylag békés hal, de szaporodáskor területvédő. Pontylazacokkal és páncélos harcsákkal jól együtt tartható egy társas akváriumban is.
Táplálkozás: Ragadozó, akváriumban elsősorban az élő és fagyasztott eleségeket kedveli, de idővel legtöbbször a száraz tápokat is elfogadja. Ne etessük vörös szúnyoglárvával, mert ez akár végzetes gyomor vagy bélbántalmakat is okozhat számukra.
Szaporítás: Elég könnyű
Medence: Minimum 50 liter
Halnépesség: 75 literre 1 pár.
Dekoráció: Növényekkel dúsan beültetett, sok búvóhellyel (cserép, kókusz stb.) rendelkező akvárium, vagy a természetes élőhelyéhez hasonló környezet: ágakkal és gyökerekkel telepített akvárium, ahol az aljzat homokos, melyen lehullott levelek találhatók. A világítás ne legyen túl erős. A rendszeres, kisebb (10-15%) vízcserék fontosak számukra.
Hőmérséklet: 22-29 °C
pH: 4-6,5
Keménység: 1-5 NK°
Várható életkor: 3-5 év
Megjegyzés: Nevét azokról a perui halexportőrökről kapta (Jesus Victoriano Panduro Pinedo és Noronha Jorge Luis Panduro Pinedo, apa és fia), akik először gyűjtötték be a halat, és ismerték fel, hogy egy új fajról van szó. Nagyon hasonlítanak az Apistogramma nijesseni-hez, de a farok tövénél található sötét folt – amely háromszög alakú, és átnyúlik a farokúszóra is – alapján megkülönböztethetjük őket. A hímek feje barnás, míg testük világoskék színű, farokúszójuk széle vörös. A nőstények teste nyugalmi állapotban szürkés, hasukon egy függőleges, sötét sáv húzódik, de egyes egyedeknél ez akár egy folt is lehet, amely az egész hasat befedi. Farokúszójuk szegélye szintén vöröses. A nőstények izgalmi állapotban gyönyörű aranysárga színűek, és a testükön található fekete mintázat is felerősödik. Mindkét nem fején a szemtől egy széles fekete sáv húzódik a kopoltyúfedő aljáig.
A hímek nagyobbak, és az úszóik vége jobban meghosszabbodott, mint a nőstényeké. Az Apistogramma panduro párválasztó, és a kivált pár nagyon összetartó. Szaporításhoz enyhén savas és lágy vízre van szükség. A nőstény az ikráit legtöbbször egy rejtett tereptárgyra, vagy barlangba rakja. Az ívás után a nőstény gondozza az ikrákat, és a kikelő kishalakat, míg a hím védi a területüket. Az ikrák 3-4 nap alatt kelnek ki, és a kishalak további 4 nap múlva úsznak el, és a nőstény vezetésével kis csapatban keresnek táplálékot a talaj közelében. Frissen kelt sórákkal etethetjük őket.
16.Háromsávos törpesügér
Tudományos név: Apistogramma trifasciata (Eigenmann, Kennedy; 1903)
Magyar név: Háromsávos törpesügér
Szinonímák: Biotodoma trifasciatum, Heterogramma trifasciatum
Csoport: Sügérek
Származás: Dél-Amerika, Dél-Nyugat Brazília
Testhossz: Hímek: 6 cm, Nőstények: 4 cm
Természetes élőhely: Az Amazonas "fekete" vízeiben, ahol az aljzat levelekkel borított.
Viselkedés: Klasszikus békés hal, kis testű halakkal jól társítható.
Táplálkozás: Csak élő eleséggel tartható, plankton és szúnyoglárva legyen a főeleség.
Szaporítás: Közepesen nehéz.
Medence: Minimum 60 literes.
Halnépesség: 90 literre 1 hím és 3 nőstény.
Dekoráció: Minden nősténynek biztosítsunk saját búvóhelyet kókuszdióból, vagy felfordított cserépből.
Hőmérséklet: 25-28 °C
pH: 6-7
Keménység: 0-15 NK°
Várható életkor: 3-5 év
Megjegyzés: A háromsávos törpesügér teste hosszúkás, alapszíne sárgás-fehéres, amin három vízszintes sötét csík húzodik (innen kapta nevét is). Az első csík a hátúszó tövében fut, a második a szájtól a szemen át egészen a farokúszóig fut, míg a harmadik a hasi részen van. A hátúszó első pár sügere megnyúlt. A hátúszó alapszíne kékes-lilás, és a végei pirosak. A farokúszók lekerekítettek és pirosas árnyalatúak. A mellúszók megnyúltak és fehéres színűek. Szépen benövényesített akváriumban mutatja igazi színeit. Tilos vörös szúnyoglárvával etetni, mert akár végzetes gyomor vagy bélbántalmakat szerez tőle.
