Foltos páncélosharcsa
Tudományos név: Corydoras paleatus (Jenyns; 1842)
Szinonímák: Callichthys paleatus, Corydoras marmoratus, Corydoras maculatus, Corydoras punctatus var. argentina, Corydoras microcephalus, Márványos páncélosharcsa
Magyar név: Foltos páncélosharcsa
Csoport: Harcsák
Származás: Dél Amerika, A La Plata torkolatvidéke.
Testhossz: 6-8 cm
Természetes élőhely: Sekély, gyenge sodrású vizek.
Viselkedés: Békés, a társas akváriumban jól tartható A vízfenék közelében úszik.
Táplálkozás: Mindenevő, kedveli a grindal férget, tubifexet.
Szaporítás: Könnyű
Medence: Minimum 70 literes
Halnépesség: 80 literre 4-5 hal
Dekoráció: Éles szemcséktől mentes finom homok, növények, gyökerek.
Hőmérséklet: 21-27°C
pH: 6-8
Keménység: 2-28 NK°
***********************************************
A német keménységi fok NK° értékek,vagyis 1 liter víz mennyi kalcium-oxidot (CaO) tartalmaz.
A német keménységi fok (nk) a CaO mg/liter egy tizede !
Nagyon lágy: 40 mg/liter CaO alatt (4 nk)
Lágy: 40-80 mg/liter között CaO (4-8 nk)
Közepesen kemény: 80-180 mg/liter CaO között (8-18 nk)
Kemény: 180-300 mg/liter CaO között (18-30 nk)
Nagyon kemény: 300 mg/liter CaO felett (30 nk)
**********************************************
Várható életkor: 10-15 év
Megjegyzés: Rajhal, kisebb-nagyobb csapatban kell tartani. A kereskedelemben elterjedt, tán a legegyszerűbb tartású páncélosharcsa faj. Albínó variánsa is forgalomban van. Bajuszszálainak sértetlenségére ügyelni kell, mert nagyon fontos szervek, a vak hal ép bajusszal könnyebben boldogul, mint egy látó hal bajusz nélkül. A durvább aljzaton (pl. bazaltőrlemény) bekövetkezett bajuszkopás akár végzetes is lehet. A testük formája zömök, hátuk ívelt. Színe világosszürke, a rajzolat sötét barnásszürke, hasi része fehér. Az úszók színe sárgásbarna, vagy bronz színű és ugyancsak foltok borítják. A nőstények nagyobbak, és a hasi részen sokkal teltebbek, ezt legegyszerűbben fentről figyelve lehet megállapítani.
Szaporításhoz használjunk olyan akváriumot, aminek az aljára finom homokot, vagy apró kavicsot szórunk. Használhatunk esetleg pár tő nagylevelű növényt. Az ívást segíthetjük, ha az akvárium vizének felét hidegebb vízre cseréljük, ugyanis eredeti élőhelyükön is az esős évszakban ívnak. A foltos páncélosharcsák általában csoportban ívnak, de mindenképpen 1 nőstényhez tegyünk 2-3 hímet a nagyobb siker érdekében. Miután a hímek megtermékenyítették az ikrákat, a nőstény a növények leveleire vagy az akvárium üvegére ragasztja azokat. Az ívás során 100-400 ikrát raknak, ívás után távolítsuk el a halakat, mert elfogyaszthatják az ikrákat. Az ikrákat jól szellőztetett akváriumban keltessük, és tehetünk egy kevés gombásodás gátló szert is a vízbe. Az ikrák 3 nap múlva kelnek ki és további 3-5 nap múlva úsznak el. Etessük öket vágott tubifexel, vagy porított műeleséggel. A kis halak megfelelő táplálás mellett gyorsan nőnek.