Fekete csíkos üvegharcsa
Tudományos név:Kryptopterus macrocephalus (Bleeker; 1858)
Szinonímák: Cryptopterus macrocephalus, Kryptopterichthys macrocephalus
Magyar név: Feketecsíkos üvegharcsa
Csoport: Harcsák
Származás: Ázsia; Brunei szultánság, Malajzia és Indonézia egyes részein.
Testhossz: 9-10 cm
Természetes élőhely: Nagyon savas tőzegmocsarakban és feketevizű patakokban az árnyékos részeken.
Viselkedés: Békés csapathal, de kissé félénk, ezért túlságosan aktív fajokkal ne társítsuk őket, csapatban nő biztonságérzetük. Közepes méretű razbórákkal és gurámikkal jól együtt tartható egy társas akváriumban.
Táplálkozás: Mindenevő, nem válogatós, szinte mindent elfogad. Kedvelik a vörös szúnyoglárvát. A száraz eleségeket gyakran nem fogyasztják el.
Szaporítás: Akváriumban még nem sikerült.
Medence: Minimum 90 literes
Halnépesség: 120 literre 5-6 hal
Dekoráció: Ha a természetes körülményeket akarjuk számukra biztosítani, akkor tőzeget és száraz faleveleket tegyünk az akváriumukba aljzatként. Tarthatjuk növényekkel sűrűn beültetett akváriumban is, amelyet faágakkal dekorálunk, amelyek jó búvóhelyet biztosítanak számukra. A világítás ne legyen túl erős.
Hőmérséklet: 22-27 °C
pH: 4-7
Keménység: 0-10 NK°
***********************************************
A német keménységi fok NK° értékek,vagyis 1 liter víz mennyi kalcium-oxidot (CaO) tartalmaz.
A német keménységi fok (nk) a CaO mg/liter egy tizede !
Nagyon lágy: 40 mg/liter CaO alatt (4 nk)
Lágy: 40-80 mg/liter között CaO (4-8 nk)
Közepesen kemény: 80-180 mg/liter CaO között (8-18 nk)
Kemény: 180-300 mg/liter CaO között (18-30 nk)
Nagyon kemény: 300 mg/liter CaO felett (30 nk)
**********************************************
Várható életkor: 6-8 év
Megjegyzés: A Feketecsíkos üvegharcsa könnyen megkülönböztethető az Indiai üvegharcsától (Kryptopterus bicirrhis), mert testén csíkok, vagy márványos mintázat található, valamint kisebb is rokonánál. Érdekessége a halnak, hogy nincsen hátúszója. Amikor egyhelyben tartózkodik, akkor a farok a talaj felé áll, viszont ha úszik, a hal vízszintes. Hogy nagyobb legyen a biztonságérzetük, sötét homokot tegyünk a medence aljára. Az akvárium két oldalára sűrű növényzet, a vízfelszínre pedig úszó, lebegő növények kerüljenek. A csipkelődős halakkal történő társítását kerüljük, mivel érzékeny bajuszszálaiban kárt tehetnek. Szívesen pihennek nagyobb növénylevelek árnyékában. Néha hazai nagykereskedések is importálnak ilyen halakat Ázsiából, de ezek sokszor gyengék, vagy betegek, mert rosszul viselik a hosszú utat. Remek kiegészítője például egy olyan dél-ázsiai biotópnak, amiben törpe vagy gyöngygurámik, ékfoltos razbórák és néhány sávos díszcsík él!
A hímek mellúszójának első sugara fogazott, a nőstényeké nem, ezen kívül a nőstények testesebbek is. Akváriumi szaporodásukról nincs információ.