A nemek megkülönböztetése viszonylag egyszerű: a hímek nagyobbak és színesebbek, a nőstények teste pedig besárgul abban az időszakban, amikor az ivadékokat gondozzák. Külön kis akváriumban tenyészthető. Egy hímre 2-3 nőstényt is számoljunk. Szaporodáshoz csökkentsük a víz keménységét 1-4 NK° körülire, a pH-t 6-6,5-re és a vízhőmérsékletet emeljük meg 28-30 °C-ra. Az ikrák száma elérheti a 100-at is, amit egy barlang mennyezetére ragasztanak. A nagyszámú ikrát és az ivadékokat a nőstény ápolja. Revírvédő, a nőstények agresszíven védik az ikrázó területük határát, sőt a nőstények ellophatják más nőstények ivadékait is. Az ikrák 3 nap múlva kelnek ki, ezután a nőstény gyakran átviszi az ivadékokat egy vízfelszín közelében lévő növény leveleire. Ez az ívási időszakban a természetes élőhelyükön tapasztalható oxigénhiányos víz miatti reakció lehet. A kishalak további 4 nap múlva úsznak el. A kicsiket sórákkal indíthatjuk. Ha párban ívatjuk őket, akkor gyakran a hím is besegít az ivadékgondozásba, de ha egyszerre több nőstény is van, akkor az ivadékgondozást kizárólag a nőstény végzi.
17.Szivárványsügér
Tudományos név: Archocentrus multispinosus (Günther; 1867)
Szinonímák: Heros multispinosus, Herotilapia multispinosa
Magyar név: Szivárványsügér
Csoport: Sügérek
Származás: Közép-Amerika, Costa Rica-tól Hondurasig, Nicaragua
Testhossz: Hím:11-12 cm, Nőstény: 9 cm
Természetes élőhely: Mangrovemocsarakban, iszapos aljú, melegvízű tavakban ill. az ezeket összekötő csatornákban él.
Viselkedés: Békés természetű, területvédő sügér, csak ívás idején agresszív. A hímek nem viselik el más hímek jelenlétét a túl kicsi akváriumban, különösen szaporodáskor. Bizonyos nagyobb testű elevenszülőkkel és pontylayacokkal is tartható.
Táplálkozás: A természetben elsősorban fonalas zöldmoszatot eszik, az iszapot rostálja át növényi rostok után kutatva, de akváriumban mindenevők, növényi alapanyagot tartalmazó lemezes sügértáppal, vörös szúnyoglárvával, Daphnia, Artemia rákokkal etethetők.
Szaporítás: Elég könnyű
Medence: Minimum 100 literes
Halnépesség: 100 literre 1 pár;
Dekoráció: Finomszemű aljzat, gyökerek, növényekkel sűrűn beültetett akvárium.
Hőmérséklet: 21-36°C
pH: 7-8
Keménység: 9-20 NK°
Várható életkor: 8 év
Megjegyzés: A test arany-narancssárga, irizáló színárnyalatokkal, amelyek a hal hangulatától és közérzetétől függően nagyon gyorsan változnak. Farok alatti úszójának és hasúszójának peremei gyönyörű égszínkékek, írisze aranysárgától élénk narancsig változhat. Oldalukon a kopoltyúfedőtől egészen a farokúszó tövéig sötét, széles, szabálytalan peremű sáv húzódik végig, amely a farok felé szakadozottá, nagyobb foltok sorává válhat. Jó körülmények között 8 évig is elélhet. A szivárványsügérnek háromhegyű fogai vannak, amelyekkel könnyedén csipegeti a fonalas zöldmoszatot a természetes környezetében. Ezeknek a fogaknak köszönhető, hogy külön fajba sorolták őket, így a Herotilapia fajba csak ők találhatóak. Érdekesség, hogy Magyarországon vad állománya él a hévízi melegvizű termáltóban, ahol rajta kívül különböző elevenszülő fogaspontyok is jelen vannak (pl. szúnyogirtó fogasponty).
