Csaka-csaka
Tudományos név: Chaca chaca (Hamilton; 1822)
Szinonímák: Platystacus chaca
Magyar név: Békaszájú harcsa, Szögletesfejű harcsa, Csaka-csaka
Csoport: Harcsák
Származás: Ázsia; India, Banglades, Nepál
Testhossz: 20 cm
Természetes élőhely: Lassú folyású, vagy állóvizekben, általában az iszapos aljzaton, vagy a növényi törmelékek között elbújva él.
Viselkedés: Csak nagyobb méretű halakkal tartható együtt, mert még a hozzá hasonló méretű halakat is megeheti. Célszerű külön a számukra berendezett akváriumban tartani.
Táplálkozás: Ragadozó, halevő, de hozzászoktatható a tablettás tápokhoz is. Földigilisztát, más férgeket és garnélákat is adhatunk még nekik.
Szaporítás: Nehéz
Medence: Minimum 80 literes
Halnépesség: 80 literre 1 hal
Dekoráció: Sok búvóhelyet igényel, többnyire nagyobb laposabb kövek alatt bújkál. A világítás ne legyen túl erős. Aljzatnak inkább homokot használjunk, mert gyakran ássák be magukat a talajba. Szárított tölgy- és bükk levelekkel dekorálhatjuk a medencéjüket.
Hőmérséklet: 22-25 °C
pH: 6-8
Keménység: 4-25 NK°
***********************************************
A német keménységi fok NK° értékek,vagyis 1 liter víz mennyi kalcium-oxidot (CaO) tartalmaz.
A német keménységi fok (nk) a CaO mg/liter egy tizede !
Nagyon lágy: 40 mg/liter CaO alatt (4 nk)
Lágy: 40-80 mg/liter között CaO (4-8 nk)
Közepesen kemény: 80-180 mg/liter CaO között (8-18 nk)
Kemény: 180-300 mg/liter CaO között (18-30 nk)
Nagyon kemény: 300 mg/liter CaO felett (30 nk)
**********************************************
Várható életkor: 8-12 év
Megjegyzés: Nevük a helyi elnevezésből ered, amit valószínüleg onnan kaptak, hogy hasonló hangokat adnak ki, ha megzavarják őket. Testük csokoládébarna színű, melyen apró világosabb és fekete foltok találhatóak. A feje kissé világosabb, a hasa pedig fehér. Az úszók is barnás színűek. Éjszakai hal, csak akkor válik aktívvá, amikor táplálkozik. A kisebb halakat éjszaka levadássza. Testéhez képest nem igényel nagy akváriumot, mert keveset mozog. Ezt a halat hívják még horgász harcsának is, mert a szája körül található bajuszszálak segítségével csalja a szájához közel a gyanútlan áldozatait.
Egyes megfigyelések szerint a Békaszájú harcsa képes lecsökkenteni a víz pH értékét 7-ről 5,5-re, akár 1 hét alatt is, ezzel a többi hal pusztulását okozva. Valószínűleg ilyenkor a veséjéből kiüríti az ott felgyülemlett, erősen savas folyadékot, ami a táplálkozási szokásaival hozható összefüggésbe, ugyanis áldozatait egyben nyeli le és ezek megemésztéséhez szükséges ez az erős sav. Természetesen ez csak akváriumi körülmények között fordulhat elő, mert a folyókban ez gyorsan felhígul. Hátúszója tövében méregmirigyek is találhatóak, ami erős fájdalmat okoz ha véletlenül megszúr valakit.
A hímek hosszabbak és vékonyabbak a nőstényeknél. Akváriumban is sikeresen szaporodtak már. Általában barlangokba, vagy rejtett helyekre ikráznak. A hím őrzi az ikrákat. A kishalak kb. 3 nap múlva kelnek ki, és további 7 nap múlva már elúsznak. A hím a kikelés után már nem őrzi tovább a kishalakat. Apró élő eleséggel a kishalak felnevelhetők.
Read more: http://akvarisztika-abc.hupont.hu/12/harcsak-csoportja-1#ixzz6VUNKNaxQ