Fekete hasú limia
Tudományos név: Limia melanogaster (Günther; 1866)
Szinonímák: Lebistes melanogaster, Poecilia melanogaster, Háromszínű limia
Magyar név: Feketehasú limia
Csoport: Elevenszülők
Származás: Közép-Amerika; Jamaica, Haiti
Testhossz: hím: 5 cm, nőstény: 6 cm
Természetes élőhely: Kisebb patakok.
Viselkedés: Békés csapathal, más kis testű, hasonló igényű halakkal jól együtt tartható.
Táplálkozás: Mindenevő; nem válogatós, elfogad szinte minden eledelt, de növényi táplálékra (pl. alga) is szükségük van.
Szaporítás: Könnyű
Medence: Minimum 50 literes
Halnépesség: 70 literre 1 hím és 3-4 nőstény
Dekoráció: Legjobban egy növényes akváriumban érzi jól magát, de elegendő szabad térnek is rendelkezésre kell állni az úszáshoz. Telepítsünk vízfelszínen úszó növényeket is a medencébe.
Hőmérséklet: 22-28 °C
pH: 7,5-8,5
Keménység: 15-30 NK°
***********************************************
A német keménységi fok NK° értékek,vagyis 1 liter víz mennyi kalcium-oxidot (CaO) tartalmaz.
A német keménységi fok (nk) a CaO mg/liter egy tizede !
Nagyon lágy: 40 mg/liter CaO alatt (4 nk)
Lágy: 40-80 mg/liter között CaO (4-8 nk)
Közepesen kemény: 80-180 mg/liter CaO között (8-18 nk)
Kemény: 180-300 mg/liter CaO között (18-30 nk)
Nagyon kemény: 300 mg/liter CaO felett (30 nk)
**********************************************
Várható életkor: 3-5 év
Megjegyzés: A Feketehasú limia teste ezüstös szürke, kissé kékes árnyalattal. Mindkét nem testének hátsó részén 5-8 halvány, függőleges csík található. A hím hátúszója fakó sárga, amelyen két fekete, vízszintes sáv fut, egy a szélén és egy a tövénél. A nőstény hátúszója átlátszó, és csak a tövénél található csík. A hím farokúszója narancssárga, függőleges fekete szegéllyel. A hímeknek gonopodiuma van, ami a módosult farok alatti úszó, ezen kívül kisebb testűek és karcsúbbak, mint a nőstények. A nőstények kevésbé színesek, viszont a hasi részen egy nagyobb fekete folt díszíti testüket. Sajnos csak ritkán beszerezhető faj. A Limia melanogaster szaporítása más elevenszülőkéhez hasonlóan elég könnyű. A hímek erősen hajtják a nőstényeket, ezért a szaporító medencének viszonylag nagynak kell lennie, amit sűrűn ültessünk be növényekkel, hogy legyen elég búvóhelye a nőstényeknek. A Limiák könnyen összeívhatnak nem csak más Limiákkal, de akár Poeciliákkal is, ezért csak egyfajta elevenszülőt tartsunk egy akváriumban. A szülők ritkábban eszik meg utódaikat, ezért akár bent is lehet hagyni őket a medencében. A nőstény 4-6 hét terhesség után 20-50 ivadéknak ad életet. A kishalak elég nagyok ahhoz, hogy frissen kelt sórákot, vagy porrá tört szárított eleséget adjunk nekik. Néhány hónap alatt alakul ki felnőtt kori színezetük.