A hímek hát és farok alatti úszói, hegyesek, megnyúltak, színeik élénkebbek, testük nagyobb a nőstényeknél. A sügéreknél megszokott módon párválasztó, szaporítása nem bonyolult. Ívás előtt mind a hím mind a nőstény elsötétednek, szinte feketévé válnak. A kifejlett és rákokkal jól feltáplált pár 600-1000 darab enyhén ovális, rózsaszínes ikrát rak a megtisztított lapos kőre, vagy cserépbe, amelyet közösen védelmeznek a többi haltól. Az ikrákat az úszóikkal legyezik, hogy jó oxigénellátást biztosítsanak számukra. Az ikrák kb. 2-3 nap múlva kelnek ki, ekkor a szülők az ivadékokat áthordják a medence egy védett részén az aljzatban kialakított mélyedésbe. Miután a kishalak elúsztak, megkezdhetjük az etetésüket artemiával, cyclops naupilus-szal, és kb. 1 hét múlva már a finommá őrölt lemezes eledelt is elfogadják.
18.Márványsügér
Tudományos név : Astronotus ocellatus (Agassiz; 1831)
Magyar név: Márványsügér
Csoport: Sügérek
Származás: Dél-Amerika; Amazóniai-medence.
Testhossz: 30 cm.
Természetes élőhely: Lassú folyású, gallyakkal eltorlaszolt vizek.
Viselkedés: Általában elég nyugodt, de hirtelen féktelenné válhat.
Táplálkozás: Mindenevő és nagyon falánk.
Szaporítás: Könnyű, feltéve hogy egy pár megtalálja egymást.
Medence: Minimum 300 literes;
Halnépesség: 500 literre 1 pár;
Dekoráció: Gyökerek, lapos kövek, esetleg erősebb növények.
Hőmérséklet: 25-26°C
pH: 6-8
Keménység: 4-20 NK°
Várható életkor: 10-13 év
Megjegyzés: A márványsügért könnyű beszerezni. Sajnos gyakran beengedik kicsi és mindenféle közkedvelt neonhalakkal és guppikkal népes akváriumokba is, pedig ezeket a kis halakat a márványsügér hamarosan felfalja. Egy amazóniai közös akváriumban együtt tarthatjuk nagy testű Cichlidaekkal és Characidaekkal. Természetes körülmények között is sok változata létezik, de az ázsiai tenyésztők egyre extravagánsabb példányokat produkálnak: albínó, "fátyol", "réz" stb. változatokat. Mivel a hím és a nőstény között nincs látható különbség, egy gondos akvaristának legalább 5-6 példányt kell belőlük beszerezni ahhoz, hogy sikeres legyen a szaporításuk. Egy ekkora csapatban már valószínűleg létezik egy pár. A nőstény az ikrákat egy lapos kőre rakja, melyet előzőleg a hímmel együtt alaposan letisztogattak. Az ikrák száma gyakran eléri az ezret is. A szülők szigorúan őrzik a leendő utódokat és a területüket is.
19.Kupidó tarkasügére
Tudományos név: Biotodoma cupido (Heckel; 1840)
Szinonímák: Acara subocularis, Geophagus cupido, Mesops cupido, Farokcsíkos tarkasügér
Magyar név: Kupidó tarkasügére
Csoport: Sügérek
Származás: Dél-Amerika, Guyanatól az Amazonas medencéig
Testhossz: 14 cm
Természetes élőhely: Homokos vagy iszapos sekély folyóöblökben, ahol kicsi az áramlás.
Viselkedés: Békés természetű, félénk, nem kimondottan agresszív hal, de szaporodási időszakban nagyon agresszív és területvédő, párban vagy kisebb háremben tarsuk (1 hím, több nőstény). Más békés fajokkal társítsuk.
Táplálkozás: Ragadozó, apró élő eleséget igényel, de elfogyasztja a száraz és a fagyasztott eleséget is.
Szaporítás: Elég nehéz
Medence: Minimum 200 liter
Halnépesség: 1 hím és 2-3 nőstény 200 literre;
Dekoráció: Az akvárium hátsó részében alakítsunk ki kövekből és gyökerekből bargalngokat számukra, aljzatnak használjunk homokot, vagy apró kavicsot, mert szeretnek ásni. A tompított világítás nagyon jól kihozza a halak gyönyörű színezetét. Dúsan növényesítsük medencéjüket, legyenek árnyékoló úszónövények is.
Hőmérséklet: 26-29 °C
pH: 6,5-7,5
Keménység: 0-4 NK°
Várható életkor: 3-5 év
Megjegyzés: A Kupidó tarkasügerek teste világosbarna, ezüstös fényű. Származási helytől függően a kifejlett halak teste a szivárvány minden színében pompázhat. Testükön jellegzetes folt látható az oldalvonaluk fölött, közel a hátúszó hátsó részéhez. Fejük lekerekített, testük a farokrész felé elvékonyodik, farka legyező formájú. Egy fekete csík fut végig a fejükön a homloktól a kopoltyúfedő alsó részéig. A hátúszó rózsaszín vagy vöröses, a farokúszó gyakran szürkés-zöld, míg a farok alatti úszó lila. A fiatal egyedek színezete szürkés, nem olyan látványos, mint a kifejlett álatoké. Mindenképpen biztosítsunk számukra búvóhelyeket, és az áramlás se legyen túl erős, mert azt nem szeretik. Igényes, tapasztalt akvaristáknak való faj.
A hímek hátúszója hegyes végű és a szemük alatt írizáló kék csíkok húzódnak, míg a nőstényeknél ezek a csíkok pontokká esnek szét, ezenkívül a nőstények néhány centiméterrel kisebbek. A növendék halak nemének meghatározása nagyon nehéz. Szaporításhoz használjunk nagyon lágy (0-4 NK°), enyhén savanyú (pH: 6-6,5), 27-29 °C-os vizet.
Szaporodáskor a nőstény a szájával egy gödröt ás a talajba, és ebben a fészekben történik az ikrázás. Az ikrák 2 mm átmérőjűek és szürkés-fehér színűek. A nőstény vigyáz az ikrákra, amelyek száma elérheti a 100-at is. Az ivadékok kb. 10 nap múlva úsznak el. Ebben az időszakban nagyon agresszívvé válhatnak, még a náluk sokkal nagyobb testű halakat is elkergetik területükről. A kishalakat apró élő eleséggel etessük. A szülők nagyon jó ivadéknevelők, de a kishalakat nehéz felnevelni.
20.Wavrin tarkasügérje
Tudományos név: Biotodoma wavrini (Gosse; 1963)
Szinonímák: Geophagus wavrini
Magyar név: Wavrin tarkasügérje
Csoport: Sügérek
Származás: Dél-Amerika, Venezuela, Brazília és Kolumbia
Testhossz: 10-12 cm
Természetes élőhely: Tipikusan a feketevizű folyókban él (Rio Negro, Rio Orinoco), általában a homokos vagy iszapos sekély öblökben, ahol kicsi az áramlás és melegebb a víz. Ezeknél a folyószakaszoknál jellemző a talajon felhalmozódott levéltörmelék.
Viselkedés: Viszonylag békés természetű, de szaporodási időszakban agresszív és területvédő lesz, ezért kisebb csapatban tartsuk (1 hím, több nőstény), hogy a domináns hím figyelme megosztódjon a többi hal között. Más békés fajokkal társíthatjuk.
Táplálkozás: Mindenevő, apró élő eleségeket igényel, de elfogyasztja a száraz és a fagyasztott eleséget is. Igénylik a növényi eredetű táplálékot is, ezért spirulinát is adhatunk nekik.
Szaporítás: Akváriumban csak nagyon ritkán szaporodik.
Medence: Minimum 200 liter
Halnépesség: 1 hím és 2-3 nőstény 200 literre;
Dekoráció: Az akvárium hátsó részében alakítsunk ki kövekből és gyökerekből barlangokat számukra, aljzatnak használjunk homokot, vagy apró kavicsot, mert szeretnek ásni. A tompított világítás nagyon jól kihozza a halak gyönyörű színezetét. Dúsan növényesítsük medencéjüket, legyenek árnyékoló úszónövények is.
Hőmérséklet: 25-30 °C
pH: 4-6,5
Keménység: 0-5 NK°
Várható életkor: 3-5 év
Megjegyzés: Nagyon hasonlít rokonához a Kupidó tarkasügérhez (Biotodoma cupido), megkülönböztetésük a test formája és a testük hátsó részén található folt alapján lehetséges: a Wavrin tarkasügér teste hosszúkásabb, a száj előreálló és a sötét folt a hal felső oldalvonalán, vagy az alatt található. Testük alapszíne ezüstös-zöld, amelyen egyéb mintázat nem található. Egy fekete csík húzódik a homlokuktól a szemen keresztül a kopoltyúfedő alsó széléig. A kifejlett halak páratlan úszóinak a belső része vöröses színű, míg a szélei ragyogó kékek. Egy fényes, kék folt található a szem mögött. Wavrin tarkasügérje nagyon gyorsan, és nagyon rosszul reagál a rossz minőségű vízre, és még a nitrát szint sem lehet tartósan 30 mg/l érték fölött, mert a halak nem viselik el hosszú távon.
A nemek megkülönböztetése nehéz. A hímek kissé nagyobbak, és a hát-, farok-, és farok alatti úszójuk meghosszabbodott. A hímek szeme alatt irizáló kék csíkok húzódnak, míg a nőstényeknél ezek a csíkok pontokká esnek szét. A kifejlett hímeknél esetleg látható egy nagyon vékony, ragyogó kék csík a farok alatti úszó mentén. Szaporodásukról sajnos nem sok információ áll rendelkezésre, feltételezhető, hogy szaporodásukhoz nagyon lágy, és savas vízre van szükség, amely a természetes élőhelyükön is megtalálható. A halak nagyon agresszívvé válnak párzás során, és egy kb. 50x50xm-es területet foglalnak el, amelyet vehemensen védenek minden betolakodóval szemben.
21.Zöld szemfoltos bölcsőszájú hal
Tudományos név : Cichla ocellaris (Bloch, Schneider; 1801)
Szinonímák: Acharnes speciosus, Cichla argus, C. atabapensis, Crenicichla orinocensis, Cychla argus, C. trifasciata
Magyar név: Zöld szemfoltos bölcsőszájú hal
Csoport: Sügérek
Származás: Dél-Amerika északi részein, Venezuela, Guyana, Brazília, Peru, Bolívia.
Testhossz: A természetben 90 cm, de akváriumban ritkán nő 60 cm-nél nagyobbra.
Természetes élőhely: Szinte az összes nagyobb folyóban megtalálható, ezenkívül tavakban eleséghalként is tartják.
Viselkedés: Területvédő, a természetben gyors úszók, de akváriumban általában egy helyben állva, lesben várakoznak a zsákmányukra. Nem ásnak és a növényeket sem bántják. Külön a számukra berendezett akváriumban tartsuk.
Táplálkozás: Ragadozó, halevő. Mindenféle élő eleséget elfogyaszt.
Szaporítás: Akváriumban ritkán szaporodik
Medence: Minimum 500 liter egy halra;
Halnépesség: 1000 literre 1 pár;
Dekoráció: Nagy akváriumot igényelnek, aminek az aljára homokot, vagy apróbb kavicsot tegyünk. Dekoráljuk medencéjüket nagyobb kövekkel és gyökerekkel, ezenkívül néhány lapos követ is betehetünk, amire ikrázni tudnak. Az akvárium széleinél és a háttérbe telepítsünk növényeket.
Hőmérséklet: 23-28°C
pH: 5,5-8
Keménység: 2-20NK°
Várható életkor: 12-15 év
Megjegyzés: Akváriumban nagy mérete miatt ritkán tartják. A Zöld szemfoltos bölcsőszájú hal háta ezüstös-szürkés színű, testén 3 széles csík fut keresztbe. A test többi részen arany-sárga színű, amit néhány szabálytalan fekete folt tarkít. A has fölött pedig narancssárga színezetű, de a has fehér. A szája hatalmas és felső állású. A hátúszó fekete, míg a hasi részen található úszók narancssárgák. A farok tövénél egy jellegzetes "szemfolt" található. A kifejlett hímek fején, ún. zsírhomlok alakul ki, egyébként a nemek megállapítása nehéz, csak az ívási időszakban lehet őket megkülönböztetni. Akváriumukat nagyon jól kell szűrni, mert sokat esznek és sokat is ürítenek.
Sikeres akváriumi szaporításáról kevés információ érhető el. A halak kb. 20 cm-es korukban érik el az ivarérettséget. A természetben az ikráit sekély vízben rakja le, valamilyen keményebb felületre. A nagyobb nőstények akár 10000 ikráti is lerakhatnak. A szülők vigyáznak a kishalakra kb. 1 hónapos korukig, ekkor a kishalak már elérik az 5 cm-es testhosszt.
22.Narancsvörös tigrissügér
Tudományos név: Cichlasoma festae (Boulenger; 1899)
Szinonímák: Heros festae, Nandopis Festae, Amphilophus Festae
Magyar név: Narancsvörös tigrissügér
Csoport: Sügérek
Származás: Dél-Amerika, Nyugat Ecuador
Testhossz: Hím: 50 cm, Nőstény: 30 cm
Természetes élőhely: A Guayas folyórendszer part menti részein.
Viselkedés: Területvédő, nagyon agresszív és veszekedős. Szaporodáskor sokat ásssa a talajt. Külön a részükre berendezett akváriumban tartsuk.
Táplálkozás: Ragadozó, halevő. Mindenfajta élő eleséget kedvel.
Szaporítás: Elég nehéz
Medence: Minimum 500 liter
Halnépesség: 600 literre 1 pár;
Dekoráció: Sok búvóhelyet igényel kövekből, gyökerekből. Mivel sokat ás, ezért a nagyobb kövekből épített búvóhelyeket az akvárium alsó üvegére kell építeni, hogy stabil maradjon. Aljzatnak fasználjunk finom kavicsot, vagy homokot. A növényeket kiáshatják.
Hőmérséklet: 23-28°C
pH: 6,5-7,5
Keménység: 2-18NK°
Várható életkor: 10-12 év
Megjegyzés: A halak színezete nagyban függ nemüktől és koruktól. A felnőtt hímek teste világos zöld vagy sárgás-zöld, amin kereszben 6-8 világoskék, vagy fekete csík húzódik. A has és a torok rózsaszínű, a hátúszó világoskék és az utolsó néhány úszósugara lilás színű, a hasúszó égszínkék. A nőstények szaporodáskor gyönyörű vöröses színűek, testükön szintén 6-8 fekete függőleges csík található, az úszóik szintés vöröses színűek. A nőstények hátúszójának első fele fekete. Amikor nincs ívási időszak, akkor a nőstények teste ezüstös-vöröses színű. Mindkét nemnek egy sötét csík húzódik a homlokától a szemük igányába, ezenkívül egy sötét folt található a faroktőnél.
A Narancsvörös tigrissügér rejtett búvóhelyeken szeret ikrázni, ezért tegyünk nagy lapos köveket barlangokba, vagy nagyobb gyökerek alá, ahol biztonsában érezhetik magukat. A szaporodási időszakban több mély gödröt ás a talajba, ez is az ívási előkészületek része. Ezekbe a gödrökbe szállítják majd a kikelt ivadékokat. Az ívást haves udvarlás után kezdik meg, amikor is az ikrákat egy keményebb felületre rakja a nőstény, majd a hím megtermékenyíti azokat. Az ikrák száma elérheti a 3000-t is, méretük nagyobb mint a többi cichlasoma ikrája. A nőstény vigyáz az ikrákra, amíg a hím őrzi a területüket. Az ikrák 26 °C-on jó 3 nap múlva kelnek ki. A nőstény a szájával segíti kikelni a kishalakat az ikrából, amjd a már előre elkészített gödrökbe szállítja őket, ahol tovább vigyáz rájuk. További 5-6 nap után a kishalak elúsznak, amikor is már mindkét szülő vigyáz rájuk. Etessük a kicsiket frissen kelt sórákkal, vagy összemorzsolt száraz eleséggel. Ha nem elég nagy medencében tartjuk őket, akkor már korán megállnak a növekedésben. A fiatal halaknak elég lehet egy 200 literes akvárium is, de a felnőtteknek sokkal nagyobb helyre van szükségük.
23.Salvin bölcsőszájú hala
Tudományos név : Cichlasoma salvini (Günther; 1862)
Szinonímák: Cichlasoma tenue, Heros salvini, Heros triagramma
Magyar név: Salvin bölcsőszájú hala
Csoport: Sügérek
Származás: Közép-Amerika; Honduras, Guatemala, Belize, és Dél-Mexikó keleti partvidékén.
Testhossz: Hím: 15 cm, nőstény: 12 cm, de a halak a természetben elérhetik a 22 cm-t is.
Természetes élőhely: Általában a trópusi erdőkben, a folyók gyorsabb folyású szakaszain, vagy a part menti lagúnákban.
Viselkedés: A méretéhez képest agresszív és területvédő, csak nagytestű, erős sügérfélékkel társítsuk. A növényeket nem bántja és nem is ássa a talajt. Amelyik hal befér a száján, azt meg is eszi. Szaporodáskor az agresszió fokozódik.
Táplálkozás: Mindenevő, mindenféle élő és fagyasztott eledelt elfogyaszt, kedveli a száraz tápokat is, de alkalmanként növényi eledeleket is adjunk neki.
Szaporítás: Elég könnyű
Medence: Minimum 150 liter 1 párra
Halnépesség: 400 literre 1 hím és 3-4 nőstény
Dekoráció: Homokos aljzatot és kövekből, vagy gyökerekből sok búvóhelyet igényelnek, különösen, ha más sügérekkel együtt tartjuk őket. Biztosítsunk számukra nagy, szabad úszótereket.
Hőmérséklet: 22-30 °C
pH: 6,5-8
Keménység: 8-15 NK°
Várható életkor: 10-13 év
Megjegyzés: A Cichlasoma salvini nevét az angol felfedezőről O. Salvin-ról kapta, aki Mexikóban nagy mennyiségű állatot gyűjtött be a British Múzeum számára az expedíciója során. Testük alapszíne gyönyörű sárga. A hímek a hátán és a fején ragyogó kékes színű minták találhatóak, míg a nőstények hasi része vöröses, ami a hímeken kevésbé kiterjedt. A halak színezete párzáskor kissé megváltozik: a kék szín elhalványul és a testükön lévő fekete mintázat a szájtól egészen a farokúszóig, az oldalvonal mentén és a háti részen felerősödik. Ilyenkor a sárga színük is sokkal intenzívebb. A fiatal Salvin sügérek színezete nem hasonlítható a felnőtt halakéhoz, de más sügérektől jól megkülönböztethető az oldalukon található kör alakú fekete foltról. Mindenképpen párban, vagy kisebb csapatban (1 hím és több nőstény) tartsuk őket. Viszont a kifejlett halakra jellemző, hogy egy domináns hím nem nagyon tűr meg másik hímeket az akváriumban, hacsak nem egy több 100 literes medencéről van szó. Akváriumukat ne zsúfoljunk túl, mert a halak verekedni fognak és súlyos sérüléseket is okozhatnak egymásnak kis helyre zárva. Kezdő akvaristák számára nem ajánlott a tartása, annak ellenére, hogy nem kell nekik hatalmas akvárium, mint sok más közép-amerikai sügérnek.
A nemek megkülönböztetése könnyű: a hímek sokkal színesebbek, valamint a hát-, és farok alatti úszójuk vége hegyes. Ezen kívül a fekete foltjaik is sokkal kontrasztosabbak. A nőstényeknek egy folt van a hátúszójuk közepén, és egy másik sötét folt a kopoltyúfedő alsó részén. Szaporítani párban érdemes őket, de kell egy kis idő, amíg kialakulnak a párok. Legjobb, ha egy kisebb csoport (kb. 5-6 db) fiatal halat szerzünk be, és megvárjuk, amíg kialakul egy, vagy több pár. Ha felnőtt halakat vásárolunk, akkor sem biztos, hogy párba állnak, sőt ha nem, akkor előbb utóbb agresszió lép fel közöttük. A természetben a száraz időszakban szaporodnak, ami decembertől májusig tart, ilyenkor a víz általában tisztább és melegebb. Kis termetük ellenére elég nagy területet elfoglalnak (kb. 2 méret átmérőjű kör), amit még nagyobb halak ellen is agresszíven védelmeznek. Az ikrázás előtt a Salvin sügérek gondosan megtisztítják a kiválasztott helyet, ami gyakran egy lapos kő, vagy fatörzs, és a nőstény kb. 500 zöldes-sárga színű ikrát rak le. Nagyon jó szülők, mindkét hal kiveszi a részét az ikrák és az ivadékok őrzéséből is. A nőstény inkább az ikrák közelében tartózkodik és a mellúszójával friss vizet legyez rájuk, míg a hím a területet védelmezi. Az ikrák kb. 2 nap alatt kelnek ki, és miután a kishalak felhasználták a szikzacskójukat, elúsznak, és táplálékot keresnek. Indítóeleségnek a frissen kelt sórák a legjobb.
24.Maroni akara
Tudományos név: Cleithracara maronii (Steindachner; 1881)
Szinonímák: Acara maronii, Aequidens maronii, Kulcslyuk sügér
Magyar név: Maroni akara
Csoport: Sügérek
Származás: Dél-Amerika
Testhossz: 10 cm
Természetes élőhely: A Rio Maroni vízgyűjtő területén Suriname és Francia Guyana határán, tiszta vizű patakokban a part menti zónákban, ahol gyenge az áramlás.
Viselkedés: Békés, félénk sügér, kisebb csapathalakkal jól tartható közös akváriumban
Táplálkozás: Mindenevő, kedveli az élő eleségeket, változatos táplálás esetén a színei jobban kitűnnek.
Szaporítás: Elég könnyű
Medence: Minimum 100 literes.
Halnépesség: 100 literre 1 pár
Dekoráció: Növényekkel dúsan beültetett akvárium, apró kavicsos, vagy homokos aljzattal, sok búvóhely. Hagyjunk elég helyet a halaknak az úszáshoz is.
Hőmérséklet: 22-25°C
pH: 6-7,7
Keménység: 3-20 NK°
Várható életkor: 10 év
Megjegyzés: A Maroni akara ovális formájú sügér, teste rövid, feje kerek. Testének alapszíne arany-barna, és ritkán függőleges csíkok borítják. Egy íves fekete csík húzódik a hátúszó első sugarától - a szemen keresztül – a kopoltyúfedő alsó részéig. Egy karakteres sötét folt található a hal oldalán, ami egy kulcslyukra emlékeztet (innen kapta az angol elnevezését is). Az úszók a test színétől egészen a zöldes-kék színezetig változhatnak. A Maroni akara képes gyors színváltoztatásra, ha megijed, ilyenkor sötét barna színű lesz. A természetben testhossza eléri a 15 cm-t is, de akváriumban általában 10 cm körüli a mérete. A hímek nagyobbak és a hát- és farok alatti úszóik meghosszabbodottak. A kulcslyuk sügér tenyésztése viszonylag egyszerű, gyakran a társas medencében is leikráznak.
Tenyésztéshez használjunk 3-12 NK° keménységű, 6,4-6,8 pH kémhatású, és 24-26°C hőmérsékletű vizet. Az ikrákat, amelyek száma elérheti a 300-t is, egy előre megtisztított kőre rakja. Az ikrákra mindkét szülő vigyáz, úszóikkal friss vizet legyezgetnek rájuk és kicsipegetik a megtermékenyítetlen ikrákat. Néha a szülők megeszik az első ívásból származó ikrákat, de néhány napon belül újra ikrázhatnak. Ha továbbra is megeszik az ikrákat, akkor érdemes elvenni azokat és mesterségesen kikeltetni őket. Az ikrák 3-5 nap múlva kelnek ki és néhány nap múlva úsznak el. Etessük a kishalakat frissen kelt sórákkal. A szülők gyakran még 6 hónapos korukig is felügyelik a kishalakat.
25.Csíkoshátú fésűssügér
Tudományos név: Crenicichla compressiceps (Ploeg; 1986)
Magyar név: Csíkoshátú fésűssügér
Csoport: Sügérek
Származás: Dél-Amerika, Brazília; Rio Tocantins medence és Araguaia
Testhossz: 8 cm
Természetes élőhely: Gyors folyású patakokban
Viselkedés: Nagyon erősen területvédő, saját fajtársaival szemben ellenséges lehet. Ne tartsuk együtt nagyon kis halakkal, mert megeheti őket.
Táplálkozás: Ragadozó, természetes élőhelyén apró ízeltlábúakat fogyaszt, de akváriumban megeszik a fagyasztott eleségektől a száraz tápokig mindent.
Szaporítás: Nehéz
Medence: Minimum 130 liter
Halnépesség: 1 hím és 2-3 nőstény 200 literre;
Dekoráció: Kövekből, gyökerekből építsünk nekik búvóhelyeket, valamint a beültetett növényekkel alakítsunk ki elkülönített területeket a halak számára. Ajánlott kialakítani kisebb barlangokat is, amelyeknek szűk a bejáratuk.
Hőmérséklet: 24-27°C
pH: 5,5-7,5
Keménység: 8-20NK°
Várható életkor: 5-8 év
Megjegyzés: Egyes földrajzi populációkban a hímeknek vörösek az úszóik szélei (Araguaia). Teste hosszúkás, torpedó formájú, a szája előreálló, alapszíne ezüstös-kék. Testén függőleges sárgás-fehéres csíkok húzódnak a hátúszótól a test középső részéig. A faroktő felső részén egy sötét folt található. A hímek egy picit nagyobbak, valamint a sárga színű hát-, farok alatti- és farokúszójukon sötét függőleges csíkok találhatóak. A nőstényeknek fakó narancssárga úszóik vannak. Szaporodási időszakban még a nálánál jóval nagyobb halakat is megtámadhatja. Mivel a hímek nagyon agresszívek egymással, ezért ha több hímet szeretnénk egy medencében tartani, akkor legalább 200 literes, de inkább nagyobb akváriumra lesz szükségünk. Kedvelik az erősebb áramlást és az oxigéndús vizet.
Szaporításhoz egy párt tegyünk ki egy 200 literes, növényekkel sűrűn beültetett medencébe. Kisebb medence nem javasolt, mert a hím erősen hajtja a nőstényt és ha túl kicsi az akvárium, vagy a nőstény nem tud elbújni, akkor meg is ölheti azt. Az udvarlást a gyönyörű színezetű hím kezdi el. Annak ellenére, hogy természetes élőhelyükön a vízkeménység szinte minimális, ezeket a halakat 15 NK° keménységű vízben is lehet szaporítani. Barlangba ikráznak, ezért tegyünk a medencéjükbe felfordított cserépből vagy kókuszhéjból készített barlangokat.
Kattiints a következő oldalra:
http://akvarisztika-abc.hupont.hu/63/sugerek-amerikai-csoport-2